Ρετρό Σχολικά Είδη

Ήρα είπε:
παιδί μου!!! για message boards και βουτάς με κόπι το 1ο (για φόρουμς 1)
:nervous:

ξεχείλωσε η οθόνη!!

:eek:
:nervous:έκανα ότι κάνω και στις άλλες φωτό...

Θα το ξαναδοκιμάσω... :animangry:

Starbuck αυτό με την περηφάνια... έχεις δίκιο.

Έχω καβαλήσει καλάμι... αλλά με τους G Force

είμαι ό,τι και η Candy με τον Πρίγκηπά της:

"Η πρώτη μου αγάπη και παντοτινή"!!!!!

Ήρα είπε:
ήμουν πολύ του ντεκόρ από μικρήτα καλκίτο λοιπόν κοσμούσαν πολλές ετικέτες μου, κασετίνες μου, κουτιά μαρκαδόρων, μέχρι και σε αγαπημένες μου φωτογραφίες κολλούσα πού και πού.
έχω κάτι Kalkitos με στρουμφάκια!

Θα προσπαθήσω να τα ανεβάσω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mα... γιατί;;;;;;

Θα φροντίσω να είναι μικρότερη αυτή η ανάλυση

ή όπως τέλος πάντων λέγεται... :biglaugh:
 
Juanita είπε:
Mα... γιατί;;;;;;Θα φροντίσω να είναι μικρότερη αυτή η ανάλυση

ή όπως τέλος πάντων λέγεται... :biglaugh:
δεν θα το αντέξω ρε συ Χουανίτα.. δεν θα το αντέξω.. :help:
 
Αϊντε τι μου θυμησατε....

Αμα αρχισω κι εγω τις φωτο...

Εχω παλια κασσετινα απο εκεινες τις μαγνητικες, παλια μπλοκ, δε σας λεω τιποτα!

ΑΘΑΝΑΤΑ ΣΧΟΛΙΚΑ '80s!!!

:biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Αχ και να ξέρατε τι μου θυμίσατε...

Έχω κι εγώ κάτι λίγα που γλίτωσαν από τη... μαμά-εξολοθρευτή!...

Θυμάστε αυτά τα μολυβάκια?

Ελπίζω να φαίνονται...

 
Χμμ εγω εβλεπα καποια παιδια που ειχαν μια 'διαστημικη' κασετινα, πλαστικη, διοροφη, με θεση για μολυβια που σηκωνεται ορθια, συρταρακια για τη γομα, ενσωματωμενη ξυστρα κλπ

Μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση. Ειχα αγορασει μια αλλα την εχω στο εξοχικο :)
 
Η μια και μοναδικη σχολικη τσαντα...με αυτην "εβγαλα" 6 χρονια γυμνασιο και λυκειο(1989-1995)(+φροντιστηριο+σχολη).Ευτυχως σωζεται μεχρι σημερα.

dsc000502it0.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τετοιες τσαντες μας εδιναν στο φροντιστηριο. Στο σχολειο που πηγαινα εβλεπα να ειχαν τετοιες τσαντες ΜΟΝΟ οι μεταλλαδες οι οποιοι εγραφαν πανω διαφορες παπαριες

Πολυ αργοτερα εμαθα οτι ηταν 'στανταρ' στη δεκαετια του 70
 
Πολυ χαρακτηριστικη η τσαντα σου dim :clap: Τις θυμαμαι αυτες, χιλιογραμμενες με ονοματα συγκροτηματων και στιχους :)
 
Δεν ξέρω αν συγκαταλέγονται σε αυτήν εδώ την κατηγορία.

Θυμάστε τις χαλκομανίες και τα κολλητήρια?

Έχω ακόμα κάποια άθικτα!

[edit] Dead servimg.com pictures [edit]
 
Πλάκα κάνεις!!!!!:animeek: Πες μου πόσα θέλεις akaliakoukou για μια φιγούρα μόνο!!! :please: Μιλάμε για ανεκτίμητης αξίας θησαυρό!!! :cry:
 
πάντως για μένα το ποιο ρέτρο σχολικό είδος που μπορώ να θυμηθώ ήταν οι κασσετίνες με τα κουμπάκια...με τα χίλια δυό πορτάκια...αυτές που είχαν ακομα και καφετιέρα πάνω :)
 
Έφερα μερικά ακόμα σχολικά είδη!!
1.jpg

3.jpg2.jpg
(της κλασσικής εταιρίας Flomo)









4.jpg12.jpg13.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg
Η κασσετίνα που έχω ήδη βάλει αλλά σε άλλο χρώμα!
9.jpg

10.jpg
Όχι σχολικό είδος αλλά δεν ήξερα που να το βάλω!
11.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα σταθώ στο χειροτεχνίες και κατασκευές.Τι απίστευτη πώρωση ήταν.:super:Πρέπει να κυκλοφορούσαν και άλλες με θέμα την αρχαία Ελλάδα,τον Καραγκιόζη και κάποιες άλλες θεματικές ενότητες που δεν θυμάμαι τώρα.Όσο για τις κασετίνες Flomo τι να πω... :cry: (κατασκευάζουν ακόμα και σήμερα τέτοιες).
 
Τώρα που ανέφερες τις κατασκευές θυμήθηκα κάτι εκπληκτικά σετ που κυκλοφορούσαν για να στολίσεις τα πασχαλινά αυγά. Τα έφτιαχνες σαν ανθρωπάκια και υπήρχαν 2 σετ. Η μαμά μου μου τα είχε αγοράσει και τα δύο και είχα ξετρελαθεί!

Μακάρι να τα ξαναέβλεπα...
 
Αχ, τωρα ειδα τα σχολικα ειδη της Queen :clap: H διπλη κασετινα ειναι ολα τα λεφτα! Queen εχεις θυσαυρους :clap:

Eπισης θυμηθηκα τα σχολικα ειδη "Χατζηγιαννης".....δεν θελω να ξαναπαω σχολειο :bash:
 
Χάρη στο νημάτιο με τις πλαστελίνες θυμήθηκα και κάποια μπλοκ χειροτεχνίας που είχαμε:

α) στο πρώτο υπήρχαν διαφορες εικονίτσες των οποίων κεντούσαμε το περίγραμμα με χρωματιστές κλωστές. Κάτι σαν τα πρώτα μας (και τελευταία :eek: ) κεντήματα

β) στο άλλο υπήρχαν κάποιες κόλλες γλασσέ οριζόντια κομμένες στις οποίες περνούσαμε κάτι άλλες κόλλες κάθετα κομμένες και φτιάχναμε διάφορα σχεδιάκια (ή κάτι σχετικό τέλος πάντων... ) :D

Επίσης, Θυμήθηκα τα μπλοκ ιχνηλασίας όπου στο πρώτο φύλλο ήταν διάφορες ζωγραφιές και στο επόμενο προσπαθούσαμε να ζωγραφίσουμε με τα ίδια χρώματα τα σχεδιάκια χωρίς να παρεκλίνουμε από τα άκρα της ζωγραφιάς.
 
Juanita είπε:
β) στο άλλο υπήρχαν κάποιες κόλλες γλασσέ οριζόντια κομμένες στις οποίες περνούσαμε κάτι άλλες κόλλες κάθετα κομμένες και φτιάχναμε διάφορα σχεδιάκια (ή κάτι σχετικό τέλος πάντων... ) :D

Aμααααααααααααν μία θαμμένη ανάμνηση!!!!! Είμαι σίγουρος ότι θα το δω στον ύπνο μου...

...χριστέ μου...
 
Πίσω
Μπλουζα