Ρετρό Χιονοπτώσεις

Λώρα

RetroWannaBe
Joined
23 Ιαν 2010
Μηνύματα
68
Αντιδράσεις
11
Με μια γρήγορη αναζήτηση παρατήρησα ότι δεν έχουμε τέτοιο θέμα και νομίζω ότι με την (ευχάριστη κατά τη γνώμη μου) αλλαγή του καιρού επιβάλλεται να θυμηθούμε τα πολυαγαπημένα ρετρό-χιόνια! :D

Εδώ είναι το σπίτι της γιαγιάς μου σε μια γειτονιά του Κερατσινίου γύρω στο 1982.

Για να δω φωτογραφίες και ιστορίες από τις δικές γειτονιές!

scan0025.jpg


scan0024.jpg


scan0023.jpg
 
Η πρωτη χιονοπτωση που θυμαμαι στην Αθηνα ηταν το 1987 (?). Την εχω συνδυασει με κλειστο σχολειο, χιονοπολεμο και μπολικο Karnov...
 
Η πρώτη που θυμάμαι στην Θεσσαλονίκη, ήταν το 1990. Κυριολεκτικά, είχαν καλυφθεί τα πάντα. Αλλά το παιχνίδι, ήταν το κάτι άλλο...
 
Πολυ ωραιο θεμα!

Δυστυχως εγω δεν εχω καποια φωτογραφια αυτη την στιγμη (θα πρεπει να ψαξω στο πατρικο μου)

Λοιπον τα πρωτα χιονια που θυμαμαι ειναι σε καραβι οταν ταξιδευαμε οικογενειακως επειδη ο Μπαμπας ηταν Καπετανιος στα Εμπορικα πλοια.

Kαπου στον Ατλαντικο (1980) και λιγο πριν φτασουμε στον Καναδα (Hudson Bay) που για πρωτη μου φορα ειδα χιονι απο το

φινιστρινι του πλοιου!

Θυμαμαι οτι ημουνα τοσο μικρουλης που χωρουσα στο πασο του φινιστρινιου και ηταν το αγαπημενο μου μερος που επαιζα με τα παιχνιδια μου

ενω κοιτουσα την θαλασσα. :)

Τρομαξα!! Και φωναζα τι ειναι αυτο!! τι ειναι αυτο!!

Τοτε με πηρε ο Πατερας μου αγκαλια και με πηγε στη γεφυρα του πλοιου και βγηκαμε για λιγο βεβαια απο την βαρδιολα και επιασα στο χερι μου

ενα μικρο κοκο χιονιου... :D
 
Wally είπε:
Η πρωτη χιονοπτωση που θυμαμαι στην Αθηνα ηταν το 1987 (?). Την εχω συνδυασει με κλειστο σχολειο, χιονοπολεμο και μπολικο Karnov...
Aκριβως το ιδιο και εγω εκτος απο τον Karnov.
 
Τώρα που το λες circleag δεν θυμάμαι πότε είδα το πρώτο μου χιόνι! :eek:

Θυμάμαι αμυδρά έναν πολύ μικρό χιονάνθρωπο μέσα σ'ένα ταψάκι από το Κοσμικόν στο πίσω μπαλκόνι, αλλά τίποτα περισσότερο...

Θυμάται κανείς πότε χιόνισε αρκετά στην Αθήνα από το '90 και μετά??
 
Εγώ στην Νέα Υόρκη που μέναμε μικροί είχα δει μπόλικα χιόνια. Στην Αθήνα πρέπει να θυμάμαι και εγω το χιόνο του 1987 που ήταν πράγματι πολύ. Όλη η γειτονιά έξω, να τρέχουμε πάνω κάτω την Εμπεδοκλέους, στο Παγκράτι, παίζοντας χιονοπόλεμο. Τότε, είχε και κάποιες αλλάνες εκεί γύρω και γινότανε χαμός.
 
Αυτό που μου έχει μείνει είναι ότι τα πρώτα 11 χρόνια της ζωής μου σε Αθήνα και Χανιά δεν είχα δει ποτέ χιόνι, και όταν μετακομίσαμε στις Βρυξέλλες λίγους μήνες αργότερα... άσπρισε η Ελλάδα! Αναφέρομαι στον χιονιά του 87 που θυμάστε όλοι. Είχε κάνει τόση εντύπωση που έδειχναν πλάνα τα Βελγικά κανάλια. Πολύ είχα συγχυστεί που περίμενε να φύγω για να χιονίσει.
 
Το πρώτο χιόνι που θυμάμαι στην Αθήνα ήταν το 1981. Από τότε ξεκίνησα να έχω χιονίστρες :( μιας και ανακατεύτηκα τότε σε χιονοπόλεμο ανελέητο στο σχολείο και μετά έβαλα τα χέρια μου πάνω στο καλοριφέρ για να ζεσταθούν.
 
