Ρετρό Φλασιές (σας θυμίζουν κάτι;)

stakovios

Human RetroDatabase
Joined
21 Αύγ 2009
Μηνύματα
3.242
Αντιδράσεις
916
Νομίζω ότι θα μπορούσαμε εδώ να μαζέψουμε τις.... φλασιές μας. Πόσες φορές δεν μας έχει έρθει στο μυαλό ένα απόσπασμα από την τηλεόραση των έιτις ή νάιτις και δε θυμόμαστε από πού προέρχεται. Στο νήμα αυτό φιλοδοξώ να διαφωτιστούμε μέσω των απαντήσεων. Ας κάνω την αρχή;


Ο Έτσι κι έτσι


Θυμάμαι, χαρακτηριστικά, σε μία εκπομπή της τηλεόρασης (μπορεί να ήταν και ψυχαγωγική εβδομαδιαίο ή και εορταστικό σόου σε ΕΡΤ ή ΕΤ-2) μια ομάδα νέων ηθοποιών που τραγουδούσαν ρυθμικά και γρήγορα (νομίζω και με παντομίμα)

Ψάχνουμε έναν κύριο, έτσι, έτσι κι έτσι/


κύριο μυστήριο, έτσι , έτσι κι έτσι....


(μουσική)

Προς το τέλος έδειχνε ένα πλάνο με μια κοπέλα που πήγαιναν να της βουλώσουν το στόμα οι φίλοι της, γιατί προφανώς θα έλεγε.... βρισιά.

Θυμίζει κάτι;
 
Nαί !! Σίγουρα το θυμάμαι το τραγουδάκι τώρα που το ανέφερες, αλλά δεν θυμάμαι πλέον τι εκπομπή αφορούσε. (γεράσαμε...)

Στακόβιε, πραγματικά απίστευτη η "ρετρο-φλασιά" σου !!
 
ωχ τι θυμηθηκες τωρα :)...απ' τα λίγα που θυμάμαι ήταν αποκριάτικο σόου γυρω στα 1984 (ή 1985) και συμμετείχε και ο Καφετζόπουλος που έκανε ένα βλάχο (στύλ Χατζηχρήστου) και φόραγε ένα σκούφο που μου θύμιζε Στρούμφς
 
Δεν ξερω αν κολλαει στο συγκεκριμενο θεμα, αλλα θυμηθηκα στις αρχες του 90 που ο Αντ1 μαζι με τα παιδικα του σαβατου επαιζε και κατι σειρες Θορ και Αιρονμαν βασισμενα βεβαια στα κομικς της Μαρβελ (σε μια εποχη που ουτε καν μπορουσαμε να φανταστουμε τα υπερθεαματα που βλεπουμε σημερα). Παντως δεν ηταν σειρες της εποχης αλλα απο τη δεκαετια του 60. Ειχαν πολυ λιγη κινηση,  οι περισσοτερες εικονες ηταν στατικες με κανα scrolling η κανενα στομα να ανοιγοκλεινει, και αφηγηση στα ελληνικα.

Μαλιστα θυμαμαι οτι μια μερα επρεπε να παμε καπου, πχ εκκλησια, και παρακαλουσα τους γονεις μου να με αφησουν να δω το Θορ, περιμενοντας τιποτα επικες μαχες, μυθικα οντα, μαγεια κλπ, και οταν ειδα την "εξηνταρίλα" επαθα μεγαλο ξενερωμα, και τυψεις, που αλλαξα το προγραμμα της οικογενειας εξ αιτιας του XD

Τα ειχε πετυχει κανενας; Δε θεωρησα σκοπιμο να ανοιξω καινουργιο θεμα γι' αυτα (ουτε καν στη βικιπαιδεια δεν εψαξα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα