Ρετρό Εθνικοί Ύμνοι

Και ο εθνικός ύμνος της Κούβας. Στην εισαγωγή θυμίζει λίγο "Πόλεμο των Άστρων" ή κάνω λάθος;

 
αν είχε περάσει αυτούσιο το ευρωπαϊκό συνταγμα πριν λίγα χρόνια θα είχαμε ως συλλογικό ύμνο την 9η συμφωνία του μπετόβεν και οι ευρωπαϊκοί ύμνοι θ' αποτελούσαν ρετρό ανάμνηση...

Εγώ πάντως μόνο τον δικό μας γουστάρω...
 
Ναι, έχεις δίκιο. Παρότι η μελωδία (La Bayamesa) γράφτηκε το 1867 και υιοθετήθηκε επίσημα ως εθνικός ύμνος το 1902, δεν υπέστη αλλαγές ούτε καταργήθηκε από την επανάσταση του 1959 και παραμένει ως έχει μέχρι σήμερα.
 
..οπως πολλα πραγματα στην Κουβα αλλωστε.. :D
 
Εμένα πάντως μου αρέσει ο Εθνικός ύμνος του Ισραήλ.

Είναι ρετρό γιατί το "ήταν ένας γάιδαρος με μεγάλα αυτιά" το τραγουδούσα μικρός :p

 
ARETARA είπε:
Και ο εθνικός ύμνος της Κούβας. Στην εισαγωγή θυμίζει λίγο "Πόλεμο των Άστρων" ή κάνω λάθο
Eμένα το Superman μου θύμισε η εισαγωγή :D . Ο ύμνος της Νότιας Αφρικής επί Άπαρτχαιντ, ξέρει κανείς ποιός ήταν;
 
Καλημερα και απο μένα.

Δεν αναφέρθηκε κανεις στο Υμνο της Β.Κορέας. Ακουστικα θυμύζει Υμνο Σοβιετικής Ενωσης (Ρετρο δηλαδη) ομως οταν τον ακους ειναι πιο συγκινιτικος.
 
μπορεί να μην ήταν ο επίσημος εθνικός ύμνος της Ιταλίας, σίγουρα όμως ήταν γνωστός τουλάχιστο όσο και ο εθνικός ... είναι ρετρό γιατί είναι ο ύμνος που θυμούνται όσοι έζησαν στην ιταλοκρατούμενη δωδεκάνησο (οκ, όχι εγώ αλλά οι γονείς μου :p ).

http://it.wikipedia.org/wiki/Giovinezza_%28inno%29

και ο εθνικός ύμνος της ιταλίας:

http://www.youtube.com/watch?v=0qYk9Jt6MeA

από τους υπόλοιπους αγαπώ εκείνον της γερμανίας και της πρώην σοβιετικής ένωσης. είχα λατρέψει ένα gadgetάκι από το μουντιάλ Italia '90, μια μπαλίτσα που έπαιζε τους εθνικούς ύμνους όλων των ομάδων που συμμετείχαν.

ο ελληνικός είναι πολύ ωραίος αλλά δε νομίζω οτι είμαι σε θέση να κρίνω αντικειμενικά τον δικό μου εθνικό ύμνο.
 
Haros είπε:
Εμένα πάντως μου αρέσει ο Εθνικός ύμνος του Ισραήλ.
Είναι ρετρό γιατί το "ήταν ένας γάιδαρος με μεγάλα αυτιά" το τραγουδούσα μικρός
Συντροφε!προσεχε τι λες!

Το Κ.Ι.Σ. και η μοσαντ εχουν παντου αυτια κ ματια.. :eek:
 
don dokken είπε:
Συντροφε!προσεχε τι λες!Το Κ.Ι.Σ. και η μοσαντ εχουν παντου αυτια κ ματια.. :eek:
Ίσα ίσα που πρέπει να είναι περήφανοι που τα Ελληνόπουλα πριν καλά καλά μάθουν τον Ελληνικό Εθνικό ύμνο μαθαίνουν τη μελωδία του Ισραηλινού :animlaugh:
 
Haros είπε:
Ίσα ίσα που πρέπει να είναι περήφανοι που τα Ελληνόπουλα πριν καλά καλά μάθουν τον Ελληνικό Εθνικό ύμνο μαθαίνουν τη μελωδία του Ισραηλινού :animlaugh:
Αυτό θα πει Παγκοσμιοποίηση. :ρ
 
Haros είπε:
Ίσα ίσα που πρέπει να είναι περήφανοι που τα Ελληνόπουλα πριν καλά καλά μάθουν τον Ελληνικό Εθνικό ύμνο μαθαίνουν τη μελωδία του Ισραηλινού :animlaugh:
Στην αρχη υπεθεσα οτι επροκειτο για καποια συνομωσια με σκοπο την πλυση εγκεφαλου των παιδιων :Ρ

Οπως διαβασα, η μελωδια αυτη ειναι προερχεται απο μια ανωνυμη "λαϊκη" μελωδια (χωρις ονομα), η οποια υπαρχει ως τραγουδι σε πολλες ευρωπαικες χωρες, απο την αναγεννηση.
 
Gryzor είπε:
Μόνο εγώ θυμάμαι τον Σοβιετικό ύμνο στο Κυνήγι του Κόκκινου Οχτώβρη; Λάθος κάνω;;
Ναι σε κάποια στιγμή πρέπει να το λένε όλοι οι ναύτες μαζί.
 
Ο ωραιοτερος εθνικος υμνος ειναι η Μασσαλιωτιδα. Τον ξερουμε ολοι απο απειρες ταινιες με αντιστασιακους. Ειναι αληθεια πως ο Γερμανικος ειχε κατι στιχους που λενε πως τα γερμανικα συνορα πιανουν κατι σαν απο την Γαυδο ως το Νορβηγικο βορρα και αυτοι οι στιχοι απαγορευτηκαν?
 
Οχι και Όχι. Το πρώτο είναι θεμα γούστου αλλα το 2ο δεν υσχύει ετσι και αλλιώς. google is your friend
 
Κριμα που δεν ισχυει ετσι μου ειχε πει φιλη που έμενε Γερμανια! Ενα κομμάτι δεν έχει οντως απαγορευτεί,τι λέει?
 
Domenica είπε:
Κριμα που δεν ισχυει ετσι μου ειχε πει φιλη που έμενε Γερμανια! Ενα κομμάτι δεν έχει οντως απαγορευτεί,τι λέει?
Το κομμάτι που έχει απαγορευτεί, ήταν στην πρώτη στροφή και έλεγε " η Γερμανιά υπεράνω όλων" Deuthcland uber alles...
 
Πίσω
Μπλουζα