Ρετρό... Αμπελόκηποι

VAGBITH είπε:
Πάντως ρε παιδιά ως φάρα είμαστε για λύπηση... Είναι δυνατόν να γκρέμισαν αυτό το κόσμημα από το κέντρο των Αμπελοκήπων; Πόσο αδίστακτοι ήταν τότε οι του κυκλώματος (εργολάβοι, δήμαρχοι, υπουργοί, γουγουάδες κλπ.); Πέσαν με τα μούτρα στη μάσα και δεν άφησαν τίποτα όρθιο, τα κατασπάραξαν. Είναι δυνατόν να μην έχει μείνει σχεδόν τίποτα από τις προ του '50 εποχές;
Να ρωτήσω τι σημαίνει η λέξη? Δεν την έχω ξανακούσει!
 
ΓΓΑ συνήθως αποκαλείται η Γενική Γραμματεία Αθλητισμού...
 
Clemence είπε:
Να ρωτήσω τι σημαίνει η λέξη? Δεν την έχω ξανακούσει!
"Γουγουάς": ο Γενικός Γραμματέας (εκ των αρχικών Γ.Γ. - στη γλώσσα της πιάτσας των πολιτικο-δημοσιογράφων)...
 
Το υπέθεσα από τα συμφραζόμενα αλλά δεν ήμουν σίγουρη, σ΄ευχαριστώ!
 
Καλησπέρα κι από μένα. ΑΜΠΕΛΟGARDEN ΠΑΝΤΟΥ. Κάποια μέρη που μου έρχονται στο μυαλό

Το Tamm'ys fast food πιο κάτω από το Marinero Λ. Αλεξάνδρας προς Πεδίον του Άρεως

Τα Σάλωνα σουβλατζίδικο (Παραλία)"

Τα Αηδόνια Εξοχικόν κέντρο όπως έγραφε στη ταμπέλα του (Παραλία)"

Το ξακουστό για την εποχή του cafe bar de lile (Παραλία)"

το καφενείο (τώρα flocafe) στην ταράτσα του οποίου υπήρχε η ξακουστή ταμπέλα του βραζιλιάνου με το σομπρέρο καφές BRAVO (Παραλία)"

" Παραλία: Το σημείο της Λ. Αλεξάνδρας από Kosstaras μέχρι Εσλιν
 
Χαιρετίζω όλα τα παιδιά που μας γεμίζουν με αναμνήσεις από την γειτόνια που γεννήθηκα και μεγάλωσα αλλά πλέον δυστυχώς ζω μακριά της.

Εγώ έμενα στην Π.Κυριακού δίπλα από το φαστφουντ Mouse για όσους το θυμούνται.Είναι ο δρόμος που περνάει δίπλα από το γήπεδο του Παναθηναικού.

Δεν θα ξεχάσω το καφενείο του κυρ Μανώλη Τσόχα και Π.Κυριακού που μαζεύονταν παλιές δόξες του ποδοσφαίρου όπως ο Μ.Δομάζος.

Το Οινομαγειρείο που ήταν απέναντι από την θύρα 13.

Ένα μικρό παιχνιδάδικο και είδη δώρων στην Τσόχα που ψώνιζα αυτοκινητάκια.

Το βίντεο κλαμπ Παρασκευόπουλος που ήταν στις αρχές τις Πανόρμου.

Ένα καρβουνιάρικο - ταβερνα που ήταν ακριβώς πίσω από την ασφάλεια

Τον Αποσπερίτη καφέ στους πρόποδες του Λυκαβητού που πηγαίναμε πάντα μετά από κοπανα στο Λύκειο.

Το ρετρό μαγαζί αθλητικών stad sport που ψωνιζα όλα τα συναφή στην Σούτσου

Η υπόγα μπιλιαρδάδικο που αναφέρθηκε με την ρετρό φυσιγνωμία του ιδιοκτήτη όσο και του γιου του.

Η σχολή καράτε του Μάλιου σε μία κάθετη της Πανόρμου.

Τα σιδεράδικα που υπήρχαν στο δρομάκι πίσω από το γήπεδο του Παναθηναικού

Tο κλαμπ LaJoya στην Τσόχα

Μου έρχεται στο νου ένα μαγαζί που λεγόταν Marinero φάστ φουντ νομίζω τις εποχές του Κοστάρα.Θυμάται κανένας που ήτανε?
 
Το Marinero ηταν επι της Αλεξανδρας. Ημουν πολυ μικρος τοτε αλλα θυμαμαι μου εκανε εντυπωση η ταμπελα οταν περναγαμε απο εκει
 
ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΣΟΥ ΞΕΦΥΓΕ ΤΟ ΠΙΟ ΓΝΩΣΤΟ ΚΛΑΜΠΑΚΙ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ "LA BAMBOLA" .ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΛΑΒΕΣ
 
ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΣΤΟ 10ο ΤΟ 1967 ?

¨Η ΣΤΟ 18ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΑΧΑΙΑΣ ?
 
G T καλώς όρισες στην παρέα.

Γράφε όμως σε παρακαλώ με μικρά γράμματα γιατι τα κεφαλαία δηλώνουν οτι φωνάζεις και είναι κουραστικά στο διάβασμα :)
 
Πρωτοπηγα στο 10ο Δημοτικο το 1980 (μαλλον οταν ειχε μετακομισει - ηταν καπου αλλου νομιζω ε?) και πηδαγα τα καγκελα για να παιζω μπασκετ στο 18ο
 
Μια που είπαμε για τα στέκια που μας άφησαν χρόνους, γιατί δεν ξεκινάμε με τα αιώνια μέρη; Βασικά επειδή δεν μου άρχεται κάτι, ξεκινήστε εσείς. Ή μήπως δεν έμεινε τίποτα από '80-'90; :(
 
Το "La Bambola" ήταν στην Εσλιν ,δίπλα στο πιο παλιό μπιλιαρδαδικο της περιοχής. Μιλάω για την δεκαετία '70-'80. Ίσως το θυμηθείτε αν σας πω ότι αργότερα λειτούργησε σαν σκυλάδικο. Εγώ εκεί έπαιξα πρώτη φορά live .( Είμαι drummer). Επίσης να σας θυμίσω τις Κυριακάτικες συναυλίες στο "Αστρον" στην Κηφισίας.

Καλώς σας βρήκα. Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα ,και συγχωρήστε τον απότομο τρόπο που μπήκα στην παρέα. Ήταν λόγω ενθουσιασμού,
 
G T είπε:
ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΣΤΟ 10ο ΤΟ 1967 ?¨Η ΣΤΟ 18ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΑΧΑΙΑΣ ?
στο 19o και στο

10o

συναυλιες με POLL στο ΑΣΤΡΟΝ Κυριακές πρωϊ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοντά στον 'Αγιο Χαράλαμπο δεν ήταν η Ρετρό; Ξέρει κανείς πότε έκλεισε;
 
Χαιρετώ όλους του Αμπελοκηπιώτες.

Εχω φύγει πολλά χρόνια τώρα (σχεδόν 20) αλλά ως γνωστών... μια φορά Αμπελοκηπιώτης, για πάντα Αμπελοκηπιώτης.

Να συνεισφέρω κι εγώ λοιπόν.

Χαρακτηριστικά Μαγαζιά:

- Ανάμεσα στα Mouse και το καφενείο του κυρ Μανώλη που αναφέρθηκαν, το μαγαζάκι Τρύκ.

- μαγαζάκι ψηλα στην Ιποκράτους που πούλαγε μόνο συναρμολογούμενα, δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα.

Αλάνες:

- Η κλασσική στα Κουντουριώτικα (τώρα έχει γίνει πίστα για skate!)

- Ακριβώς δίπλα υπήρχε μια μικρότερη (γύρω στο 83 έγινε παιδική χαρά)

- Απέναντι από το Παστέρ επί της Τσόχα (κολλητά με το κάποτε ΠΙΚΠΑ)

- Λεωφόρος Αλεξάνδρας (εκεί που είναι τώρα το μετρό)

- Τσόχα (δίπλα από το Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων)

Μπαράκια:

- Το παληό Blues (υπόγα) στη Βατοπεδίου.

- Atlantis (μεταλάδικο στη Φειδιπίδου, απέναντι από την οδοντιατρική σχολή).

- πίσω από το πύργο της Λαρίσης, έπαιζε garage μουσική ο Βάϊος που δούλευε και στο 7+7, δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα.

Καφετέριες:

- Imago, στο πύργο των Αθηνών (υπάρχει άλλο μαγαζί στη θέση του)

- Απη (στην παραλία).

- Σόνια στη λεωφόρο Αλεξάνδρας.

Ηλεκτρονικά παιχνίδια:

- Zoom, στην Κόνιαρη

- Στην πλατεία Αγίου Δημητρίου, δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα.

- Η αίθουσα στη Συνταγματάρχου Δαβάκη (αν θυμάμαι καλά) στον Ερυθρό.

Μπιλιαρδάδικα:

- Lucky Strike, στην Καρύστου

Εστιατόρια - Ταβέρνες:

- Κανάρια, στην παραλία.

- κρασοπουλιό στην Βατοπεδίου, δίπλα στο Blues, δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα.

- υπόγιο κουτούκι στην Πανόρμου, στο ύψος της Αργολίδος περίπου, δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα (αν είχε ποτέ).

Φαστφουντάδικα:

- Jolly, λεωφόρος Αλεξάνδρας (εκεί που είναι τώρα τα Goody's)

- Jojos, Πανόρμου (εκεί που έγινε αργότερα το video club με τις δίδυμες που έχει αναφερθεί).

- Δίπλα από την ΓΑΔΑ, δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα.

Κ(_|_)λάδικα:

- Fox, στην Σούτσου.

Οίκοι Ανοχής:

- Χριστίνα, ψηλά στη Χαριλάου Τρικούπη.
 
Αποστόλης είπε:
Χαρακτηριστικά Μαγαζιά:

- μαγαζάκι ψηλα στην Ιποκράτους που πούλαγε μόνο συναρμολογούμενα, δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα.
Μάλλον το Plastimodelisimo εννοείς...

Αποστόλης είπε:
Εστιατόρια - Ταβέρνες:- υπόγιο κουτούκι στην Πανόρμου, στο ύψος της Αργολίδος περίπου, δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα (αν είχε ποτέ).
Νομίζω το έλεγαν "Ο έλατος"
 
- Plastimodelisimo


Ναι, κάτι μου λέει το όνομα.

 


-
Ο έλατος


Δεν είμαι καθόλου σίγουρος.

Είχα πάει τρείς φορές και τις τρείς όταν έφυγα δεν θυμόμουν ούτε το όνομά μου.
 
Πίσω
Μπλουζα