Ρετρό ανούσια ελληνικά τραγούδια που όμως κάποτε σας είχαν "κολλήσει" !

panp

Banned
Joined
25 Μάρ 2012
Μηνύματα
1.469
Αντιδράσεις
195
Μη μου πείτε πως δε σας έτυχε αυτό ! Εμένα μου συνέβη, με αρκετά τραγούδια ιδίως της εποχής της δεκαετίας του 70 και των αρχών του 80.

Ξεκινάω με 2-3, κι αν θέλετε συνεχίζετε (sorry, αλλά πάλι δε δουλεύει το embedd) :

 
Γιάννης Βασιλείου - Καμπριολέ

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τάκης Βαμβακίδης: Πλάτσα Πλούτσα
 
Δημήτρης Κοντολάζος Δωσ' του μια μπίρα

Τάκης Βαμβακίδης Πλάτσα πλούτσα και Ανατροπή και πέναλτι

Άντζελα Δημητρίου Εσύ τι λες;
 
Ξέχασα,όταν ήμουν 1 χρόνου είχα κόλλημα με το Λυπήσου με του Κοντολάζου και με τον Πυρετό της Λίτσας Διαμάντη.Μόλις τα άκουγα χοροπηδούσα.
 
Το Δεν μ'αγαπάς του Κοντολάζου...
 
Να εξομολογηθώ κι εγώ το δικό μου. Μανιακός με Χατζιδάκηδες Θεοδωράκηδες Μαρκόπουλους και Ξαρχάκους, αισθάνομαι φρίκη και μόνο που το σκέφτομαι αλλά... μου κόλλησε από την πρώτη στιγμή που το άκουσα, και εξακολουθεί να μου αρέσει, το "Μπαμ και Κάτω" με το Λιβιεράτο (δεν ξέρω αν εμπίπτει στα ρετροόρια). Δεν αντέχω να ακούσω κανένα άλλο τραγούδι του. Τι έχει ειδικά αυτό? Ντροπή μου και καταισχύνη μου, αλλά τι να κάνω αφού μου αρέσει? Και η χαριστική βολή ήταν όταν έμαθα το συνθέτη του.
 
Είναι τόσα πολλά! Αυτά που μου ήρθαν αμέσως στο μυαλό είναι το "Μπανάκι - μανάκι" με το Σάκη Μπουλά και το "Τσάι με λεμόνι στο μπαλκόνι" με τον Δάκη.
 
"Έλα μου" Σάκης Ρουβάς. Ειδικά ο στίχος που λέει "...θα σου κάνω μακαρόνια με κιμά για να φας"!!!
 
Ε, εντάξει, "στραβογράφτηκε" και για κάποιο λόγο το κρατήσανε. Πως λέμε "Τι είχαμε, τι χάσαμε, ....λέω σε ξεχάσαμε"; (

Εν τω μεταξύ μου έρχονται βροχηδόν :

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μερικά σίγουρα αναφέρθηκαν (π.χ. το "Τσάι με λεμόνι", "Καταπληκτικοί", "Καμπριολέ"), απλά να συμπληρώσω:

-Σ' αγαπάω μ' ακούς? (Γιώργος Σαλαμπάσης)

-Μάθημα Σολφέζ (μη ρωτήσετε! :D )

-Τσικαμπούμ!

-(το καλύτερο ever!) Πάρε πασά μου (αυτό, ακόμα και σήμερα το τραγουδάω! :D )
 
Μαρία με τα κίτρινα;;;;;;;
 
το "Μεγιεμελέ", ποτέ δεν είχα καταλάβει τι σημαίνει!
Νομίζω ο ίδιος ο Φίλιππος Νικολάου είχε πει ότι δεν σημαίνει τίποτα απλά φαίνεται ήταν εύηχο.
 
Πολύ μικρό παιδάκι είχα κολλήσει και το Άσπρο-μαύρο όνειρα κάνω...δεν θυμάμαι ποιος το έλεγε...
 
RIO είπε:
Πολύ μικρό παιδάκι είχα κολλήσει και το Άσπρο-μαύρο όνειρα κάνω...δεν θυμάμαι ποιος το έλεγε...
Η Αλέξια. Είχε εκπροσωπήσει την Κύπρο στη Eurovision με το κομμάτι αυτό, νομίζω το 1987. Με μια πολύ ωραία χορογραφία, για τα τότε δεδομένα!

Θυμήθηκα επίσης, την εποχή του Πρωινού Καφέ, η Ρούλα, έλεγε ένα τραγούδι μαζί με τον Δήμο Μυλωνά: "Που'σουνα μωρό μου εχθές, που σε πήρα 8 φορές και δεν ήσουνα εκεί? Είχα πάει λαϊκή!" Από τα τραγούδια που αν σου κολλήσουν, δεν λένε να ξεκολλήσουν!!:burn:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:wait2:

1.το ποιμενικό ροκ

(ο πρώτος δίσκος που πήρα ήταν το 42 σφηνάκια... :p )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα