Ρετρό αφορμές για τσακωμούς σε "ουφάδικα"

Gryzor είπε:
Ααααχ Χαβαη... Ως Παγκρατιωτης το ειχα τιμησει δεοντος το μερος...
Πλην ομως - ουτε το ταμειο της ταξης εκλεψα ποτε, ουτε χαζες μαγκιες εκανα, ουτε επεσαν μαπες απλα για τσαμπουκα, ουτε μπινελικια επειδη καποιος με κοιταζε η καποιον κοιταζα. Μαλλον σε παραλληλο συμπαν ημουν...
Εκτός αν απλώς ήσουν φλώρος μουαχαχαχαχαχα :sealed: :p
 
Ναι γμτ, παιζει κι αυτο...
 
Gryzor είπε:
Ααααχ Χαβαη... Ως Παγκρατιωτης το ειχα τιμησει δεοντος το μερος...
Πλην ομως - ουτε το ταμειο της ταξης εκλεψα ποτε, ουτε χαζες μαγκιες εκανα, ουτε επεσαν μαπες απλα για τσαμπουκα, ουτε μπινελικια επειδη καποιος με κοιταζε η καποιον κοιταζα. Μαλλον σε παραλληλο συμπαν ημουν...
κοιτα..σαν ταμιας ειχα ιερη υποχρεωση να το κλεψω..και σαν παγκρατιωτης πες μου αν δεν επεφταν φαπες καθε 3 και λιγο στου Ηλια,η στου Προκοπη του γκαβου διπλα στο "Παγκρατιον"Στη χαβαη,δεν επεσα σε τσαμπουκα ειν αληθεια,αλλα συχναζαν πολλα μπουμπουκια..Τωρα,αν ζουσες εκεινη την εποχη και δε σου κατσε φαση για τσαμπουκα του στυλ"τι κοιτας ρε?"μετα συγχωρησεως,μαλλον ζουσες στον κοσμο σου,οχι σε παραλληλο συμπαν.. :D
 
Φάπες δεν έχω παίξει ποτέ σε Ουφάδικο παρά μόνο μια φορά που ένας χοντρός (διπλάσιος από εμένα) έβαλε κέρμα για διπλό στο Double Dragon καθώς έπαιζα και άρχισε να βαράει εμένα αντί για τους αντιπάλους! Τα πήρα, σπρωχτήκαμε και πήρα μια στέκα του μπιλιάρδου και την έσπασα πάνω του. Φυσικά δεν συνεχίστηκε ο τσαμπουκάς γιατί όταν είδα τη σπασμένη στέκα την έκανα τρέχοντας για να μην αναγκαστώ να την πληρώσω!

Φυσικά μας έχουν πετάξει κλοτσηδόν έξω από ηλεκτρονικά όταν ο ιδιοκτήτης πήρε χαμπάρι ότι βάζαμε "πετονιά". :D
 
ποτε μου δεν τσακωθηκα σε ουφαδικα ... απλα δεν ετυχιε ,αλλα το γελιο με τους γονεις μας τοτε !! σαν χθες οι ατακες του στυλ αν σε ξαναπιασω εκει την εβαψες,μονο τα τουβλα παιζουν στα ουφαδικα ... και τα συναφη
 
Εγώ θυμάμαι μιά φάση που έπαιζα Street Fighter με ένα φιλαράκο στην Καλλιθέα, και ξαφνικά απο πίσω σκάει μύτη ένα μόμολο γυφτάκι με σκουλαρίκι και τσιγάρο στο στόμα που ήταν μεγαλύτερο απο το κεφάλι του. Μας λέει "Σηκωθείτε ρε να παίξω!" Γελάμε. Μετα ξαναλέει "Ρε σηκωθείτε να παίξω είπα, κουφοί είστε ?" Εκεί γυρίζω και του λέω "Μπέμπη, κάνε στην άκρη και μη μιλάς" Με το που του το λέω, ρίχνει μιά κλωτσιά στο σκαμπώ για να πέσω. Εγώ δέν έπεσα αλλα τα πήρα κρανίο, και του έριξα μιά σφαλιάρα (light). Παίζουμε κανα 2λεπτο ακόμα αμέριμνοι, μέχρι που ακούω φασαρία απο πίσω μου, και τί βλέπω. 4-5 μαντράχαλους (μάλλον αδέρφια του μπέμπη) με κρίκους στα χέρια, και τον μπέμπη να με δείχνει με το δάκτυλο ! Με συνοπτικές διαδικασίες εκσφενδονιστήκαμε απο το μαγαζί, οι τύποι μας πήραν στο κυνήγι, και εμένα τελικά με τσάκωσαν. Έφαγα αρκετό ξύλο, έριξα και μερικές ξόσφαλτσες, αλλα στο τέλος βγήκε ένας μαραγκός απο το μαγαζί με ένα παλούκι !!! και τους έδιωξε ! Δέν ξαναπήγα σε εκείνο το ουφάδικο, ευτυχώς όμως, μετά άνοιξαν δύο καινούργια (+άλλο ένα που ήδη υπήρχε, αλλα απαιτούσαν ταυτότητα) οπότε δέν με χάλασε !
 
manos426f είπε:
Ώπα,να κι η στρατιωτική διάλεκτος... :) :) :)
Το λέγαμε στο στρατό, αλλά δέν είμαι σίγουρος άν ξεκίνησα να το λέω εκεί, ή νωρίτερα. Αυτο που σίγουρα πήρα απο το στρατό, είναι το "δέν την παλέυω" και η ερώτηση "την παλέυεις ? "
 
Other_Reality είπε:
Εγώ θυμάμαι μιά φάση που έπαιζα Street Fighter με ένα φιλαράκο στην Καλλιθέα, και ξαφνικά απο πίσω σκάει μύτη ένα μόμολο γυφτάκι με σκουλαρίκι και τσιγάρο στο στόμα που ήταν μεγαλύτερο απο το κεφάλι του. Μας λέει "Σηκωθείτε ρε να παίξω!" Γελάμε. Μετα ξαναλέει "Ρε σηκωθείτε να παίξω είπα, κουφοί είστε ?" Εκεί γυρίζω και του λέω "Μπέμπη, κάνε στην άκρη και μη μιλάς" Με το που του το λέω, ρίχνει μιά κλωτσιά στο σκαμπώ για να πέσω. Εγώ δέν έπεσα αλλα τα πήρα κρανίο, και του έριξα μιά σφαλιάρα (light). Παίζουμε κανα 2λεπτο ακόμα αμέριμνοι, μέχρι που ακούω φασαρία απο πίσω μου, και τί βλέπω. 4-5 μαντράχαλους (μάλλον αδέρφια του μπέμπη) με κρίκους στα χέρια, και τον μπέμπη να με δείχνει με το δάκτυλο ! Με συνοπτικές διαδικασίες εκσφενδονιστήκαμε απο το μαγαζί, οι τύποι μας πήραν στο κυνήγι, και εμένα τελικά με τσάκωσαν. Έφαγα αρκετό ξύλο, έριξα και μερικές ξόσφαλτσες, αλλα στο τέλος βγήκε ένας μαραγκός απο το μαγαζί με ένα παλούκι !!! και τους έδιωξε ! Δέν ξαναπήγα σε εκείνο το ουφάδικο, ευτυχώς όμως, μετά άνοιξαν δύο καινούργια (+άλλο ένα που ήδη υπήρχε, αλλα απαιτούσαν ταυτότητα) οπότε δέν με χάλασε !

Χαχααχα φοβερο ,την ειχα πατησει και εγω ετσι σε arcade.

Moλις ειχα κλεισει ηλικια για να μπαινω νομιμα και ειχα αερα,παω στα arcade και βλεπω εναν Πιτσιρικο στα σκαλια.

"Ελα ρε πιπη" του λεω.

Ελα που ειχε την ντουλαπα τον ξαδερφο του μεσα.
icon10.gif


Εφαγα μια και μοκο,αλλα εμαθα να προσεχω.

Του την φυλαω του #$$@$#@$. :(
 
Omenforever είπε:
Σημασία έχει ότι άντεξες...
:headbang: HAIL! :headbang:
Ε ναί, είδες όταν είσαι πιτσιρίκι ? Τώρα άμα έτρωγα τέτοιο ξύλο θα ήμουν σε κώμα ! Είχα γυρίσει σπίτι μές τις μελανιές, και επειδή δέν ήθελα να πώ στη μητέρα μου που πήγα της είχα πεί το κλασσικό "έπεσα απο το ποδήλατο" !!
 
να σας διηγηθω και γω μια ιστορια που θυμηθηκα διαβαζοντας τις δικες σας.τελη δεκατειας 80 σε ενα ουφαδικο παιζαμε με ενα φιλο μου μικροτερης ηλικιας(εγω επαιζα,αυτος εβλεπε)wonder boy(τι αλλο?)ερχεται ενα κ******ο

που δεν ξερω αν τον λεγανε και κυριακο και μου κλεινει το διακοπτη,τον πλακωνω στις φαπες ερχεται ο βρουτος του μαγαζιου και μας πεταει εξω.την επομενη μερα εγω και παλι στο ιδιο ουφαδικο-μεγα λαθος!μολις φευγω ερχεται ενας μαντραχαλας με το κ*******ο και τρωω μια γροθια και εκτινασομαι 5 μετρα,ευτυχως ηταν ενας αστυνομικος απεναντυ που με μαζεψε γιατι ακομη θα με δερνανε... :(
 
Πάντα υπήρχαν οι σούπερ βλάκες που σε ενοχλούσαν και στο τέλος έπαιζες ξύλο με αυτούς αντί για το ηλεκτρονικό...
 
Ωρέο thread.

Εγώ θα μιλίσω γενικά για τα ουφάδικα. Είναι τα μαγαζιά (μαζι με τα video-clubs) οπου θα χαρακτιρίζουν για πάντα τη δεκαετία του 80 ,για αυτο δικεα γραφτικε και σε καποιο άλλο thread οτι ειταν η τελευτέα δεκαετία με ταυτότητα.

Και δεν ενοο τα μαγαζιά αυτά καθαυτά ,αλλά ολα μαζι (νοοτροπίες,τσακωμοι για το...τιποτα, σμπροξίδια ,βία,κλοπές ,αλητεία ,μαγκες, κτλ ,κτλ).

Θυμάμε με νοσταλγια το 2ο μισο των 1980ς και τα πρώτα χρόνια απο τα 1990ς , οπου ειπήρχαν καποια συγκεκριμένα παιχνίδια που κεντριζαν το ενδιαφέρον των ''θαμωνων''. Eνδικτικά θυμάμε :Wonder boy I ,Wonder boy II ,Dable dragon ,final fight, street fighter II. Στα συγκεκριμμένα παιχνίδια στηνοταν ουρά αναμονής για να παιξει κανείς (εαν εκ των οποιον και γώ)!

Επίσεις ξεχάσατε να αναφέρετε τον περίφημο χαρακτηρισμό ''ταίστρα'' , οπου το λεγαν για καποιον που εβαζε συνχνα κέρμα στο παιχνιδι για να σινεχίσει την πίστα,συγουρα οσοι συχναζατε στα ουφαδικα το χετε ακουσει.
 
Αν και ειναι μια ακομα κλασσικη περίπτωση ξεθάματος threat-το οποιο δεν ειναι καθολου μα καθολου κακο-θα προσθεσω το εξης

Πειρατής-μπουρνάζι

Και οπως θα ελεγε η διαφήμιση....Αν είσαι απο μπουρνάζι ξερεις....
 
Kαι εγω δεν θυμαμαι να εχω παιξει ξυλο...Θυμαμαι μονο να με πεταει εξω απο το αυτι ο ιδιοκτητης ουφαδικου στη Βονιτσα(οπου ελιωνα τα καλοκαιρια..ωραιες εποχες..) επειδη ειχα βαλει με πετονια καμια 15 credits στο wonder boy...Tο αυτι ηταν κοκκινο για κανα δυο μερες..χαχαχαχα!
 
Αχ αυτη η πετονια τη ανακαλυψη ηταν αυτη ακομα κ απο την πανικεληνη!!Εχω φαει πολυ ξυλο απο μαγαζατορα με τη πετονια αλλα τη να κανουμε ειμασταν 15 κ πολυ μικροτεροι που λεφτα για ηλεκτρονικα!!
 
Όσοι είναι από τα δυτικά της θεσσαλονίκης, θα ήξεραν τον "κυρ-γιάννη". Και φυσικά ποια ήταν η αντίδραση του ιδιοκτήτη, όταν κάποιο ζωηρό παιδί κλότσαγε κάποιο ηλεκτρονικό μετά από αποτυχία :xm: . Χώρια, τους νταήδες που κυκλοφόραγαν εκεί μέσα, αλλά και στους τριγύρω δρόμους..
 
DREDD είπε:
Αχ αυτη η πετονια τη ανακαλυψη ηταν αυτη ακομα κ απο την πανικεληνη!!Εχω φαει πολυ ξυλο απο μαγαζατορα με τη πετονια αλλα τη να κανουμε ειμασταν 15 κ πολυ μικροτεροι που λεφτα για ηλεκτρονικα!!
Και η πετονια πάντα κρυμενη στην καλτσα..χαχαχα!
 
Τις πιο πολλές φορές (στα 1980ς) πηγενα στα ουφάδικα με συνοδεια καποιου μεγάλου, καθώς δεν επετρεπαν ανιληκα απο το νόμο.Καπου στα τέλη του 88 με αρχές 89 ,πηγεναμε παρεες-παρέες μόνοι μας ,ανάλογα το μαγαζί γιατι ειταν και καποιοι αμιλικτοι οπου δεν επετρεπαν ή μας έλεγαν εαν ερθει καποιος μπάτσος την...κάνετε απο την πισω πόρτα (χεχε).

Θυμάμε οτι οταν βγήκε η κυβέρνηση μητσοτάκη εμπεναν σοριδών στα ουφο ανηλικα δημοτικου ακομα και νηπιαγωγειου!

Μια που το thread εχει τίτλο ''τσακομοι στα ουφάδικα'' να σας πώ και για μένα. Ετυχε να τσακωθώ με ενα παιδί στο ουφαδικο του χωριού μου το καλοκέρι το 1993, για το street fighter II , παιξαμε 2πλο επιδή με προκάλεσε με το ετσι θέλω, τον νίκισα ,και μετα ισχυρίστικε οτι κολαγε ο...μοχλος και άρχισε να σμπρώχνει (ετσι αρχισε ενας ψιλοκαβγάς με λιγα μπουνίδια).

Παντος γινοντουσαν πολλυ συχνα καβγάδες για αστειους λόγους και ετυχε να ειμαι μπροστά σε 10αδες.Η συμαντικότερη αφορμη που θυμάμε είταν οπου καποιοι έκλεβαν τη σειρα για να παίξουν αυτοί πρωτοι στα ουφο που μονοπολουσαν το ενδιαφέρον.

Wonder boy II + street fighter II ισως τα παιχνίδια ''υθικοι αυτουργοι'' για τις αιματοχισίες!
 
Πίσω
Μπλουζα