Ρετρό... Αμπελόκηποι

Ξεχάσατε σινέ "Αμίκα" στην Πανόρμου, εκεί που βρίσκεται σήμερα το Ατλάντικ. Μάλιστα όσοι έχουν δει τους "Απέναντι" του Πανουσόπουλου, η σκηνή που πάει η Λιβανού σινεμά με την Μπρόγερ και την βλέπει ο Ρέτσος, είναι γυρισμένη εκεί. Αν και εκείνη την μέρα προβαλόντουσαν οι -λατρεμένοι- Ζαβολιάρηδες, το σινεμά έφερνε πιο λαικές ταινίες. Εν αντιθέση με το Αλάμπρα που ήταν από την άλλη πλευρά της Κηφισίας και που έπαιζε σπάνια ταινίες. Μάλιστα τον Ιούλιο του 1984 είχε παίξει ένα αφιέρωμα στην Natalie Wood που έγινε χαμός (Στην εποχή της , οι Έλληνες αιθουσάρχες την θεωρούσαν κλεισοσπίτισα) Και βέβαια το απίστευτο κτιριακό συγκρότημα που βρισκόταν απέναντι από το Ανεσις όπου είχε πολλά μαγαζιά όπως ένα stock της Perla και ένα "Υβόννη stores". Τα άλλα μαγαζιά δεν τα θυμάμαι. Υπάρχει πάντως ακόμα το Safari επί της Κηφισίας που εδώ και ένα χρόνο έχει ταμπέλα ότι κλείνει λόγω συνταξιοδότησης και το απέναντι του cd-άδικο που είναι στο ισόγειο μιας πολυκατοικίας.
 
Ιδού, φωτογραφία του Παγκόσμιου από το περσινό καλοκαίρι.

Μου ήρθαν απίστευτες εικόνες στο μυαλό...

IMG_0299.jpg
 
dr_slump είπε:
Φοβερό post! Το κτήριο θα έπρεπε να ξαναγίνει Goody's και Flocafe, η περιοχή άρχισε να ερημώνει... έκλεισε και ο Μαρινόπουλος που ήταν δίπλα.
Παιδιά όντως....έχω μεγαλώσει στη περιοχή. Μέχρι πρίν 6-7 χρόνια το μέρος ήταν πολυσύχναστο και ζωντανό. Τώρα χωρίς Goody's, Flocafe και Cine Plaza έχει πέσει στην παρακμή και δυστυχώς δύσκολα βλέπω να ξαναζωντανεύει σύντομα.
 
Λοιπόν βρήκα αποσπάσματα απο την εκπομπή "Βεγγαλικά" της ΕΤ1 με τον αξέχαστο Βέγγο.

Είναι απο το 1988 και σκηνές έχουν γυριστεί στους Αμπελοκήπους.

Συγκεκριμένα στό 9'.03" έως 9'.20" (με τα κομπρεσέρ) είναι απέναντι απο το Γηροκομείο και διακρίνεται η Κηφισίας. Κυρίως όμως απο το 14'.35" μέχρι το 17'.29". Έχει γυριστεί στη Σεβαστουπόλεως. Η έκθεση Ford που διακρίνεται ήταν ακριβώς ο χώρος που στέγασε κάποιο διάστημα και την αντιπροσωπία της Commodore.

Επίσης, ο κινηματογράφος απ'όπου βγαίνει ο Βέγγος, είναι η θρυλική "Πλάζα". Enjoy.


Επίσης έχει σκηνές γενικότερα απο Αθήνα 80s.
 
η αρχιτεκτονικη της περιοχης ειναι πολυ 80s.Πρεπει να δομηθηκε ξαφνικα γυρω στο 82 κ επειτα.Εποχες που το μοσαϊκο εδινε τη θεση του στο μαρμαρο κ.ο.κ

ποσο μαλλον τα Ιλισια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε mythos, οι Αμπελόκηποι είχαν αρχίσει να αναπτύσσονται ήδη από τα τέλη των '50s και μέχρι τα μέσα των 70s είχαν διαμορφωθεί κατά 95% όπως τους ξέρουμε σήμερα.
 
Aμπελόκηποι, Κηφισίας αρχές δεκ. ΄60.

Ampelokipoi_Kifisias_Old.jpg
 
prisma είπε:
Φίλε mythos, οι Αμπελόκηποι είχαν αρχίσει να αναπτύσσονται ήδη από τα τέλη των '50s και μέχρι τα μέσα των 70s είχαν διαμορφωθεί κατά 95% όπως τους ξέρουμε σήμερα.
Καλά τί απίστευτο post βρε παιδιά...μόλις τώρα αντελήφθην την ύπαρξη του. Αν και γεννήθηκα στο κοντινό Γκύζη, από τα 9 μου (από το 1984) μένω Αμπελοκήπους. Πράγματι οι Αμπελόκηποι (και ειδικά ο κεντρικό τους πυρήνας ήταν μέχρι τα mid-70s ήδη διαμορφωμένος. Αν και το πατρικό μου διαμέρισμα είναι σε πολυκατοικία του 80 στο Γηροκομείο, αυτή τη στιγμή μένω σε πολυκατοικία κοντά στη Σεβαστουπόλεως χτισμένη το 1972. Δυστυχώς πολλά ρετρο σημεία τείνουν πια να εξαφανίζονται. Φέτος χάσαμε και το πλέον cult σινεμά της περιοχής- το σινέ Ανδόρρα στη Σεβαστουπόλεως. Έκλεισε και αυτό. Συνήθως έπαιζε ταινίες β προβολής με πολύ χαμηλό εισιτήριο. Συμφωνώ πως το σημείο που ήταν τα Goody's/Flocafe (και παλιά ο Φλόκας) καλά θα ήταν να ξαναξιοποιηθεί. Οι μισές μου σχολικές έξοδοι ήταν εκεί. Στη δεκαετία του 80 θυμάμαι εκεί δίπλα και ένα ωραίο μπαράκι/καφετέρια που λέγονταν Balloons. Στη δεκαετία του 90 άλλαξε τελείως στυλ και θυμάμαι έγινε μπαράκι (δεν θυμάμαι τώρα το όνομά του) που για διακόσμηση είχε αντίκες, πολύ όμορφο που δυστυχώς έκλεισε και αυτό. Ήταν ακριβώς δίπλα στο εκθεσιακό κέντρο.

Είπα για εκθεσιακό κέντρο και θυμήθηκα...στη δεκαετία του 80 πολλές εκθέσεις ανοιχτές για το κοινό γίνονταν εκεί και πηγαίναμε (π.χ. Τροφίμων και ποτών). Επίσης κάθε Χριστούγεννα στήνονταν ένα από τα μεγαλύτερα μαγαζιά με χριστουγεννιάτικα στολίδια και φυσικά πάντα πηγαίναμε να ψωνίσουμε κάτι για το δέντρο. Τώρα πια είναι Κωτσόβολος.

Ένα καρά ρετρό φαγάδικο που εξακολουθεί να υπάρχει εκεί γύρω είναι η πιτσαρία "Λούκουλος"! Υπάρχει εκεί από το 1974 και ακόμα έχει σχετική κίνηση (αν και δουλεύει πιο πολύ με deliveris πια). Μια άλλη πιτσαρία που έκανε στα 80s χρυσές δουλειές ήταν η Casa Antonio στη Σεβαστουπόλεως. Νομίζω βρίσκονταν εκεί που είναι σήμερα το super-market Bazaar. Και μια που είμαι στον αστερισμό της πιτσας, παλιός Αμπελοκηπιώτης μου είχε πει πως στη δεκαετία του 70 στον τελευταίο όροφο του πύργου Απόλλωνος στην Πανόρμου υπήρχε πιτσαρία που ήταν μάλιστα μεγάλη μόδα εκείνα τα χρόνια αφού είχε και αξιοζήλευτη θέα.

Τί να πω λατρεμένοι μου οι Αμπελόκηποι, μπορεί να κάποια ρετρό σημεία να μην υπάρχουν πια, όμως εξακολουθεί σαν περιοχή να δημιουργεί μόδες. Οι καφετέριες και τα μπαρ στα προσφυγικά της Πανόρμου σφύζουν από ζωή (μικρό Ψυρρη αποκαλούν το σημείο), ενώ ακόμα ευτυχώς υπάρχουν σινεμά όπως ο Δαναός, ο Γαλαξίας, το Αθήναιον, και το Νιρβάνα
 
@prisma συγχαρητηρια και για το εξαιρετικο thread περι Αμπελοκηπων στο skyscrapecity. Εξαιρετικα ενδιαφερουσα και η συζητηση και το υλικο που ακολουθησε!

Στη δεκαετία του 80 θυμάμαι εκεί δίπλα και ένα ωραίο μπαράκι/καφετέρια που λέγονταν Balloons. Στη δεκαετία του 90 άλλαξε τελείως στυλ και θυμάμαι έγινε μπαράκι (δεν θυμάμαι τώρα το όνομά του) που για διακόσμηση είχε αντίκες, πολύ όμορφο που δυστυχώς έκλεισε και αυτό. Ήταν ακριβώς δίπλα στο εκθεσιακό κέντρο.
Αν βασανισω λιγο το κεφαλι μου θα θυμηθω και το ονομα. Θυμαμαι παντως οτι ειχε με διαφορα τον ακριβοτερο καφε της περιοχης. Πολυ κλασατο μερος παντως...
 
Wally είπε:
@prisma συγχαρητηρια και για το εξαιρετικο thread περι Αμπελοκηπων στο skyscrapecity. Εξαιρετικα ενδιαφερουσα και η συζητηση και το υλικο που ακολουθησε!
Xίλια ευχαριστώ. Θα υπάρχει συνέχεια όταν μου δίνεται η ευκαιρία. :)

Η καφετέρια που φιλοξενήθηκε τελευταία εκεί που ήταν τα baloons ήταν το "bes bes". Ανοιξε το 1996 και, αν θυμάμαι καλά, δούλεψε μέχρι περίπου το 2002 ή 03. Μετά ο χώρος κάτω ήταν άδειος μέχρι που, περίπου το 2007 έγινε ενιαίο όλο το ισόγειο και φιλοξενεί κατάστημα αλυσίδας ηλεκτρικών ειδών.
 
prisma είπε:
Xίλια ευχαριστώ. Θα υπάρχει συνέχεια όταν μου δίνεται η ευκαιρία. :)

Η καφετέρια που φιλοξενήθηκε τελευταία εκεί που ήταν τα baloons ήταν το "bes bes". Ανοιξε το 1996 και, αν θυμάμαι καλά, δούλεψε μέχρι περίπου το 2002 ή 03. Μετά ο χώρος κάτω ήταν άδειος μέχρι που, περίπου το 2007 έγινε ενιαίο όλο το ισόγειο και φιλοξενεί κατάστημα αλυσίδας ηλεκτρικών ειδών.
Μπράβο φίλε μου, ακριβώς bes bes λεγόταν!!!. Όντως ήταν το πιο ακριβό της περιοχής αλλά και by far το καλύτερο ειδικά για πρώτο ραντεβού. Μάλιστα κάποιες από τις αντίκες του μαγαζιού ήταν και προς πώληση για όποιον ενδιαφέρονταν. Γενικά, την bes bes την έχω συνδυάσει με τα φοιτητικά μου χρόνια. Ως baloons το μαγαζί ήταν βέβαια τελείως διαφορετικό.

Δεν σας κρύβω πως μου αρέσει πολύ η ιδέα να μαζευτούμε κάποια στιγμή όλοι οι Αμπελοκηπιώτες και να γυρίσουμε όλα τα ρετρό στέκια της περιόχής- όπως αναφέρθηκε και σε άλλο post
 
Καλή ιδέα.

Παρακάτω 2 φωτό από το ίδιο σημείο. Ιατρίδου & Σεβαστουπόλεως. Η 1η από το 1974 και η 2η από το 2012.

IatridouPlazaOld.jpg

IatridouPlazaNew.jpg

Στη παλιά φωτό φαίνεται και η επιγραφή του κιν/φου Plaza (σήμερα super market). Επίσης το οικοδομικό τετράγωνο της Σεβαστουπόλεως στη 1η φωτό που είναι άδειο.

Χαρείτε επίσης το ελεύθερο πεζοδρόμιο που πλέον εδώ και πολλά χρόνια τελεί χρέη πάρκινγκ για τα παντός είδους μηχανάκια.
 
Όποιος έχει φωτογραφία από το εστιατόριο Κωστάρας (γωνία Θων) με σήμα τον τεράστιο Μεξικάνο θα του είμαι πολύ ευγνώμον.

Θέλω να το κάνω vector (αναδημιουργία) το Πάσχα που θα έχω ελεύθερο χρόνο (μαζί με πάρα πολύ άλλο retro υλικό).
 
Λοιπόν, για την ιστορία να πω ότι ο Κωστάρας ξεκίνησε αρχές δεκ. '60 σαν "Ράδιο Κωστάρα" με ηλεκτρικά και έπιπλα.Από το 70 πούλαγε μόνο έπιπλα και μια δεκαετία αργότερα έγινε το γνωστό εστιατόριο. Εδώ μια φωτό απο το ξεκίνημα σαν Ράδιο Κωστάρα.

Ampelokipoi_Radio Kostara...Old.jpg

Επίσης ο -πλέος κλειστός- κινηματογράφος "ΑΣΤΡΟΝ" στο ξεκίνημά του. Εγκαινιάστηκε τον Ιανουάριο του 1957. Το αστρο που εικονίζεται στη κορυφή, τη νύχτα φωτιζόταν και γύρναγε.

Ampelokipoi-Cine_ASTRON...Old.jpg
 
Απίστευτη πληροφορία, είχα πλήρη άγνοια! Εγώ τον Κωστάρα τον θυμάμαι για τα απίστευτα μπιφτέκια, μπριζόλες και μακαρονάδες που έτρωγα μέχρι τις πρώτες τάξεις του δημοτικού.

Εκεί δοκίμασα και την πρώτη μου γουλιά μπύρας, ενώ δεν κοιτούσε η μάνα μου φυσικά! Περιττό να πω ότι αηδίασα... και ακόμα έχω κάτι σαν φοβία στην μπύρα!!

Αν βρεις και φωτογραφία από το Παγκόσμιο (ή άλλο παιχνιδάδικο) θα σου φτιάξω χρυσό άγαλμα! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχ, πάει, κουρκούτιασα. Αφού κάθε μέρα πέρναγα από την περιοχή για 2 χρόνια - πήγαινα στο 10ο (τότε) Γυμνάσιο - γιατί ελάχιστα από αυτά που αναφέρθηκαν εδώ θυμάμαι? Θυμάμαι τα σινεμά, στο Δαναό είχα πάει πάμπολλες φορές, τα μικρά τρολλεϋάκια από την Καστέλλα που είχαν βάλει στη γραμμή της λεωφόρου Αλεξάνδρας όταν πρωτοφτιάχτηκε, και που κάνανε "αφετηρία" στου Θων (δηλαδή εκεί αλλάζαμε και μπαίναμε στο πρώτο τρόλλεϋ από αυτά που ήταν στη στάση, αφού έκαναν κυκλική διαδρομή οπότε δεν υπήρχε αρχή και τέλος) και τα χρησιμοποιούσα συχνά, αλλά δεν θυμάμαι τον Κωστάρα, που όπως βλέπω από τη φωτό πρέπει να έβγαζε μάτι :(
 
thanos75 είπε:
Φέτος χάσαμε και το πλέον cult σινεμά της περιοχής- το σινέ Ανδόρρα στη Σεβαστουπόλεως. Έκλεισε και αυτό. Συνήθως έπαιζε ταινίες β προβολής με πολύ χαμηλό εισιτήριο.
Αμάν !! Αν και συχνά-πυκνά περνάω παραδίπλα, δεν το πρόσεξα !!

Κάτι τέτοιες ειδήσεις μου φέρνουν τρελλό ψυχοπλάκωμα...

Ηδη προσπαθώ να θυμηθώ ποιά ήταν η τελευταία ταινία που είδα εκεί...

Ισως να ήταν "Το κύμα", αλλά νομίζω ότι είχα δεί τουλάχιστον μία ακόμα, πιό πρόσφατη...

thanos75 είπε:
Ένα καρά ρετρό φαγάδικο που εξακολουθεί να υπάρχει εκεί γύρω είναι η πιτσαρία "Λούκουλος"! Υπάρχει εκεί από το 1974 και ακόμα έχει σχετική κίνηση (αν και δουλεύει πιο πολύ με deliveris πια).
Σταθερή αξία !! :thumbup:

thanos75 είπε:
Μια άλλη πιτσαρία που έκανε στα 80s χρυσές δουλειές ήταν η Casa Antonio στη Σεβαστουπόλεως.
Aπλά, το all-time αγαπημένο μου εστιατόριο/πιτσαρία σε όλους τους Αμπελόκηπους !! :headbangdude:

Τι μάσες έχω ρίξει εκεί, Θεέ μου...

Φοβερές αναμνήσεις, με την αφεντιά μου (πιτσιρίκος) να παίζει μετά μανίας Parachute (το γνωστό handheld) περιμένοντας να φτάσουν τα "εδέσματα"...

Eκεί είχα ξεχάσει και ένα βιβλίο τσέπης της σειράς "Πλοκάμι" (το έχω αναφέρει παλιότερα νομίζω), και ευτυχώς μου το είχαν φυλάξει, διαφορετικά θα είχε χαθεί για πάντα...

thanos75 είπε:
Οι καφετέριες και τα μπαρ της Πανόρμου σφύζουν από ζωή
Αυτό είναι αλήθεια...

Ειδικά το βράδυ, όσοι φεύγουν ή έρχονται απο τον σταθμό του μετρό της περιοχής, αποκλείεται να μην μυρίσουν την "τσίκνα" απο τις διάσπαρτες "σουβλακερί"...

thanos75 είπε:
ενώ ακόμα ευτυχώς υπάρχουν σινεμά όπως ο Δαναός, ο Γαλαξίας, το Αθήναιον, και το Νιρβάνα
Πω, πω, σχεδόν δεν το πιστεύω ότι μας απέμειναν μόνο αυτά... :(

Ρε παλληκάρια, για θυμίστε μου, πως λέγεται εκείνο το σινεμά χαμηλά επί της Κηφισίας (στην ίδια πλευρά του δρόμου με το President) ?

Δεν το επισκέπτομαι συχνά (ίσως να είναι μόνο θερινό, α-λα Νιρβάνα), και οι δύο τελευταίες ταινίες που είχα δεί εκεί, ήταν το "Public Enemies", και το "Taken" (με έναν όπως πάντα εκπληκτικό Λίαμ Νήσον, σε ρόλο... "αλβανοφάγου" που προσπαθεί απεγνωσμένα να σώσει την απηχθείσα κόρη του).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μαλλον το Ελληνις εννοεις Billy. Δεν ξερω αν λειτουργει ακομα
 
Wally είπε:
Μαλλον το Ελληνις εννοεις Billy. Δεν ξερω αν λειτουργει ακομα
Ευτυχώς το ΕΛΛΗΝΙΣ λειτουργεί ακόμα σαν θερινός κινηματογράφος. Μαζί με το Άνεσις αποτελούν πλέον τα δύο θερινά των Αμπελοκήπων (υπενθυμίζω ότι το χειμερινό Άνεσις λειτουργεί σαν θέατρο)...ας ελπίσουμε να συνεχίσουν να λειτουργούν για πολλά χρόνια ακόμα...

Billy το Ανδόρρα έκλεισε το καλοκαίρι που μας πέρασε και -όπως καταλαβαίνεις-λυπήθηκα πραγματικά. Τον περσινό χειμώνα είχα δει εκεί 4 ταινίες...η τελευταίαήταν το Attenberg (ελληνική της Ραχήλ-Τσαγκάρη). Απέπνεε μια ζεστασιά παλιομοδίτικη το συγκεκριμένο σινεμά-ήταν κάτι σαν μικρή οικογενειακή επιχείρηση. Συνήθως είχε πολύ λίγο κόσμο στις προβολές. Το ένιωθα μάλιστα κάπως και σαν προέκταση του σαλονιού μου επειδή μένω σχεδόν δίπλα. Ήταν δηλαδή ένα από τα λίγα σινεμά που θα μπορούσα να πάω ακόμα και μόνος εάν ένα βράδυ δεν είχε τίποτα η τηλεόραση και παράλληλα έπαιζε κάποια ενδιαφέρουσα ταινία!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nαι, και εγώ το Ελληνίς πιστεύω ότι λέει.

Φίλε dr_slump δυστυχώς είναι μάλλον δύσκολο να βρεθεί φωτό με αυτό που ζητάς, όπως είναι δύσκολο και για αρκετά άλλα πράγματα.

Έψαχνα - και ψάχνω- και γω διάφορες φωτό όπως για παράδειγμα από το Λουνα παρκ στη σημερινή πλατεία Ρώμης (Μ. Χατζηδάκι πλέον) αλλά δε έχω βρεί.

Επίσης από κάποια έκθεση στο (πρώην) εκθεσιακό κέντρο. Εκεί γίνανε πολλές και σημαντικές εκθέσεις τη δεκαετία του '80 & 90. Εκθέσεις πληροφορικής με Η/Υ και όλα τα σχετικά, εκθέσεις αυτοκινήτου, επίπλων, τροφίμων και γενικά σχεδόν απ'όλους τους κλάδους. Μιλάμε για κοσμοσυρροή. Τα Χριστούγεννα εκεί γινότανε όντως christmas bazaar με μεγάλη ποικιλία και καλές τιμές. Επίσης δεν έχω βρεί φωτό από την αντιπροσωπία της Commodore στη Σεβαστουπόλεως για να πω μόνο μερικά.

Μια φωτό από τη πλατεία Αμπελοκήπων, στη συμβολή Κηφισίας και Αλεξάνδρας. Φαίνονται και τα καταστήματα στου Θων, δεξιά. Εκεί βρισκόταν η βίλλα Θων που ανατινάχτηκε στα Δεκεμβριανά του '44. Η φωτό μάλλον δεκ. 50

ampelokipi_palia_terma_60-2.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα