Ρετρό αφορμές για τσακωμούς σε "ουφάδικα"

(Κατά τη διάρκεια του περιστατικού, εγώ συνέχισα να παίζω Mortal Kombat, κοιτώντας τη δουλειά μου αλλά έχοντας και τον νου μου μήπως το περιστατικό λάβει έκταση.)
Μην έρθει τίποτα ιπτάμενο από ψηλά... :icon_lol:
 
Δεν αφορά αφορμή για τσακωμό αλλά είναι ένα fun στόρυ που διαδραματίστηκε σε ουφάδικο στα 90s.
Πόκερ, ηλεκτρονικά φρουτάκια, ψαράκια και τα σχετικά τα είχαμε στο υπόγειο με το κλασικό κοντρολάκι που μόλις το πάταγες μεταμορφωνόντουσαν σε Bubble, 1943, κ.τ.λ. Μια μέρα ήρθαν 2 αστυνομικοί με πολιτικά (τους γνωρίζαμε, το αστυνομικό τμήμα ήταν στα 200 μέτρα) για έλεγχο. Λίγο η ασυνεννοησία, λίγο το remote που δεν έπιασε, κατεβήκαν κάτω και βλέπουν τα τζογο-παιχνίδια (έπαιζα και εγώ). Έλα όμως που δύο από τους παίχτες ήταν συνάδελφοι τους από το ίδιο τμήμα (ο ένας τυχαίνει να είναι παιδικός μου φίλος). Έγιναν κάποιες συστάσεις, μια συνεννόηση και τέλος όλα καλά. Την επόμενη μέρα όπως συνήθως συνέβαινε σε αυτές τις περιπτώσεις, πήγαμε ένα μπουκαλάκι ουίσκυ κέρασμα στα παιδιά του Αστυνομικού τμήματος και το ατυχές γεγονός ξεχάστηκε.
 
όντως εγώ θυμάμαι ένα συμμαθητή μου τον είχαν μπουζουριάσει στα μπλιμπλίκια γιατί ήταν κάτω των 17 και πήγαμε στα δικαστήρια για συμπαράσταση αλλά απλώς του κάνανε σύσταση. εμένα δεν με είχαν μπουζουριάσει ποτέ. ούτε θυμάμαι κάνα καυγά επαρχία το Ηράκλειο και έτσι δεν είχαμε "χοντρές" φάσεις.
(edit)¨επίσης ένας συμμαθητής μου είχε βρει ένα κόλπο να παίρνει τζάμπα credit, είχε πάρει τον κρύσταλλο μόνο από έναν πιεζοηλεκτρικό αναπτήρα, ξέρετε άμα τον πατάς δίνει ένα παλμό υψηλής τάσης για να βγάλει την σπίθα που ανάβει τη φωτιά, και έκανε αυτόν τον παλμό στον κερματοδέκτη του παιχνιδιού. και έπαιρνε έτσι τζάμπα credit. ευτυχώς δεν μας πήρε χαμπάρι κάποιος πατρόν γιατί σίγουρα θα έπεφτε το ξύλο της αρκούδας, αυτοί ήταν σκληροτράχηλοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ρε παιδιά, συγγνώμην δηλαδή αλλά διαβάζω αυτά που γράφονται και απορώ, το διασκεδάζατε δηλαδή μ' αυτές τις συνθήκες? Δεν υπήρχαν ουφάδικα όταν ήμουν σε ουφική ηλικία κι έτσι δεν έχω πάει ποτέ σε τέτοια, αλλά αν ήμουν σε ένα μαγαζί με καυγάδες και αγριάδες και όλα αυτά που διαβάζω εδώ θα έφευγα από την πρώτη στιγμή και δεν θα ξαναπατούσα.

...σε πολλα απο αυτα δεν πατουσαν "αθωα" παιδια. Τουλαχιστον απο την παρεα μου, ξεραμε ποια ουφαδικα ειναι "ακαταλληλα" , είτε επειδή συχναζαν ατομα που δημιουργουσαν φασαριες, εκλεβαν, ριχναν ξύλο /μπινελικια κτλ.
Κοιταγαμε πρωτα, να δουμε ποιοι είναι μεσα και μετα μπαιναμε, μην πεσουμε σε κανεναν "αλητη".

Επισης ξέραμε ποια αφήνουν ανήλικους ή ποιος απο τους υπευθυνους άφηνε, γιατί στο ιδιο μαγαζι μπορεί ο ένας να άφηνε ανηλικους και αλλος οχι.

Συνεπώς, ειμασταν αναγκασμενοι να μην πηγαινουμε στο πιο κοντινό μας και να τρεχουμε σε αλλες γειτονιες. Θυμαμαι όμως οτι ουφαδικα κοντά σε σχολεία δεν πλησιαζα καθώς γινοταν της μουρλης, απο κλεψιμο και ξυλο.
 
(edit)¨επίσης ένας συμμαθητής μου είχε βρει ένα κόλπο να παίρνει τζάμπα credit, είχε πάρει τον κρύσταλλο μόνο από έναν πιεζοηλεκτρικό αναπτήρα, ξέρετε άμα τον πατάς δίνει ένα παλμό υψηλής τάσης για να βγάλει την σπίθα που ανάβει τη φωτιά, και έκανε αυτόν τον παλμό στον κερματοδέκτη του παιχνιδιού. και έπαιρνε έτσι τζάμπα credit.

Μια εποχή ,αυτο το "κολπο" ηταν της μόδας αλλά απο οτι θυμαμαι, οχι γιατί έδινε credits, αλλα εκανε reset στο μηχανημα. Το κανανε οι επιτηδιοι για να διώχνουν τους αλλους απο το μηχανημα που ηθελαν να παιξουν οι ιδιοι.

Πρεπει να ηταν την ιδια εποχή που κυκλοφορουσε μια φαρσα/τρικ, που ειχε κάποιος στην παλαμη του ενα αντικείμενο, που μολις εκανες χειραψια με τον αλλον, τον τιναζε ρευμα. Ισως να ηταν απο αυτό το παιχνιδι, που εκανε τα reset, δεν θυμαμαι καλα.
 
Από κόλπα για credit, το μόνο που είχα ακούσει ήταν κάποιο με πετονιά, αλλά δεν είχα δει ποτέ κανέναν να το κάνει και δεν ξέρω πώς γίνεται.

@Omenforever Κι εγώ τότε το πολύ μέχρι τη μπανάνα το έφτανα. Όμως, έπαιξα πριν μερικά χρόνια στο ΜΑΜΕ και είδα όλες τις πίστες.
Αν θυμάμαι καλά,
ερχόταν ένας πελαργός και τους έφερνε τον Πακμαν μπεμπέ. Ακολουθούσε πίστα στα χρώματα του αρχικού Pacman, αλλά με διαφορετική διαρρύθμιση
 
...σε πολλα απο αυτα δεν πατουσαν "αθωα" παιδια. Τουλαχιστον απο την παρεα μου, ξεραμε ποια ουφαδικα ειναι "ακαταλληλα" , είτε επειδή συχναζαν ατομα που δημιουργουσαν φασαριες, εκλεβαν, ριχναν ξύλο /μπινελικια κτλ.
Κοιταγαμε πρωτα, να δουμε ποιοι είναι μεσα και μετα μπαιναμε, μην πεσουμε σε κανεναν "αλητη".

Επισης ξέραμε ποια αφήνουν ανήλικους ή ποιος απο τους υπευθυνους άφηνε, γιατί στο ιδιο μαγαζι μπορεί ο ένας να άφηνε ανηλικους και αλλος οχι.

Συνεπώς, ειμασταν αναγκασμενοι να μην πηγαινουμε στο πιο κοντινό μας και να τρεχουμε σε αλλες γειτονιες. Θυμαμαι όμως οτι ουφαδικα κοντά σε σχολεία δεν πλησιαζα καθώς γινοταν της μουρλης, απο κλεψιμο και ξυλο.

Έτσι έτσι, μόλις μαθαίναμε πως στην τάδε γειτονιά αφήνει να παίζεις φεύγαμε με τα ποδήλατα. :icon_lol:

Γενικά ήταν κάπως άγριο το περιβάλλον και οι Αθηναϊκές λέσχες στα 80s ήταν κακόφημες. Η πόρτα ήταν αυστηρή, και η ταμπέλα "Απαγορεύεται η είσοδος κάτω των 17" είχε δύναμη. Θυμάμαι πιτσιρικάδες δεν μπαίναμε μέσα παρά ίσως μόνο καμιά Κυριακή πρωί στα μουλωχτά, αλλά μόλις τελείωναν τα δεκάρικα έφυγες σφαίρα.

Πιο χαλαρά ήταν τα καφενεία που τύχαινε να έχουν ουφάκια, ή εξοχικά εστιατόρια και ταβέρνες που ήμασταν συνήθως με γονείς οπότε και παίζαμε ελεύθερα, και τα Λούνα Παρκ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν είχα τύχει σε καβγά αλλά θυμάμαι ότι σύχναζαν άγριες φάτσες. Από μεγαλύτερα ξαδέρφια μου είχα ακούσει για πεσιματα της αστυνομίας. Ειδικά την εποχή που είχε εμφανιστεί σε καφενεία το λεγόμενο "ραλακι" (1980) και αργότερα το space invaders!
Γενικά τα ουφαδικα έβγαζαν πολλά λεφτά και μάλιστα ΜΑΥΡΑ! Η χαρά του φοροφυγα!
Δεν πολυσύχναζα ως μαθητής και ως φοιτητηε είχα πάει 1-2 φορές σε ένα χαμαιτυπειο υπόγειο ουφαδικο στην Ακαδημιας που λεγόταν ΒΑΖ-ΠΟΛ ΝΕΟΛΑΙΑ 2000!!!!!!!!!!!!
Μιλάμε για τον ορισμό της μπόχας, βαρβατιλας, τσιγαριλας, σκοταδιλας, αλητοφατσες και τρόμος! Χαχαχαχα τι κωλομέρος! Την πρώτη φορα ήταν καλοκαίρι βραδάκι και μέσα στα σκοτάδια ήταν κάτι τύποι που πρέπει να είχαν ξεμείνει εκει μέσα τουλάχιστον 4-5 ημέρες!

Το κόλπο με τον αναπτήρα το έκανε ένας συμμαθητής μου! Είχα μείνει άφωνος όταν το είδα!
 
Δεν πολυσύχναζα ως μαθητής και ως φοιτητηε είχα πάει 1-2 φορές σε ένα χαμαιτυπειο υπόγειο ουφαδικο στην Ακαδημιας που λεγόταν ΒΑΖ-ΠΟΛ ΝΕΟΛΑΙΑ 2000!!!!!!!!!!!!
Αυτό που κατέβαινες τις πέτρινες σκάλες? Έφερνε καλά μηχανήματα όμως! :icon_lol:
 
Γενικά ήταν κάπως άγριο το περιβάλλον και οι Αθηναϊκές λέσχες στα 80s ήταν κακόφημες.
Ετσι δυστυχως. Μαλιστα, οποια μαγαζιά αφηναν ανήλικους, συνηθως μαζευαν και την πιο αληταρια απο τα γυρω σχολεια. Έβλεπες τύπους με μαρτινς και βερμαχτ, με αλυσιδες στο παντελόνι και flght μπουφαν και επαιρνες δρομο :)

Προς το τέλος των ουφαδικων όμως, ειχε φτιαξει αρκετά η κατασταση. Ειχαν ανοίξει μεγαλα μαγαζιά με πολλά μηχανήματα, απλά, καμπινες, εξομοιωτες, με όπλα κα, τα οποια δουλευαν ολα με μάρκες. Υπηρχε ενα στην Γυμναστικη ακαδημια απεναντι, στην Δαφνη και αλλο ένα κοντα στην Καλλιροης. Φοβερά μαγαζιά, αλλα πλεον το καθε μηχανημα ειχε φτάσει να παίρνει 500δρχ για ενα παιχνιδι και μετά τελος.

Υπάρχει καποιο μαγαζί σημερα που να εχει καποιο arcade; εστω κανα pacman η kick off επιτραπεζιο :)
 
Ξεκίνησα να πηγαίνω σε ηλεκτρονικάδικα τη δεκαετία του '90 και δεν έχω δει περιστατικά σαν αυτά που περιγράφονται στο νήμα. Αν τύχαινε και το παιχνίδι ήταν πιασμένο, απλά περίμενες ή έπαιζες κάτι άλλο, ή μπορεί να ζήταγες να παίξεις διπλό. Το παιχνίδι που έχω ρίξει τα πιο πολλά κέρματα ήταν το Virtua Striker της Sega. Ψιλοντρέπομαι όταν σκέπτομαι πόσα χρήματα χάλασα. Όταν ο Σημίτης μας τα χάλασε με τα φρουτάκια, συνέχισα να πηγαίνω για μπιλιάρδο, μέχρι που το έκοψα κι αυτό. Το ωραίο με τα συγκεκριμένα μαγαζιά ήταν πως μπορεί να μην είχες τι να κάνεις, και πήγαινες εκεί και όλο και κάποιον γνωστό θα έβρισκες. Υποθέτω οι νεότεροι δε θα καταλάβαιναν καν πως είναι δυνατόν να ρίχνεις κέρματα για να παίξεις βιντεοπαιχνίδια.
 
Πίσω
Μπλουζα