Ρετρό διακοσμητικά τοίχου

Αφου μετρησα ποσα υπαρχουν στους τοιχους του σπιτιου...τελικα ειναι 10 !!!Τα 2 μονο ειναι μεγαλα...

Φωτογραφησα αυτο...καποτε βρισκοταν πανω απο την κουνια μου...τωρα βρισκεται διπλα στο pc...

[edit] Dead pics [edit] 

EDIT.θυμαμαι και ενα κομπολοι με κατι τεραστιες ξυλινες χαντρες κρεμασμενο σε εναν τοιχο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
EDIT.θυμαμαι και ενα κομπολοι με κατι τεραστιες ξυλινες χαντρες κρεμασμενο σε εναν τοιχο...
αυτό το κομπολόι το θυμάμαι σε τραπεζάκι μαρμάρινο, (ή αλάβαστρο?) τεσπα κάπως έτσι με ξύλινα σκαλιστά πόδια, αλαβάστρινα τασάκια πάνω σε σεμέν με φούντες γύρω γύρω (εννοούμε πάντα φούντες από κλωστές)

:biglaugh:
 
Θυμάμαι τα σεμεν από λευκή δαντέλα με την μία γωνία να κρέμεται μπρος απ'την οθόνη της τηλεόρασης και ασορτί σεμενάκια στα κεφαλάρια καναπέδων και πολυθρονών! Οι πολύ χρεισοχέρες θείες είχαν και στα μπράτσα του σαλονιού!!! (δεν ήταν διακοσμητικό τοιχου αλλά είναι ρετρό)

Πιάτα στους τοίχους!!! Από εποχής μπαρόκ έως και λαικής τέχνης ανακατα στους τοίχους συνήθως σε διαδρόμους και χωλ σπιτιών (νομίζω τωρα πια δεν φτιάχνουν χωλ και διαδρόμους στα σπίτια).

Ρολόι με εκρεμές από σκούρο ξύλο και το σπιτάκι του κούκου στην κορυφη...

Τοίχοι ντυμένοι με λωρίδες καθρέφτη...πιο 80's φάση...

Κάδρα με εσωτερική βελούδινη επένδυση και παράσημα πολέμου καθώς και μετάλια ανδρείας.

Και το χειρότερο ντεκόρ όλων των εποχών !!!!!!! Ταριχευμένα κεφάλια ή και ολόκληρα ζώα (σκίουροι, πουλιά, χελώνες, κτλ)...το τελευταίο σε συνδυασμό με την ταπετσαρία τοίχου σε θέμα δάσος-φύση ήταν και σο συνηθέστερο ντεκόρ στα χασάπικα...

Ωχ! Το μάτι μου:eek:!!!! Πάλι Ζωγράφησα:pistolies: :takethat: :lasercannon: :armed: :chicken:!!!

:axer: χρυσοχέρες!!!!
 
exetlaios είπε:
Και φυσικά να αποδώσουμε φόρο-τιμής στις εξαίσιες "θεματικές" ταπετσαρίες
που υπήρχαν σε σαλόνια και υπνοδωμάτια.

Αγαπημένα θέματα : Παραλία, Δάσος, Ηλιοβασίλεμα, Φύση κ.λ.π.

Εγκυκλοπαιδικά αναφέρω ότι η γυναίκα δίπλα στην παρούσα ταπετσαρία,

είναι φυσικά η Βίνα Ασίκη, από βιντεοταινία εποχής.

[edit] Dead pics [edit] 
κι ομως οι θεματικες ταπετσαριες ειναι παλι στη μοδα και μαλιστα πανακροβες!!

ψηφιακη εκτυπωση γαρ :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμείς τα έχουμε ακόμα και τα έχουμε κρεμάσει στο σπίτι στο χωριό. Τα συγκεκριμένα τα είχα στο δωμάτιο μου και είναι τέλη δεκαετίας 70. Τα έφτιαξε η μαμά μου με τα χέρια της πριν παντρευτεί.

[edit] Dead pics [edit] 




Αυτό είναι δεκαετίας 30 και άνηκε στην γιαγιά μου, στην μαμά της μαμάς μου.

[edit] Dead pics [edit] 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Hera είπε:
αυτό το κομπολόι το θυμάμαι σε τραπεζάκι μαρμάρινο, (ή αλάβαστρο?) τεσπα κάπως έτσι με ξύλινα σκαλιστά πόδια, αλαβάστρινα τασάκια πάνω σε σεμέν με φούντες γύρω γύρω (εννοούμε πάντα φούντες από κλωστές)

:biglaugh:
Η μητέρα μου το έχει ακριβώς έτσι στο σαλόνι που έχει θέμα... ρετρό. Πλάκα πλάκα θα πρέπει να σας το βγάλω μια φώτο να δείτε το σαλόνι. Η μητέρα μου έχει μαζέψει ένα σωρό ρουστίκ πράγματα απο έπιπλα, ψεύτικα άνθη και μπρούτζινα αντικείμενα. Θα σας τα βάλω αύριο.

Για την ώρα, ένα κάργα ρετρό κρεμαστό (εδώ το έχω σε πόδι) διακοσμητικό που έχω στο δωμάτιό μου είναι μια απο αυτές τις εικόνες που έχουν επικάλιψη μπρούτζου και μόνο τα κεφάλια είναι ζωγραφιστά. Είναι σαν να φοράνε αστροναυτικές στολές! LOL!
 
παιδια εγω εχω ακομα 3 τετοια στον τοιχο μου...........εχετε ιδεα για την χρηματικη τουσ αξια εκτος την συναισθηματικη?εχω και πολλα σεμεν 2 ντουλαπες προικα λες και θα υπηρχε ελειψη στα σεμεν
 
Οι γιαγιάδες είναι οι καλύτεροι pixel artists στον κόσμο!
 
χαχαχαχα!!!!!!!!

:rofl: :rofl:

πωπωπω!!!!!!!!!!!!!!!! επικά!!!!! συγχαρητήρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

να κάνουμε κ ένα thread με τα ρετρό σεμεδάκια πάνω στην τηλεόραση!!!! :D
 
Αλλο ενα καταπληκτικο ενθυμιο που κοσμουσε ενα δοκαρι στο το προηγουμενο διαμερισμα μου!

Ειχα βρει δυο σε μια παλια αποθηκη καπου στην Πετρου ραλλη. Εκει εβρισκες αρκετα ρετρο αντικειμενα αλλα εχω να περασω παρα πολυ καιρο απο τοτε...Καδρακι.jpg
 
Κάτι παλιούς ξύλινους καθρέφτες που ήταν μαζί με κρεμάστρα και βάζαν πάνω πετσέτες που έγραφαν καλημέρα τους θυμάται κανείς?
 

1@spirtoulis[/USER]

μόδα με καδρα ''καλημερα''




 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα