Ρετρό γαλακτοκομικά

attachment.php
πηγη11427244_1010119552340210_3442077705593779418_n.jpg
 
Ναι. Από το άρμεγμα στο κουτί. Αφού, βεβαίως πρώτα υποστεί ένα σωρό διεργασίες, παστερίωση, συμπύκνωση, προσθήκη διάφορων πρόσθετων κλπ.

Αλλά το πραγματικό νόημα της φράσης φαίνεται από τη φωτογραφία και από το κείμενο πιο κάτω: "Σφραγίζεται στα κουτιά του αμέσως μόλις αρμεχθή". Που θα πει απλώς ότι αρμέγεται σε δοχεία (βλέπε φωτό) τα οποία αμέσως μετά σφραγίζονται. Δηλαδή νόμιζε κανείς ότι μεταφέρονται σε ανοιχτές καρδάρες? Απλώς ο αναγνώστης χωρίς να το καταλάβει νομίζει ότι "από το άρμεγμα στο κουτί" θα πει "στο κονσερβοκούτι που αγοράζετε". Η καλύτερη μορφή παραπλανητικής διαφήμισης: Λέμε την αλήθεια με τέτοιο τρόπο ώστε το θύμα να πιστέψει ανακρίβεια. Δικό του το φταίξιμο :)
 
Moυ αρέσει που την ιστορία του γάλακτος 7-8-28 ημερών, λέγαμε ότι την κάναν οι "κακοί" ξενοι για να προλαβαίνουν να μας πουλάνε το δικό τους "φρέσκο" γάλα, ενώ τις δεκαετίες 50~80, από τη συγκεκριμένη εισαγόμενη μάρκα, κατεβάσαμε ολόκληρα τάνκερ...
 
Θα βγω λίγο εκτός θέματος, αλλά έπειτα από προσωπική έρευνα, το πιο «υγιεινό» γάλα είναι τελικά το υψηλής θερμική επεξεργασίας (UHT), το οποίο πάντα χλευάζαμε ως θύματα του marketing του «φρέσκου».
 
΄Για να θυμηθούμε και γιαούρτια. Ρετρό αγελαδίτσα της ΦΑΓΕ (1981). Η συσκευασία είχε πορτοκαλί άσπρο χρώμα και μαύρες αγελαδίτσες ζωγραφισμένες γύρω γύρω από το κεσεδάκι. Η γεύση του ήταν ξινούτσικη και ο μεγάλος ανταγωνιστής του ήταν το τρομερό γιαούρτι με την πιατέλα, που εμφανίζεται στη διαφήμιση εδώ:

Η φωτό του 1981:



fage.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nwntas είπε:
Μήπως τα γιαούρτια της Δέλτα λέγονταν κάπως "Verus"; Νομίζω έχω πετύχει κάτι αυτοκόλλητα σε ένα παλιό, κλειστό ψιλικαντζίδικο στην περιοχή μου. Επίσης, το λογότυπο στο αυτοκόλλητο περιστοιχίζεται με πράσινα φύλλα, και σα να μου λέει ότι η διαφήμιση ήταν γυρισμένη σε δάσος με ρυάκι! Όλα αυτά γύρω στο 1994.
και οι διαφημισεις

1995

[video=youtube;i38-L4qp_94]


ωραιες και πρωτοτυπες οι πλαστικες συσκευασιες
 
MANINA560.JPG

φωτο απο ιντερνετ,περιοδικο ΑΓΟΡΙ

εντυπες διαφημισεις (περιοδικο Μπλεκ)

mplek342.jpgmplek315.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σύμφωνα με τελευταίες δημοσιεύσεις, η γαλακτοβιομηχανία "ΑΓΝΟ" μπαίνει στο άρθρο 99...

Πολύ λυπηρό, γιατί είναι η τελευταία από την "τρόικα των τριών άλφα" των μικρότερων γαλακτοβιομηχανιών (ΑΓΝΟ-ΑΣΠΡΟ-ΑΣΤΥ), που διατηρείται μέχρι σήμερα...

AΓΝΟ: Δυναμικό comeback με 21 νέα προϊόντα! (Μέσα σε αυτά είναι και το θρυλικό Coco Milk :) )

 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα