Ρετρό γαλακτοκομικά

Δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά έτσι όπως το φαντάζομαι, μήπως εννοείς τις "πυραμίδες" μέσα στις οποίες ερχόταν το γάλα Αυστρίας;
 
kotsoskorg είπε:
Να ρωτήσω θα ήθελα το εξής χωρίς να θέλω να χαλάσω το τόπικ (κι αν το χαλάω συγχωρέστε με, δεν ήμουν και σίγουρος), θυμάται κάποιος τι εταιρίας ήταν εκείνα τα πλαστικά κουτιά του σοκολατούχου γάλακτος που όταν τα πίναμε τα σφηνώναμε στο πηρούνι της πίσω ρόδας του BMX, και χαλάγαμε τον τόπο από τη φασαρία;;

Εμείς χρησιμοποιούσαμε αυτά για να κάνουμε θόρυβο

Το μπουκάλι από το σοκολατούχο της ΕΒΓΑ

67.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
πηγη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γαλα Κρίνος, διαφήμιση από τη δεκαετία του 1970.

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στο μπλογκ εντοπισα μια διαφημιση με το γαλα Σισσυ,καμεο εμφανιση ο Ντενις ο τρομερος

attachment.php


vlcsnap-2013-06-06-20h04m49s35.jpg
 
Έχουν βρεθεί τόσες και τόσες διαφημίσεις γαλακτοκομικών από δεκαετίες '40, '50, '60 και '70.

Από '80 και '90 γιατί υπάρχει τόσο μεγάλο κενό; Τις θυμάμαι σαν χτες αλλά έχω να τις δω από τότε :(
 
[edit]off topic[edit]



από κόμικς (off topic....το θεμα αφορα τα γαλακτοκομικα!) γάλα dolca

dolca.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσέξτε το "ολόπαχο" στη διαφήμιση... είναι πριν αρχίσει η υστερία με τα κορεσμένα λίπη και τα χαμηλά λιπαρά. Αλλά το πιο αστείο είναι ο ισχυρισμός ότι ένα γάλα εβαπορέ σε κονσέρβα είναι "φρέσκο". Μου θυμίζει εδώ που ένα σούπερ μάρκετ πουλάει "φρέσκα" ψάρια με μια μικρή υποσημείωση "previously frozen". Και γιατί το γάλα carnation είναι πιο ευκολοχώνευτο από τα άλλα? Θα μου πείτε, διαφήμιση είναι, ό,τι θέλει λέει.
 
attachment.php


Το καλυτερο σοκολατουχο που εχω δοκιμασει και με μεγαλη διαφορα απο τα υπολοιπα. Κριμα που κρατησε τοσο λιγο.
 
bambinella 100 είπε:
attachment.php
Το καλυτερο σοκολατουχο που εχω δοκιμασει και με μεγαλη διαφορα απο τα υπολοιπα. Κριμα που κρατησε τοσο λιγο.

θυμάμαι αυτή τη διαφήμιση σε περιοδικά με κόμικς...
 
Καλό ήταν πράγματι, αλλά σαν το carnation και το μίλκο φράουλα, τίποτα στον κόσμο :( .
 
Ενώ το ΝΟΥΝΟΥ δεν έλειπε από το σπίτι μας, το σοκολατούχο δεν το πρόλαβα μάλλον. Πότε σταμάτησε η κυκλοφορία του;
 
Αυτη η τελευταια διαφημιση ειναι του 1963 και η μεθοδος Actinise εφαρμοστηκε τον επομενο χρονο και στο λευκο γαλα.

Παντως αυτο το σοκολατουχο της ΕΒΓΑ πρεπει να ηταν υπεροχο!
 
Πίσω
Μπλουζα