Ρετρό αναζητήσεις σε βίντεο κλαμπ

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.461
Αντιδράσεις
1.058
Από το 1984 μέχρι τις αρχές δεκαετίας του 90' , στην Αγγλιά έπεσε μια εποχή έντονης λογοκρισίας με αποτέλεσμα πολλά θρίλλερ να απαγορευτούν (αυτά τα έργα έγιναν γνωστά ως "Video Nasties").

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, οι τιμές για ένα uncut πρωτότυπο VHS, να εκτιναχτεί στα ύψη.

Ευτυχώς, στην χώρα μας δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα και έτσι όλα τα έργα κυκλοφορούσαν χωρίς λογοκρισία.

Αυτό τα έκανε ανάρπαστα στους συλλεκτικούς κύκλους, όχι μόνο της Αγγλίας αλλά και όλων των ευρωπαικών χωρών, όπου πολλά έργα είχαν λογοκριθεί ή απαγορευτεί.

Πολλοί επιτείδιοι εκείνη την εποχή, κυριολεκτικά σάρωναν τις γειτονιές, βρίσκοντας μικρά συνοικιακά βίντεο κλαμπ, κυρίως όσα ετοιμάζονταν να κλείσουν, καθώς η μόδα των βίντεο-κλαμπ είχε αρχίσει να ξεφουσκώνει και πολλά μαγαζιά έκλειναν.

Εκεί εντόπιζαν όσα έργα είχαν χαρακτηριστεί ως "video nasties" στην Αγγλία, τα αγόραζαν σε εξευτελιστική τιμή και τα πούλαγαν πανάκριβα στην Αγγλία.

Υπήρχε βέβαια πάντα ο κίνδυνος, το πακέτο σου να ανοιχτεί από τα Αγγλικά τελωνεία και να κατασχεθεί, αλλά αυτό ήταν σπάνιο και άξιζε τον κόπο.

Δεν είναι λίγοι αυτοί που κάνανε γερές μπάζες, με αυτό το ιδιότυπο βίντεο-σαφάρι.

Κάποια στιγμή όμως το μυστικό διέρευσε και οι βιντεοκλαμπάδες "ξύπνησαν".

Έτσι έβλεπες ταινίες όπως η "7η πύλη της Κολάσεως" ή το "ολοκαύτωμα των κανιβάλων" να πουλιούνται προς 20.000 δρχ, ποσό-ρεκόρ για εκείνη την εποχή !

Και πάλι βέβαια άξιζε τον κόπο, γιατί αν είχες τις κατάλληλες διασυνδέσεις, μπορούσες να "σπρώξεις" το Canniball Holocaust (σε αυθεντικό VHS) προς 100 λίρες αγγλίας !

Όμως αρχές της δεκαετίας του 90', τα περισσότρα βίντεο-κλαμπ είχαν κλείσει, οι παλιές ταινίες ήταν πλέον δυσεύρετες και τις λίγες που είχαν μείνει, τις είχαν ήδη αρπάξει οι πρώτοι "σαφάρηδες".

Έτσι οι πιθανότητες να βρεις μια κόπια του "Anthropophagus" ήταν απειροελάχιστη, αλλά έτσι και τα κατάφερνες, την μοσχοπούλαγες !

Το ρεκόρ το είχε μάλλον το "BEAST IN THE HEAT" που είχε φτάσει να πωλείται στην μαύρη αγορά, ακόμα και 200 λίρες !

Όσοι πάντως πρόλαβαν και ασχολήθηκαν με το συγκεκριμένο "σπορ", έκαναν καλές μπάζες. Από "παλιούς" του σπορ, είχα ακούσει ιστορίες για άτομα που πήγανε Αγγλία μόνο με 10-20 βιντεοκασσέτες και χωρίς χρήμα και με τα λεφτά που βγάλανε όταν τις πούλησαν, κάνανε μισό μήνα διακοπές !

Όταν κυκλοφόρησε το DVD, και μπορούσες πλέον να βρεις τα επίμαχα έργα στο ίντερνετ και σε 2-3 μέρες να είναι στην πόρτα σου και με εικόνα διαμάντι, συνέβη κάτι απίστευτο !

Οι τιμές για τις παλιές φθαρμένες VHS, όχι μόνο δεν πέσανε, αλλά σχεδόν διπλασιάστηκαν !
 
το anthropophagus το έχω ακόμη σε original VHS!!!
 
miko63 είπε:
το anthropophagus το έχω ακόμη σε original VHS!!!
:eek: :eek: :eek:

Ε, τότε έχεις "ιερό χρέος" να σκανάρεις το εξώφυλο, και επίσης να μας εξιστορήσεις πως το απέκτησες, πόσο κόστισε και από που το βρήκες !
 
το απέκτησα τυχαία όταν ένας φίλος μου από τη φινλανδία άρχισε να με πρήζει με αυτές τις ταινίες. το βρήκα σε ένα βίντεο κλάμπ στη γειτονιά μου (πειραιάς, το βίντεο κλάμπ λεγόταν 904) και του ζήτησα να το αγοράσω. το πήρα θυμάμαι γύρω στα 2 χιλιάρικα για να το κάνω δώρο στο φινλανδό αλλα τελικά έμεινε σε εμένα. μόλις το ανασύρω από το πατάρι θα το σκαναρω εννοείται
 
exetlaios +100 για τις πολύτιμες πληροφορίες σου..πραγματικά δεν είχα ιδέα!!
 
exetlaios είπε:
Από το 1984 μέχρι τις αρχές δεκαετίας του 90' , στην Αγγλιά έπεσε μια εποχή έντονης λογοκρισίας με αποτέλεσμα πολλά θρίλλερ να απαγορευτούν (αυτά τα έργα έγιναν γνωστά ως "Video Nasties").
κτλ
Ιστορίες για... αγρίους δηλαδή
 
αναφερόμενος στο Cannibal Holocaust δηλαδή
 
Παντως το θεαμα των παλιων video clubs που εκλειναν ηταμ λυπηρο.Θυμαμαι τις τελευταιες μερες των συνοικιακων v.c .Σκονη,εγκαταληψη λες και ανυπομονουσαν να βαλουν λουκετο.Οι αναμνησεις ομως ειναι ζωντανες...λαος καθε Παρασκευη με τα το σχολειο και Σαββατο πρωι για να νοικιασουμε Σταλλονε και Αρνολντ.Μεγαλωνοντας νοικιαζαμε και καμια πονηρη ταινια,αναλογα με την χαλαρη διαθεση του "βιντεοκλαμπα".

Που να ξεραμε οτι οταν τα V.C βυθιζονταν στη ληθη,θα παρουν μαζι τους στο βυθο τετοιους θησαυρους!!!Κατι θα σωσαμε ετσι για το ονορε βρε παιδια...
 
Ειδικά στο Χολαργό είχαμε μπόλικα από τα οποία κατάφεραν να επιβιώσουν κανά δυό. Δυστυχώς η εποχή του "ιδιωτικού καναλιού" έφαγε τα Video clubs.

Θυμάμαι την δεκαετία του'80 το περιοδικό "ο κόσμος του Video" με τις κριτικές κάθε μήνα για νέες κασσέτες. Βάζαμε βίσμα τον βιντεοκλαμπά να μας ειδοποιήσει πότε θα τις παραλάμβανε να τις νοικιάσουμε πρώτοι!!!!!!!!!!!!!
 
Δηλαδή εγώ που ξέρω video club με σκονισμένες ταινίες είμαι τυχερός;Για πόσα λεφτα μιλάμε;Να ξέρω να μη σκονιστώ τσάμπα!!! :)
 
supersonic είπε:
Δηλαδή εγώ που ξέρω video club με σκονισμένες ταινίες είμαι τυχερός;Για πόσα λεφτα μιλάμε;Να ξέρω να μη σκονιστώ τσάμπα!!! :)
Και δεν κάνεις μια κίνηση μέσω e-bay ;

Τι έχεις να χάσεις ;
 
supersonic είπε:
Δηλαδή εγώ που ξέρω video club με σκονισμένες ταινίες είμαι τυχερός;Για πόσα λεφτα μιλάμε;Να ξέρω να μη σκονιστώ τσάμπα!!! :)
ορμα!!!!!
 
Ευτυχως υπαρχουν ακομα καποια βιντεοκλαμπ που αρνουνται πεισματικα να πεταξουν τις vhs τους..

πρεπει να τσεκαρω τις καβατζες μου και εγω, να δω αν υπαρχουν ακομα! :)
 
Και είχα δει μια αγγελία που χάριζε ένας τύπος 3.500 vhs ταινίες όλων των θεμάτων. Μου πέρασε απο το μυαλό η ιδέα να τις πάρω αλλά μετά θα έπρεπε να κατασκηνώσω έξω από το σπίτι.
 
με τοσες πολλες vhs,θα μπορουσες να χτισεις μια καλυβα στον κηπο σου, χρησιμοποιωντας αυτες σαν τουβλα!! θα εβαζες μεσα και tv + video και θα τραβουσες το τουβλακι της αρεσκειας σου καθε φορα που θα ηθελες να δεις κατι!:biglaugh::biglaugh:
 
Death2Eliza είπε:
με τοσες πολλες vhs,θα μπορουσες να χτισεις μια καλυβα στον κηπο σου, χρησιμοποιωντας αυτες σαν τουβλα!! θα εβαζες μεσα και tv + video και θα τραβουσες το τουβλακι της αρεσκειας σου καθε φορα που θα ηθελες να δεις κατι!:biglaugh::biglaugh:
Μην του βάζεις ιδέες !

Είναι ικανός να το κάνει !
 
Μου βάζετε και εμένα ιδέες να αλωνίσω τα συνοικιακά βίντεο κλαμπ του Παγκρατίου, αν και οι περισσότεροι τις έχουν διώξει τις vhs...
 
Eχω μονο μια αυθεντικη VHS ταινια και αυτη ειναι.......ντρεπομαι να το πω κιολας.... :blush:,να μωρε αυτη.... :blush:,εκεινη η ταινουλα..... :blush:,με την και τον......:blush:,που ηταν στο νησι......Η ΓΑΛΑΖΙΑ ΛΙΜΝΗ...!!! :blush: :blush: :blush:

(Ουφ,το ειπα...!!!! :p :p :p )
 
manos426f είπε:
Eχω μονο μια αυθεντικη VHS ταινια και αυτη ειναι.......ντρεπομαι να το πω κιολας.... :blush:,να μωρε αυτη.... :blush:,εκεινη η ταινουλα..... :blush:,με την και τον......,που ηταν στο νησι......Η ΓΑΛΑΖΙΑ ΛΙΜΝΗ...!!! :blush: :blush: :blush:(Ουφ,το ειπα...!!!! :p :p :p )
Βρε manos426f γιατί δυσκολεύτηκες τόσο να πεις την ταινία?Μια χαρά ταινία είναι, μακάρι να την είχα και εγώ. :)
 
bi-bi είπε:
Βρε manos426f γιατί δυσκολεύτηκες τόσο να πεις την ταινία?Μια χαρά ταινία είναι, μακάρι να την είχα και εγώ. :)
Εσένα θα σου πήγαινε σίγουρα να την έχεις !

Η ΓΑΛΑΖΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΙ Η ΓΑΛΑΖΙΑ ΛΙΜΝΗ ! :biglaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα