Ρετρό βιντεοκλάμπ

εχω σπαστει ασχημα με το videorama γιατι εψαχνα να βρω μια σπανια ξενη ταινια που ειχε κυκλοφορισει μονο σε vhs και υπηρχε μονο εκει και με πηρε ο υπευθυνος της αλυσιδας ο οποιος προθυμοποιηθηκε να μου την πουλησει εναντι 40 ευρω με την αιτιολογια οτι ηταν σπανια ειπαμε ρε παιδια οχι και ετσι και δεν ξερω και σε τι κατασταση θα ηταν η κασετα κιολας
 
θανος είπε:
εχω σπαστει ασχημα με το videorama γιατι εψαχνα να βρω μια σπανια ξενη ταινια που ειχε κυκλοφορισει μονο σε vhs και υπηρχε μονο εκει και με πηρε ο υπευθυνος της αλυσιδας ο οποιος προθυμοποιηθηκε να μου την πουλησει εναντι 40 ευρω με την αιτιολογια οτι ηταν σπανια ειπαμε ρε παιδια οχι και ετσι και δεν ξερω και σε τι κατασταση θα ηταν η κασετα κιολας
Αυτος που στο είπε δεν ειταν του καταστηματος αλλα εξωτερικός συνεργάτης. Εμένα μου πανε οταν τους ρώτησα οτι τα ...σούταραν ολα τα VHS! Αυτο μου πε ο υπαλληλος στο κεντρικό καταστημα της Ν.Σμυρνης.

[ΕDITED - περι διακηνησεως πνευματικως προστατευομενου υλικου]

Kυκλοφορουν και μέσω e-bay και amazon αρκετα VHS σε προσιτές τιμές(με μόνο προβλημα βέβεα οτι δυσκολα να βρείς ελληνικούς υποτιτλους).
 
Εδω το τοπικ εχει πολυ ψωμη αλλα και νοσταλγια!! Σε μια εποχη πολυ πιο πριν τις επωνυμες αλυσιδες, τους υπερβολικα μυρωδατους χωρους, την μικρη ποικιλια ταινιων(καλο και το DVD BLU RAY αλλα ρε παιδια υπερβολικα και μονο mainstream τιτλοι), τους ασχετους υπαλληλους - πιτσιρικια που δεν γνωριζουν( θυμαμαι ηθελα να νοικιασω τα σαγωνια του καρχαρια και η υπαλληλος δε το γνωριζε και μου ρωταγε μηπως εννοειται τα σαγωνια του τρομου? Μονο αυτο βλεπω στο συστημα τα σαγωνια του τρομου Νο2 υπαρχει μονο και την κοιταγα με ανοιχτο το στομα..) τις υπερβολικα αυξημενες τιμες ενοικιασης αλλα και το ξεδιαντροπο downloading αυτης της πολυ κακης για μενα παντα "ψηφιακης" (μισω αυτη την εκφραση) εποχης.. Θυμαμαι και αναπολω την κλασσικη βιντεολεσχη - βιντεοκλαμπ της γειτονιας, απειροι τιτλοι παντου σε ολους τους τοιχους, με αυτη την πολυαγαπημενη τεραστια συσκευασια της κασσετας, που με χτυπημα σκοτωνες ανθρωπο, την ενοικιαση με 300 δρχ την εβδομαδα, το φθαρμενο χαλι στο πατωμα και ειδικα της εισοδου, την εντονη μυρουδια νικοτινης απο τα τσιγαρα του υπαλληλου/ιδιοκτητη(οι οποιοι γνωριζανε τα παντα και ασχολιοντουσαν) που ειχε ποτισει ακομα και της κασσετες που οταν της ανοιγες σπιτι σου ερχοταν η εντονη μυρουδια του τσιγαρου που ειχε γινει ενα με το πλαστικο της κασσετας αλλα και της θηκης, τον υπολογιστη με την πρασσινη οθονη που ετρεχε με DOS για τις καταχωρησεις και το βρωμικο κιτρινισμενο keyboard.

Το δικο μου ακομα θυμαμαι ειχε και ενα κιτρινισμενο χαρτακι μεσα με την καθε κασσετα και ελεγε το εξης " Αγαπητε φιλε, η ταινια που νοικιασες ηταν γυρισμενη στην αρχη, παρακαλουμε οταν τη δεις γυρισε την ξανα στην αρχη, ευχαριστω" και πανω στη κασσετα ελεγε " Σε περιπτωση προβληματικης εικονας ρυθμιστε το tracking"....Εποχες χρυσος μιλαμε!!

Παρα τις διαφορες τεχνολογικες προοδους κτλ που γινονται στην εικονα/ηχο το VHS για μενα θα εχει παντα την Νο1 θεση.100_0988.jpg

100_0990.jpg

100_0989.jpg

100_0987.jpg
 
GI JOE είπε:
Θυμαμαι και αναπολω την κλασσικη βιντεολεσχη - βιντεοκλαμπ της γειτονιας, απειροι τιτλοι παντου σε ολους τους τοιχους, με αυτη την πολυαγαπημενη τεραστια συσκευασια της κασσετας, που με χτυπημα σκοτωνες ανθρωπο, την ενοικιαση με 300 δρχ την εβδομαδα, το φθαρμενο χαλι στο πατωμα και ειδικα της εισοδου, την εντονη μυρουδια νικοτινης απο τα τσιγαρα του υπαλληλου/ιδιοκτητη(οι οποιοι γνωριζανε τα παντα και ασχολιοντουσαν) που ειχε ποτισει ακομα και της κασσετες που οταν της ανοιγες σπιτι σου ερχοταν η εντονη μυρουδια του τσιγαρου που ειχε γινει ενα με το πλαστικο της κασσετας αλλα και της θηκης, τον υπολογιστη με την πρασσινη οθονη που ετρεχε με DOS για τις καταχωρησεις και το βρωμικο κιτρινισμενο keyboard.
Tέτοια μαγαζιά ειπάρχουν ακομα και σήμερα, μόνο αυτοι που τα λειτουργούν πλέον δεν το κανουν για επάγγελμα,αλλα για χομπι. Εγώ ξέρω τουλάχιστον 2-3 στην Αθηνα και στον Πειραιά με απλετο αρχειο απο VHS.

Την εποχή αν και δεν την θυμάμε πολύ εντονα (λόγο του οτι δεν ειχαμε σπιτι μας βιντεο) όλα αυτα που αναφέρεις ειταν σωστά.

Μόνο που ενταξει το κοστος ενοικιασης δεν ειταν και 3 κατοσταρικα ,κυμενόταν αναλογα με την ταινια και κατα ποσο είταν ''φρέσκια'' 100- 150 και 200 δρχ., πολλές ταινίες τις νοικιαζες και στο 50αρικο ,εαν ειχες το βιντεοκλαμπα φιλο(χεχε).

Είχα 2 παιδια φιλους, τον ένα απο το σχολειο τοτε που νοικιαζαμε VHS και τα βλέπαμε στο σπιτι του (οπου διέθετε video) και εναν άλλο μεγαλίτερο οπου τον είχα γειτονα ακριβώς φάτσα απο το σπιτι μου και τον επριζα να δω μαζι του καποια βιντεοκασσέτα. Εφτιχός δεν ειχε καμια γκόμενα να με...σουτάρει!

Eκεινες τις εποχές (οπου τα video κοστιζαν μια περιουσια) εγώ τα θεωρούσα πολυτέλεια να χεις.
 
video80 είπε:
Tέτοια μαγαζιά ειπάρχουν ακομα και σήμερα, μόνο αυτοι που τα λειτουργούν πλέον δεν το κανουν για επάγγελμα,αλλα για χομπι. Εγώ ξέρω τουλάχιστον 2-3 στην Αθηνα και στον Πειραιά με απλετο αρχειο απο VHS.Την εποχή αν και δεν την θυμάμε πολύ εντονα (λόγο του οτι δεν ειχαμε σπιτι μας βιντεο) όλα αυτα που αναφέρεις ειταν σωστά.

Μόνο που ενταξει το κοστος ενοικιασης δεν ειταν και 3 κατοσταρικα ,κυμενόταν αναλογα με την ταινια και κατα ποσο είταν ''φρέσκια'' 100- 150 και 200 δρχ., πολλές ταινίες τις νοικιαζες και στο 50αρικο ,εαν ειχες το βιντεοκλαμπα φιλο(χεχε).

Είχα 2 παιδια φιλους, τον ένα απο το σχολειο τοτε που νοικιαζαμε VHS και τα βλέπαμε στο σπιτι του (οπου διέθετε video) και εναν άλλο μεγαλίτερο οπου τον είχα γειτονα ακριβώς φάτσα απο το σπιτι μου και τον επριζα να δω μαζι του καποια βιντεοκασσέτα. Εφτιχός δεν ειχε καμια γκόμενα να με...σουτάρει!

Eκεινες τις εποχές (οπου τα video κοστιζαν μια περιουσια) εγώ τα θεωρούσα πολυτέλεια να χεις.


Αληθεια? Κανουν και πωλησεις? Για δωσε διευθυνση!!

Το βιντεο ναι δεν ειχε ολος ο κοσμος και ναι ειχα προλαβει και με 150 δρχ..!!

Οι στιγμες που μαζευομασταν σε σπιτι τα αγορια συμμαθητες να δουμε παρασκευη και 13 η καμια ιταλικη σπλατεροταινια του Φουλτσι η του Αρτζεντο ηταν μαγικες.

Ο χαμος εγινε οταν απαικτησα τελικα και βιντεο στο δωματιο μου με την μια 21 CRT...killer combo...εβλεπα βιντεο μεχρι της 02.00 το πρωι και μετα σχολειο!!
 
Θυμάμαι ακόμη άρθρο στον "κόσμο του βίντεο" για το αν κερδίζει περισσότερα αυτός που νοικιάζει 100 κασέτες με 200 δρχ, ή αυτός που δίνει 200 με 100 δρχ. Πιστεύω ήταν editorial σε κάποιο τεύχος.

Δυστυχώς η εποχή του video, για μένα, ήταν η μόνη περίοδος που έβλεπα ταινίες, μια και στο σινεμά πήγαινα σπάνια, ήθελα τη πολυτέλεια του σπιτιού μου. Η κατάσταση που περιγράφει ο Phil ήταν ακριβώς η ίδια και για μένα. Ο ιδιοκτήτης του τοπικού μου videoclub ήξερε ακόμα και τη γκόμενα του σκηνοθέτη, ενώ αν τον ρώταγες κάτι μπορούσε να σου πει περισσότερα και από τη Wiki.

Σήμερα το τοπικό videoclub, το οποίο ζήτημα να τη βγάλει μέχρι το Πάσχα, έχει στο πάγκο μια ξανθιά γκομενίτσα που είτε θα έχει κολλημένο το κινητό στο κεφάλι της, είτε θα ασχολείται με το netbook της το οποίο μόνιμα είναι κολλημένο στο facebook ή σε sites με κουτσομπολίστικα. Ενώ παίζει μια δυνατή μουσική στο backgroung για κουφούς.

Όχι δεν πάω πια στο videoclub, γιατί αν τολμήσεις να μιλήσεις σου ρίχνει ένα βλέμμα με ύφος "πληρώνεις 5 ευρώ την ενοικίαση και θες και συζήτηση; Να πας να κάνεις συνεδρία με το ψυχολόγο σου" λες και αν ρωτήσεις κάτι είναι για να τη βγάλεις γκόμενα.

Το διπλανό μας videoclub έκλεισε πρόσφατα (πριν 1 μήνα για την ακρίβεια) και πολύ το χάρηκα. Γιατί ο ιδιοκτήτης ήταν "τυπάς", πολύ "μαμάω" και γούσταρε να χρεώνει 8 ευρώ σε όποιον έκρινε αυτός, ενώ νέα ταινία δεν έβρισκες ποτέ, γιατί την είχαν πάντα καπαρωμένη οι "in" κολλητοί του. Όλα αυτά μέχρι τις αρχές του 2006, έπειτα ήρθε η DSL και ο κόσμος άρχισε να αραιώνει, το Audi TT που μόστραρε μπροστά από το μαγαζί αντικαταστάθηκε με FIAT Cinqeuecento, ενώ ο ίδιος έβριζε τους "ηλίθιους" που κατεβάζουν ταινίες αντί να του τα σκάσουν.

Τέλος τα video clubs κύριοι, σε λίγο δεν θα στέκεται ο τίτλος "ρετρό videoclub" γιατί σαν έννοια ο όρος θα ανήκει αποκλειστικά στο παρελθόν.
 
δεν ξερω αν πρεπει να με στενοχωρει αυτο γιατι παλιοτερα εκτος απ την ταινια μου αρεσε και η ιδια διαδικασια να παμε με την παρεα η με την αδερφη μου που πηγαινα συχνα στο βιντεοκλαμπ να τα ψαξουμε ολα να κοιταμε τιτλους υποθεσεις να τσακωνομαστε γιατι καποιος δεν θελει να δει θριλερ αλλος κωμοδια τωρα πια παιρνουμε εφημεριδα και εχει μεσα 5 ταινιες και ετσι οταν θελουμε να δουμε κατι λεμε α το εχω η λεει καποιος ε το εχω κατεβασει εχουν επισης παψει να κυυκλοφορουν φυλλαδια που μας ενημερωνουν για νεες κυκλοφοριες εταριες παραγωγης εχουν περιοριστει στις 2 μεγαλες (audio visual,odeon)απο τις τοσες που υπηρχαν και τα μονα καταστηματα που καταφερνουν και επιζουν ειναι αυτα των 3 μεγαλων αλυσιδων που εχουν πολλα και τα οποια κανουν διαφορες προσφορες απ τα υπολοιπα οσα εχουν μεινει προσπαθουν με διαφορους τροπους να το κρατησουν οσο παει (μεχρι και να πουλανε αναψυκτικα και παγωτα εχω πετυχει σε καποια βιντεοκλαμπ)δυστυχως η τεχνολογια παιρνει μαζι και ενα κομματι της αθωοτητας μικρος παντα περιμενα να ερθει το σαββατο γιατι δεν ειχα σχολειο και θα πηγαινα με την αδερφη μου στο βιντεοκλαμπ να παρω ταινια τωρα παιρνει ο πατερας μου εφημεριδα και μου φερνει 3 ταινιες δωρο....
 
pooky(1) είπε:
Θυμάμαι ακόμη άρθρο στον "κόσμο του βίντεο" για το αν κερδίζει περισσότερα αυτός που νοικιάζει 100 κασέτες με 200 δρχ, ή αυτός που δίνει 200 με 100 δρχ. Πιστεύω ήταν editorial σε κάποιο τεύχος.
Δυστυχώς η εποχή του video, για μένα, ήταν η μόνη περίοδος που έβλεπα ταινίες, μια και στο σινεμά πήγαινα σπάνια, ήθελα τη πολυτέλεια του σπιτιού μου. Η κατάσταση που περιγράφει ο Phil ήταν ακριβώς η ίδια και για μένα. Ο ιδιοκτήτης του τοπικού μου videoclub ήξερε ακόμα και τη γκόμενα του σκηνοθέτη, ενώ αν τον ρώταγες κάτι μπορούσε να σου πει περισσότερα και από τη Wiki.

Σήμερα το τοπικό videoclub, το οποίο ζήτημα να τη βγάλει μέχρι το Πάσχα, έχει στο πάγκο μια ξανθιά γκομενίτσα που είτε θα έχει κολλημένο το κινητό στο κεφάλι της, είτε θα ασχολείται με το netbook της το οποίο μόνιμα είναι κολλημένο στο facebook ή σε sites με κουτσομπολίστικα. Ενώ παίζει μια δυνατή μουσική στο backgroung για κουφούς.

Όχι δεν πάω πια στο videoclub, γιατί αν τολμήσεις να μιλήσεις σου ρίχνει ένα βλέμμα με ύφος "πληρώνεις 5 ευρώ την ενοικίαση και θες και συζήτηση; Να πας να κάνεις συνεδρία με το ψυχολόγο σου" λες και αν ρωτήσεις κάτι είναι για να τη βγάλεις γκόμενα.

Το διπλανό μας videoclub έκλεισε πρόσφατα (πριν 1 μήνα για την ακρίβεια) και πολύ το χάρηκα. Γιατί ο ιδιοκτήτης ήταν "τυπάς", πολύ "μαμάω" και γούσταρε να χρεώνει 8 ευρώ σε όποιον έκρινε αυτός, ενώ νέα ταινία δεν έβρισκες ποτέ, γιατί την είχαν πάντα καπαρωμένη οι "in" κολλητοί του. Όλα αυτά μέχρι τις αρχές του 2006, έπειτα ήρθε η DSL και ο κόσμος άρχισε να αραιώνει, το Audi TT που μόστραρε μπροστά από το μαγαζί αντικαταστάθηκε με FIAT Cinqeuecento, ενώ ο ίδιος έβριζε τους "ηλίθιους" που κατεβάζουν ταινίες αντί να του τα σκάσουν.

Τέλος τα video clubs κύριοι, σε λίγο δεν θα στέκεται ο τίτλος "ρετρό videoclub" γιατί σαν έννοια ο όρος θα ανήκει αποκλειστικά στο παρελθόν.

Στο θρεντ εδω θα κανω μια παρενθεση και θα πω και γω για τα σημερινα. Η κατασταση που περιγραφεις για τα βιντεοκλαμπ της τορινης εποχης ειναι 100% ευστοχη και εχω δει και εγω παρομοια σκηνικα, στη περιπτωση ο "ντιβινταρχης" γνωστης αλυσιδας της περιοχης μου εχει και αυτος μοστρα το BMW καβαλιμενο πανω στο πεζοδρομειο ακριβως διπλα στη εισοδο, τα κοριτσακια μεσα απλα δεν εχουν ιδεα τι γινεται και ολο εχουν καποια παρεα μαζι τους πισω απτο παγκο με δυνατη μουσικη(ειχω ακουσει και Πλουταρχο διαπασων στο μαγαζι) και οταν πηγαινες να ρωτησεις κτλ σε κοιταζουν αγριος επειδη διεκοψες.

Γενικα ποδι σε κλαμπ εχω να πατησω γυρω στα 3+ χρονια τωρα...

Το βιντεικλαμπ αποτελει πλεον μη κερδοφορα επιχειρηση και τους δινω το πολυ 3 χρονια μεχρι να κλεισουν γενικα..

Παμε τωρα παλι πισω στο θεμα μας...Ρετρο!!
 
θανος είπε:
δεν ξερω αν πρεπει να με στενοχωρει αυτο γιατι παλιοτερα εκτος απ την ταινια μου αρεσε και η ιδια διαδικασια να παμε με την παρεα η με την αδερφη μου που πηγαινα συχνα στο βιντεοκλαμπ να τα ψαξουμε ολα να κοιταμε τιτλους υποθεσεις να τσακωνομαστε γιατι καποιος δεν θελει να δει θριλερ αλλος κωμοδια τωρα πια παιρνουμε εφημεριδα και εχει μεσα 5 ταινιες και ετσι οταν θελουμε να δουμε κατι λεμε α το εχω η λεει καποιος ε το εχω κατεβασει εχουν επισης παψει να κυυκλοφορουν φυλλαδια που μας ενημερωνουν για νεες κυκλοφοριες εταριες παραγωγης εχουν περιοριστει στις 2 μεγαλες (audio visual,odeon)απο τις τοσες που υπηρχαν και τα μονα καταστηματα που καταφερνουν και επιζουν ειναι αυτα των 3 μεγαλων αλυσιδων που εχουν πολλα και τα οποια κανουν διαφορες προσφορες απ τα υπολοιπα οσα εχουν μεινει προσπαθουν με διαφορους τροπους να το κρατησουν οσο παει (μεχρι και να πουλανε αναψυκτικα και παγωτα εχω πετυχει σε καποια βιντεοκλαμπ)δυστυχως η τεχνολογια παιρνει μαζι και ενα κομματι της αθωοτητας μικρος παντα περιμενα να ερθει το σαββατο γιατι δεν ειχα σχολειο και θα πηγαινα με την αδερφη μου στο βιντεοκλαμπ να παρω ταινια τωρα παιρνει ο πατερας μου εφημεριδα και μου φερνει 3 ταινιες δωρο....


Αυτο που λες ισχυει και ηθελα να το αναφερω πιο πανω. Η διαδικασια ηταν οντως ομορφη, εγω ημουν και τυχερος επειδη το βιντεοκλαμπ ηταν σε κεντρικο σχετικα δρομο που περναγε σχεδον ολο το σχολειο και ειχα την δυνατοτητα μετα το σχολασμα στο δρομο του γυρισμου μαζι με 2 συμμαθητες/φιλους μου να κανουμε ενα μικρο στοπ να χαζεψουμε και να αποφασισουμε τι θα νοικιασουμε τη παρασκευη μετα το σχολασμα για το σαββατοκυριακο ηα ακομα και τη παρασκευη το βραδυ.
 
Ξεχασα να αναφερω επισης την ομορφια του...κυνηγιου-ψαξιματος δυσευρετων ταινιων που ειχαν χαλασει λογο φθορας η μασιματος και τις αποσυρανε χωρις αντικατασταση( τωρα με το νετ ενα ψαξιμο κανεις και τα κατεβαζεις επιτοπου σε 15 λεπτα!)..Ημουνα γραμμενος σε 5(!) βιντεοκλαμπ για αυτους τους λογους και θυμαμαι το ψαξιμο που εκανα για τον Κυνηγο με Σβαρτσενεγκερ που δεν το ειχε κανεις, παντου χαλασμενο! Τελικα υστερα απο 2 χρονια υπομονης το εδειξε η τηλεοραση, εβαλα το βιντεο να το γραψει και το ειδα σαββατο μεσημερι!
 
Παιδιά ενοείτε οτι αυτά τα μαγαζιά δεν έχουν τις ίδιες νοοτροπίες του παρελθόντος.Και μη νομίζετε οτι αυτοι που τα διατηρούν κερδίζουν.Το κάνουν απο χομπι. Τα video-clubs έχουν σβήσει ,όχι τώρα, αλλα απο τις αρχές τις δεκαετίας του 90! Συνεπώς αυτά τα λιγοστά που ειπάρχουν η γνωμη μου ειναι οτι θα συνεχίσουν να υπάρχουν.

Είναι σε στύλ ''παραδοσιακου'' πια! Οσοι για τις παρτσακλες που δουλεύουν εκει ,μην τις παρεξηγείτε(και πλουταρχο θα ακουσουνε και ασχετες με τις VHS ταινίες θα ναι) ,απλά καθονται εκει μονο και μόνο για την αναγγη του μεροκάματου ,άν το πέρνουν και αυτό!
 
Τα video club που υπήρχαν έβγαζαν περιουσίες μέχρι πριν δυο χρόνια από ενοικιάσεις παιχνιδιών ενώ είχαν θησαυρίσει από παράνομες κόπιες ταινιών και παιχνιδιών PS1, PS2. Ειδικά το PS2 το είχαν λιώσει. Είχαν 3 ευρώ την ημέρα τα καινούργια παιχνίδια, όταν πήγαινες να ρωτήσεις αν υπάρχουν φυσικά σου έλεγαν όχι, ενώ στο καπάκι σου έλεγαν "με 6 ευράκια είναι δικό σου" .

Τώρα το GT4 σε μια μέρα δεν έβλεπες όλες τις επιλογές, χωρίς σκέψη ο μπαμπάς που ήθελε να απασχολήσει το βλαστάρι του το έγραφε. Ο "μαμάω" που ανέφερα, χρέωνε 6 ευρώ το PS2 και 9 ευρώ το παιχνίδι στο 360, αν είχε δύο δίσκους το χρέωνε 16. Από το GT5 είχε δώσει τουλάχιστον 500 αντίγραφα από ότι ήξερα.

Αυτά περί των "επαγγελματιών" του χώρου.
 
pooky(1) είπε:
Τα video club που υπήρχαν έβγαζαν περιουσίες μέχρι πριν δυο χρόνια από ενοικιάσεις παιχνιδιών ενώ είχαν θησαυρίσει από παράνομες κόπιες ταινιών και παιχνιδιών PS1, PS2. Ειδικά το PS2 το είχαν λιώσει. Είχαν 3 ευρώ την ημέρα τα καινούργια παιχνίδια, όταν πήγαινες να ρωτήσεις αν υπάρχουν φυσικά σου έλεγαν όχι, ενώ στο καπάκι σου έλεγαν "με 6 ευράκια είναι δικό σου" .
Ομολογώ οτι εδω με ποιανεις αδιαβαστο! Είχα πλήρη αγνοια για τις διανομές και τις πωλήσεις τετοιων παιχνιδιών απο τα (εναπομείναντα) video-club. Tώρα εξηγείτε για το πώς βγάζουν τα έξοδα τους τα σημερινά video-club!
 
Και τη δεκαετία του '80 αν πήγαινες κασέτα σε κάποια video club σου έκανα κόπιες. Βέβαια έπρεπε να σε ξέρουν πολύ καλά για να κάνουν κάτι τέτοιο. Έτσι έγραφα τις ταινίες που γούσταρα από VHS στο Betamax Sanyo (έχω σηκώσει φωτό και από τα δύο εδώ) μια και το τρόπο μου τον έμαθε φίλος που δούλευε σε videoclub.
 
ναι το ειχα ζησει και εγω ηξερα τυπο που σου γραφε και τα παιχνιδια ακομα και dvd Των ταινιων εκλεισε φυσικα και θυμαμαι οτι πριν καποια χρονια υπηρχε καποιος που εκανε κοπια της vhs που ειχε και της χρεωνε 10 ευρω το κομματι
 
Τα βιντεοκλαμπ θησαυρισαν στη κυριολεξια απο 1985 με αφιξη του vhs στην αγορα, μεχρι 1990 με την αφιξη της ιδιωτικης τηλεορασης. Δεκαετια του 90 ηταν επισης πολυ καλη και κερδοφορα με ιδιαιτερη αυξηση του τζιρου στα τελη του 99 με 2000 λογο του νεου φορματ DVD, μεχρι περιπου και 2005 οπου ξεκινησε η επαναστση του downloading που σημαινε την αρχη του τελους.

Θυμαμαι αντιγραφη ταινιας ειχε 3500 δρχ. Με τον κολλητο μου συνδεαμε τα βιντεο μας και αντιγραφαμε ταινιες συνεχεια.
 
Και εγώ κάπως έτσι το βλέπω. Τα video club έκαναν πολύ καλές δουλειές μέχρι το 2005 περίπου. Απο τα μέσα του 80 μέχρι το 1997 περίπου με VHS, παιχνίδια και διάφορες αντιγραφές όπως ανέφερε και o pooky. Στη συνέχεια με τα dvd και στις αρχές του 2000 συνέχισαν καλά. Θυμάμαι που νοικιάζαμε dvd μόνο και μόνο για να τα αντιγράψουμε (με χαμηλότερη ποιότητα εννοείται), αρχικά σε CD (divx και xvid mpeg4, Gordian Knot και μία απίστευτη χρονοβόρα διαδικασία) και μετά με dvd-shrink.

Κάπου προς το τέλος του 2006 - αρχές 2007 το download τα τσάκισε και άρχισαν να κλείνουν γρηγορότερα και απο την εξαφάνιση των δεινοσαύρων. Σήμερα, δεν ήξερα καν πως διατηρούνται. Έχω να νοικιάσω χρόνια ατέλειωτα ταινία.
 
Θυμαμαι αντιγραφη ταινιας ειχε 3500 δρχ. Με τον κολλητο μου συνδεαμε τα βιντεο μας και αντιγραφαμε ταινιες συνεχεια.

αν θυμαστε καποιες κασετες ειχαν το συστημα macrovision http://en.wikipedia.org/wiki/Rovi_Corporation για αποτροπη αντιγραφης και οταν προσπαθουσες να τις αντιγραψεις δημιουργουσε αλλοιωμενη εικονα και δεν μπορουσες να αντιγραψεις τιποτα
 
Πολύ σωστά Θάνο, αλλά αυτό το "κλείδωμα" ήρθε σχετικά αργά, και σήκωσε πολλές αντιδράσεις μια και η εικόνα της πρωτότυπης ταινίας ήταν πολλές φορές χάλια. Οπότε και οι εταιρείες παραγωγής αναγκάστηκαν είτε να το κόψουν, είτε να επενδύσουν σε πανάκριβο εξοπλισμό για duplication.

Τα video club στο τέλος της δεκαετίας του '90 είχαν γίνει ζάμπλουτα από τα παιχνίδια του PS1. Πολλά πωλούσαν και μηχανήματα έτοιμα "τσιπωμένα" και σου έκαναν εξαιρετικές προσφορές για κόπιες.

Σε δύο στην περιοχή μου, δεν θα πω σε ποια, απλά ότι το ένα ζει και βασιλεύει ακόμα, είχα δει μηχανήματα με SCSII cd-recorders για να μπορούν να κάνουν κόπιες, cd ήχου και PS1. Το ένα μάλιστα είχε μηχάνημα που είχα στήσει εγώ σε παιδί που μου εμφανίστηκε ότι θέλει το μηχάνημα για να περάσει συλλογή βινυλίων που είχε ο πατέρας του στην κατοχή του, φαντάζεστε την έκπληξή μου όταν το είδα σε videoclub να κάνει το σκλάβο. Και την εποχή εκείνη, τέλος του 1997 αρχές του 1998, ήμουν ο μόνος που έκανε cable managment στα pcs και έβαζε έξτρα ανεμιστήρες που τότε με πολύ κόπο έβρισκες. Δεν μιλάω για το modding.

Ρετρό καταστάσεις. Τι να λέμε.....
 
Πίσω
Μπλουζα