Ρετρό Διακοπές Πάσχα

Zippo

RetroActive
Joined
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
210
Αντιδράσεις
22
Πασχα σημαίνει ένα πράγμα: Χωριο και οικογενειακές καταστάσεις. Μικρούλης πηγαίναμε κρήτη (ακόμα πάμε αλλα οχι καθε χρόνο πλέον) και καθόμασταν ολη την μεγάλη βδομάδα στο χωριό. Καθε μέρα-όλη μερα παιχνίδι πίσω απο την εκκλησία (ποδόσφαιρο, δυναμιτάκια, σπίρτα), μαμάδες να φωνάζουν έξαλες και το βράδυ βαρεμάρα στην εκκλησία, και φυσικά αναμονή για την κυριακή του πάσχα όπου θα σουβλίζαμε. Παλιά σφάζαμε και κατσίκι (επειδή είχε ο παππούς μου ζώα), ενώ ακόμα και τώρα καίμε τον Ιούδα, όπου γίνεται χαμός απο δυναμιτάκια και μπαλοτιές. Εσείς πως τα περνούσατε το πάσχα;
 
Το κάψιμο του Ιούδα, όντως είναι πολύ ρετρό !

Απολαύστε το όσο διαρκεί, γιατί πάει για απαγόρευση.

Στη φετεινή του Έκθεση, για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα στην Ελλάδα,

το αμερικάνικο υπουργείο Εξωτερικών, κατηγορεί την Ελλάδα για "αντισημιτισμό",

αναφέροντας χαρακτηριστικά το εν-λόγω έθιμο.

Πέρσυσι που είχε γίνει το ίδιο, ο ΕΟΤ, αναγκάστηκε να αποσύρει από την ιστοσελίδα του,

αναφορές στο έθιμο.

Μικρός, θυμάμαι το Πάσχα στο σπίτι γιαγιάς και παππού.

Δυστυχώς ο θάνατος και τα γηρατειά, μας αποξένωσαν.

Πλέον εμείς οι νεώτεροι, είμαστε απασχολημλένοι με ένα σωρό

ασήμαντα θέματα, και από "οργάνωση" συνήθως μένουμε πίσω.

Στεναχωριέμαι που το Πάσχα δεν είναι οικογενειακό όπως παλιά,

αλλά τουλάχιστον χαίρομαι που πρόλαβα να ζήσω την εμπειρία.

Τα παιδιά μου, μάλλον θα θυμούνται το Πάσχα ως ευκαιρία για τηλεόραση, dilivery κλπ.
 
Εγώ, ευτυχώς ακόμα, έχω 2 γιαγιάδες και 2 χωριά ενα κι ένα. Και φέτος διάλεξα (έχω κι αυτό το προνόμιο) στο χωριό του πατέρα μου, 3 χλμ από τη Λιμνη Ευβοίας. Αλλά, μετά από χρόνια όταν δε θα υπάρχουν γιαγιάδες, και όταν οι θείοι/θείες θα είναι στην ηλικία των γιαγιάδων μας, αναρρωτιέμαι ποιός (και πώς) θα στηρίζει την επαρχία. Παιδιά θα ήθελα να εχω για να τα προλάβουν όλ'αυτά!!!

Ημαρτον, οι αμερικάνοι ασχολούνται ΚΑΙ με το κάψιμο του Ιούδα;;; Δεν κοιτάνε τα χάλια τους;; Χωρίς έθιμα, χωρίς κουλτούρα (οι χαρλεάδες είναι κουλτούρα, ημαρτον!) χωρίς τίποτα;;
 
Σπάνια μπορούσαμε ν απομακρυνθούμε από την Αττική μιας και ο πατέρας μου είχε μαγαζί και έπρεπε να είναι ανοιχτά μέχρι Μ Σάββατο μεσημέρι.

Βασικότατος προορισμός για πολλά χρόνια ήταν το σπίτι της αδελφής της μητέρας μου στη Σαλαμίνα. Η μεγάλη μου χαρά ήταν που βλεπα τόση μαργαρίτα και παπαρούνα μαζεμένη εκεί για 2 μέρες που μας φιλοξενούσαν! Πάντα έσφαζαν δικό τους αρνί (είχαν φάρμα) και΄ψήναμε έξω στο κτήμα. Μια χρονιά (θαρρώ το 1976) κατά λάθος, έκανα τον αναστενάρη γιατί ξεχάστηκα και περπάτησα ξυπόλητη στο σημείο που ψήσαμε και είχαν ... αποσύρει το αρνί...

Αξέχαστες αναμνήσεις, όπως και να χε!
 
Εγώ δύο φορές στη ζωή μου έτυχε να κάνω Πάσχα στο χωριό της μάνας μου και μ΄ έπιασε κατάθλιψη...


Αισθανόμουν σα γαύρος έξω απ΄το νερό...


 


Ενώ είναι από τα ομορφότερα χωριά της Αρκαδίας κάτι η έλειψη θάλασσας κάτι η αποκοπή από τα ΜΜΜ κάτι το οξυγόνο που δεν έχω συνηθίσει...



Πίκρα...



Στη μέρα απάνω ήθελα να τα μαζέψω να γυρίσω στην Αθήνα μου
:fever:

 


Πάντως, σαν έθιμα ήταν υπέροχα και οι εικόνες που μου έχουν μείνει από τις ωραιότερες...


 


Και ό,τι και να λένε οι χαζοΑμερικάνοι, δεν σταματάμε τα έθιμά μας....



Και στη Χίο απαγορεύεται (θεωρητικά ) ο ρουκετοπόλεμος αλλά σιγά μην τους ακούμε...



Για να μην πω για τα υπέροχα κοκορετσογαρδουμπάκια που συνοδεύουν οπωσδήποτε τον οβελία (και είναι και νοστιμότατα)...
 
Παντως φέτος θα κάνω πάσχα Κρήτη με παρέα όλο το σόι (δηλαδή ενα μάτσο τρελούς φωνακλάδες) και μπόλικη τσικουδιά, οπότε θα θυμηθώ τις παλιές καλές μέρες!!
 
exetlaios είπε:
Το κάψιμο του Ιούδα, όντως είναι πολύ ρετρό !Απολαύστε το όσο διαρκεί, γιατί πάει για απαγόρευση.

Στη φετεινή του Έκθεση, για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα στην Ελλάδα,

το αμερικάνικο υπουργείο Εξωτερικών, κατηγορεί την Ελλάδα για "αντισημιτισμό",

αναφέροντας χαρακτηριστικά το εν-λόγω έθιμο.

Πέρσυσι που είχε γίνει το ίδιο, ο ΕΟΤ, αναγκάστηκε να αποσύρει από την ιστοσελίδα του,

αναφορές στο έθιμο.
Εχετλαίε σοβαρά μιλάς;;; Ε δεν είμαστε καλά... Σέβομαι το εβραϊκό έθνος και την ιστορία του, αλλά αυτή η αμερικανικανο-εβραϊκή υστερία έχει καταντήσει γελοία!* Τέλος πάντων... Ας μην κάνουμε αυτό το θρεντ πιο επικίνδυνο απ' όσο έχει ήδη γίνει.


Μακάρι να επιζήσει λοιπόν αυτό το έθιμο καθαρά για τη γραφικότητά του, παρά το γεγονός ότι αντιμετωπίζει τόσο εχθρικά τον Ιούδα,
** τον μαθητή του Ιησού που είχε να εκτελέσει το πιο δύσκολο και άχαρο καθήκον - αυτό της προδοσίας...

 


Πάσχα για μένα, όπως και για πολλούς ακόμη, σημαίνει ύπαιθρος, σούβλες, αρνιά, κοκορέτσια και λαϊκή παραδοσιακή μουσική. Τα καλύτερα Πάσχα της ζωής μου τα έχω περάσει στη Δεσκάτη, με τα κλαρίνα, ζωντανά και ραδιοφωνικά, να αντηχούν σ' όλο το χωριό. Νομίζω ότι αυτή η μέρα χάνει το νόημά της στην πόλη, παρ' όλ' αυτά όμως σέβομαι και αντίθετες απόψεις (όπως αυτή της
Juanita).

 


Καλό Πάσχα σε όλους σας λοιπόν, Χριστιανούς και αλλόθρησκους, πιστεύοντες και μη πιστεύοντες. Εξάλλου, την ημέρα αυτή, η πλευρά της γιορτής που μας αγγίζει και μας ενώνει είναι περισσότερο η κοινωνική-σωματική (φαΐ, χορός, εκδρομές) παρά η θρησκευτική-πνευματική.


* το ίδιο και η ίδια η λέξη "αντισημιτισμός" που έχει κολλήσει αποκλειστικά στους Εβραίους - ενώ εξίσου Σημίτες εθνολογικά είναι και οι Άραβες, που απ' όσο ξέρω είναι πολύ περισσότεροι απ' τους Εβραίους.

 


** Δεν είναι τραγική ειρωνεία ότι το όνομα αυτό (στα Εβραϊκά Γιεχούντα[χ] - Yehudah) σημαίνει "εγκωμιασμένος, δοξασμένος";!
 
exetlaios είπε:
Το κάψιμο του Ιούδα, όντως είναι πολύ ρετρό!
Θυμάμαι την πρώτη φορά που "είδα Ιούδα", το 1987... Είχαν συγκεντρωθεί οι κυρίες του χωριού για να καθαρίσουν την εκκλησία πριν την Ανάσταση και εγώ εφτά χρόνων τότε, βοηθούσα σε ό,τι μπορούσα... Κάποια στιγμή με έστειλαν στην αποθήκη της εκκλησίας για να βρω το φαράσι και με το που ανοίγω την πόρτα, βλέπω δυο αρβύλες που τις φορούσε ένα πτώμα! Φαντάζεστε τι επακολούθησε... Πρέπει να με άκουσε όλο το χωριό! Και γω δεν ξέρω πόσος καιρός πέρασε μέχρι να συνέλθω απ' το σοκ... :cool:

exetlaios είπε:
Απολαύστε το όσο διαρκεί, γιατί πάει για απαγόρευση.Στη φετεινή του Έκθεση, για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα στην Ελλάδα,

το αμερικάνικο υπουργείο Εξωτερικών, κατηγορεί την Ελλάδα για "αντισημιτισμό"
Σε αντίθεση με την Αμερική, όπου τα ανθρώπινα δικαιώματα είναι απολύτως σεβαστά... (Αρκεί να είσαι λευκός και πλούσιος) :sleep:

malvina είπε:
Η μεγάλη μου χαρά ήταν που βλεπα τόση μαργαρίτα και παπαρούνα μαζεμένη εκεί για 2 μέρες που μας φιλοξενούσαν!
dsc01267gk0.jpg


malvina, δυστυχώς οι μαργαρίτες μας τέλειωσαν λόγω ζέστης... :)

Zippo είπε:
και το βράδυ βαρεμάρα στην εκκλησία,
Καλά ρε παιδιά, κανείς δεν ντυνόταν παπαδάκι; Εδώ πάντως ακόμη και τώρα τα παιδάκια πηγαίνουν νωρίς νωρίς στην εκκλησία για να προλάβουν θέση στο ιερό!
 
Sofologiotatos είπε:
....
Πάσχα για μένα, όπως και για πολλούς ακόμη, σημαίνει ύπαιθρος, σούβλες, αρνιά, κοκορέτσια και λαϊκή παραδοσιακή μουσική. Τα καλύτερα Πάσχα της ζωής μου τα έχω περάσει στη Δεσκάτη, με τα κλαρίνα, ζωντανά και ραδιοφωνικά, να αντηχούν σ' όλο το χωριό. Νομίζω ότι αυτή η μέρα χάνει το νόημά της στην πόλη, παρ' όλ' αυτά όμως σέβομαι και αντίθετες απόψεις (όπως αυτή της
Juanita).

 


...


Και εμένα μου αρέσουν όλα αυτά... Απλά Το χωριό της μάνας μου ήταν πολύ μακριά από τη θάλασσα και ένιωθα σαν να με πνίγουν τα βουνά...



Άσε που Κυριακή του Πάσχα με ξύπναγε το τραγούδι: Θα πάρω μιά ψαρόβαρκα το μωρό μου...:dribble: και θυμόμουνα τη Χίο μου...


 


Θέλω θάλασσαααααααααααααα,
:cold: θέλω το πανέμορφο νησί μου, να βλέπω από το Αίπος το ρουκετοπόλεμο το Μεγάλο Σάββατο, να σουβλίζουμε αρνιά και κοκορέτσια την Κυριακή και να ανακατεύεται η μυρωδιά του οβελία με τη μυρωδιά της θάλασσας και να χορεύουμε από το πρωί ως τελικής πτώσεως, :2beers: και να γυρνάμε το απόγευμα σ΄όλα τα σπίτια με ένα ποτήρι κρασί στο χέρι και να δεχόμαστε και να δίνουμε ευχές :beer: και... και... και... και... την Τρίτη να ξεκινάμε δίαιτα :D


 
Juanita είπε:

Και εμένα μου αρέσουν όλα αυτά... Απλά Το χωριό της μάνας μου ήταν πολύ μακριά από τη θάλασσα και ένιωθα σαν να με πνίγουν τα βουνά...



Άσε που Κυριακή του Πάσχα με ξύπναγε το τραγούδι: Θα πάρω μιά ψαρόβαρκα το μωρό μου...:dribble: και θυμόμουνα τη Χίο μου...


 


Θέλω θάλασσαααααααααααααα,
:cold: θέλω το πανέμορφο νησί μου, να βλέπω από το Αίπος το ρουκετοπόλεμο το Μεγάλο Σάββατο, να σουβλίζουμε αρνιά και κοκορέτσια την Κυριακή και να ανακατεύεται η μυρωδιά του οβελία με τη μυρωδιά της θάλασσας και να χορεύουμε από το πρωί ως τελικής πτώσεως, :2beers: και να γυρνάμε το απόγευμα σ΄όλα τα σπίτια με ένα ποτήρι κρασί στο χέρι και να δεχόμαστε και να δίνουμε ευχές :beer: και... και... και... και... την Τρίτη να ξεκινάμε δίαιτα :D



Juanita ελπίζω να μην με ζηλεύεις που θα κάνω τα περισσότερα από αυτά που αναφέρεις πιο πάνω εε?
 
Άσχετο, αλλά μήπως μπορεί να πεί κάποιος τί είναι αυτό το κάψιμο του Ιούδα;
 
Erynies είπε:
Άσχετο, αλλά μήπως μπορεί να πεί κάποιος τί είναι αυτό το κάψιμο του Ιούδα;

easter76wu5.gif
Στο χωριό της μάνας μου, το βράδυ της Αναστάσεως καίνε στην πλατεία του χωριού ένα αχυρένιο ομίωμα με ρούχα παπούτσια κλπ (κάτι σα σκιάχτρο φαντάσου) που και καλά συμβολίζει την επικράτηση του καλού έναντι του κακού...

 


Πως λέμε... Χριστός Ανέστη... θανάτω θάνατον πατήσας κλπ κλπ
 
Juanita είπε:
easter76wu5.gif
Στο χωριό της μάνας μου, το βράδυ της Αναστάσεως καίνε στην πλατεία του χωριού ένα αχυρένιο ομίωμα με ρούχα παπούτσια κλπ (κάτι σα σκιάχτρο φαντάσου) που και καλά συμβολίζει την επικράτηση του καλού έναντι του κακού...
Πως λέμε... Χριστός Ανέστη... θανάτω θάνατον πατήσας κλπ κλπ


σε κάποια μέρη τον καίνε το βράδυ της Μεγάλης Παρασκεύης μετά τον επιτάφιο και σε κάποια άλλα το βράδυ της Κυριακής του Πάσχα (κυρίως σε νησιά γίνεται ο Ιούδας, εμείς στο Πήλιο δεν το χουμε αυτό απ όσο ξέρω)
 
malvina είπε:
σε κάποια μέρη τον καίνε το βράδυ της Μεγάλης Παρασκεύης μετά τον επιτάφιο και σε κάποια άλλα το βράδυ της Κυριακής του Πάσχα (κυρίως σε νησιά γίνεται ο Ιούδας, εμείς στο Πήλιο δεν το χουμε αυτό απ όσο ξέρω)
Εμείς... ενδιάμεσα για να μην μένει κανείς παραπονεμένος... :D :D:D

eggsflc4.gif
 
Ευκαιρία να ευχηθώ καλή Ανάσταση και για όσους εκδράμουν στα χωριά τους και σε άλλους τουριστικούς προορισμούς να έχουν καλό ταξίδι και να προσέχουν πολύ στο δρόμο.Γιατί τα δυστυχήματα τέτοιες μέρες είναι και αυτά ρετρό κατάσταση...

homepageeasterqn4.jpg
 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά :) Δυστυχώς δεν το έχω δεί ποτέ αυτό το έθιμο. Παρεπιπτόντως, Καλό Πάσχα!
 
Καλή Ανάσταση σε όλους παιδιά!!! :vbwave:

Εύχομαι να περάσουμε όλοι υπέροχα όπου επιλέξει ο καθένας μας να βρεθεί και να μη μας τα χαλάσει ο καιρός!!! :wave:

@Thamona, εύχομαι να περάσεις διπλά όμορφα στο νησί... Τη μία για μένα:augenrollen:!!!
 
Τρεις φορές έχω πάει στο χωριό της μητέρας μου (Παναγίτσα Φθιώτιδας, στους πρόποδες του Παρνασσού) και όλες ήταν την περίοδο του Πάσχα. Μού έχουν μείνει όλες αξέχαστες για διαφορετικούς λόγους.

Την πρώτη φορά ήμουν τεσσάρων ετών και το μόνο που μου έμεινε χαραγμένο στη μνήμη ήταν το σφάξιμο του αρνιού, που έτυχε να δω. Τραυματική εμπειρία για ένα παιδάκι της πόλης!

Τη δεύτερη και την τρίτη φορά, αρκετά χρόνια αργότερα και με μεγάλη διαφορά η μία από την άλλη, απόλαυσα πραγματικά την περιφορά της εικόνας της Αναστάσεως σε ολόκληρο το χωριό μέχρι έξω στα πρώτα χωράφια, με όλους ν' ακολουθούμε με τις αναμμένες λαμπάδες στα χέρια μας. Ανήμερα την Κυριακή του Πάσχα, δε θα ξεχάσω το πολύ πρωϊνό ξύπνημα για τις ετοιμασίες, τη συγκέντρωση πολλών οικογενειών στο κέντρο του χωριού για το ψήσιμο των αρνιών, το στήσιμο μεγάλου αριθμού τραπεζιών το ένα δίπλα στο άλλο για να χωρέσουν πολλοί άνθρωποι, τη δυνατή μουσική (εννοείται κλαρίνα!) που μπορεί ν' ακουγόταν μέχρι το γειτονικό χωριό, τις όλο και πιο ζωηρές συζητήσεις όσο προχωρούσε η ώρα και το κρασί έκανε τους ανθρώπους πιο εύθυμους.
 
Πίσω
Μπλουζα