Ρετρό ανούσια ελληνικά τραγούδια που όμως κάποτε σας είχαν "κολλήσει" !

islandos είπε:
Παιδιά,μια ερώτηση για ένα τραγούδι και αν μπορεί ας με διαφωτίσει κανένας από εδώ
Γύρω στα 1995 είχε βγει ένα σουξεδάκι που ακούστηκε μόνο για λίγους μήνες και το ρεφρέν έλεγε τα εξής

"Λεφτά,λεφτά,δώστε μου λεφτά,όλα τα αγοράζω αν έχω μετρητά

Λεφτά,λεφτά, φέρτε μου λεφτά,δολάρια και μάρκα, λίρες και δραχμές και ότι άλλο έχει ο χρηματομπαξές " !!

Ξέρει κανείς ποιός να ήταν αυτός ο...μέγας τραγουδιστής ?? Ψάχνω πολλά χρόνια από περιέργεια,αλλά δεν βρίσκω τίποτα γι'άυτό το τραγούδι...
Το τραγουδι λεγεται ''Φερτε μου λεφτα'' απο ενα αγνωστο συγκροτημα που λεγοταν ερος και ειναι του 1994.Ο τραγουδιστης λεγεται Σαββας Μπαχτσογλου,νομιζω εχει και καναλι στο youtube.Πολυ γελιο το τραγουδακι!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χριστιάνα "Σαρμπιντιμπάμ, έλα, αχ μου, άσε τις ντροπές..."

Καλλίρης "Φύγε απ' τη ζωή μου, είσαι η καταστροφή μου, απ' την καρδιά το βέλος μας έσπασε, και τέλος..."

Χρήστος Γιαννόπουλος "Αχ Ελένη, στρουμπουλή καλοθρεμμένη, στα κιλά σου άραξε και μη μιλάς..."

Καίτη Γαρμπή "Σαν το μικρό φαντασματάκι τριγυρνάς..."

Χρήστος Κυριαζής "Έχω κλάψει, για πολέεεες γυναίκες έχω κλάψει..."


και το αποκορύφωμα, απότον δύοντα Κόκοτα του 1979


"μας τρελλαίνεις Ναντίν, με το άσπρο σου το τζην, όλο βόλτα γυρνάς, τον Τραβόλτα κοπανάς..."






Άσπρο τζην το 1979 λίγο δύσκολο, μάλλον χάριν του στίχου...


 
Το τραγουδι λεγεται ''Φερτε μου λεφτα'' απο ενα αγνωστο συγκροτημα που λεγοταν ερος και ειναι του 1994.Ο τραγουδιστης λεγεται Σαββας Μπαχτσογλου,νομιζω εχει και καναλι στο youtube.Πολυ γελιο το τραγουδακι!

Θύμιζει πολύ τον Dieter Meier των Yello φυσιογνωμικά
 

(Κλαίω…)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ορφέας Περίδης τραγούδι "σικέ" στίχος:"στο κομοδίνο πλάι στην ντιβανοκασέλα, εκεί που αφήνεις το νερό με την μασέλα" . Το είχα ακούσει σε ανύποπτο χρόνο την εποχή που διάβαζα για πανελλαδικές το 1995 και θυμάμαι με έπιασε ένα νευρικό γέλιο με τον συγκεκριμένο στίχο άλλο πράγμα
 
Πίσω
Μπλουζα