(Ρετρο)παροιμίες

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.289
Αντιδράσεις
3.349
*** εάν υπάρχει αντίστοιχο θρεντ, ας σβηστεί ετούτο, η αναζήτηση πάντως επέστρεψε μηδέν ***

Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θρεντ διαβάζοντας μια παροιμία σε ένα άλλο πριν 20 λεπτά, και απεφάσισα να το κάνω στο subforum Τεχνες & πολιτισμός, γιατί θεωρώ τις παροιμίες αναπόσπαστο κομμάτι του πολιτισμού μας από τα βάθη της αρχαιότητας, και κατά τη γνώμη μου θα είναι πάντοτε επίκαιρα και ρετρό ταυτόχρονα. Επίσης, κάθε περιοχή έχει και τις δικές της παροιμίες, πολλές από τις οποίες είναι είτε παραφράσεις κάποιων κοινών παροιμιών είτε εντελώς άγνωστες και θα ήταν ενδιαφέρον να γράψουν άτομα που έζησαν αρκετά εώς πολύ στην επαρχία και που τους σέβομαι απεριόριστα γιατί η επαρχία είναι δύναμη.

Ξεκινάω λοιπόν:

"Οπου γάμος και γιορτή και η Βασίλω πρώτη" :D

"Φίλοι φίλοι, καριοφίλοι" λέγανε στην περιοχή μου, εννοώντας τους φίΔους...

Συνεχίστε.....

ΥΓ.: Και κάτι που ξέχασα είναι ότι καλό είναι να εξηγούμε τί σημαίνει μια περίεργη ή μη κοινή παριμοία....
 
Αν κοιμηθείς μαζί με τον στραβό, το πρωί θα κανιαρίζεις...
 
μία όχι τόσο διαδεδομένη, την λέμε στο Πήλιο πάντως

"βάρα το, δεν το βαρώ, το βαρώ να πάει"

means "επαναλαμβάνεσαι και γίνεσαι κουραστικός"
 
Το'να χέρι νίβει τ'άλλο και τα δυό παίζουν μπιλιάρδο.

Παιδιά μη βαράτε, μια πλάκα έκανα, παρακαλώ να συνεχιστεί η κανονική ροή.
 
-Κύλησε ο τέντζερης και βρήκε το καπάκι! (μου το έλεγε ένας καθηγητής για την τότε τρελοκολητή μου)
 
MamaMyrto είπε:
-Κύλησε ο τέντζερης και βρήκε το καπάκι! (μου το έλεγε ένας καθηγητής για την τότε τρελοκολητή μου)
με αυτή την παροιμία πάντα γελάω, γιατί κάποια στιγμή προσπαθούσα να την εξηγήσω στον (μη έλληνα) φίλο μου και ανακαλύψαμε ότι υπάρχει ακριβώς η ίδια στα γαλλικά (όχι απλώς με το ίδιο όνομα, αλλά ειπωμένη έτσι ακριβώς). το ίδιο έχουμε ανακαλύψει και για άλλες παροιμίες και το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον.

συνεχίζω με άλλη μία:

- δώσε θάρρος στο χωριάτη να σ'ανέβει στο κρεβάτι
 
Πρόμοια με αυτή που προανέφερα είναι και η

"Είδε ο γύφτος την γενιά του, κι αναγάλιασε η καρδιά του"

[την άκουγα από την μαμά μου όταν πηγαίναμε για ψώνια Μοναστηράκι και χονώμουν στο Top Man για να αγοράσω τα γνωστα αξεσουάρ (περιβραχιόνια με καρφιά κ.τ.λ.) κι έπιανα κουβέντα με τα υπόλοιπα φρικοπανκ παιδάκια που περιφέρονταν στο μαγαζί]
 
Μάγκεψε η ψείρα και κατέβηκε στο σβέρκο :D (θέλει και ξήγα; )
 
Άρμεγε λαγούς και κούρευε χελώνες...
 
κάλλιο ένας στον αέρα παρά δέκα και στο χώμα!!

ήταν ατάκα -παραφρασμένη παροιμία- που είχε ακουστει στα "Στρουμφάκια" εν ώρα τρελής δράσης!! Την είχαμε υιοθετήσει σχεδόν όλοι στο γυμνάσιο!!

:D
 
Τυπος πάει σε μπαρ. Κάθεται στον πάγκο παραγγέλνει κατιτίς και περιεργάζεται το χώρο. Κάποια στιγμή το βλέμμα του σταματάει σε μια κοπέλα πολύ όμορφη που κάθεται στην άλλη άκρη του πάγκου, οπότε ρωτάει το μπαρμαν:

Τύπος: "Τι παίζει εκεί πέρα;"

Μπαρμαν: "Καλή ε; Κουκλάρα, αλλά έχει ένα ελάττωμα, είναι τυφλή"

Τυπος: "Δε με πειράζει, είναι πολύ όμορφη και θα της πιάσω κουβέντα"

Πλησιάζει την κοπέλα και της πιάνει κουβέντα. Σε κάποια στιγμή σηκώνονται κι οι δύο, δείγμα ότι ο τύπος ήταν πειστικός. Βγαίνουν από το μπαρ οπότε:

Τυπος:"Κοίταξε να δεις, όπως σου είπα, είμαι παντρεμένος. Ομως με τη γυναίκα μου έχουμε απόλυτη εμπιστοσύνη ο ένας στον άλλον και τα λέμε όλα. Θα πρέπει να την πάρω να της το πω"

Η κοπέλα ξαφνιάζεται, αλλά δε φέρνει αντίρρηση. Οπότε ο τύπος καλεί τη γυναίκα του:

"Ελα γυναίκα, καλά είμαι, θ'αργήσω όμως στη δουλειά, πρέπει να μείνω παραπάνω. Ασε! Μου έτυχε μια στραβή...."

(κάτι μου λέει ότι το έχω ξαναγράψει....)
 
"Απ'τα ολοτελα,καλη και η Παναγιωταινα..."

Υ.Γ:Μου τη δινει που μια ζωη συμβιβαζομαι με την Παναγιωταινα!!!! :)
 
"Έκλασ'η νύφη σχόλασ'ο γάμος" :D :D :D
 
Σου χαρίζουν γάιδαρο και τον κοιτάς στα δόντια
 
"Σαρανταπεντε Γιαννηδες ενος κοκορου γνωση..":)
 
Επίσης

"Χ.ζε ψηλά κι αγνάντευε"

άντε σταματάω γιατί θα σας κόψω την όρεξη :D
 
Να και μια Κοζανιτικη..

"Σ' αγαπώ κυρά μʼ να κλανʼς, μα όχʼ κι αν το παρακάνʼς.."!!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα