Ρετρό απαγορεύσεις

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.461
Αντιδράσεις
1.068
Θυμάστε πράγματα που απαγορεύονταν τη δεκαετία του 80, και πλέον επιτρέπονται ;

Εγώ θυμάμαι τις "εφημερίδες μέσα σε στρατόπεδα".

Απαγορεύονταν με το σκεπτικό, να μην υπάρχουν κομματικά και πολιτικά πάθη στο στράτευμα.

Πλέον, επιτρέπονται κανονικά.
 
Το 96-97 που πήγα εγώ φαντάρος πάντως απαγορεύονταν ακόμη ή τουλάχιστο στα στρατόπεδα που έτυχα προσωπικά.
 
Απαγορευόταν η εισαγωγή μπανάνας!!! :xm:

Δεν ξέρω για ποιό λόγο...
 
telonio είπε:
Το 96-97 που πήγα εγώ φαντάρος πάντως απαγορεύονταν ακόμη ή τουλάχιστο στα στρατόπεδα που έτυχα προσωπικά.
Eμ,το ίδιο και 2001-2003..... :wait2:
 
θυμαστε καποτε που επιτρεπονταν τα ηλεκτρονικα; :(
 
Ακουσα (δεν ειμαι σιγουρη..) πως οι μπανάνες απαγορεύονταν η εισαγωγή τους από το εξωτερικό, για να ενισχυθει οι καλλιέργεια τους εδω, μιας και καλλιεργούνταν δέντρα στην Πελλοπόνησο και την Κρητη.

Αλλά... δεν ηταν αρκετα και σπανιζαν σαν φρούτο.

Σημερα που δεν ισχύει πλέον το μέτρο, και τις εισαγουμε, αυτές οι περιοχες ειναι σχεδον εγκατελειμενες.
 
Λορένα είπε:
Ακουσα (δεν ειμαι σιγουρη..) πως οι μπανάνες απαγορεύονταν η εισαγωγή τους από το εξωτερικό, για να ενισχυθει οι καλλιέργεια τους εδω, μιας και καλλιεργούνταν δέντρα στην Πελλοπόνησο και την Κρητη.
Αλλά... δεν ηταν αρκετα και σπανιζαν σαν φρούτο.

Σημερα που δεν ισχύει πλέον το μέτρο, και τις εισαγουμε, αυτές οι περιοχες ειναι σχεδον εγκατελειμενες.
Λορενα δεν ξερω αν οντως απαγορευοταν η εισαγωγη αλλα θυμαμαι παρα πολυ καλα οτι οι μπανανες ηταν πανακριβες τοτε σε σχεση με αλλα φρουτα. Σπανια τρωγαμε ενω πολλα παιδια δεν ειχαν δοκιμασει καν.

Θυμαμαι μια περιοδο που ο πατερας μου επαιρνε 4-5 κιλα αρκετα συχνα και τρωγαμε μεχρι να στουμπωσουμε. Λες και δεν υπηρχε αυριο :biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Αυτό που λέει η Λορένα ισχύει!

Οι παραγωγοί ήθελαν να δοκιμάσουν να καλλιεργήσουν μπανάνες στην Πελοπόννησο και την Κρήτη λόγω του υγρού κλίματος.Όλα αυτά είχαν γίνει με λεφτά του Υπουργείου Γεωργίας, το οποίο για να μην χάσει τα λεφτά της επένδυσης, απαγόρευσε τις ξενόφερτες μπανάνες.

Η επένδυση (αν θυμάμαι καλά), δεν πήγε και τόσο καλά, μιας και οι Ελληνικές μπανάνες δεν μπορούσαν να συγκριθούν με τις γνωστές μάρκες του εξωτερικού, και έτσι επέτρεψαν πάλι την εισαγωγή μπανάνας. (Ο πατέρας μου είναι γεωπόνος και είχε ασχοληθεί ο ίδιος με αυτή την υπόθεση)
 
Οι ελληνικές μπανάνες είχαν τέλεια γεύση, καμία σχέση με τις ψεύτικες που εισάγουμε σήμερα. Μόνο μια φορά τα τελευταία χρόνια έτυχε να φάω γνήσια μπανάνα.

Άλλα πράγματα που απαγορεύονταν, και σήμερα επιτρέπονται;

Η είσοδος σε παιδιά κάτω των 17 στα ηλεκτρονικά (όπου υπάρχουν ακόμα ή στα net cafe, αν τα θεωρήσουμε διάδοχο των ηλεκτρονικάδικων)

Τα μαλλιά/μούσια και το βάψιμο των κοριτσιών στο σχολείο. Τότε μας κυνηγούσαν και μας έπριζαν, σήμερα είναι αυτονόητο.
 
Νομιζω πως απαγορευοταν να ειναι ανοικτα μαγαζια την νυχτα των εκλογων για να αποφευγονται καυγαδες κτλ. Επισης αν δεν ψηφιζες δεν ειχες δικαιωμα να βγαλεις διαβατηριο.
 
το στριφτό τσιγάρο. Δεν θυμαμαι μέχρι πότε
 
??? Απαγορευόταν το στριφτό τσιγάρο;;;;;;;;;;;

Για τις μπανάνες, είναι πολύ απλό και κατανοητό. Πολλές και χώρες, ακόμη και σήμερα, επιβάλλουν περιορισμούς σε εισαγωγές προϊόντων κατά τη διάρκεια ανάπτυξης μίας νέας βιομηχανίας. Είναι textbook economics.

Αλλά ναι, τις θυμάμαι κι εγώ να είναι τόσο ακριβές που όταν αγοράζαμε ήταν κάτι πραγματικά σπέσιαλ...
 
Χμμ δεν ηταν ακριβως απαγορευση, αλλα θυμαστε το κλεισιμο των μαγαζιων στις 2;;
 
Oι "απαγορεύσεις" μου φέρνουν άσχημες εποχές στο μυαλό που δεν θέλω να θυμάμαι...:nervous:

Π.χ. απαγόρευση κυκλοφορίας από μιά ώρα και μετά, λογοκρισίες τραγουδιών και πάει λέγοντας...

Η μόνη ελαφριά απαγόρευση που μου έχει μείνει είναι εκείνη της μη εισόδου στο σχολείο σε όσους/ες δε φορούσαν ποδιά. Νομίζω πως κώδικας ντυσίματος υπήρχε και για τους δασκάλους: τζην ντύσιμο νομίζω πως δεν επιτρεπόταν... (ή τουλάχιστον δε θυμάμαι ποτέ δάσκαλο ντυμένο με τζην... )
 
Bέβαια, ήταν η εποχή Παπαθεμελή τότε (γύρω στο 1993-94 αν θυμάμαι καλά)
 
Θυμάμαι που είχε επικρατήσει όταν έκλειναν τα κλαμπ να μαζεύεται ο λαός έξω και να κλείνει τους δρόμους... μια φίλη μου στο τσακίρ κέφι (<--ντίρλα) είχε γδυθεί από τη μέση και πάνω. Δυστυχώς για αυτήν την έδειξαν οι ειδήσεις και την είδε ο πατέρας της.
 
alkis21 είπε:
Θυμάμαι που είχε επικρατήσει όταν έκλειναν τα κλαμπ να μαζεύεται ο λαός έξω και να κλείνει τους δρόμους... μια φίλη μου στο τσακίρ κέφι (<--ντίρλα) είχε γδυθεί από τη μέση και πάνω. Δυστυχώς για αυτήν την έδειξαν οι ειδήσεις και την είδε ο πατέρας της.

είναι εκείνη που τα πέταξε "μπροστά" στον Αγνωστο Στρατιώτη??
 
Να πω την αλήθεια μου δεν θυμάμαι το ακριβές σημείο... δεν αποκλείεται.
 
Διάβασα το θέμα και κατάλαβα γιατί δοκίμασα μπανάνα για πρώτη φορά το 88. :eek: :burn:
 
Δεν είναι ρετρό, αλλά η βλακώδης απαγόρευση της αριστερής στροφής σε αρκετούς κεντρικούς κόμβους της Αθήνας (περιοχή Χίλτον και κάτω), έγινε την εποχή των Ολυμπιακών του 2004, και φυσικά ουδείς σκέφτηκε έκτοτε να την αποσύρει...
 
Πίσω
Μπλουζα