Ρετρό «παραστρατιωτικά» αντικείμενα…

Στ'αρματα , στ'αρματα , εμπρός στον αγώνα !!!! χαχαχα

Ολοι τελικά κρύβαμε μέσα μας εναν δολοφόνο-βασανιστή-ψυχασθενή μέσα μας πρίν πολλά χρόνια... :p

Κάπου εχω και μια σφεντόνα , εκείνη την μεταλική που εμπαινε μέσα ο καρπός κιόλας για μεγαλύτερη αντίσταση , με τα μεγάλα λάστιχα.Τις θυμάστε? Αν και ακόμα πρέπει να κυκλοφορούν , τοτε ειχαν βγεί οι πρώτες..
 
Όπως είχα υποσχεθεί ποστάρω και εγώ τα παραστρατιωτικά μου.

ΥΓ. ξέχασα ορισμένα.
 
Εκτός από τα παραστρατιωτικά, μήπως σας ενδιαφέρουν και τα αυθεντικά στρατιωτικά αντικείμενα; Διότι έχω πατέρα υποπτέραρχο (πιλότος σε A-7 Corsair) και αν μου το επιτρέψει θα σας έχω άφθονο υλικό για drooling. :)
 
nicksofar είπε:
Όπως είχα υποσχεθεί ποστάρω και εγώ τα παραστρατιωτικά μου.ΥΓ. ξέχασα ορισμένα.
Ο Νίκος κερδίζει με διαφορά, τον τίτλο του "περισσότερο αρματωμένου μέλους" του GRM !

Μόνο που έπρεπε να βάλεις φωτό με μεγαλύτερη ανάλυση, γιατί έχουμε απορίες :

1. Το μπουκάλι με το μπλε υγρό, τι "όπλο" είναι ; δηλητήριο ; :eek:

2. Πάνω αριστερά, διακρίνω ένα "σπαστό" στρατιωτικό πτυοσκάπανο ;

Θέλουμε αναύτική επεξήγηση των εικονζόμενων αντικειμένων,

τουλάχιστων όσων είναι ρετρό.

Υ.Γ. Μου αρέσει που είσαι "και του λιμανιού και του σαλονιού" (που έλεγε και ο Στράτος).

Έχεις, από "κυριλέ" σπαθί σαμουράι, μέχρι "αλητεία" ρόπαλο baseball ! :D

alkis21 είπε:
Εκτός από τα παραστρατιωτικά, μήπως σας ενδιαφέρουν και τα αυθεντικά στρατιωτικά αντικείμενα; Διότι έχω πατέρα υποπτέραρχο (πιλότος σε A-7 Corsair) και αν μου το επιτρέψει θα σας έχω άφθονο υλικό για drooling. :)
Εννοείται ! Το A7 είναι το αγαπημένο μου (ρετρό και μη) αεροσκάφος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χαχαχαχα! το μπλέ μπουκάλι είναι το γνωστό 'δηλητήριο νυχτός' Bombay Saphire:D

ΥΓ. Συνιστάται με tonic....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
alkis21 είπε:
Εκτός από τα παραστρατιωτικά, μήπως σας ενδιαφέρουν και τα αυθεντικά στρατιωτικά αντικείμενα; Διότι έχω πατέρα υποπτέραρχο (πιλότος σε A-7 Corsair) και αν μου το επιτρέψει θα σας έχω άφθονο υλικό για drooling. :)
Το συζητάς; Έπρεπε να το είχες κάνει ήδη! ;)

nicksofar είπε:
χαχαχαχα! το μπλέ μπουκάλι είναι το γνωστό 'δηλητήριο νυχτός' Bombay Saphire:DΥΓ. Συνιστάται με tonic....
Χα! Χα! Όλα τα λεφτά το μπουκάλι!

Όπως τα έχεις όλα απλωμένα, μου θυμίζει σκηνικό μονομαχίας, όπου οι μονομάχοι καλούνται να διαλέξουν το όπλο της αρεσκείας τους...
 
Διότι έχω πατέρα υποπτέραρχο (πιλότος σε A-7 Corsair) και αν μου το επιτρέψει θα σας έχω άφθονο υλικό για drooling.
Ίσως έναν ολόκληρο "Κουρσάρο", να τον έχω να παίζω? :)
 
attachment.php
 
John Wiseman αποστρατος της S.A.S. :armed: Με ενα τσουβαλι αποστολες και πολεμικες συγκρουσεις στην πλατη του :worship: :worship: :worship: .Προκειται για Βιβλο ετσι απλα.

Εχω και την βιντεοκασσετα (ρετρο ειπατε).Θυμαμαι και το Φλωρο σε οσα στρατοπαιδα ημουν φανταρος να μας κανει promotion λεγοντας ακριβως τα ιδια λογια.

Επισης και ενα κρυο αστειακι οπου μας ελεγε ''αγοραστε το βιβλιο γρηγορα γιατι με περιμενει ''ζεστη'' η Ρολς Ροις εξω''.Ωραιες εποχες....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα αστεράκια νίτζα, μου θύμισαν την vhs Revenge of the ninja (1983)...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα αστεράκια, αν θυμάμαι καλά από κάποιο videogame, τα λένε "σούρικεν" ή κάπως έτσι;
 
Πάντως εγώ στο στρατό είχα πάρει ένα μικρό πολυεργαλειάκι που είχε σουγιά, μαχαίρι, πηρούνι, μαχαιράκι κλπ..Πολύ χρήσιμο μου φάνηκε ειδικά σε ασκήσεις, σε φυλάκια κλπ!
 
Ο "Οδηγος Επιβιωσης" που εχω. :)

Εξωφυλλο

attachment.php


Ενδεικτικες σελιδες περιεχομενου

attachment.php


attachment.php


Οπισθοφυλλο

attachment.php


Καθως επισης εχω κι ενα πολυσουγια ελβετικου τυπου

δωρο καποια χρονια απο το αποσμητικο ΑΧΕ. :)

attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ χρήσιμο βιβλίο αν σε λένε Ραμπογιάννη. Και σε εμάς είχε έρθει και πολλοί το αγόρασαν. Και ήμασταν αεροπορία...
 
Omenforever είπε:
Μαχαίρι Ράμπο (Παρασκευάς): Tο απόλυτο αντικείμενο επιβίωσης των 80ς. Μεγάλη λάμα, ψαρωτική θήκη μαζί με «πέτρα» ακονίσματος, πυξίδα στη βάση της χειρολαβής και φυσικά: Το κάτω μέρος της λαβής ξεβίδωνε και αποκάλυπτε ένα «μυστικό» χώρο όπου ο κάθε επίδοξος Seal έβαζε μέσα σπίρτα, πετονιά, σύρμα παγιδεύσεως, υδροκυάνιο κλπ. :D Αλήθεια, γιατί το λέγανε Παρασκευά;
Ρολόι παραλλαγής: Το λουράκι και το εσωτερικό του ρολογιού ήταν καμουφλαρισμένα, οι δείκτες και τα ψηφία των ωρών φωσφόριζαν. Το ρολόι αυτό, το είχα βρει σε διαφήμιση στην τελευταία σελίδα κάποιου «Μπλεκ» και το παράγγειλα με το κουπόνι που είχε. Δυστυχώς δε σώζεται. Αν κάποιος το έχει ακόμα θα πάρω 50 σε βιντεάκι του youtube… :ccool:

:cheers:
Αυτο το Rambo knife είχε φίλος μου. Μια μέρα παίζαμε όλοι πόλεμο στο δρόμο και ξαφνικά φωνάζει ότι το δέντρο είναι εχθρός στρατιώτης και με όλη του τη δύναμη πετάει το μαχαίρι προς το δέντρο.

βεβαια η πυξίδα χτυπάει το δέντρο, σπάει και χύνεται όλο το υγρό. Πέθαναμε από το γέλια.
 
Πίσω
Μπλουζα