Ρετρό απειλές από μεγαλύτερους, για να φάμε !

exetlaios είπε:
Τελικά έχουμε κάποια περιγραφή ;
Τον μουμο, εγω τον ειχα στο μυαλο μου, σαν ενα πλασμα σκοτεινο, και σαν.. ογκωδες και με άυλη μορφη. Ενα πραγμα τον καπνο απο LOST :D (στο.. πιο συμπυκνωμενο του :p )
 
Η απειλή του νόμου. Φαε γιατί θα έρθει να σε μαζέψει ο χωροφύλακας (πως δεν βγήκα αναρχικός με κάτι τέτοια :D ). Η απειλή...οτι σε απειλούν. Φαε γιατί θα σε παλεύουν τα άλλα παιδιά, στο σχολειό! Έλα όμως που είναι πιο περίπλοκα τα πράγματα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H μαμά:

''Φάε γιατί θα σε δώσω στον καρπουζά. Τον ακούς;''

Ο καρπουζάς:

''Με το μαχαίαιαίρι. Και με τη Βούουουλα. Όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω.''

Η μαμά:

''Φάε, έρχεται. Τη Βούλα την έσφαξε, μη σφάξει κι εσένα''

Και είχε συνεννοηθεί με τον παλιοθυρωρό να χτυπάει την ειδοποίηση από το θυρωρείο κι έτσι αναγκαζόμουν να μπουκωθώ.

Σκασίλα μου βέβαια γιατί με την πρώτη ευκαιρία το φαγητό πήγαινε μια βολτίτσα τύπου φτου ή εκτός μπαλκονιού (γι' αυτό μάλλον είχαμε κάτι χοντρές γατάρες στον κήπο) ή στις τσέπες ή στις ομπρέλες κλπ :p :p :p

Πάντως νομίζω μέχρι στιγμής κερδίζει ο Mr Μπαμπούλας!!!
 
Η απειλή όπου εμπλουτίζεις τις γνώσεις σου. " Τα καημένα τα παιδιά της Μπιάφρας, δεν έχουν σαν και σένα φαγητό". Κάπως έτσι έμαθα τι ήταν η Μπιάφρα, που βρίσκεται,τι συνέβη εκεί κλπ...
 
H Σιωνιστικη απειλη

''Φαε γιατι θα σε παρει ο Εβραιος''
 
Εγώ αν δεν έτρωγα κινδύνευα από τον Κουταλιανό, τον Μεσημεριανό και τον Φούφουτο.
 
joe είπε:
H Σιωνιστικη απειλη''Φαε γιατι θα σε παρει ο Εβραιος''
με προλαβες..αλλα ησουν λακωνικος.

εχω πιο "σπλατερ" εκδοχη.

ΟΙ εβραιοι,πολλοι οχι ενας,που εχουν ενα βαρελι με ξυραφια

και βαζουν μεσα παιδακια!

και αμολανε το βαρελι στην κατηφορα..

ως ορθολογιστης μεχρι τα 5 μου χρονια(μετα καηκα..) δε μασαγα απ αυτη την απειλη,

απο την αλλη ελεγα στον εαυτο μου "αμα δεις τιποτα μυστηριους με κελεμπιες στο δρομο να κυλανε κανα βαρελι,τρεχα του σκοτωμου..!":D:D
 
don dokken είπε:
με προλαβες..αλλα ησουν λακωνικος.εχω πιο "σπλατερ" εκδοχη.

ΟΙ εβραιοι,πολλοι οχι ενας,που εχουν ενα βαρελι με ξυραφια

και βαζουν μεσα παιδακια!

και αμολανε το βαρελι στην κατηφορα..

ως ορθολογιστης μεχρι τα 5 μου χρονια(μετα καηκα..) δε μασαγα απ αυτη την απειλη,

απο την αλλη ελεγα στον εαυτο μου "αμα δεις τιποτα μυστηριους με κελεμπιες στο δρομο να κυλανε κανα βαρελι,τρεχα του σκοτωμου..!":D:D
Κι ομως αυτος που σου το ελεγε δεν το ειχε τελειως φανταστει. Βεβαια καμια σχεση με Εβραιους, αλλα με Καρχηδονιους. Δεν θυμαμαι τωρα ποιον Ρωμαιο στρατηγο λεγεται οτι φαγανε ετσι...
 
Η τσιγγανικη απειλη

Φαε γιατι θα σε παρει ο γυφτος..,

αν αυτο δεν ηταν αρκετο, υπηρχε και συνεχεια..

..και θα σε πουλησει στο παζαρι
 
Όχι τόσο ρετρο, αλλά πριν απο καμιά δεκαριά χρόνια θυμάμαι τη θεία μου να λέει στο μικρό "φάε γιατί θα έρθει ο Ευλογητός!!" :D
 
Giama είπε:
Για κάποιο λόγο με πρήζουν όλοι γιατί με το φαγητό δεν τρώω και ψωμί και τους απαντώ προφανώς "αφού έχει φαγητό, ψωμί θα τρώω; Αν έρθει κατοχή πάλι θα το φάω και το ψωμί".
Εγω στουμπωνα στο ψωμι καθε φορα που δεν μου αρεσε το φαγητο. Οσπου μου κοψαν το ψωμι για να τρωω το φαγητο

AA+ είπε:
18. Με αντάλλαγμα ξανά φαγητό
Αν δεν φας όλο το φαγητό σου δεν έχει γλυκο - παγωτο - κάτι που ήθελες πραγματικά να φας...
Αυτο που λεγανε και οι Floyd δηλαδη

If you don't eat all your meat, you can't have any pudding!

How can you have any pudding if you don't eat your meat?

Παντως καποια φαγητα απλως δεν τα αγγιζα (μπαμιες, φετα, φαβα μεταξυ αλλων). Προτιμουσα το ξυλο μεχρι που καταλαβανε οτι και αυτο ειναι ανωφελο
 
Λορένα είπε:
Η τσιγγανικη απειλη
Φαε γιατι θα σε παρει ο γυφτος..,

αν αυτο δεν ηταν αρκετο, υπηρχε και συνεχεια..

..και θα σε πουλησει στο παζαρι
ειχα πει στον αδερφο μου πως τον ειχαμε παρει απο τους γυφτους οταν ειμασταν μικροι. Κλαμα και κακο. Το γελιο ειναι πως ειναι ο ξανθος της οικογενειας χαχαχαχαχαχα
 
Έχουμε αναφορά απειλών για φαγητό και στους Απαράδεκτους!

Επεισόδιο 43. Ο Ψυχίατρος.

Γιάννης: Μου λέγανε μικρό "φάε γιατί θα σε πάρει ο γέρος".

Δήμητρα: Εμένα μου λέγανε "φάε γιατί θα σε πάρει ο αράπης".

Γιάννης: Ε, καλύτερα δεν είναι να σε πάρει ο αράπης από το να σε πάρει ο γέρος;!

Εγώ προσωπικά δεν αντιμετώπισα απειλές για φαγητό γιατί μικρός το έτρωγα όλο μου το φαΐ...
 
asemnos είπε:
Όχι τόσο ρετρο, αλλά πριν απο καμιά δεκαριά χρόνια θυμάμαι τη θεία μου να λέει στο μικρό "φάε γιατί θα έρθει ο Ευλογητός!!" :D
...αυτος απ το καλημερα ζωη,λαμψη..φωσκολικη φιγουρα παντως. :D
 
don dokken είπε:
...αυτος απ το καλημερα ζωη,λαμψη..φωσκολικη φιγουρα παντως. :D
Στη Λάμψη δεν ήταν. Εμείς πάλι είχαμε τους "τρελούς του χωριού" ως φόβητρο για να φάμε. Και δεδομένο ότι ήταν υπαρκτά πρόσωπα, συνήθως με διανοητικά προβλήματα αλλά άκακους στην πραγματικότητα, η απειλή έπιανε.

Στα τέρατα να προσθέσω και την σχετικά πρόσφατη (1996) Γκαλαμπούνα που έλεγε ο ανιψιός μου. Λέξη πλασμένη από την παιδική του φαντασία, που ήταν σαν το θηλυκό του.... Ευλογητού.
 
stakovios είπε:
Στη Λάμψη δεν ήταν. Εμείς πάλι είχαμε τους "τρελούς του χωριού" ως φόβητρο για να φάμε. Και δεδομένο ότι ήταν υπαρκτά πρόσωπα, συνήθως με διανοητικά προβλήματα αλλά άκακους στην πραγματικότητα, η απειλή έπιανε.
Στα τέρατα να προσθέσω και την σχετικά πρόσφατη (1996) Γκαλαμπούνα που έλεγε ο ανιψιός μου. Λέξη πλασμένη από την παιδική του φαντασία, που ήταν σαν το θηλυκό του.... Ευλογητού.
Eγω ειχα πλασει το Γκατζικι (τρεχα γυρευε) :D
 
Κλασσικές όλες οι απειλές που γράψατε παραπάνω. Εγώ είχα πρόβλημα με το φαγητό μέχρι μια ηλικία που δεν θυμάμαι. Όσο θυμάμαι τον εαυτό μου δεν υπήρχε πρόβλημα παρά μόνο όταν το φαγητό δε μου άρεσε και το λιβάνιζα εκεί μισή ώρα οπότε ερχόταν η απειλή του μπαμπούλα.
 
Απειλη της νονας μου(και αδερφης της γιαγιας μου): Φάτο ολο γιατι θα σε φαν' τα σκ'λήκια!

Τελικα ακομα και τωρα καθαριζω το πιατο με ψωμι.

Ατιμα σκ'λήκια...
 
21. Η απειλή του παλιατζη

Φάε το φαγητό σου γιατί θα έρθει ο παλιατζης!!!

..σε μια φίλη μου λέγανε ότι θα έρθει να την παρει ο ταχυδρόμος
 
Πίσω
Μπλουζα