Ρετρό Τσικνοπέμπτη στο σχολείο (?)

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.926
Αντιδράσεις
1.167
Θυμάμαι ότι εκείνη τη μέρα στο γυμνάσιο κάναμε κοπάνα και ψήναμε μπριζολοειδή στο προαύλιο. Στο λύκειο δε θυμάμαι αν το είχαμε κάνει επειδή έχω αποβάλει εκείνα τα χρόνια. :eviltongue:

Να γίνετε ακόμα κάτι τέτοιο άραγε; :cheers:
 
Δεν έπαιζε κάτι τέτοιο για μένα. Δυστυχώς όχι.

Α, και από το Λύκειο θυμάμαι μόνο το ZX-Spectrum και τίποτε άλλο.
 
Ούτε και για μένα .
 
Λοιπόν ενημερώθηκα ότι το έθιμο παίζει ακόμα(συνέβη σε λύκειο της Σπάρτης), με τη διαφορά ότι οι μαθητές απλά κάνουν κοπάνα και κυκλοφορούν με «βρώμικο» αγορασμένο απʼ έξω αντί να το ψήνουν οι ίδιοι εντός σχολικού χώρου όπως τότε. ::)
 
Αν και πήγα γυμνάσιο το 99 και Λύκειο το 2002,έχουν περάσει χρόνια...Εμείς στο Γυμνάσιο - Λύκειο μας στο Χαλάνδρι,κάναμε πάντα 2 ώρες μάθημα και μετά ψήναμε καλαμάκια,ψωμάκια που τα είχε αγοράσει το 15μελές από κρεοπωλείο και πίναμε αναψυκτικά...στην αρχή έπαιζαν καρναβαλικά τραγούδια συνήθως,μετά αυτά της εποχής και μετά ο διευθυντής έβαζε ότι ήθελε,συνήθως πολύ παλαιά ελληνικά όπως το "Μπάρμπα Γιάννη με τις στάμνες" ή το "Κοκκοράκι" ή "Αυτό το μάμπο το μπραζιλέρο" αλλά σε πολύ παλιές εκτελέσεις!Έπαιζαν και δημοτικά,αλλά για λίγο...οι περισσότεροι ντύνονταν με στολές,εγώ όχι
 
Μάλιστα, θεσμοθετημένη φάση δηλαδή. Άκου εκεί "Αυτό το μάμπο το μπραζιλέρο" :rofl:
 
Εμείς πάλι εδώ στον Πολύγυρο, ψήνουμε στο σχολείο. Αλλά όχι Τσικνοπέμπτη, άλλη μέρα. π.χ. φέτος θα ψήσουμε την ερχόμενη Παρασκευή! Λίγο ψιλοάσχετο, αλλά θα κάνουμε τετραήμερο! Τυχεροί που είμαστεεεεε!
 
Εμείς στο Γυμνάσιο την Πέμπτη παραγγείλαμε σουβλάκια και φάγαμε με την συμφωνία των καθηγητών και χάσαμε ένα 2ωρο.Πλάκα είχε :)
 
Omenforever είπε:
Μάλιστα, θεσμοθετημένη φάση δηλαδή. Άκου εκεί "Αυτό το μάμπο το μπραζιλέρο" :rofl:
σε εκτέλεση της Σπεράντζας Βρανά που ακουγόταν με πάρα πολύ παλιό ήχο

Πάντως εμείς την Παρασκευή (πριν την Καθαρά Δευτέρα) κάναμε κανονικά μάθημα,μερικοί ντύνονταν αλλά οι καθηγητές ήταν αυστηροί ως προς αυτό το θέμα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμαμαι κατα το τελος χειμωνα του 1995(πηγαινα Β Λυκειου) στο 21οΛυκειο στην Γκραβα(που αλλου!!) καποιοι ψηνανε ρεγγες με αποτελεσμα ο καθηγητης μου της φυσικης(γνωστος με το παρατσουκλι Διας στην ταξη μας,λογω γενειαδας) να κανει εμετο μπροστα στους μαθητες!! ντοινγκ!!!ουσιαστικα το σχολειο τις τελευταιες ωρες υπολειτουργουσε...το λυκειο τουλαχιστον γιατι το γυμνασιο ηταν πιο σοφτ!!
 
Εμείς (στη Νάουσα), ξεκινούσαμε με χωρό σε κέντρο απο το βράδυ της τετάρτης, μετά πέρναμε όργανα (ζουρνάδες, νταούλια, χάλκινα, ότι να 'ναι!), γυρνούσαμε όλη την πόλη χορεύοντας και πίνοντας ξυπνώντας (μεταξύ όλων των άλλων!) όλους τους καθηγητές για να καταλήξουμε όλοι μαζί στο σχολείο να στηνουμε χωρό μέχρι το μεσημέρι! Δεν γινόταν ούτε λόγος για μάθημα/απουσίες την Τσικνοπέμπτη!
 
Omenforever είπε:
Λοιπόν ενημερώθηκα ότι το έθιμο παίζει ακόμα(συνέβη σε λύκειο της Σπάρτης), με τη διαφορά ότι οι μαθητές απλά κάνουν κοπάνα και κυκλοφορούν με «βρώμικο» αγορασμένο απʼ έξω αντί να το ψήνουν οι ίδιοι εντός σχολικού χώρου όπως τότε. ::)
Άκουσα φέτος από σχολείο γνωστού μου ότι είχαν βγάλει και ψήνανε σουβλάκια κλπ. στο προαύλιο σε γυμνάσιο. Τα ψήνανε όμως οι γονείς, ήταν προσφορά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων δηλαδή.
 
Τσικνοπέμπτη στο σχολείο δεν κάναμε... Το φροντιστήριο όμως είχε την τιμητική του. :p

Την κάναμε με ελαφρά με προορισμό το Θησείο όπου γινόταν ροπαλοπόλεμος, λούσιμο με διάφορα κολλώδη βρωμερά και καρκινοειδή σπρέυ. Όσοι την είχαν πατήσει τις προηγούμενες χρονιές, φρόντιζαν να αποφεύγουν τις κακοτοπιές προκειμένου να έχουν το κεφαλάκι τους στη θέση του...

Σημειοτέον: κυκλοφορούσαν φήμες με ρόπαλα γεμάτα (καλά... όχι και τελείως) τσιμέντο. :xm:

Για φαγητό ούτε κουβέντα... χορταίναμε παιχνίδι και ήταν αρκετό.
 
Εμείς παίζει να ήμασταν οι πιο άτυχοι στο σχολείο!

Δεν κάναμε τίποτα γιατί δεν μας άφηναν οι καθηγητές και ο διευθυντής!

Το τι παρακάλια ρίχναμε στους καθηγητές έστω να μας αφήσουν τις τελευταίες 2 ώρες δεν περιγράφεται!

Μια χρόνια μόνο μας άφησαν στην τρίτη γυμνασίου να κάνουμε ένα παρτάκι με μπόλικη μουσική, αλλά και αυτή μας λίγο ξινή γιατί ένας συμμαθητής μου πέταξε μέσα στην τάξη ένα "πειραγμένο" βαρελότο (αυτό το παιδί είχε την τάση να γεμίζει τα βαρελότα με έξτρα μπαρούτι από σφαίρες!!!!). Αυτό το βαρελότο έσκασε στο χέρι του και έπρεπε να τον πάμε αμέσως στο νοσοκομείο! Ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα, αλλά το ξύλο το έφαγε από την μάνα του!!!
 
Δεν αφήνετε το θρεντάκι ήσυχο μέχρι την Τσικνοπεφτη του 2010; Κοντεύει καλοκαίρι :p :D

Παρεπιπτόντως, εμείς δεν κάναμε τίποτα εκείνη τη μέρα στο σχολείο.
 
Τσικνοπέμπη και απόκριες στο Λύκειο.Συμμαθητής ντυμμένος παππάς,χήρα μια συμμαθήτρια και πλήθος "συγγενών" να ακολουθούν έναν "πεθαμένο" συμμαθητή(κάπνιζε κιόλας) που τον κουβαλούσαν πάνω σε μια παλιά ξύλινη πόρτα.Περιφορά σε όλη τη γειτονιά , να "κλαίνε" από πίσω όλοι και να γελάνε ακόμα και οι καθηγητές .Εκείνη την ημέρα πάντως δε κάναμε μάθημα ...
 
Στο δικό μου λύκειο είχαν ένα θέμα την κάθε χρονιά. Στην πρώτη ήταν οι πιτζάμες, στη δευτέρα οι γυμνιστές και στην τρίτη οι εκδιδόμενες. Όχι ότι γινόταν τίποτα, απλως ερχόταν μασκαρεμένοι και κάναμε κανονικά το μαθημα. Βέβαια τέτοια που ήταν τα θέματα έπεφταν αποβολές στις πιό extreme εμφανίσεις. Εγώ δεν ακολούθησα αυτή την παράδοση ποτέ γιατί πίστευα πως δεν ταιριάζει σε σχολείο, αλλά το 80% των μαθητών έτσι ερχόταν. Αλλά είχε γέλιο... :supergrin:

 

 

Ειδικά την χρονιά των γυμνιστών έπεσε το γέλιο της αρκούδας! Το μόνο που φορούσαν τ' αγόρια ήταν ένα μποξεράκι και μπουρνούζι-τα κορίτσια το ίδιο σύν φανελάκι. Τα κορίτσια πρόσθεταν και διάφορα πράγματα μέσα στο μποξεράκι. Την τρίτη χρονιά δε, και τί δεν είδαμε! Ένα μονο θα πώ: αγόρι ολόκληρος μαντράχαλος με δικτυωτό καλσόν, κορσε, φτερά και...μανταρίνια να χορεύει, να του πέφτουν κάτω και να τα κυνηγάει! :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 
Ghost είπε:
Τσικνοπέμπη και απόκριες στο Λύκειο.Συμμαθητής ντυμμένος παππάς,χήρα μια συμμαθήτρια και πλήθος "συγγενών" να ακολουθούν έναν "πεθαμένο" συμμαθητή(κάπνιζε κιόλας) που τον κουβαλούσαν πάνω σε μια παλιά ξύλινη πόρτα.Περιφορά σε όλη τη γειτονιά , να "κλαίνε" από πίσω όλοι και να γελάνε ακόμα και οι καθηγητές .Εκείνη την ημέρα πάντως δε κάναμε μάθημα ...
...ανατρίχιασα...!!!

...δεν θυμάμαι να γινόταν κάτι ιδιαίτερο στο σχολείο την Τσικνοπέμπτη...ήταν μια κανονική μέρα...
 
Crimson Moonlight είπε:
Στο δικό μου λύκειο είχαν ένα θέμα την κάθε χρονιά. Στην πρώτη ήταν οι πιτζάμες, στη δευτέρα οι γυμνιστές και στην τρίτη οι εκδιδόμενες. Όχι ότι γινόταν τίποτα, απλως ερχόταν μασκαρεμένοι και κάναμε κανονικά το μαθημα. Βέβαια τέτοια που ήταν τα θέματα έπεφταν αποβολές στις πιό extreme εμφανίσεις. Εγώ δεν ακολούθησα αυτή την παράδοση ποτέ γιατί πίστευα πως δεν ταιριάζει σε σχολείο, αλλά το 80% των μαθητών έτσι ερχόταν. Αλλά είχε γέλιο... :supergrin:  

 

Ειδικά την χρονιά των γυμνιστών έπεσε το γέλιο της αρκούδας! Το μόνο που φορούσαν τ' αγόρια ήταν ένα μποξεράκι και μπουρνούζι-τα κορίτσια το ίδιο σύν φανελάκι. Τα κορίτσια πρόσθεταν και διάφορα πράγματα μέσα στο μποξεράκι. Την τρίτη χρονιά δε, και τί δεν είδαμε! Ένα μονο θα πώ: αγόρι ολόκληρος μαντράχαλος με δικτυωτό καλσόν, κορσε, φτερά και...μανταρίνια να χορεύει, να του πέφτουν κάτω και να τα κυνηγάει!
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
With all due respect, αλλά αν είσαι παιδί της γενιάς των 90's - 00's, σημαίνει ότι αυτά διαδραματίστηκαν κάπου τέλη του 2000 - αρχές του 2010. 'Αρα, η απορία μου είναι, πού είναι το ρετρό στην παραπάνω αφήγηση? Να μου πεις για τσικνοπέμπτες από όταν ήσουν παιδί, να το καταλάβω, αλλά από το 2000 δεν μπορώ να φανταστώ τι το ρετρό έχει.

Δε νομίζω ότι στις δικές μας γενιές, είχαμε το θράσος (γιατί σε καμία περίπτωση δε μπορώ να το πω θάρρος) να πάμε έτσι στο σχολείο. Σόρρυ, αλλά είσαι εκτός χρονολογικών ορίων.
 
Άσε που η Τσικνοπέμπτη πέφτει κομματάκι μακριάααααα ακόμη ! :D :D:p
 
Πίσω
Μπλουζα