δεν ειναι καθολου ρετρο αλλα μου εχει μεινει καθως αποκλειστηκαμε ολοκληρο το σχολειο ειχαμε παει εκπαιδευτικη 5ημερη στο πηλιο(προσφορα του υπουργειου παιδειας)το 2004 τον φεβρουαριο με το σχολειο ηταν τοτε που εριξε χιονι στην αθηνα στις 7:30 το απογευμα και σε μιση ωρα το ειχε στρωσει εμεις λοιπον ημασταν στο βουνο εμεινε το πουλμαν στο χιονι και το πηγαμε με τα ποδια μεχρι το ξενοδοχειο το αποτελεσμα ηταν να αποκλειστουμε εκει και η εκδρομη να γινει 7ημερη δεν μας βγηκε ασχημα
 
Λώρα μήπως θα ήθελες να σου φτιάξω τα χρώματα και να σου κάνω και τις άλλες δύο φωτογραφίες έτσι;

attachment.php
 
Κριέ μου, αν δεν σου είναι κόπος!

Φαίνονται πολύ πιο καθαρές και το χιόνι πεντακάθαρο και αστραφτερό σαν καινούριο!! :hurrah:
 
Ορίστε και οι άλλες δύο (το κατά δύναμιν)

attachment.php


attachment.php
 
Το χιονι (να ''πιανει'') ηταν στα παιδικα μου χρονια,ενα σπανιο γεγονος.Εμενα και συνεχιζω να μενω σε περιοχες κοντα στο κεντρο της Αθηνας.


Όταν συνεβαινε,πηγαιναμε στην ταρατσα η στα αυτοκίνητα (εκει μαζευτοταν) για να παιξουμε χιονοπολεμο.



Μια δυο φορες οι γονεις μας μας πηγαιναν στην Κηφησια (οπου το χιονι ηταν /είναι παντα περισοτερο) και το ευχαριοστιομασταν αναλόγως..



Εχω και φωτογραφιες...
 
Λώρα είπε:
Με μια γρήγορη αναζήτηση παρατήρησα ότι δεν έχουμε τέτοιο θέμα και νομίζω ότι με την (ευχάριστη κατά τη γνώμη μου) αλλαγή του καιρού επιβάλλεται να θυμηθούμε τα πολυαγαπημένα ρετρό-χιόνια! :D Εδώ είναι το σπίτι της γιαγιάς μου σε μια γειτονιά του Κερατσινίου γύρω στο 1982.

Για να δω φωτογραφίες και ιστορίες από τις δικές γειτονιές!

scan0025.jpg


scan0024.jpg


scan0023.jpg
Την ίδια περίοδο έμενα κι εγώ στο Κερατσίνι. Λώρα μπορείς να μας πεις ποιες οδοί φαίνονται στη φώτο;

Ελπίζω να είναι ακόμη ενεργή η Λώρα
 
Όταν χιόνιζε μου άρεσε να παίζω χιονοπόλεμο και να φτιάχνω χιονάνθρωπο.

Θυμάστε πότε είχε χιονίσει πολύ στην Αθήνα από το 1990 και μετά;
 
Το 2002 και το 2008 από όσο θυμάμαι... τουλάχιστον στα Νότια Προάστια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Όταν χιόνιζε μου άρεσε να παίζω χιονοπόλεμο και να φτιάχνω χιονάνθρωπο.
Θυμάστε πότε είχε χιονίσει πολύ στην Αθήνα από το 1990 και μετά;
2006-2008 ειχε ριξει στην Αθηνα μετα σταματησε επισης θυμαμαι και το 2002 εχω και βιντεο χαχα
 
Να ξαναγυρίσουμε την κουβέντα στα όρια του φόρουμ pls? (Μέχρι το 1995)

Thank you! :)
 
Θυμάμαι να χιονίζει στην Αθήνα αρκετά μία φορά το Χειμώνα του 92, μάλιστα μου έχει μείνει και η μέρα, ήταν Κυριακή, και μία φορά Ιανουάριο του 95, λίγες μέρες πριν ξανανοίξουν τα σχολεία μετά τις γιορτές. Δεν θυμάμαι αν το έστρωσε, ίσως όχι, πάντως χιόνισε αρκετά. Τα θυμάμαι αφού το να χιονίσει ήταν μεγάλο γεγονός και έκανα μεγάλη χαρά. Επίσης, βρήκα αυτό το βίντεο τυχαία ψάχνοντας για παλιές εικόνες της Θεσσαλονίκης. Δεν έζησα προσωπικά αυτό που δείχνει το βίντεο, αλλά μου αρέσει γιατί ζούσα Θεσσαλονίκη ένα διάστημα και έχω αδυναμία σ'αυτήν την πανέμορφη πόλη:

Χιόνι στη Θεσσαλονίκη του 1988

[video=youtube;Zevu-AEgOp4]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα