Ρετρό αγαπημένοι προορισμοί για σχολικές εκδρομές

Εκδρομή τις ώρες του σχολείου πηγαίναμε στα πιο άχαρα μέρη, γιατι απλά.. δεν υπηρχε κατι αλλο :(

Σε ενα γηπεδο καπου εκει κοντα, που μονο τα αγορια παιζαν ποδοσφαιρο και οι κοπελες κοβαν βολτες, και σε μια αλάνα που ειχε δυο καφετέρειες της κακιας ωρας. Τον χειμωνα στριμωχνομαστε ολοι εκει μεσα, και.. το ολο ζητουμενο ηταν απλα να χασουμε μαθημα.

Σε ολοημερες ομως εκδρομες, πηγαμε σε αρκετα μερη ανα την Ελλαδα (βοηθουσε η γεωγραφικη μας θεση).

Και στα Γιαννενα, και στην Αθηνα (μια φορα), Βεροια-Εδεσσα-Ναουσα (παντα εις τριπλουν και αρκετες φορες), Βολος, και τελος αγαπημενος προορισμος η Θεσ/κη :) οπου μετα την επισκεψη σε μουσεια και εκκλησιες, μας αφηναν ελευθερους στον λευκο πυργο, και γυρνουσαμε καποια ορισμενη χρονικη χρονικη στιγμη.

Σταση παντα πριν απο την επιστροφη, στην Ντισκοτεκ : Σεϊχέλλες, στον Πλαταμωνα (εφοσον ερχομαστε απο την βορεια Ελλαδα)
 
Στη Βουλή μας πήγαιναν αρκετές φορές,στον εθνικό κήπο και για μονοήμερες Ναύπλιο συνήθως!
 
Θεσσαλονίκη, (σε μουσεία), στο κάμπινγκ του ΕΟΤ, Σκοτίνα, Σιδηρόκαστρο, πενθήμερη στην Κρήτη.
 
21ο δημοτικό Περιστερίου

17ο γυμνάσιο Περιστερίου

7ο Λύκειο Περιστερίου

Φάγαμε στην μάπα τον λόφο του Φοίνικα και το Άλσος Περιστερίου.Επίσης την Στενή Ευβοίας! :D
 
12 χρόνια στα γκράβα, εκδρομές συνέχεια στο πάρκο του Αγ.Ανδρέα στη Λαμπρινή.

ευτυχώς που υπήρχαν οι μπασκέτες και λιώναμε στο παιχνίδι.
 
Εμάς μας πήγαιναν στο Αλσος Νεας Σμύρνης...

... επει΄δή ήτανε δίπλα στο σχολείο. Για μονοήμερες πηγαίναμε στο Τολό , στην Επίδαυρο και στον Σχοινιά Μαραθώνα.Τις μονοήμερες εκδρομές τις πραγματοποιούσαμε γύρω στον Μάιο, πριν το κλείσιμο των σχολείων. Σχεδόν όλοι γυρίζαμε με ηλίαση. Αυτά στο δημοτικό.

Στο γυμνάσιο/λύκειο έπαιζε πάλι το Αλσος Νέας Σμύρνης, αλλά όλοι ξέφευγαν από το άλσος και ξεχύνονταν στην πλατεία Νέας Σμύρνης για καφέ και ψώνια.

Σε μία εκδρομή του δημοτικού πάντως , θαρρώ στην Επίδαυρο, μας είχε βάλει ο δάσκαλος να μαζέψουμε τους όρνους από τις συκιές για να φτιάξει η γυναίκα του γλυκό!!!

Επί τη ευκαιρία, υπάρχει thread για αγγαρείες στους δασκάλους, ή να ανοίξω εγώ?
 
Ανοιξε, ανοιξε :)
 
Εγώ τρελαινόμουν για το Πλανητάριο... (τι nerd Θεέ μου!)
 
dr_slump είπε:
Εγώ τρελαινόμουν για το Πλανητάριο... (τι nerd Θεέ μου!)
ηταν ωραιο το Πλανηταριο! Και η φωνη ηταν ενος γνωστου ηθοποιου μεταγλωτισσεων
 
Θυμαμαι μια σχολικη εκδρομη που μας ειχαν παει Πλανηταριο, Γουλανδρη και σε καποιο μουσειο με κοχυλια (αν θυμαμαι καλα). Καπου στην 5η Δημοτικου.

Μολις τελειωσε η εκδρομη ειπα απο μεσα μου οτι θα ξαναπαω τον επομενο μηνα.

Περασαν 24 χρονια και ακομα να παω... :(
 
joe είπε:
ηταν ωραιο το Πλανηταριο! Και η φωνη ηταν ενος γνωστου ηθοποιου μεταγλωτισσεων
Μήπως ήταν ο Γκίκας; Πιο έντονα θυμάμαι το πιάσιμο στο λαιμό μου! Χαχαχα
 
dr_slump είπε:
Μήπως ήταν ο Γκίκας; Πιο έντονα θυμάμαι το πιάσιμο στο λαιμό μου! Χαχαχα
oχι ηταν αυτος που εκανε τον εκφωνητη και καποιους ολους στο Υποβρυχιο Κεραυνος και πολλα αλλα. Ειναι φαλακρος και εχει παιξει και σε ελληνικες ταινιες
 
Σαν μαθητης σχολειου στο Κερατσινι και στον Πειραια ειχαμε τα ιδια μερη που μας πηγαιναν εκδρομες.

Αγ Κοσμα.

στα νταμαρια στο κερατσινι

στο αλσακι πανω στην Αγ.Δημητριου

στο ΣΕΦ σταδιο ειρηνης και φιλιας.

:)

βαζω και μια φωτο απο εκδρομη με το γυμνασιο στον Αγ.Κοσμα γυρο στο 87-88

http://s2.postimage.org/zXobr-90aa5316.jpg
zXobr.jpg
[/URL]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στον Γαλαξια για μπασκετ και ποδοσφαιρο με μπουκαλια απο νερο

Στο ποσειδονιο για μπασκετ

Στα Λουτρα του Λαγκαδα

στο Ποζαρ

και στο παρκο του Φωκα στην παραλια με τι [EDITED]-τοτε-κουνιες,κρυψωνες κλπ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο γήπεδο της Παλλήνης (στο πρώτο δημοτικό πήγαινα) και για τα ποιό μακρινά μας πήγαιναν σε διάφορες κλειστές κατασκηνώσεις όπως η Kinderland. Τότε δεν υπήρχε ούτε ως ιδέα το ζωολογικό πάρκο των Σπάτων. Τώρα το έχουν ξεσκίσει. Θυμάμαι οτι είχαμε πάει 2-3 φορές σε διάφορα μουσεία. Φοβερές ήταν οι εκδρομές σε διάφορα εργοστάσια. Το ένα στην ΛΥΡΑ που είδαμε πως φτιάχνονταν τα PlayMobil και στην ΜΙΣΚΟ για να δούμε πως φτιάχνονται τα μακαρόνια... δεν είχαμε ιδιαίτερα σλόγκαν εκτός απο το "φτά-φτά-φτάσαμε, τα φασόλια βράσαμε"
 
αα εμας μας ειχαν παει και στο εργοστασιο της Κοκα Κολα και στο εργοστασιο της Μισκο
 
εμας μας ειχαν παει και στην ελαις.
 
Ωραίο thread! :)

Λοιπόν, δημοτικό πήγα στο 131ο της Κυψέλης και κλασικός προορισμός ήταν το Πεδίο του Άρεως. (ναι, τότε ήταν καλά). Για μονοήμερες εκδρομές της κάθε χρονιάς λίγο πιο μακριά, είχαμε ποικιλία: Δημητσάνα, Καλάβρυτα, Ναύπλιο-Επίδαυρος, Ιτέα-Γαλαξίδι-Δίστομο, Χιλιομόδι (Κορινθίας) και κάποια λίγα ακόμη που δε θυμάμαι. Σε διαφορετικές χρονιές το καθένα. Βέβαια σε μουσεία είχαμε κάνει αρκετές επισκέψεις όπως Φυσικής Ιστορίας, Γουλανδρή κτλ

Γυμνάσιο, στο 60ο Αθηνών, πηγαίναμε μία φορά το μήνα στο... Πεδίο του Άρεως έτσι, για να στρώνουμε χαρακτήρα και ολοήμερες είχαμε πάει στο τέλος κάθε χρονιάς Δημητσάνα-Βυτίνα και Σοφικό Κορινθίας-Επίδαυρος (σε διαφορετικές χρονιές).

Στο λύκειο, επίσης το 60ο Αθήνας, μαντέψτε! Εκτός από Ακρόπολη, ναι, ναι μία φορά το μήνα στο... Πεδίο του Άρεως (...:animeek:) και εκδρομές μεγαλύτερης διάρκειας, στην Α' Λυκείου πουθενά, στη Β'Λυκείου τετραήμερη Καστοριά και Γ' λυκείου καθόλου Πεδίο του Άρεως ( :cheers: ) λόγω καταλήψεων, αλλά πενταήμερη πήγαμε (το 'χω αναφέρει στο ανάλογο thread, μην επαναλαμβάνομαι)....

Αυτά... Πάντα όμως μια απόδραση από την μαθητική ρουτίνα, ακόμα και αν είναι να βλέπεις τους φοίνικες, τα συντριβάνια και τους ανώμαλους του πάρκου (όχι δεν έχουμε δει εμείς - τρόπος του λέγειν :biglaugh:), είναι πολύ ευχάριστο γεγονός!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο Δημοτικό μας πήγαν στο Αρχαιολογικό Μουσείο, στο Πλανητάριο, στην ΕΡΤ (είχα δει κάποια ''σκηνικά'' δηλαδή τις ξύλινες φιγούρες που είχε για φόντο η σειρά Λούνα Πάρκ). Οι καλύτερες εκδρομές!
 
Πίσω
Μπλουζα