Ρετρό βραδιά ταινίας

Stormwatch είπε:
Αν θέλεις να σοκάρεις πραγματικά τους καλεσμένους σου, τότε πρέπει να προβάλεις το "Ο γιος του παρταόλα"...
εγώ θα πρότεινα κάτι επικό. Μια ιστορία Ηρωικής Φαντασίας με θέμα την πορεία του ήρωα προς την αυτογνωσία και την ολοκλήρωση μέσα από την συμβολική πορεία σε δάση και βουνά που συμβολίζουν την δύσκολη οδό του καθήκοντος στη ζωή και την μάχη με πλήθος αντιπάλων που συμβολίζουν τους κινδύνους που απειλούν να σε βγάλουν έξω από την πραγματική αποστολή σου που έχεις σε αυτή τη ζωή. Με λίγα λόγια μια εναλλακτική οδύσσεια τοποθετημένη εύστοχα σε ένα αν-ιστορικό ή και προϊστορικό περιβάλλον που βοηθά το κοινό να επικεντρωθεί καλύτερα στο βάθος μιας διαχρονικής ιστορίας και όχι στα επιφανειακά ιστορικά στοιχεία που μπορεί να αποτελέσουν τροχοπέδη στη μεταφορά του διαχρονικού μηνύματος.... (Ναι για το Λόρδαν ο Βάρβαρος λέω :p )
 
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! Είστε θεόμουρλοι!

Η κοπέλα ταινία θέλει να δει, όχι να της μείνει κουσούρι! :D

(Αν και τα δύο που αναφέρετε είναι κλασικές ψυχολογικοτραυματοβιοσεξουαλικοσπλατερο-εμπειρίες!)
 
alkis21 είπε:
Συμφωνώ απολύτως!
Scandal έχεις πολλές καλές προτάσεις ήδη. Αν πάντως μας πεις πιο αναλυτικά τι είδους ταινίες σας αρέσουν (ίσως με παραδείγματα των αγαπημένων σου), θα σε καθοδηγήσουμε καλύτερα. Ως λάτρης του Stephen King θα προτείνω επίσης τα Carrie, Το Σκοτεινό Εγώ.


metalcandyman είπε:
Kαλα αμα ξεκινησει να βλεπει ταινιες απο τον stephen king δεν θα τελειωση ποτε που λεει ο λογος.Οπωσδηποτε να δεις της ταινιες christine,It,misery,salem's lot,Apt pupil,The langories και γενικα οτι υπαχει απο stephen king.Προσωπικα ειμαι τεραστιος fan και εχω ολες της ταινιες οπως και ολα τα βιβλια.
Λατρεύω όλες τις ταινίες του Στηβεν Κινγκ και έχω διαβάσει και σχεδόν όλα τα βιβλία σας πρόλαβα :p



Thor είπε:
εγώ θα πρότεινα κάτι επικό. Μια ιστορία Ηρωικής Φαντασίας με θέμα την πορεία του ήρωα προς την αυτογνωσία και την ολοκλήρωση μέσα από την συμβολική πορεία σε δάση και βουνά που συμβολίζουν την δύσκολη οδό του καθήκοντος στη ζωή και την μάχη με πλήθος αντιπάλων που συμβολίζουν τους κινδύνους που απειλούν να σε βγάλουν έξω από την πραγματική αποστολή σου που έχεις σε αυτή τη ζωή. Με λίγα λόγια μια εναλλακτική οδύσσεια τοποθετημένη εύστοχα σε ένα αν-ιστορικό ή και προϊστορικό περιβάλλον που βοηθά το κοινό να επικεντρωθεί καλύτερα στο βάθος μιας διαχρονικής ιστορίας και όχι στα επιφανειακά ιστορικά στοιχεία που μπορεί να αποτελέσουν τροχοπέδη στη μεταφορά του διαχρονικού μηνύματος.... (Ναι για το Λόρδαν ο Βάρβαρος λέω :p )

DINO είπε:
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! Είστε θεόμουρλοι!Η κοπέλα ταινία θέλει να δει, όχι να της μείνει κουσούρι! :D

(Αν και τα δύο που αναφέρετε είναι κλασικές ψυχολογικοτραυματοβιοσεξουαλικοσπλατερο-εμπειρίες!)
Όσο και να θέλετε δεν θα μπω στον πειρασμό να δω αυτές της κλασικές ψυχολογικοτραυματοβιοσεξουαλικοσπλατερο-εμπειρίες με παρέα. :cool:

Αλλά μέχρι τώρα μου έχετε προτείνει αρκετες ταινιές τώρα το μόνο που μου μένει είναι να πάω στο video club της γειτονίας και να αποφασίσω πια να διαλέξω. Σας ευχαριστώ πολύ!! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίσης και το (πιο κλασσικό δεν γίνεται) " Η νύχτα των ζωντανών νεκρών" (1968)...
 
ScandalousAngel είπε:
Θα σε διορθωσω γιατι ειμαι φιλη :vbwave: λοιπον μπορουμε να δουμε και το Εvil Dead I αλλα και το II. Oρεξη να υπαρχει :p

Οh pardon καλή μου Scandalus... δε το γνώριζα... :)
 
Stormwatch είπε:
Αν θέλεις να σοκάρεις πραγματικά τους καλεσμένους σου, τότε πρέπει να προβάλεις το "Ο γιος του παρταόλα"...
Θα ελεγα καλυτερα οχι γιατι μετα θα "κολλησουν'' και θα θελουν συνεχεια να το βλεπουν ε και δεν θα δουν ποτε αυτα που προτεινουμε!!!!! :D

Η δικια μου προταση ειναι Happy Birthday To Me 1981 ρετρο ατμοσφαιρα,ευφανταστοι φονοι,οτι πρεπει για ενα βραδυ!!

Και εχει κυκλοφορησει και στα video club με τον τιτλο ''Τα Γενεθλια Του Τρομου" :cool: !!

Happy%u00252BBirthday%2Bto%2BMe.jpg
 
Fred Madison είπε:
Οh pardon καλή μου Scandalus... δε το γνώριζα... :)
no problem dear:p

argy είπε:
Θα ελεγα καλυτερα οχι γιατι μετα θα "κολλησουν'' και θα θελουν συνεχεια να το βλεπουν ε και δεν θα δουν ποτε αυτα που προτεινουμε!!!!! :D

Η δικια μου προταση ειναι Happy Birthday To Me 1981 ρετρο ατμοσφαιρα,ευφανταστοι φονοι,οτι πρεπει για ενα βραδυ!!

Και εχει κυκλοφορησει και στα video club με τον τιτλο ''Τα Γενεθλια Του Τρομου" :cool: !!

Προβολή συνημμένου 57296
Με τρελενει το εξωφυλλο :D
 
DINO είπε:
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! Είστε θεόμουρλοι!Η κοπέλα ταινία θέλει να δει, όχι να της μείνει κουσούρι! :D

(Αν και τα δύο που αναφέρετε είναι κλασικές ψυχολογικοτραυματοβιοσεξουαλικοσπλατερο-εμπειρίες!)
Ορίστε τώρα την τρόμαξες την κοπέλα και θα πάει να δει κανένα κουλτουριάρικο σε στυλ ντʼ Αμάτο ή Φράνκο :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άμα δεις πάντως ότι "τραβάει" υπερβολικά η βραδυά, και θες να τους διώξεις, πέτα κανένα "GUINEA PIG: FLOWERS OF FLESH AND BLOOD".

Διατρέχεις βέβαια τον κίνδυνο, απλά να μην ξανάρθουν ΠΟΤΕ.
 
Το Guinea Pig: Flowes of Flesh and Blood θα ήταν πραγματικά μια καλή λύση να απομακρύνεις από την παρέα σου όποιον είναι βαρετός, αντιπαθής και γενικότερα σου σπάει τα νεύρα και η κοινωνική συμβατικότητα των ανθρώπινων σχέσεων δεν σου επιτρέπει να του το πεις κατάμουτρα. Αν αντέξει κι αυτό, πρέπει να το πάρεις απόφαση, θα τον υποστείς ο κόσμος να χαλάσει.
 
exetlaios είπε:
Άμα δεις πάντως ότι "τραβάει" υπερβολικά η βραδυά, και θες να τους διώξεις, πέτα κανένα "GUINEA PIG: FLOWERS OF FLESH AND BLOOD".
Διατρέχεις βέβαια τον κίνδυνο, απλά να μην ξανάρθουν ΠΟΤΕ.



iggylebowski είπε:
Το Guinea Pig: Flowes of Flesh and Blood θα ήταν πραγματικά μια καλή λύση να απομακρύνεις από την παρέα σου όποιον είναι βαρετός, αντιπαθής και γενικότερα σου σπάει τα νεύρα και η κοινωνική συμβατικότητα των ανθρώπινων σχέσεων δεν σου επιτρέπει να του το πεις κατάμουτρα. Αν αντέξει κι αυτό, πρέπει να το πάρεις απόφαση, θα τον υποστείς ο κόσμος να χαλάσει.

Πρέπει να σημειώσω ότι δεν υπάρχει κάποιος αντιπαθής στην παρέα μου. Αλλά θα έχω υπόψη αυτην την ταινία αν προκύψει κανένα περιστατικό και έρθει κανένας ανεπιθύμητος να του την παρουσιάσω, ελπίζω να βοηθήσει :p

iggylebowski είπε:
θα ήταν πραγματικά μια καλή λύση να απομακρύνεις από την παρέα σου όποιον είναι βαρετός, αντιπαθής και γενικότερα σου σπάει τα νεύρα και η κοινωνική συμβατικότητα των ανθρώπινων σχέσεων δεν σου επιτρέπει να του το πεις κατάμουτρα.
:eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
iggylebowski είπε:
Το Guinea Pig: Flowes of Flesh and Blood θα ήταν πραγματικά μια καλή λύση να απομακρύνεις από την παρέα σου όποιον είναι βαρετός, αντιπαθής και γενικότερα σου σπάει τα νεύρα και η κοινωνική συμβατικότητα των ανθρώπινων σχέσεων δεν σου επιτρέπει να του το πεις κατάμουτρα. Αν αντέξει κι αυτό, πρέπει να το πάρεις απόφαση, θα τον υποστείς ο κόσμος να χαλάσει.
Εναλλακτικά, αν σου πει "Μου άρεσε, πολύ το ευχαριστηθηκα! Έχει και sequel?" , τότε μάλλον πρέπει να απομακρυνθείς εσύ ...
 
exetlaios είπε:
"THE BEYOND" του Lucio Fulci (a.k.a. "Η ΕΒΔΟΜΗ ΠΥΛΗ ΤΗΣ ΚΟΛΑΣΕΩΣ")
Για να αρχισω απο καπου, συμφωνω απολύτως με την επιλογη. Διαφωνω με το Hellraiser, αν και ενθερμος φιλος των ταινιων θριλερ και τρομου. Αφηνει μια μελαγχολια, μια αισθηση αδιεξόδου.

Προτεινω και γω ταινιες που αλλοι ηδη προτειναν, πχ η νυχτα νε τις μασκες και Τhe thing του Καρπεντερ. Επισης ταινιες του Dario Argento, οπως το Inferno, deep red(profondo rosso). Γενικα δες στο διαδικτυο ταινιες του Argento κυριως της περιοδου 1970-80.
 
exetlaios είπε:
Εναλλακτικά, αν σου πει "Μου άρεσε, πολύ το ευχαριστηθηκα! Έχει και sequel?" , τότε μάλλον πρέπει να απομακρυνθείς εσύ ...
Μήπως πρέπει πρώτα να δω την τανία μόνη μου???... :xm:

Ευπαλίνος είπε:
Για να αρχισω απο καπου, συμφωνω απολύτως με την επιλογη. Διαφωνω με το Hellraiser, αν και ενθερμος φιλος των ταινιων θριλερ και τρομου. Αφηνει μια μελαγχολια, μια αισθηση αδιεξόδου.Προτεινω και γω ταινιες που αλλοι ηδη προτειναν, πχ η νυχτα νε τις μασκες και Τhe thing του Καρπεντερ. Επισης ταινιες του Dario Argento, οπως το Inferno, deep red(profondo rosso). Γενικα δες στο διαδικτυο ταινιες του Argento κυριως της περιοδου 1970-80.
Συμφωνώ μαζί σου για το Hellraiser, όταν τελείωσε είχα μείνει κάγκελο δεν μπορούσα να αρθρώσω λέξη και αυτή η περίεργη αίσθηση στο στομάχι κράτησε για ώρες. (ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ :p )
 
ScandalousAngel είπε:
Μήπως πρέπει πρώτα να δω την τανία μόνη μου???... :xm:
Ίσως είναι καλύτερα. Εγώ που είχα ετοιμάσει απογευματινή προβολή με παρέα και με τις έξι ταινίες της σειράς, μέσα σε μία ώρα κατάφερα να μείνω μόνος μου και τις επόμενες μέρες είχα να αντιμετωπίσω βλέμματα του στυλ "κρίμα, φαινόταν καλό παιδί". Ειδικά το δεύτερο (flowers of flesh and blood) ενδέχεται να αποτελέσει τραυματική εμπειρία
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
iggylebowski είπε:
Ίσως είναι καλύτερα. Εγώ που είχα ετοιμάσει απογευματινή προβολή με παρέα και με τις έξι ταινίες της σειράς, μέσα σε μία ώρα κατάφερα να μείνω μόνος μου και τις επόμενες μέρες είχα να αντιμετωπίσω βλέμματα του στυλ "κρίμα, φαινόταν καλό παιδί". Ειδικά το δεύτερο (flowers of flesh and blood) ενδέχεται να αποτελέσει τραυματική εμπειρία
Τραυματική εμπειρία??... :eek: με φοβίζεις :p
 
Απλά προσπαθώ να αποφύγω τις ευθύνες σε περίπτωση που δεν σου αρέσει, πόσο μάλλον σε περίπτωση που σου αρέσει :p . Σου υπόσχομαι πάντως πως δεν θα το ξεχάσεις
 
iggylebowski είπε:
Απλά προσπαθώ να αποφύγω τις ευθύνες σε περίπτωση που δεν σου αρέσει, πόσο μάλλον σε περίπτωση που σου αρέσει :p . Σου υπόσχομαι πάντως πως δεν θα το ξεχάσεις
Είναι απλά να πάρω την απόφαση..αλλά αν το δω να είσαι σίγουρος πως δεν θα ξεχάσω να σου πω τις εντυπώσεις μου :D
 
ScandalousAngel είπε:
Συμφωνώ μαζί σου για το Hellraiser, όταν τελείωσε είχα μείνει κάγκελο δεν μπορούσα να αρθρώσω λέξη και αυτή η περίεργη αίσθηση στο στομάχι κράτησε για ώρες. (ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ :p )
Νομιζω καταλαβαινω, γι αυτο προσπαθησα να σε προλαβω. Επιμενω για Dario Argento, αλλα και για καποιες ταινιες του Vincent Price
 
Πίσω
Μπλουζα