Ρετρό αγαπημένοι προορισμοί για σχολικές εκδρομές

Φυσικά και ξέρω. Θυμάμαι ακόμη τους τάφους στη θέση που βρίσκεται σήμερα το γήπεδο μπάσκετ. Με πήγαινε η μάνα μου να παίξω εκεί στις κούνιες που είναι ακόμη εκεί και σήμερα, αλλά πάντα πήγαινα μιά βόλτα κοντά στους νεκρούς. Tι άτιμο που ήμουν! :D

edit Και για να σου λύσω την απορία. Ναί υπήρχαν και υπάρχουν ακόμη αυτοί που νομίζεις από κάτω.
 
akmakas είπε:
Ρε συ που μένεις και εγώ εκεί μεγάλωσα!!!!!Μήπως πήγαινες και στο παλιό το δημοτικό που ήταν απέναντη από τον Γαλαξία?Γιατί όταν μας πήγαιναν εκδρομή στο σχολείο μας έτρεχαν η στον γαλαξία η στην Νέα ελβετία!!!!
Sorry akmakas τωρα το ειδα το quote σου.

Στο περιφημο 88ο Δημοτικο πηγαινα που τωρα εγινε χωρος παρκινγκ :icon_cry:
 
Ηθελα σήμερα να ανοίξω τέτοιο θρέντ, αλλά η αναζήτηση ηταν επιτυχής και απορώ πώς μου ξέφυγε αυτό το θρεντ. Τεσπά.....

Οι τοπικές εκδρομές ηταν ασφαλώς πολύ κοντά, καθότι με τα πόδια. Και οι 2 περιοχές παραθαλάσσιες (Δόξα τη Χαλκίδι!), οπότε εάν ήταν Μάιος μερικοί πλατσούριζαν. Ευτυχώς οι περιοχές αυτές υπάρχουν ακόμα και δέχονται επισκέψεις από το δικό μου παλιό σχολείο μηνιαίως. Ξέρω άλλα σχολεία όμως που δυστυχώς ψάχνουν μέρος για τοπική εκδρομή καθότι οι περιοχές αναψυχής τους είναι...πρώην. Επίσης εκδρομές στον Παρνασσό/Αράχωβα για στάση για γκαϊφέ, θυμάμαι και μία ντίσκο κάπου εκεί με όνομα Ηνίοχος, όπου πάνω ήταν καφέ και κάπου είχε μια σκάλα με την προτομή του Ηνιόχου, την οποία ακολουθούσες για να βρεθείς σε μια κανονικότατη ντίσκο με εξέδρα και ένα σωρό ρομποτικά, λειζες και μηχανήματα τεχτητού καπνού. Αλλο μέρος ήταν η Αίγινα, ο Πόρος, ενώ άλλες τάξεις είχαν πάει και Υδρα. Τέλος, θέλω με λύπη να σημειώσω ότι είμασταν η μόνη τάξη (Γ' Λυκείου) που δεν καταφέραμε να κανονίσουμε 5ήμερη :mad:, λόγω έλλειψης συμμετοχών. Ηθελαν τα καμάρια να διαβάσουν μια εβδομάδα παραπάνω (άσχετο, αλλά ελάχιστοι από αυτούς πέρασαν). Αυτά.... Εκδρομές από το Δημοτικό θυμάμαι ελάχιστες, σίγουρα όμως θυμάμαι ότι τα 1-2 μέρη που πηγαίναμε και ήταν ούτε στο χιλιόμετρο, υπάρχουν ακόμα, ευτυχώς για τα παιδάκια...

Και κάτι που μόλις θυμήθηκα, επειδή λοιπόν οι γονείς μου ήταν καθηγητές στο ίδιο σχολείο (Γυμνάσιο η μάνα, Λυκειο ο πατέρας, δυο ξεχωριστά κτήρια με κοινό προαύλιο), γνώριζα μια μέρα πριν ότι την επόμενη θα πάμε εκδρομή... :diablotin: :D
 
Rygar είπε:
Ηθελα σήμερα να ανοίξω τέτοιο θρέντ, αλλά η αναζήτηση ηταν επιτυχής και απορώ πώς μου ξέφυγε αυτό το θρεντ. Τεσπά.....
Καυμένο παιδί..έχασες το thread τόσο καιρό!!!! :D :D
 
Ρε ακμάκα!!!! Αυτή την υπογραφή κάθε φορά που τη βλέπω γελάω μόνος μου ρε, ρεζίλι μ'εχεις κάνει!!!
 
Εσύ είσαι στην υπογραφή Akmaka?
 
telonio είπε:
Φυσικά και ξέρω. Θυμάμαι ακόμη τους τάφους στη θέση που βρίσκεται σήμερα το γήπεδο μπάσκετ. Με πήγαινε η μάνα μου να παίξω εκεί στις κούνιες που είναι ακόμη εκεί και σήμερα, αλλά πάντα πήγαινα μιά βόλτα κοντά στους νεκρούς. Tι άτιμο που ήμουν! :D

edit Και για να σου λύσω την απορία. Ναί υπήρχαν και υπάρχουν ακόμη αυτοί που νομίζεις από κάτω.
Βρε παιδιά, τι λέτε...

Αφού τους μεταφέρουν σε άλλο χώρο.

Και στα Κάτω Πατήσια το ίδιο συνέβαινε 50 χρόνια πριν.

Τους μετέφερα 3 σταθμούς παρακάτω.

Το μόνο που έχει απομείνει είναι μιά εκκλησία...
 
Mου θύμησε την ταινία Poltergeist που το σπίτι ήταν χτισμένο πάνω σε αρχαίο ινδιάνικο νεκροταφείο :D
 
Στο Δημοτικο πηγαιναμε παντα σε μια αλανα με πευκα και χωρο για ποδοσφαιρο, που την ελεγαν Αργοναυτη. Τωρα εκει εχει χτιστει ενα σχολειο, και δεν υπαρχουν πια δεντρα. Σε ολη τη διαδρομη (10-15 λεπτα) τραγουδουσαμε το "Ηταν ενα μικρο καραβι", καμια 100αρια φορες.

Στο Γυμνασιο και στο Λυκειο πηγαιναμε στην πλαζ στην Αρετσου. Τοτε μας ειχε φυγει η χαρα και δεν τραγουδουσαμε τιποτα :(

Ημερησιες πηγαιναμε μονο στο Δημοτικο. Κυριοι προορισμοι: Λιτοχωρο, Αγιος Νικολαος (Ναουσα), Λιμνη Δοϊράνης, Καλλιθεα (Χαλκιδικη), Επανωμη.
 
Μουσείο Μπενάκη και τα μυαλά στα κάγκελα... Είχαμε γίνει φίλοι με τους υπαλλήλους εκεί από τις τόσες επισκέψεις που έιχαμε κάνει...
 
με τα σχολεία λοιπόν...

όταν πήγαινα στο Παλαιό Φάληρο (τα πρώτα χρόνια στο δημοτικό) μας πηγαίνανε εκει στο αλσάκι (Μαρίνα Φαλήρου?)που είχε και κούνιες-προσφάτως κρίθηκαν ακατάλληλες και τις ξήλωσαν έγινε ντόρος στις πρωϊνές εκπομπές με αυτό)

στην Αθήνα, στο ηρωϊκο 19ο όπου πήγα γυμνάσιο, μας βολτάρανε στο Πεδίον του Αρεως!!

όταν ήρθα Πειραιά στο ΘΡΥΛΙΚΟ 1ο Καλιπόλεως στο Χατζηκυριάκειο η... εκδρομή, ήταν πού αλλού, στην Μαρίνα Ζέας! Ήμαστε μεγάλα παιδιά, πηγαίναμε στις εκεί καφετέριες και τα... ερωτευμένα, στο τέρμα, στον φάρο για ρομαντζάδα!!

όταν μιλαμε όμως για real εκδρομές και ουχί περιπάτους, συνήθεις προορισμοί ήταν Ναύπλιο, Αίγιο, Λουτρά Ωραίας Ελένης και κλασσικά 5ήμερη Ρόδο!!!
 
Διαβάζω όλους αυτούς τους ωραίους προορισμούς εκδρομών των παιδιών της επαρχίας και ζηλεύω...

Εμείς συνήθως πηγαίναμε στο παρκάκι του Άγιου Βασίλη (Μπραχάμι), που τότε ήταν στέκι τοξικομανών... με αποτέλεσμα να υπάρχουν παιδιά που πήγαιναν στους δασκάλους με τα γνωστά συνεργα ανά χείρας...

-Κυρία! Κυρία! Βρήκαμε κι άλλη σύριγγα!!!

Τον Άγιο Κοσμά επέισης τον είχαμε φάει με το κουτάλι καθώς και το πολεμικό και το Βυζαντινό μουσείο (ήταν δίπλα δίπλα και πηγαίναμε και στα 2 την ίδια μέρα).

Αγαπημένος μου προορισμός ήταν το Πλανητάριο που συνήθως πηγαίναμε πριν τα Χριστούγεννα. Νομίζω πως και σήμερα θα αξίζει μια προβολή στο πλανητάριο, ειδικά από τότε που ανακαινίστηκε αλλά δεν έχω πάει ακόμη...

Και δεύτερος αγαπημένος κι εντυπωσιακότατος προορισμός ήταν το Μουσείο Γουλανδρή με τους δεινόσαυρους, τα γιγάντια καλαμάρια και όλα τα υπόλοιπα γνωστά εκθέματα.
 
MamaMyrto είπε:
Αγαπημένος μου προορισμός ήταν το Πλανητάριο
Θυμάμαι ότι είχαμε πάει πρώτη φορά στο λύκειο (δυστυχώς αργήσαμε) !

Αρχές δεκαετίας του 90'.

Τότε υπήρχε στην αίθουσα προβολών και ένας "χειριστής κονσόλας",

που ένας φίλος αποκαλούσε "ο ντιτζέι" ! :biglaugh:
 
Αχ.. Τα σχολεία στα οποία φοιτούσα (όλων των βαθμίδων) έκαναν "επισκέψεις" σε κλασικά μέρη με τοπ επιλογές το Μεγάλο Πεύκο και το Λουτράκι (αυτά τα 2 έχουν χαραχτεί στην μνημη μου). Ειδικά το Μεγάλο Πεύκο, το ήξερα απέξω και ανακατωτά από τις τόσες επαναλήψεις! Το χειρότερο ήταν όταν μας πήγαιναν εκεί, την άνοιξη, όταν το μέρος έσφυζε από κάμπιες όλων των μεγεθών, χρωμάτων κτλ.. Μεγαλείο! Οι δάσκαλοι μας πήγαιναν για καφέ ή στην ψησταριά που υπήρχε στην περιοχή και εμείς κάναμε παρέα με τις κάμπιες!
 
Standard μονοημερες σε γυμνασιο/λυκειο ηταν παντα Θεσσαλονικη, Σκιαθος, Καλα Νερα (Βολου), Αφυσσος (Βολου). Ολες μια και μια, με αυτη της Σκιαθου να ειναι πραγματικα wow καθως επαιζε πλοιο για μεταφορα, οποτε ηταν μερος της εκδρομης και της διασκεδασης.
 
Προορισμοι:1) Δασακι ή Αγιος Φιλιππος ή Δεξαμενη στη Νικαια

2) Αγιος Κοσμας
 
Προορισμοι:

1) Δασακι ή Αγιος Φιλιππος ή Δεξαμενη στη Νικαια

οπου την καναμε κοπανα και τρεχαμε στο χωματινο τοτε γηπεδο εκει που ειναι τωρα οι ολυμπιακες εγκαταστασεις

2) Αγιος Κοσμας οπου καναμε στη λουφα και το πρωτο μπανιο συνηθως Μαϊο μηνα
 
sofiakosm είπε:
....! Οι δάσκαλοι μας πήγαιναν για καφέ ή στην ψησταριά που υπήρχε στην περιοχή και εμείς κάναμε παρέα με τις κάμπιες!

αχα απο κει γνωριζομαστε :D :D (πλακα κανω)
 
Kambia είπε:
αχα απο κει γνωριζομαστε :D :D (πλακα κανω)
ότι θα έβρισκα και γνωστούς από τα παλιά δεν το περίμενα λολ :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh:

Πρέπει πάντως να παραδεχτώ ότι βαριόμουν αφόρητα αυτές τις εκδρομές τουλάχιστον στα μέρη που μας πήγαιναν, ήταν που ήταν τότε ερημιές, μέναμε και 4-5 ώρες και στο τέλος βαράγαμε μύγες :brick:
 
Πίσω
Μπλουζα