Ρετρό... Αμπελόκηποι

Αποστόλης είπε:
Ηλεκτρονικά παιχνίδια:

- Η αίθουσα στη Συνταγματάρχου Δαβάκη (αν θυμάμαι καλά) στον Ερυθρό.

Φαστφουντάδικα:

- Δίπλα από την ΓΑΔΑ, δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα.
Ψυχω

Marinero

?
 
- Οχι, το Ψυχώ ήταν μπαράκι.

Βρισκόταν μετά το τέλος του δρόμου που βρισκόταν η Αίθουσα (έκανε και ένα ψιλοεσάκι).

Η Αίθουσα ήταν γύρω στα 30 μέτρα μόλις έστριβες από Κηφισίας, στο αριστερό σου χέρι.

- Το Marinero ήταν 5-6 μέτρα από την συμβολή Αλεξάνδρας και Πανόρμου.

Αυτό που λέω ήταν ακριβώς δίπλα στη ΓΑΔΑ, στην οδό Μηλέων.

Ανοιξε μαζί με την ΓΑΔΑ και μερικούς μήνες μετά δούλευε σχεδόν αποκλειστικά με αστυνομικούς και ασφαλίτες αφού έδιωχνε όλο τον κόσμο που του φαινόταν περίεργος :) , μετά από κάποια χρόνια έγινε pizza Hut.

Ολα αυτά γύρω στο 83-84.

Αποστόλης είπε:
Μπαράκια:

- πίσω από το πύργο της Λαρίσης, έπαιζε garage μουσική ο Βάϊος που δούλευε και στο 7+7, δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα.
Το θυμήθηκα.

Maze λεγόταν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ορισμενους θα ξυπνησει ομορφες αναμνησεις (απο FB)

1401745_727884253906162_1441945218_o.jpg
 
Ωωωω ψυχώ και απ'εξω glx με C50 'γλάρο' :cool:
 
Τις προαλες ειχα μια δουλεια και με εβγαλε ο δρομος στη "πλατεια" της Πλαζας.

Θυμομουν την ερημωση (Φλοκας γιοκ, Goodies γιοκ, Βρυλωνια γιοκ, Πλαζα γιοκ) αλλα οταν καθησα σε ενα παγκακι και κοιταξα γυρω συνειδητοποιησα την ολη κατασταση που μεχρι τοτε παρατηρουσα φευγαλεα και στεναχωρηθηκα πολυ με το θεαμα. Καποτε εσφιζε απο κοσμο. Και τωρα, 10 το πρωι, οι μονοι ανθρωποι ημουν εγω και ενας "ξεχασμενος" θυρωρος (?)

Βρηκα μια φωτογραφια πριν την ερημωση (btw εξαιρετικο θεματικο φορουμ και με τον φιλο prisma να παραθετει πολλες χρησιμες πληροφοριες)

Δεν ξερω αν το εχω αναφερει αλλα ενα απο τα πρωτα video club των Αμπελοκηπων, το Video Inn εκλεισε και στη θεση του υπαρχει το βιβλιοπωλειο Συχρονη Σκεψη. Το υποκαταστημα του Ζωγραφου υπαρχει παντως. To θυμαμαι νοσταλγικα με την πρωτη διοικηση. Το ειχαν δυο κοπελες διδυμες και ωραιοτατες που ηξεραν απ εξω ολους τους κωδικους. Θυμαμαι ακομα τη μυρωδια του καταστηματος. Πολυ βιντεοκασετα. Μετα αλλαξε ιδιοκτησια, σταματησε και η φρενιτις του VHS...

Eξαιρετικη αναδρομη στα Αμπελοκηπιωτικα σινεμα με feedback απο κοσμο
 
Video INN.....τι είπατε ρε μέγιστοι? Η Φώφη και η Μαρία ηταν.....πω πω ανάμνηση!!!

Wally είπε:
Το "μελαχρινο διδυμο" τα εσπαγε! (ασε που ηταν και σπιρτα.Τους ελεγες ταινια και θυμοντουσαν ΞΕΡΑ τον κωδικο!)
Παιδιά ηταν η Φώφη και η Μαρία.....υπέροχη ανάμνηση!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αποστόλης είπε:
- Οχι, το Ψυχώ ήταν μπαράκι.Βρισκόταν μετά το τέλος του δρόμου που βρισκόταν η Αίθουσα (έκανε και ένα ψιλοεσάκι).

Η Αίθουσα ήταν γύρω στα 30 μέτρα μόλις έστριβες από Κηφισίας, στο αριστερό σου χέρι.
Καλησπέρα σε όλους.

Το Λας Βέγκας πρέπει να εννοείς. Μπιλιάρδα, ηλεκτρονικά και φλίπερ. Σε κάποια φάση το γύρισε σε φρουτάκια.

Και πιο δίπλα, (τώρα ταχυδρομείο νομίζω), το μπαράκι Αλκαζάαρ.

Επίσης νομίζω δεν είδα αναφορά, στο δρόμο του Ψυχώ είχε ανοίξει ο Πωλ που είχε την Άλγεβρα ένα μπαράκι με την ίδια ονομασία. Κράτησε κανα δυό χρόνια αν θυμάμαι καλά, γύρω στο 1993. Τώρα είναι εστιατόριο, που πέρασα πρόσφατα.
 
starlouk είπε:
Το Λας Βέγκας πρέπει να εννοείς. Μπιλιάρδα, ηλεκτρονικά και φλίπερ. Σε κάποια φάση το γύρισε σε φρουτάκια.Και πιο δίπλα, (τώρα ταχυδρομείο νομίζω), το μπαράκι Αλκαζάαρ.
Πρέπει να έχεις δίκιο. Δεν είμαι σίγουρος γιατί έχουν περάσει και τόσα χρόνια. :D

Εμείς πάντως από τον Αγιο Μήτσο το λέγαμε αίθουσα, δεν πολυχρησιμοποιούσαμε το κανονικό του όνομα κι έτσι δεν μου έχει μείνει.

Και πιο κάτω το Αλκαζάρ. Μπράβο.
 
Απο την ευρυτερη  παλια γειτονια (Ερυθρος - Γουδι - ΓΑΔΑ) περναω συχνα με αμαξι ή μηχανη.

Σημερα επρεπε να πεταξω τη Mrs Wally στον οφθαλμιατρο στη περιοχη του Αγιου Δημητριου Αμπελοκηπων και κατεβηκαμε οικογενειακως με τα παιδια.

Ανεβηκε και εγω με τα παιδια βολταραμε (δυσκολη μερα διοτι ηταν φισκα οι καδοι) να τους δειξω τα κατατοπια. Αλλη φαση με τα ποδια.

Η παιδικη πισω απο το President ειναι ακμαζουσα. Στις μπασκετες παιζουν κυριως φιλτατοι Φιλιπινεζοι οι οποιοι ειναι χρονια στη περιοχη και παντα αξιοπρεπης.

Πισω απο την Aσφαλεια το μπασκετ ειναι σε καλουτσικη κατασταση.

Εκλεισε το γυμναστηριο International που πηγαινα μικρος.

Χαρηκα που συναντησα τον σημα κατατεθεν μπαρμπερη της περιοχης Αγγελο και του ειπα μια καλησπερα.

Ελαχιστα μαγαζια εχουν επιβιωσει απο τα χρονια. Σχεδον ολα τα κλασσικα καταστηματα δεν υπαρχουν πια.

Ακομα και η Λαρισης ηταν υποτονικη (νταξ ηταν και Τεταρτη)

Γλυκοπικρη γευση μου αφησε η βολτα.

Οι Αμπελοκηποι ειναι η καλυτερη γειτονια .-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally ίσως το έχεις αναφέρει, απλά δε το θυμάμαι. Πόσο χρονών άλλαξες τόπο κατοικίας και ποιο έτος ήταν;
 
Το 2001
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι ήταν το κυριάρχο που άλλαξε στην περιοχή από το  1988 στο 1998? 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμμμ. Δεν το εχω σκεφτει. Βοηθα :)
 
Τι ωραίο thread!!! Αμπελοκηπιώτης κι εγώ, από το 1978 που γεννήθηκα ακόμα στην ίδια πολυκατοικία σε μία κάθετο της Πανόρμου. Συγκινήθηκα που διάβασα μερικά μέρη που θυμόμουν κι εγώ. Σίγουρα λόγω ηλικίας μπαράκια και καφετέριες δεν θυμάμαι, αλλά καταστήματα κι εστιατόρια ναι.
Δεν ξέρω εάν έχει αναφερθεί ήδη (είναι και πολλές οι σελίδες), την πιτσαρία Piombino, εκεί που είναι σήμερα το Mikel στην αρχή της Πανόρμου από την Λ. Κηφισσίας. Πηγαίναμε εκεί και τρώγαμε συχνά πυκνά τις Παρασκευές οικογενειακώς. Έκλεισε νομίζω γύρω στο 1988-89. Εκεί έβλεπα να συχνάζει κι ο αείμνηστος ηθοποιός Κώστας Βουτσάς.
 
Lucky Μan για να ακριβολογουμε ;)
Εχω να παω χροοοοοονια
 
Πίσω
Μπλουζα