Ρετρό Πασχαλινά πουλάκια

Το συζήτησα με έναν φίλο το θέμα και θυμήθηκε το εξής :

Κάποιοι "έξυπνοι έμποροι" έβαφαν με έντονο κίτρινο σπρευ τα πουλάκια,

για "να φαίνονται πιο εντυπωσιακά" ! Βάρβαρο ;;;
 
exetlaios είπε:
Το συζήτησα με έναν φίλο το θέμα και θυμήθηκε το εξής :Κάποιοι "έξυπνοι έμποροι" έβαφαν με έντονο κίτρινο σπρευ τα πουλάκια,

για "να φαίνονται πιο εντυπωσιακά" ! Βάρβαρο ;;;

βαρβαρότατο, αλλά... ισχύει? :xm:
 
Αυτά τα κλωσσόπουλα, που πωλούνταν στους πάγκους της Αθηνας κτλ, πρέπει λογικά να ήταν όλα άρρωστα.

Και ειδικά αν ήταν από τους γύφτους.

Τα πουλάκια αυτά, για ζήσουν θέλουν εξειδικευμένη φροντιδα, εμβόλια (που τα κάνουν από πριν οι ίδιοι οι παραγωγοί) όταν γεννηθούν, και σωστή τροφή (φυράματα), συν ότι αλλο φάρμακο όταν κριθεί απαραίτητο, και ριχνεται στο νεράκι που πίνουν.

Αν υπάρχουν όλα αυτά, ειναι σχεδόν σίγουρο, πως τα περισσότερα θα ζήσουν.

Θα πωληθούν όμως, σε άτομα που ξερουν και μπορουν να διακρίνουν τα υγιη, και σε μεγαλους αριθμούς, π.χ. 60-80 κτλ, γιατι προοριζονται για κατανάλωση αργότερα.

Αυτοί που τα πωλουσαν στους πάγκους, πηγαιναν στους τόπους παραγωγης, και σχεδόν τα έπαιρναν τζαμπα, αφού τα συγκεκριμενα, θα ήταν άρρωστα, και εκ των προτέρων ξοφλημένα, και άρα επιζήμια για τους παραγωγους.

Άλλωστε και αυτοί που θα τα αγοραζαν, θα το έκαναν μονο γιατί ειναι χαριτωμενα το Πασχα. Κανεις δεν θα ήξερε πως να τα φροντισει. Αληθεια, όσοι τα αγοράσαν, τι τα ταίζαν;

Εξ' ου, και πεθαιναν όλα.

Πάντως, πρέπει να παραδαχθώ αυτούς που το έκαναν, αν και το θεωρώ απάνθρωπο. Κοιτα να δεις, τι σκαρφιζεται κανεις, για να βγαλει λεφτά, και αρκετά μάλιστα!

Υ.Γ. Αυτό με το σπρεί, ήταν πραγματι απάνθρωπο. Έτσι και πετύχαινα κανεναν από δαύτους..
 
Λορένα είπε:
Άλλωστε και αυτοί που θα τα αγοραζαν, θα το έκαναν μονο γιατί ειναι χαριτωμενα το Πασχα. Κανεις δεν θα ήξερε πως να τα φροντισει. Αληθεια, όσοι τα αγοράσαν, τι τα ταίζαν;Εξ' ου, και πεθαιναν όλα.
Δεν ξέρω αλλά ένα παπάκι και ένα κοτοπουλάκι που είχα κάποτε με ψωμί και γενικά φαγητό που έτρωγα και εγώ είχανε μεγαλώσει κανονικά. Για τις πάπιες δεν ξέρω αλλά από όσο έχω δει οι κότες τρώνε τα πάντα. Μέχρι και τα ψάρια πέσανε να φάνε που είχα δώσει σε μία γάτα κάποτε. Και ναί, επειδή η γάτα είχε μεγαλώσει μαζί τους δεν τις έκοψε φέτες όπως θα όφειλε και οι κότες έφαγαν όλα τα ψάρια. Τι φυράματα και πράσινα άλογα.. :D
 
Και το δικό μου το παπί έτρωγε διάφορα: ψωμάκι, καλαμπόκι μαρούλια μακαρόνια ρύζι... ψίχουλο δεν άφηνε...

Και έγινε θρεφτάρι...

Νομίζω πως το μόνο που χρειάζονται είναι φροντίδα αγάπη και προδέρμ... εμμ :D καλό φαγητό...
 
Βρε παιδια.. εγώ δεν ειπα πως τρωνε μονο φυραματα οι κοτες. Ισα-Ίσα τα παντα τρωνε.

Αλλά φαντάζομαι να καταλαβαινετε πως πρώτοι οι εμποροι θα τα τάιζαν μόνο ψωμί κτλ, αν εβρισκαν όφελος από αυτό, αφού θα τους ήταν πολύ πιο οικονομικό.

Και θα ήταν και πιο υγιεινο για εμας, γιατι τέτοια πρέπει να τρώει η κοτα, που θα φαγωθει.

Όμως, αν το κοτοπουλακι ειναι μικρο, και θες να μεγαλωσει γρηγορα, τι θα το ταίσεις;

Αν ειναι αρχές άνοιξης (τοτε που βγαινουν), και κανει κρύο δεν θα βαλεις ειδικές λαμπες να ζεσταίνονται;

Αν παρόλα αυτά αρρωστησουν, δεν θα πρέπει να ενισχύσεις την τροφή τους, και να τους δωσεις και επιπλέον φάρμακα για να γίνουν καλα;

Και αν τελος, από τα κλωσσοπουλα που βγαινουν, ειναι γραφτό, ένα ορισμενο ποσοστό να μεγαλωσει, δεν θα τα δωσεις και πάλι ειδικη διατροφή για να περιορίσεις στο ελάχιστο τις απώλειες;

και όλα αυτά, καθε άλλο παρά υγιεινά ειναι για μας. Εξ' ου και απαγορευεται να φαγωθούν, για ένα διαστημα μετα την αγωγη. Και καποιοι που ξερουν όταν τα αγοράζουν, τα ταίζουν για ένα διάστημα ψωμάκι κτλ για να "καθαρισουν" και μετά τα τρώνε.

Ελπιζω να ήμουν πιο κατανοητή αυτή την φορά.
 
Λορένα είπε:
Βρε παιδια.. εγώ δεν ειπα πως τρωνε μονο φυραματα οι κοτες. Ισα-Ίσα τα παντα τρωνε.Αλλά φαντάζομαι να καταλαβαινετε πως πρώτοι οι εμποροι θα τα τάιζαν μόνο ψωμί κτλ, αν εβρισκαν όφελος από αυτό, αφού θα τους ήταν πολύ πιο οικονομικό.

Και θα ήταν και πιο υγιεινο για εμας, γιατι τέτοια πρέπει να τρώει η κοτα, που θα φαγωθει.

Όμως, αν το κοτοπουλακι ειναι μικρο, και θες να μεγαλωσει γρηγορα, τι θα το ταίσεις;

Αν ειναι αρχές άνοιξης (τοτε που βγαινουν), και κανει κρύο δεν θα βαλεις ειδικές λαμπες να ζεσταίνονται;

Αν παρόλα αυτά αρρωστησουν, δεν θα πρέπει να ενισχύσεις την τροφή τους, και να τους δωσεις και επιπλέον φάρμακα για να γίνουν καλα;

Και αν τελος, από τα κλωσσοπουλα που βγαινουν, ειναι γραφτό, ένα ορισμενο ποσοστό να μεγαλωσει, δεν θα τα δωσεις και πάλι ειδικη διατροφή για να περιορίσεις στο ελάχιστο τις απώλειες;

και όλα αυτά, καθε άλλο παρά υγιεινά ειναι για μας. Εξ' ου και απαγορευεται να φαγωθούν, για ένα διαστημα μετα την αγωγη. Και καποιοι που ξερουν όταν τα αγοράζουν, τα ταίζουν για ένα διάστημα ψωμάκι κτλ για να "καθαρισουν" και μετά τα τρώνε.

Ελπιζω να ήμουν πιο κατανοητή αυτή την φορά.

:wait2: Στο Νιτσιάκο δουλεύεις;;;;

Ναι βρε, καταλαβαίνουμε τι θέλεις να πεις.

Μόνο που αυτά τα ζωντανά είναι ίσα ίσα για τις μέρες του Πάσχα.

Δυστυχώς, τους φερόμαστε σα να είναι πλαστικά παιχνίδια.

Για λίγο ενδιαφερόμαστε και μετά τα παρατάμε στη μοίρα τους...

Γι αυτό και επιβιώνουν ελάχιστα...
 
Αααααααααααα ναι ναι ναι!!!

Πρεπει να ειχαμε παρει για 3-4 χρονιες... καλα μιλαμε ηταν πορωση, τα λατρευα!!! Το πρωτο που πηρα (ηταν και το πρωτο μου κατοικιδιο εβερ) το ονομασα Ιωσήφ (!?!?!?!?!?) απο το σκύλο της Χάιντι!! Μια φορα ειχαμε παρει οχι ενα, αλλα δυο, και τα ειχα ονομασει Κιτ και Κοτ (ο Κιτ κερδισε το ονομα οταν εκανε κατι αεροπλανικα οπως το ομωνυμο αυτοκινητο)

Φυσικα ουτε κατα διανοια δε θα τα τρωγαμε!! Στο τελος τα διναμε κατα κανονα σε θειο μου που ειχε χωραφι. Νομιζω ομως οτι ο Κιτ και ο Κοτ εξαφανιστηκαν μυστηριωδως οταν τα αφησαμε στο μπαλκονι :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Νομιζω ομως οτι ο Κιτ και ο Κοτ εξαφανιστηκαν μυστηριωδως οταν τα αφησαμε στο μπαλκονι :(
Κάτι που νιαουρίζει ήταν υπεύθυνο; :D
 
Οχι νομιζω η δυναμη της βαρυτητας ηταν υπευθυνη
 
Ναι, μ' αυτή τη δύναμη είχαμε κι εμείς πρόβλημα, αλλά ο μπαμπάς μου κατάφερε να "ψαρέψει" από την πίσω αυλή τον Τρίζο (το κοτόπουλό μας) που έπεσε από το δεύτερο. Ευτυχώς δεν έπαθε τίποτε...
 
Εμεις πήραμε μια-δυο φορές και δεν επιβίωσαν (κλαψ!) αλλά θυμάμαι διάφορες ευτυχείς ιστορίες από φίλους πετυχημένης ανατροφής που κατέληξαν σε συγκλονιστικούς κόκκορες κρασάτους και σούπες.Ο ξάδερφος μου που του πήραν δώρο όταν ήταν 5 τα έπνιξε γιατί τους είπε να μην λερώνουν στο σπίτι και να πάνε στο μπάνιο αλλά αυτά παράκουσαν!
 
Απανθρωπο πραγμα να πουλας κατα αυτον τον τροπο τα ζωα... :( .Εδω απαγορευεται απο τον νομο, επιτελους. Ασχετα οτι οι τριτοκοσμικοι υπαρχουν παντα.:mad:

Και εγω οταν ημουν μικρη εσκουζα και τριριζα γιατι ηθελα ενα κοτοπουλακι ή παπακι το Πασχα.

Ο πατερας μου, ο οποιος εχει ακομα κοτουλες, ουτε το συζητουσε..."δεν ζουνε αυτα, Αναστασια, θα ψοφησουν αμεσως, δεν πρεπει να αγοραζονται ετσι τα κοτοπουλα".

Αφου μια μερα εσκασα απο το κλαμμα, μου πηρε ενα, που μετα απο 3 μερες...φυσικα δεν αντεξε το δολιο. Και ναααααα κλαμμα παλι. :cry:

Απο τοτε οταν τους εβλεπα να τα πουλανε για δωρο σε μικρα ανευθυνα παιδακια, μου ανεβαινε το αιμα στο κεφαλι. :mad:
 
Σε εμένα και στα αδέλφια μου αγόραζε ο πατέρας μας κοτοπουλάκια και παπάκια. Ένα μάλιστα, το είχαμε στο μαγαζί μας, και το ονομάσαμε Σπυράκο, είχε συνηθίσει τόσο τους ανθρώπους που ανέβαινε στα πόδια τους και είχε γίνει η μασκώτ του μαγαζιού. τριγυρνούσε στην γειτονιά και μετά επέστρεφε. Μια μέρα όμως δεν επέστρεψε πίσω, υποψιάζομαι παρέμβαση τοπικής γαλής...

Επίσης είχαμε και ένα παπάκι που όταν μεγάλωσε έγινε πάπια κανονική και την δώσαμε σε ένα ηλικιωμένο ζευγάρι που είχε μονοκατοικία και αυλή απέναντί μας και έτσι την βλέπαμε και εμείς
 
DSC01259.jpg


Πασχαλινά κοτοπουλάκια και πασχαλινά παπάκια φέτος το Πάσχα στον Πειραιά έξω από το κεντρικό ταχυδρομείο.



Ελπίζω να επέζησε κάποιο από αυτά...


DSC01261.jpg

DSC01260.jpg
 
Εγώ εύχομαι τα αντίθετα στον πωλητή τους...
 
Gryzor είπε:
Οι γονείς μου ευτυχώς μου είχαν εξηγήσει ότι δεν μπορούν να ζήσουν και είναι πολύυυυ κακό που τα πουλάνε έτσι, και γι αυτό έμενα με εκείνα τα λαστιχένια κόκκινα αυγά που τα ζούλαγες και έβγαινε από μέσα ένα μικρό κοτοπουλάκι ενώ συγχρόνως η σφυρίχτρα τσίριζε :D
Μιας και επισκέφτηκα το πατρικό μέρες που ήταν, βρήκα τυχαία σε ένα καλαθάκι που είχε η μητέρα μου άλλα ψεύτικα αυγά, κι αυτό το λαστιχένιο που αναφέρει ο Gryzor!!! Φυσικά πουλάκι και σφυρίχτρα δεν υπήρχε ούτε για δείγμα καθώς τα είχα διαλύσει μικρός, ωστόσο έβγαλα μερικές φωτό το λαστιχένιο αυγό για να θυμηθούμε εν μέρει πως ήταν αυτό!!! Ειλικρινά δεν περίμενα να το ξαναδώ μετά από τόσα χρόνια!!!

Εικόνα0245.jpg

Εικόνα0242.jpg

Εικόνα0243.jpg

Εικόνα0244.jpg
 
Πολυ καλο ,μακαρι να το βλεπαμε και κομπλε.
 
Άλλο πάλι τούτο. Πρώτη φορά το βλέπω αυτό το έθιμο. Εμένα η θείος μου έπαιρνε παπάκια και κοτοπουλάκια αλλά όλες τις εποχές ανεξαρτήτως.
 
Παιρναμε για καποιες χρονιες...αλλα μονο κοτοπουλακια...

Δεν ξερω αν ειχε παπακια...(Honda ή Yamaha :D )

Τα βαζαμε σε κουτια απο επιτραπεζια και ολο τα μαζευαμε γιατι πηδουσαν και φευγανε

Τελικα απο πυρετο την πατουσαν...τρεμανε τα καϋμενα...και καποια στιγμη... καπουτ..
 
Πίσω
Μπλουζα