Ρετρό Γλυκίσματα

Σας κουβάλαγε η μάνα σας στο παιδίατρο γιατί κλασσικά,σας έβλεπε χλωμούς, με αναιμία και απαιτούσε σίδερο και εξετάσεις ενώ δεν υπήρχε κάτι, ή μόνο η δική μου. Η αλήθεια είναι ότι όταν ερχόμαστε από τα κάπνα όλοι χάναμε κιλά
Η μάνα μου είχε και εμμονή με το κρύο δηλ.φοβοταν μην κρυωσω γιατι; γιατί έχασε αδερφάκι 5 ετών από οξεία πνευμονια και κακουχία γενική ( τοτε ήταν γυρω στα 13 και της τυπωθηκε)και μετά δεν τρεφοταν καλά είχαν στερήσεις
Α καλά την εμμονή με το κρύο νομίζω την είχαν οι περισσότες μαμάδες:
"Μην βγεις εξω με λουσμένο κεφάλι θα κρυώσεις."
"Μην πατάς ξυπόλητος στο πάτωμα (ή μην κάθεσαι στο πάτωμα) θα κρυώσεις."
"Μην είσαι με βρεγμένα (ή ιδρωμένα ρούχα) θα κρυώσεις."

Βέβαια έχει μια βάση όλο αυτό γιατί όταν πέφτει η θερμοκρασία του σώματος, εξασθενεί το ανοσοποιητικό. Έτσι γίνεται πιο ευάλωτο να εισβάλει κάποιος ιός. Από τον ιό όμως "κρυώνουμε", όχι από το βρεγμένο κεφάλι.
 
Α καλά την εμμονή με το κρύο νομίζω την είχαν οι περισσότες μαμάδες:
"Μην βγεις εξω με λουσμένο κεφάλι θα κρυώσεις."
"Μην πατάς ξυπόλητος στο πάτωμα (ή μην κάθεσαι στο πάτωμα) θα κρυώσεις."
"Μην είσαι με βρεγμένα (ή ιδρωμένα ρούχα) θα κρυώσεις."

Βέβαια έχει μια βάση όλο αυτό γιατί όταν πέφτει η θερμοκρασία του σώματος, εξασθενεί το ανοσοποιητικό. Έτσι γίνεται πιο ευάλωτο να εισβάλει κάποιος ιός. Από τον ιό όμως "κρυώνουμε", όχι από το βρεγμένο κεφάλι.
Τι εμμονή ήταν αυτή πω πω αμ η φανελα και η ζακέτα, ακόμα στον ύπνο μου με ζακέτα κοιμάμαι! το να μην λουστείτε και βγείτε έξω και η αντιβίωση πήγαινε και ερχόταν. Αχ, πληρώσαμε κατοχικό συνδροματα
 
Όχι σοκολατακια έβαλα μέσα με στεβια τα πουλούσε έτσι το μαγαζί.
Ααα έμεινα στο προϊόν της διαφήμισης (τα CH Gervais), δεν κατάλαβα πως έχει χρησιμοποιηθεί για να δώσει retro ύφος σε σύγχρονο κουτί!
 
Πίσω
Μπλουζα