Ρετρό διακοσμητικά πλακάκια δαπέδου

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
410
Θα αφήσω τις φωτογραφίες να ''μιλήσουν'' από μόνες τους. Παρακαλώ αν χρειάζεται, να μεταφερθεί το θέμα στην ενότητα αρχιτεκτονική/κτήρια κλπ. Οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν στην οδό Θεμιστοκλέους, εκτός από την πρώτη που είναι από λήψη εσωτερικού προπολεμικού κτηρίου. @panp: εύχομαι να σου αρέσει το θέμα (λόγω του επαγγέλματός σου)

























 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτά
attachment.php
(τα τετραγωνάκια) υπάρχουν ακόμα στο σπίτι των θείων μου! Και όχι μόνο έξω αλλά σε όλα τα δωμάτια του σπιτιού.
 
Kambia είπε:
Αυτά
attachment.php
(τα τετραγωνάκια) υπάρχουν ακόμα στο σπίτι των θείων μου! Και όχι μόνο έξω αλλά σε όλα τα δωμάτια του σπιτιού.
Αυτά (τα τετραγωνάκια) είναι το αγαπημένο μου σχέδιο. Ζαλιστικό μεν ωραιότατο δε. Και θυμάμαι πως η καθηγήτρια στα καλλιτεχνικά μας είχε μάθει τον τρόπο να γεμίζουμε το φύλλο του μπλοκ ακουαρέλας με αυτό το σχέδιο.
 
Πράγματι σε ζαλίσει. Πολλές φορές καθόμουνα και έπαιζα παιχνίδια του στύλ "ποιο επίπεδο είναι πάνω από αυτή τη γωνία που τα βλέπω?"
 
Kambia είπε:
Πράγματι σε ζαλίσει. Πολλές φορές καθόμουνα και έπαιζα παιχνίδια του στύλ "ποιο επίπεδο είναι πάνω από αυτή τη γωνία που τα βλέπω?"
Είσαι του κύβου τελικά :D :D:D
 
Άκου δε μου αρέσει! Ξέρεις πόσα τέτοια έχω δει στη ζωή μου;

Τον τελευταίο καιρό μάλιστα εμφανίστηκε στη Λεωφ. Μαραθώνος η εταιρία "Τradtile". η οποία τα "αναπαρήγαγε", κάνοντας στην ουσία ψηφιακή εκτύπωση (κατά κάποιο τρόπο) των patterns πάνω σε σύγχρονο υλικό πλακιδίων. Η ελληνική εταιρία έκλεισε βέβαια, αλλά από όσο έμαθα ψάχνοντας, τα έκανε εισαγωγή από μια ιταλική (αυτήν εδώ) η οποία φαίνεται να τα παραγει ακόμα.

Eξαιρετική η συλλογή των φωτογραφιών σου, αλλά σου λείπει βέβαια ο περίφημος ασπρόμαυρος "μαίανδρος" που έμπαινε σε απόσταση περίπου 1 μ. από τους περιμετρικούς τοίχους.

Επίσης να αναφέρω ότι πολλά τέτοιου είδους πλακάκια που πέσαν στα χέρια μου, είχαν στην ανάποδη όψη τους σελίδα εφημερίδας (φυσικά με γεγονότα της εποχής), που σημαίνει ότι κατασκευάζονταν σε ένα υπόστρωμα που για διάφορους λόγους (να μην κολλήσουν) το στρώναν με εφημερίδες !

Και ανοίγοντας λίγο το θέμα, μια ιδιαίτερη μνεία για τις "μαρμαρίνες" : άνθισαν στη δεκαετία του 70, επειδή ήταν φτηνότερες από τα μάρμαρα. Ήταν σπασμένα κομμάτια μαρμάρου που ενώνονταν με ένα ίδιου χρώματος κονίαμα, φτιάχνοντας πλάκες περίπου 40x40. Αποδείχτηκαν αρκετά ανθεκτικές στο χρόνο, και εκείνο που "πρόδιδε" το σύστημα ήταν το κονίαμα, που με τα χρόνια άνοιγε "λακουβίτσες" και γινόταν λίγο σαν τη...φέτα !

Οι μαρμαρίνες φτιάχνονταν και "ενιαίες", σαν μωσαϊκό. Συγνώμη που παραπέμπω σε επιχείρηση, αλλά μόνο αυτή τη σχετική φωτογραφία βρήκα. Μπορεί να σας φαίνεται πολύ ρετρό δάπεδο, αλλά είδατε με μια καλή αποκατάσταση πού μπορεί να φτάσει;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krios είπε:
Είσαι του κύβου τελικά :D :D:D
Tου κύβου, του κυβισμού και ότι άλλο έχει να κάνει με αυτό το σχήμα :D

Πάντως ολα τα παραπάνω πλακάκια πρώτη φορά τα βλέπω σε πεζοδρόμιο!
 
Κάπου τον έχω δει τον μαίανδρο, δε θυμάμαι αλλά άμα τον βρω θα τον συμπληρώσω. Πάντως τα πλακάκια αυτά ήταν πολύ ανθεκτικά και αν δεν ήταν στο πεζοδρόμιο αλλά σε εσωτερικό κτηρίου, θα βλέπαμε πολύ καλύτερα τα χρώματα και τα σχέδια.
 
krios είπε:
εχω την εντυπωση οτι στην 1η φωτο(τα πλακακια που βρισκονται κατω αριστερα) και στη 2η φωτο (τα πλακακια που βρισκονται στο κατω μερος της φωτογραφιας) τα συναντησα σαν δαπεδα εκκλησιας
 
Μαίανδρος πρέπει να υπάρχει σε κάποια γραφεία του Πολυτεχνείου (του παλιού, φυσικά, στην Πατησίων), αλλά όχι σε αμφιθέατρα, σε κάποια από τα ημιυπόγεια εργαστήρια του Κτηρίου Γκίνη, ίσως και στο Κτήριο των Αρχιτεκτόνων.
 
Kambia είπε:
Αυτά
attachment.php
(τα τετραγωνάκια) υπάρχουν ακόμα στο σπίτι των θείων μου! Και όχι μόνο έξω αλλά σε όλα τα δωμάτια του σπιτιού.
Το ιδιο και στο σπίτι των δικών μου θειων για δες συμπτωση. :eek:
 
Εμένα στο σπίτι της συγχωρεμένης της γιαγιάκας μου,ακόμα ύπαρχούν ακόμα αυτα τα πλακάκια..ανεκτίμητης συναισθηματικής αξίας,διότι ειχά φάει χιλιάδες φορές μικρός τα μουτρα μου σε αυτά
 
Αξεχαστα αυτα τα χοντρα πλακακια και τα μωσαϊκα. Ωρες τα κοιτουσα γιατι μου αρεσανε και ακομα μου αρεσουν τετοια σχεδια.

Τα καλοκαιρια πολλες φορες παιζαμε στο πατωμα οποτε καποια σχεδια ηταν "δρομοι" για τα αυτοκινητακια και οτι αλλο εβγαζε ο νους μας!
 
Πίσω
Μπλουζα