(Ρετρο)παροιμίες

Aπ'το στόμα σου και στου θεου τ'αυτί.....
 
Άνθρωπος αγράμματος, ξύλο απελέκητο!

(Retroανάμνηση: Αυτή την παροιμία, θυμάμαι ότι την πρωτοάκουσα στην Α' ή Β' Δημοτικού στο μάθημα "Εμείς και ο κόσμος". Υπήρχε και το σχετικό σκίτσο :rolleyes: )
 
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=xRQ3Fnw9Fhc]YouTube - Melina Tanagrh - Paroimies
 
παροιμιες

" Παροιμία είναι η σύνθετη λέξη «παρά-οίμος»= κοντά στο δρόμο.

Στην αρχαία Ελλάδα συνήθιζαν να γράφουν σύντομα μηνύματα με οδηγίες, συνθήματα και παραγγέλματα προς τους πολίτες, σε μαρμάρινες στήλες «Ερμάς(προτομάς του Ερμού)» που τοποθετούσαν«παρʼοίμον» στο δρόμο.

Οι παροιμίες και οι παρομοιώδεις εκφράσεις αποτελούν μέρος του λαογραφικού θησαυρού μας που μέσα από λίγες λέξεις αποδίδουν την λαϊκή σοφία και ιστορία. Παραδόθηκαν σε μας, από γενιά σε γενιά στο διάβα του χρόνου, με τον προφορικό λόγο. Είναι οι λακωνικές και γλαφυρές φράσεις της ντοπιολαλιάς μας,που περιγράφουν την θετική ή αρνητική πλευρά της ζωής, τις ανθρώπινες σχέσεις, τις συνήθειες, τις ανάγκες, τις δοκιμασίες και τις πράξεις. Συμπυκνώνουν σε μία λέξη ή φράση, την σοφία του λαού μας, απέναντι στην θρησκεία και την εξουσία, στη φτώχεια και τον πλούτο, στις χαρές και τις λύπες και λειτουργούν με διπλές ή περισσότερες έννοιες ".

οι παραπανω πληροφοριες ειναι απο http://www.antroni.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=88:-&catid=61&Itemid=212

Αύγουστε καλέ μου μήνα, να' σουν δυο φορές το χρόνο.

Tο Mάρτη ξύλα φύλαγε, μην κάψεις τα παλούκια.

Ο Φλεβάρης κι αν φλεβίσει, καλοκαίρι θα μυρίσει.

Κοντός ψαλμός αλληλούϊα.

Καθαρός ουρανός αστραπές δε φοβάται.

Ο καλός ο φίλος στην ανάγκη φαίνεται.

Κάνε το καλό και ρίξτο στο γιαλό.

Η γλώσσα κόκαλα δεν έχει και κόκαλα τσακίζει.

Βάστα με να σε βαστώ να ανεβούμε στο βουνό.

Του παιδιού μου το παιδί, είναι δυό φορές παιδί μου.

Της νύχτας τα καμώματα τα βλέπει η μέρα και γελάει.

Ακριβός στα πίτουρα και φτηνός στ' αλεύρι.

Το καλό το παλικάρι ξέρει κι άλλο μονοπάτι.

Γραψτε κι εσεις παροιμιες :)
 
Eγώ είχα ένα βιβλιαράκι με παροιμίες που μου είχε χαρίσει η θεία μου από την Αθήνα, και ήταν έκδοση μιας τράπεζας, και είχε σκίτσα του ΚΥΡ νομίζω; Τώρα δεν το έχω, πρέπει να πετάχτηκε σε κάποια "εκκαθάριση"; Το θυμάται κανείς άλλος; (Η θεία μου δούλευε λογίστρια στην Βιοχάλκο, τώρα έχει πάρει συνταξη, δεν ξέρω πως έφτασε στα χέρια της αυτό το βιβλιράκι).
 
Uskoke είπε:
Eγώ είχα ένα βιβλιαράκι με παροιμίες που μου είχε χαρίσει η θεία μου από την Αθήνα, και ήταν έκδοση μιας τράπεζας, και είχε σκίτσα του ΚΥΡ νομίζω; Τώρα δεν το έχω, πρέπει να πετάχτηκε σε κάποια "εκκαθάριση"; Το θυμάται κανείς άλλος; (Η θεία μου δούλευε λογίστρια στην Βιοχάλκο, τώρα έχει πάρει συνταξη, δεν ξέρω πως έφτασε στα χέρια της αυτό το βιβλιράκι).
το βιβλιαρακι που λες δυστυχως δεν το γνωριζω.. το ανθολογιο του δημοτικου ηταν η πρωτη επαφη που ειχα με παροιμιες
 
Uskoke είπε:
Eγώ είχα ένα βιβλιαράκι με παροιμίες που μου είχε χαρίσει η θεία μου από την Αθήνα, και ήταν έκδοση μιας τράπεζας, και είχε σκίτσα του ΚΥΡ νομίζω; Τώρα δεν το έχω, πρέπει να πετάχτηκε σε κάποια "εκκαθάριση"; Το θυμάται κανείς άλλος;
Το θυμάμαι εγώ πολύ καλά (αν εννοούμε το ίδιο βέβαια).

Και όχι μόνον αυτό, το έχω κι όλας, πάνω από 25 χρόνια μετά. Επέζησε από μετακομίσεις και πλήθος εκκαθαρίσεων.

Παρόλο που ήμουν πολύ μικρός, (κάπου β' δημοτικού ή νωρίτερα), το φύλαξα.

Ήταν έκδοση της Citybank, 1983.

Να μερικά από τα σκίτσα :

2011-08-28 23-48-51.391.jpg

2011-08-28 23-50-59.393.jpg

2011-08-28 23-51-52.442.jpg

2011-08-28 23-54-05.914.jpg

2011-08-28 23-55-18.913.jpg

Βιβλία με λέξεις και φράσεις παροιμιώδεις κυκλοφορούν και τώρα και μάλιστα πολύ πληρέστερα.

Όμως, το ξεχωριστό στο συγκεκριμένο τεύχος είναι τα ευρηματικά σκίτσα του Μητρόπουλου και το

ανάλαφρο ύφος...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nessie είπε:
Άνθρωπος αγράμματος, ξύλο απελέκητο!
(Retroανάμνηση: Αυτή την παροιμία, θυμάμαι ότι την πρωτοάκουσα στην Α' ή Β' Δημοτικού στο μάθημα "Εμείς και ο κόσμος". Υπήρχε και το σχετικό σκίτσο :rolleyes: )
Από το βιβλίο της Β τάξης ήταν...

και μια άλλη: Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να μερικές που θυμάμαι κι εγώ :

- Bαράει στο γάμο του Καραγκιόζη (άστοχη, αποτυχημένη ενέργεια).

- Απο τ' αυτί και στον δάσκαλο (άμεση λύση).

- Αφρίζει, ξαφρίζει, τον παρά μας τον δώσαμε (επιμονή σε αξιοποίηση αποτυχημένης αγοράς).

- Βάλτου ρίγανη (για ότι δεν επιδέχεται επιδιόρθωση).

- Έφαγε βλήτα (χάζεψε).

- Απορία ψάλτου βηξ (αμηχανία).

- Από πού κι ως πού, ποιός, πόσα ; Aπ' Αθήνα στα λιβάδεια, Θόδωρος και πεντακόσια (σε άσχετες καταστάσεις).

- Στου κασίδη το κεφάλι όλοι κάνουν τον κουρέα (πειραματισμοί σε απροστάτευτο).

- Γράψε και κλάψε (βερεσέδια).

- Αν κλέψεις, κλέψε μάλαμα, κι αν πάρεις, πάρε ασήμι ( quiz : τι εννοεί ; )

- Δρυός πεσούσης, πας ανήρ ξυλεύεται (οφέλη απο καταστοφή άλλου).

- Αύριο κλαίνε (η επιπολαιότητα πληρώνεται).

- Το καβαλίκεψε τον γάιδαρο (χρεωκόπησε).

- Να κουρέψουμε τη γάτα και να φτιάξουμε μια κάπα (ειρωνικά, σε παράλογες αξιώσεις).

- Πίθος Δαναίδων (μάταιη προσπάθεια).

Βαρέθηκα, φτάνουν για σήμερα...
 
V.I.Smirnov είπε:
- Αν κλέψεις, κλέψε μάλαμα, κι αν πάρεις, πάρε ασήμι ( quiz : τι εννοεί ; )

-
Δηλαδη, αν ειναι να κανεις το αμαρτημα, τουλαχιστον κανε το για κατι που να αξιζει τον κοπο!
 
Θα μπορούσε ίσως, αλλά το λένε σε άλλη περίσταση.

Παρεμπιπτόντως, οι ειδικοί στα quiz, ίσως θα ήταν ενδιαφέρον να φτιάξουν μερικά όπου

θα συγκεντρώνονται παροιμίες ανά θεματική ενότητα.

Π.χ. αχαριστία στην ευεργεσία, κληρονομικότητα σε συμπεριφορά κλπ. Δηλ. το ανάποδο από ότι έγραψα

παραπάνω (δίνεται το περιεχόμενο της παρένθεσης και ζητούνται οι παροιμίες). Για σκεφτείτε το....
 
V.I.Smirnov είπε:
Θα μπορούσε ίσως, αλλά το λένε σε άλλη περίσταση.

Παρεμπιπτόντως, οι ειδικοί στα quiz, ίσως θα ήταν ενδιαφέρον να φτιάξουν μερικά όπου

θα συγκεντρώνονται παροιμίες ανά θεματική ενότητα.

Π.χ. αχαριστία στην ευεργεσία, κληρονομικότητα σε συμπεριφορά κλπ. Δηλ. το ανάποδο από ότι έγραψα

παραπάνω (δίνεται το περιεχόμενο της παρένθεσης και ζητούνται οι παροιμίες). Για σκεφτείτε το....
Αρκετά δύσκολο αλλα πολύ καλή ιδέα V.I. Smirnov.

Πιστεύω οτι θα προσελκύσει πολυ ενδιαφέρον εαν γίνει κάτι τέτοιο.
 
Αγάλι αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι. (χρειάζεται υπομονή για να γίνει κάτι καλό)

Όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια (όποιος δεν μπορεί να καταφέρει κάτι το περιφρονεί)
 
Πίσω
Μπλουζα