Ρετρό Γλυκίσματα

Όχι, αυτή είναι η Lila Pause, επίσης φραουλένια και δε μου αρεσε ποτέ. Ροζ χάλι εννοώ αυτό που βγήκε στα μέσα του 80 και μετά. Τούτο εδώ δηλαδή (η διαφημιση δειχνει και την νεα γεύση μπανάνα).
Πάντως ο Aardy έχει ανοίξει ολόκληρο thread για χάρη της.
Το λίλα πάουζε είναι καλό σε μικρές δόσεις. Το κις το παλιό το ορθόδοξο με το περτικαλί περιτύλιγμα καθώς το αμέσως μετά ήταν ονειρικά! Το σημερινό είναι μια σιχαμένη αηδία, σα μασημένη τσίχλα από άλλον.
 
Επίσης η έκφραση αυτή του προσώπου ταιριάζει και ''όταν σε επίσκεψη ζητάς και δεύτερο κομμάτι γλυκό''
 
38.jpg

Τα θυμάστε;;; περιείχαν βανίλια!
Κι αφου τρωγόταν το γλύκισμα, οι νοικοκυρές το χρησιμοποιούσαν για αλατο-πιπεριέρα στο καθημερινό τραπέζι. Η συγχωρεμένη η γιαγιά μου είχε μαζέψει μια μικρή σακούλα από τέτοια. Τρώγαμε τη βανίλια κι της τα δίναμε. Κι όταν τη ρωτούσες: "τι θα τα κάνεις όλα αυτά;", έλεγε: "χρειάζονται!". Ποτέ βέβαια δεν τα χρειάστηκε τόσα που ήταν (σύνδρομο Κατοχής). Τα μοίραζε απο εδώ κι απο εκεί, κι σε φίλες της, σε συγγενείς...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Προβολή συνημμένου 271856
Αν μικρός έτρωγες βανίλιες, τότε ο οδοντίατρος σου έχεις τέτοιες σίγουρα 2 εξοχικά κι εσύ...εμφυτεύματα!!

:fafoutis:
Να λοιπόν ένα από τα καλά όταν κόβεις μαχαίρι την ζάχαρη από τα 12, έκτη δημοτικου δηλ.μονο ένα σφράγισμα στα 17, καθαρισμός πριν 20 χρόνια . Τώρα τελευταία πήγα οδοντιατρο για κάταγμα δοντιου λόγω άγχους και με έφτυσε ο γιατρός να μην με ματιάσει και όπως ήμουν στην καρέκλα δεν μπορούσα και να ξεφυγω:σοκαρισμένος::diablotin: άκουγα το φτου σου κοπέλα μου με τέτοια οδοντοστοιχια
 
Προβολή συνημμένου 273758

Τα θυμάστε;;; περιείχαν βανίλια!
Κι αφου τρωγόταν το γλύκισμα, οι νοικοκυρές το χρησιμοποιούσαν για αλατο-πιπεριέρα στο καθημερινό τραπέζι. Η συγχωρεμένη η γιαγιά μου είχε μαζέψει μια μικρή σακούλα από τέτοια. Τρώγαμε τη βανίλια κι της τα δίναμε. Κι όταν τη ρωτούσες: "τι θα τα κάνεις όλα αυτά;", έλεγε: "χρειάζονται!". Ποτέ βέβαια δεν τα χρειάστηκε τόσα που ήταν (σύνδρομο Κατοχής). Τα μοίραζε απο εδώ κι απο εκεί, κι σε φίλες της, σε συγγενείς...
Θυμάμαι αυτά τα βανιλάκια...
@hannele αυτά που ανάρτησες πρεπει να ήταν από αρχες δεκαετίας του 80;
 

Συνημμένα

  • 198d95c23754726e9416af89c271fd8d.jpg
    198d95c23754726e9416af89c271fd8d.jpg
    15 KB · Προβολές: 2
Oι δικοί μας είχαν και το κατοχικό σύνδρομο οπότε εμπαζσν φαΐ ήθελες δεν ήθελες, εμενα η μάνα μου όλο με αναιμία με έβλεπε και ας ήμουν μια χαρά. Το πέρασε το κατοχικό σύνδρομο με πολύ φτωχικό παιδικά χρόνια και στερήσεις, στο φαΐ, οπότε το τράβηξα εγώ το κουπι
 
Θυμάμαι αυτά τα βανιλάκια...
@hannele αυτά που ανάρτησες πρεπει να ήταν από αρχες δεκαετίας του 80;
Τα βανιλάκια "αλατοπίπερο" υπήρχαν από τα 70s κι φυσικά συνεχίστηκαν θριαμβευτικά στα 80s. Στα 80s (αρχές των 80s) εμφανίστηκαν κι τα βανιλάκια "κουζινικά", στη φωτό που έχεις βάλει. Ποτηράκια, κατσαρολάκια, λεμονοστίφτες, φρουτάκια κ.α. Τα χρησιμοποιούσαμε στα κουζινικά μας όταν παίζαμε.
 
Για πείτε πόσα δοντάκια έχετε χαλασμένα από την παιδική και εφηβική ηλικια; πείτε τα ολα
:fafoutis:

Παιδιά η γεννια μας έχει φάει πολύ γλύκισμα δηλ. εσείς και πολύ γκουντις στην εφηβεια
Η γενιά μας, δλδ οσοι γεννηθήκαμε στα 80s (άντε θα συμπεριλάβω κι όσους γεννήθηκαν στα τέλη των 70s, δλδ 1977-79 γιατί είμαστε κοντά ηλικιακά) έζησε "επικίνδυνα" :ylsuper: σε συγκριση με τα σημερινά παιδιά που μεγαλώνουν σε γυάλα. Να πω κάτι όμως; το ευχαριστηθήκαμε! Τα σημερινά παιδιά τι θα θυμούνται; τους σπόρους κι τα κινόα; :p

Oι δικοί μας είχαν και το κατοχικό σύνδρομο οπότε εμπαζσν φαΐ ήθελες δεν ήθελες, εμενα η μάνα μου όλο με αναιμία με έβλεπε και ας ήμουν μια χαρά. Το πέρασε το κατοχικό σύνδρομο με πολύ φτωχικό παιδικά χρόνια και στερήσεις, στο φαΐ, οπότε το τράβηξα εγώ το κουπι
Δεν ήταν μόνο το φαγητό (σ.σ ναι, το φαγητό ήταν σε μεγαλύτερο ποσοστό) αλλά γενικά είχαν το σύνδρομο της "στέρησης", της "έλλειψης". Στοκάριζαν τα ντουλάπια: "να υπάρχει για να μην μας λείψει". Κρατούσαν τα πάντα, δεν πετούσαν τίποτα: το κουτί της φυτίνης γινόταν τάπερ, το κουτί από τα μπισκότα ήταν για μοδιστρικά, το μπουκάλι από την πορτοκαλάδα γινόταν μπουκάλι λαδιού...μην αρχίσω να απαριθμώ θα γίνει σεντόνι. Η ουσία είναι ότι σε γενικές γραμμές μάζευαν. Βέβαια εν αγνοία τους έκαναν ανακύκλωση.
 
:fafoutis:


Η γενιά μας, δλδ οσοι γεννηθήκαμε στα 80s (άντε θα συμπεριλάβω κι όσους γεννήθηκαν στα τέλη των 70s, δλδ 1977-79 γιατί είμαστε κοντά ηλικιακά) έζησε "επικίνδυνα" :ylsuper: σε συγκριση με τα σημερινά παιδιά που μεγαλώνουν σε γυάλα. Να πω κάτι όμως; το ευχαριστηθήκαμε! Τα σημερινά παιδιά τι θα θυμούνται; τους σπόρους κι τα κινόα; :p


Δεν ήταν μόνο το φαγητό (σ.σ ναι, το φαγητό ήταν σε μεγαλύτερο ποσοστό) αλλά γενικά είχαν το σύνδρομο της "στέρησης", της "έλλειψης". Στοκάριζαν τα ντουλάπια: "να υπάρχει για να μην μας λείψει". Κρατούσαν τα πάντα, δεν πετούσαν τίποτα: το κουτί της φυτίνης γινόταν τάπερ, το κουτί από τα μπισκότα ήταν για μοδιστρικά, το μπουκάλι από την πορτοκαλάδα γινόταν μπουκάλι λαδιού...μην αρχίσω να απαριθμώ θα γίνει σεντόνι. Η ουσία είναι ότι σε γενικές γραμμές μάζευαν. Βέβαια εν αγνοία τους έκαναν ανακύκλωση.
Θα θυμούνται τα vegan φαγητα και τις σοκολάτες με στεβια, παντως θα ήθελα και γω πια να γίνω vegan.
 
Σας κουβάλαγε η μάνα σας στο παιδίατρο γιατί κλασσικά,σας έβλεπε χλωμούς, με αναιμία και απαιτούσε σίδερο και εξετάσεις ενώ δεν υπήρχε κάτι, ή μόνο η δική μου. Η αλήθεια είναι ότι όταν ερχόμαστε από τα κάπνα όλοι χάναμε κιλά
 
Η μάνα μου είχε και εμμονή με το κρύο δηλ.φοβοταν μην κρυωσω γιατι; γιατί έχασε αδερφάκι 5 ετών από οξεία πνευμονια και κακουχία γενική ( τοτε ήταν γυρω στα 13 και της τυπωθηκε)και μετά δεν τρεφοταν καλά είχαν στερήσεις
 
Πίσω
Μπλουζα