Ρετρό άστοχες επιλογές ηθοποιών

Το 1972 η 38χρονη τότε Μάγκι Σμιθ έπαιξε -ανεπιτυχώς- μια εκκεντρική ηλικιωμένη γυναίκα στο ''Ταξίδια με τη θεία μου'' / ''Travels With My Aunt'' -ο ρόλος προοριζόταν για την 65χρονη τότε Κάθριν Χέμπορν.
 
Στο Romeo and Juliet του 1936, την έφηβη Ιουλιέτα υποδύεται η 36χρονη Norma Shearer, τον επίσης έφηβο Ρωμαίο ο 43χρονος Lelsie Howard και τον συνομήλικο Μερκούτιο ο John barrymore, μόλις 54 ετών!!!! :D
 
RIO είπε:
Στο Romeo and Juliet του 1936, την έφηβη Ιουλιέτα υποδύεται η 36χρονη Norma Shearer, τον επίσης έφηβο Ρωμαίο ο 43χρονος Lelsie Howard και τον συνομήλικο Μερκούτιο ο John barrymore, μόλις 54 ετών!!!! :D
H Shearer ήταν 34!!! :D Αμέσως να την μεγαλώσεις...
 
Σωστός, αυτή κάπως το σώζει... :D :thumbup:
 
χαχαχαχα είστε απίστευτοι!
 
Στην ταινία του 1968 ''Τα δικά μου, τα δικά σου, τα δικά μας'' / ''Yours, Mine and Ours'' ο Χένρυ Φόντα και η Λούσιλ Μπωλ υποδύονται δύο -ας πούμε- μεσήλικες χήρους που ερωτεύονται και αποφασίζουν να παντρευτούν, παρά το γεγονός ότι ο ένας έχει 10 παιδιά από την προηγούμενη σύζυγό του και η άλλη 8 παιδιά από τον προηγούμενο σύζυγό της. Όλα εντάξει μέχρι εδώ και η ταινία βλέπεται ευχάριστα χάρη στους δύο εξαίρετους ηθοποιούς, αλλά στο τέλος βλέπουμε την 57χρονη τότε πρωταγωνίστρια να μένει έγκυος από τον 63χρονο Φόντα και η ταινία χάνει κάθε ίχνος αληθοφάνειας! Η ματαιοδοξία των -αξιαγάπητων, κατά τα άλλα- χολυγουντιανών αστέρων στο απόγειό της!
 
A, το' χουμε ξαναδει αυτο...

Στην ταινια του 1963 The thrill of it all μεσα στα δυο - τρια πρωτα λεπτα, η 56χρονη τοτε Arlene Francis ανακοινωνει στο συζυγο της οτι περιμενει το πρωτο τους παιδι!

Να διευκρινισω επισης πως η ταινια ειναι κωμωδια και οχι επιστημονικης φαντασιας!
 
Χα χα, πολύ εύστοχη η παρατήρηση για το είδος της ταινίας The thrill of it all, αγαπητή bambinella!
 
bambinella 100 είπε:
A, το' χουμε ξαναδει αυτο...Στην ταινια του 1963 The thrill of it all μεσα στα δυο - τρια πρωτα λεπτα, η 56χρονη τοτε Arlene Francis ανακοινωνει στο συζυγο της οτι περιμενει το πρωτο τους παιδι!

Να διευκρινισω επισης πως η ταινια ειναι κωμωδια και οχι επιστημονικης φαντασιας!
το θυμαμαι ΒΒ γιατι μου εκανε εντυπωση
 
Mπορουμε να γραψουμε και γνωμες δικες μας η μονο οσοι ηταν κατα γενικη ομολογια αστοχοι,αν ναι ενα μεγαλο παραπονο ηταν o Bob Hoskins στο Who Framed Roger Rabit,πολυ καλυτεροι στο ρολο θα ηταν αυτοι που τους εγινε προταση και τον απεριψαν εξαρχης,οπως ο Harisson Ford και ο Bill Muray.


Eυτυχως δεν το αφησα να μου χαλασει την ταινια.
 
Aardvark είπε:
Mπορουμε να γραψουμε και γνωμες δικες μας η μονο οσοι ηταν κατα γενικη ομολογια αστοχοι,αν ναι ενα μεγαλο παραπονο ηταν o Bob Hoskins στο Who Framed Roger Rabit,πολυ καλυτεροι στο ρολο θα ηταν αυτοι που τους εγινε προταση και τον απεριψαν εξαρχης,οπως ο Harisson Ford και ο Bill Muray.
Eυτυχως δεν το αφησα να μου χαλασει την ταινια.
Φυσικά και μπορεί ο καθένας να πει την γνώμη του... :)
 
Η Λέσλι Καρόν ήταν εντελώς έξω από τα νερά της στο γουέστερν Madron του 1971.
 
Aardvark είπε:
Mπορουμε να γραψουμε και γνωμες δικες μας η μονο οσοι ηταν κατα γενικη ομολογια αστοχοι,αν ναι ενα μεγαλο παραπονο ηταν o Bob Hoskins στο Who Framed Roger Rabit,πολυ καλυτεροι στο ρολο θα ηταν αυτοι που τους εγινε προταση και τον απεριψαν εξαρχης,οπως ο Harisson Ford και ο Bill Muray.
Eυτυχως δεν το αφησα να μου χαλασει την ταινια.
Δεν ξέρω, εμένα ο Bob Hoskins μου άρεσε πολύ σε αυτή την ταινία, ο ρόλος του ταίριαζε γάντι και τον έπαιξε πολύ καλά. Το κοντόχοντρο σκαρί του Hoskins επίσης έκανε ένα ωραίο contrast απέναντι στην Jessica Rabbit και τον ψηλόλιγνο Judge Doom ο οποίος φαίνεται πιο τρομακτικός μπροστά του.

Ο Harrison Ford με τίποτα δεν θα ταίριαζε στον ρόλο του αντικοινωνικού, αλκοολικού, απαθή ντετέκτιβ και παραείναι γόης και "ηρωικός" για το στιλ της ταινίας. Ο Bill Muray πάντως ακούγεται αρκετά ενδιαφέρον για τον ρόλο αλλά μάλλον ο ήρωας θα ήταν περισσότερο αστείος και αισιόδοξος από όσο θα έπρεπε και δεν νομίζω οι (αρκετές) μελαγχολικές σκηνές να ήταν το ίδιο καλές, χωρίς να εννοώ ότι δεν μπορεί ο ηθοποιός να παίξει δραματικούς ρόλους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nαι αν επαιζε ο Harrison Ford τον ρολο πιθανον να χρειαζοταν και αν ναι σιγουρα θα καναν και μερικες αλλαγες στον χαρακτηρα του ηρωα,αν και τον Han Solo δεν τον λες ακριβως υποδειγμα ηρωα,ισως τον ρολο θα μπορουσε να τον παιξει αλλο αν δεν μπορουμε να τον φανταστουμε.


περα απο αυτο ενας αλλος πρωταγωνιστης που με χαλασε την ταινια ηταν ο Robin Williams στον ρολο του Πητερ Παν στο Hook.



Δεν μπορω να τον βλεπω κατα τα αλλα η ταινια απο αποψη σκηνογραφιας ηταν αψογη και αυτο που ηθελε να πει και να δειξει το καταφερε μια χαρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δεν θα συμφωνήσω με τον Χόσκινς αλλά έχεις δίκιο στον Γουίλιαμς στο Χουκ (ευτυχώς που υπάρχει και ο φοβερός Χόφμαν και σώζει την ταινία)
 
Τhat damn kid απο το Robocop 2.




mbb.jpg
mbb.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι Ντάστιν Χόφμαν, Γουόρεν Μπήτυ και Ιζαμπέλ Αντζανί ήταν πολύ άτυχοι στο ''Ιστάρ'' του 1987.
 
H Florence Marly στο Tokyo Joe. Η ταινία θα ήταν πολύ καλύτερη με άλλη συμπρωταγωνίστρια. Άχρωμη, άχαρη και βαριά προφορά.
 
O Michael Fox στο Back to the Future.


.



.



.



.



.



.



.



.



.



.



.



Don't panic,τρανο παραδειγμα αποφυγης αστοχης επιλογης ηταν ο Eric Stoltz που του γυρισαν πανω απο τις μισες σκηνες και πηρε ποδι.


[video=youtube;-nYvrS-jlcI]http://www.youtube.com/watch?v=-nYvrS-jlcI
 
Πίσω
Μπλουζα