Ρετρό Κινηματογραφικές Διαφημίσεις!

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας retro98
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

retro98

RetroMaNiaC
Joined
2 Ιουλ 2024
Μηνύματα
500
Αντιδράσεις
940
Ανοίγω αυτό το θρεντ για να γράψουμε για τις κινηματογραφικές διαφημίσεις της δεκαετίας του '50 και του '60!

Υ.Γ. Δεν βρήκα κατηγορία ''κινηματογραφικές διαφημίσεις'' οπότε το έβαλα εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κάποιες κινηματογραφικές διαφημίσεις που έχω βρει στο youtube από την δεκαετία του 50:

Brylcreem

Σαπούνι Nor Ορφανουδάκη
 
Κάποιες κινηματογραφικές διαφημίσεις που έχω βρει στο youtube από την δεκαετία του 50:

Brylcreem

Σαπούνι Nor Ορφανουδάκη
Όσο για την 2η διαφήμιση με το σαπούνι λίγο ακόμα να την άφηναν και θα έλεγε ότι το σαπούνι κάνει και τις δουλειές του σπιτιού!!! :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
Οι κινηματογραφικές διαφημίσεις ήτανε η εταιρεία Cine News που ξεκίνησε την λειτουργία του το 1974 έως και σήμερα και προβάλλονται διαφημίσεις πριν την αρχή των ταινιών στους κινηματογράφους της Ελλάδας.
 
Οι κινηματογραφικές διαφημίσεις ήτανε η εταιρεία Cine News που ξεκίνησε την λειτουργία του το 1974 έως και σήμερα και προβάλλονται διαφημίσεις πριν την αρχή των ταινιών στους κινηματογράφους της Ελλάδας.
Ενδιαφέρουσα πληροφορία για την εταιρία AG28! Δεν το ήξερα. Δεν ξέρω επίσης πως λέγονταν οι διαφημιστικές εταιρίες που έκαναν τις κινηματογραφικές διαφημίσεις πριν το 70 και πριν να έρθει η τηλεόραση στην Ελλάδα, δηλαδή διαφημίσεις σαν αυτές που έχω αναρτήσει πιο πάνω. Ναι, προβάλλονται και σήμερα διαφημίσεις στους κινηματογράφους (εδώ που τα λέμε περισσότερο trailers) απλά είπα να ανοίξω αυτό το θρεντ για τις παλιές, πριν την τηλεόραση κινηματογραφικές διαφημίσεις. :)
 
MISKO 1977 ( -1985) 50 χρόνια
Mygdala αν δεις πακετάκια διαφημίσεων του 1985 αυτή η διαφήμιση είναι τηλεοπτική, αυτό που ξέρω είναι ότι απλά κάνει μια αναφορά στην πρώτη κινηματογραφική διαφήμιση misko, και η συγκεκριμένη αμφιβάλλω αν έχει παιχτεί στον κινηματογράφο. Πάντως ωραία διαφήμιση.
 
Mygdala αν δεις πακετάκια διαφημίσεων του 1985 αυτή η διαφήμιση είναι τηλεοπτική, αυτό που ξέρω είναι ότι απλά κάνει μια αναφορά στην πρώτη κινηματογραφική διαφήμιση misko, και η συγκεκριμένη αμφιβάλλω αν έχει παιχτεί στον κινηματογράφο. Πάντως ωραία διαφήμιση.
Ναι, για την πρώτη που δείχνει σε ρετρο σινεμά έβαλα το βιντεάκι. Μεταδίδει το όλο feeling
Εκεί που περίμενα μάλιστα το πακετάκι που λες, τελικά δείχνει μόνο την 1η
 
Κινηματογραφική διαφήμιση Χρωτέχ 1960s με τη φωνή του αξέχαστου Κώστα Χατζηχρήστου!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα