Ρετρό διαφημίσεις ζυμαρικών

Και... φυσικά, η γνωστή Χριστουγεννιάτικη διαφήμιση της εταιρείας ζυμαρικών MISKO με το ελκυθράκι να τρέχει και την χαρακτηριστική Χριστουγεννιάτικη μουσική: :)

 
Και βέβαια αξέχαστη είναι και η άλλη εορταστική διαφήμιση με τον Ιταλό μάγειρα και την all time classic ευχή του

I milliori auguri από Misko, κρόνια πολλά.
 
Dimitrissss είπε:
Και βέβαια αξέχαστη είναι και η άλλη εορταστική διαφήμιση με τον Ιταλό μάγειρα και την all time classic ευχή τουI milliori auguri από Misko, κρόνια πολλά.
Πολύ σωστά - αυτήν προσπάθησα αρχικά να βρω στο youtube, αλλά δε νομίζω ότι την έχει ανεβάσει κανείς... :(

Αυτή που παρέθεσα (κατά τη γνώμη μου) είναι η δεύτερη πιο χαρακτηριστική Χριστουγεννιάτικη της MISKO. :)
 
Rinus Cesar είπε:
Τέλος, το πιο αγαπημένο μου διαφημιστικό σποτ για μακαρόνια [δεν θυμάμαι για ποια ... νομίζω για τα ΜΙΣΚΟ, αλλά με επιφύλαξη το γράφω] το θυμάμαι από τις αρχές των 80ς : Προσγειώνεται ένα ελικόπτερο δίπλα σε έναν παλιό μύλο, σε κάποιο μέρος της Ελλάδας [προφανώς νησί] !!! Η πρώτη "αντιπαραβολή" που κάνει η διαφήμιση με είχε ήδη "στείλει" : βλέπαμε να γυρίζει ο μύλος και στο "καπάκι" να γυρίζει η έλικα του ελικοπτέρου που μόλις είχε προσγειωθεί !!! Και από το ελικόπτερο βγαίνουν κάμποσοι νοματαίοι και ... αρχινάνε το χορό υπό τους ήχους της μουσικής του Vangelis και, συγκεκριμένα, του "Χορού της φωτιάς" : http://youtu.be/dl2Fd55dSIk !!!! Η δε ατάκα στο τέλος του σποτ .... από της καλύτερες ατάκες που άκουσα στην τηλεόραση ως παιδάκι : "παντρέψαμε την παράδοση με τη σύγχρονη τεχνολογία" !!!
Το παραπάνω σποτ το θυμήθηκα αυτό το καλοκαίρι όταν, κατά τις διακοπές μου στην Νάξο, πήγαινα κάποιο απόγευμα με το παλιό μου αυτοκινητάκι στην απομονωμένη παραλία του Λιώνα !!! Και κάποια στιγμή πέρασα από το αιολικό πάρκο της Νάξου, αλλά πρόσεξα ότι κάτω από το ύψωμα με τους τεράαααστιους "σύγχρονους" έλικες υπήρχε ένας παλιός μύλος, πολύ καλά διατηρημένος !!! Βλέποντας αυτό το "κοντράστ" μού ήρθαν στο μυαλό οι εικόνες απ' το παραπάνω σποτ και, αυθόρμητα, "μονολόγησα" την ατάκα του .....
Ε να που βρέθηκε!!!


Γενικά στο κανάλι της Μίσκο έχει πλούσιο διαφημιστικό υλικό της Μίσκο. Αξίζει να το χαζέψει κανείς! Τα συγχαρητήρια πάνε στον bernard.c που πόσταρε το χριστουγεννιάτικο βίντεο της Μίσκο!!!
 
Πάντως αρχές 90ς ο Φώτης Σεργουλόπουλος αγνώριστος με μουστάκι έπαιξε σε διαφήμιση της Μισκο.
 
Dominion είπε:
Πάντως αρχές 90ς ο Φώτης Σεργουλόπουλος αγνώριστος με μουστάκι έπαιξε σε διαφήμιση της Μισκο.
Ο Σεργουλόπουλος με μουστάκι έπαιξε στη διαφήμιση της ΜΕΛΙΣΣΑ ;) ;) !!! "Είμαι μακαρονάς, τι να κάνουμε", ήταν το σλόγκαν στις αρχές των 90ς που .... κόλλησε στο στόμα τν πιτσιρικάδων [θυμάμαι, ως φοιτητηής, στο λεωφορείο της Τριανδρίας στη Σαλονίκη μια παρέα μικρούληδων να το επαναλαμβάνουν και να γελάνε !!! ] !!! Να λοιπόν ο Φώτης με μουστάκι :

!!! Νομίζω, μάλιστα, ότι ο Μπέζος ήταν ο πρώτος που έπαιξε σε αυτή τη "γκάμα" διαφημίσεων της "Μέλισσα" .....
 
διαφημιση με τα μακαρονια "ΜΑΚΒΕΛ" (1985) :

 
"Aρέσουν πολύ , χρόνια και χρόνια, ΗΛΙΟΣ μακαρόνια, ΗΛΙΟΣ μακαρόνια !"




Και για όσους ξέρουν μουσική, οι νότες ανά φράση περίπου έτσι :

Σολ-Ντο-Ντο-Ντο-Σι

Λα Λα-Λα-Σολ-Σολ

Λα-Λα-Λα-Σολ-Φα-Φα

Ρε-Μι-Φα-Σολ-Ρε(ψηλό)-Ντο.

Και γυναικεία φωνή κάτι σε Μπεσσο-Μαριάννα. (Αργυράκη ή Τόλη)
 
διαφημιση ζυμαρικων Stella (1982) :


σχολιο του uploader Akis Papadopoulos : " Μια απο τις κλασσικότερες διαφημίσεις της δεκαετίας του '80 ήταν αυτή των ζυμαρικών "Στέλλα" με τον συμπαθή παππού...40 χρόνια φούρναρη! έεεχει ψήηησει..." !!!!
 
Υπάρχει μήπως η διαφήμιση της "Korona" που προσέφερε σε διαγωνισμό ένα Citroen BX; Τη θυμάστε;
 
panp είπε:
"Aρέσουν πολύ , χρόνια και χρόνια, ΗΛΙΟΣ μακαρόνια, ΗΛΙΟΣ μακαρόνια !"


Και για όσους ξέρουν μουσική, οι νότες ανά φράση περίπου έτσι :

Σολ-Ντο-Ντο-Ντο-Σι

Λα Λα-Λα-Σολ-Σολ

Λα-Λα-Λα-Σολ-Φα-Φα

Ρε-Μι-Φα-Σολ-Ρε(ψηλό)-Ντο.

Και γυναικεία φωνή κάτι σε Μπεσσο-Μαριάννα. (Αργυράκη ή Τόλη)
διαφημιση μακαρονια "Ηλιος" (1984) :

σχολιο του uploader MrRetromemories: " Η φωνη της Μπεσυ Αργυρακη συνοδευει το διασημο "σινγκλακι" της ελληνικης εταιρειας ζυμαρικων "Ηλιος" ".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όταν προβλήθηκε η πρώτη διαφήμιση των ζυμαρικών ΗΛΙΟΣ, το "Αρέσουν πολύ χρόνια και χρόνια, ήλιος μακαρόνια, ήλιος μακαρόνια" ήταν το ρεφρέν από το τραγουδάκι του σποτ !!! Το κουπλέ [που το τραγουδούσε η ίδια φωνή που ακούμε στο παραπάνω βιντεάκι] άρχιζε με τη φράση : "ελάτε μαζί μας, στου ήλιου τις γεύσεις" .... Στα επόμενα διαφημιστικά σποτ "κρατήθηκε" μόνο το ρεφρενάκι από το αρχικό τραγούδι !!!

Και φυσικά ... θα έχετε καταλάβει ότι το σλόγκαν "Ηλιομαγειρέματα γεμάτα απολαύσεις" ειναι επηρεασμένο από το τραγούδι του Μανώλη Χιώτη που λέει "Ηλιοβασιλέματα γεμάτα αναμνήσεις" ......
 
sparklingeagle είπε:
Θυμάται κανείς από σας μια διαφήμιση από 3 πολύ γνωστές παλιές μάρκες ζυμαρικών της εποχής; Μιλάω ασφαλώς για την ΑΒΕΖ, την ΚΟΡΩΝΑ και την ΜΑΚΒΕΛ, οι οποίες μεσουρανούσαν εκείνα τα χρόνια και που στα τέλη των 1980s έκλεισαν.
Στο σποτάκι της ΜΑΚΒΕΛ πρωταγωνίστησε ο Δημήτρης Πουλικάκος.
Είχα να δω τα ΜΑΚΒΕΛ από τη δεκαετία του 80 και νόμιζα ότι εξαφανίστηκαν, και τα βρήκα πρόσφατα στο Σκλαβενίτη. Μήπως δεν τα έφερναν στην Αθήνα?

audiodee είπε:
Ως μακαρονάς, χθες βράδυ θυμήθηκα τη διαφήμιση για τα μακαρόνια Buitoni, που ήταν κάποιος που σήκωνε το πηρούνι με τα μακαρόνια να δείξει πόσο μακριά ήταν.
Και τα μακαρόνια Star που μου φάνηκε λες και κυκλοφόρησαν μια βδομάδα μόνο, και τα διαφήμιζε μια ηθοποιός που την είδαμε για λίγο στη Λάμψη.

...Ωχ, μόλις διάβασα ότι η βιομηχανία ζυμαρικών Σταρ είναι η παλαιότερη της Ελλάδος, από το 1890 που κινούσε τα μηχανήματα γαϊδουράκι ή άλογο!
"Μακαρόνια ΣΤΑΡ. Δοκιμάστε τα και θα με θυμηθείτε"

Rinus Cesar είπε:
"Σαράντα χρόνια φούρναρης, έεεχω ψήσει !!!", έλεγε εκείνος ο συμπαθέστατος, μεγάλης ηλικίας, κύριος που διαφήμιζε τα μακαρόνια ΣΤΕΛΛΑ [και μάλιστα η φάτσα του ... ίδιος φούρναρης, η ιδανική επιλογή] !!! Σε αυτό το σποτ υπήρξε και "απάντηση" λίγους μήνες μετά, με τον κυρ φούρναρη και την κυρά του να κάνουν τραπέζι σε πολύ κόσμο στην αυλή του σπιτιού τους [προφανώς σε κάποιο χωριό] και οι καλεσμένοι τους να δηλώνουν εντυπωσιασμένοι από τα μακαρόνια με κρέας κλπ !!! Και η κυρά του φούρναρη να τους απαντά : "εεεμ, σαράντα χρόνια φούρναρης" !!!!
Διαφήμιση Στέλλα γύρω στο '80:

(Κοπέλα με μίνι περπατάει στο δρόμο, και ακούγεται μια αντρική φωνή)

- Πω πω, τι σε ταϊζει η μάνα σου παιδάκι μου?

(Η κοπέλα γυρίζει)

- Μακαρόνια Στέλλα!

Και μια άλλη διαφήμιση που δε θυμάμαι μάρκα, μας λέει ότι "η σάλτσα σκεπάζει την αλήθεια" και μας προτρέπει να δοκιμάσουμε τα μακαρόνια σκέτα, χωρίς σάλτσα και τυρί.
 
Μού ήρθαν άλλες δύο φλασιές :

α/ Για μία από τις πρώτες ['ισως και την πρώτη] διαφήμιση που γυρίστηκε για τα μακαρόνια ΑΒΕΖ, την οποία χρονολογώ τέλη 70ς / αρχές 80ς !!! Δείχνει διάφορους τύπους, από ξένες χώρες, να μιλούν για τα μακαρόνια ΑΒΕΖ !!! Θυμάμαι έναν Εγγλέζο κύριο να λέει κάτι σαν : "Αβέζ, it's good to me", και έναν Ιταλό να λέει γεμάτος ενθουσιασμό : "Αβέζ, buona pasta" [και φυσικά ... η παιδική απορία προς τη μητέρα μου : "μαμά, γιατί λέει "πάστα", αφού διαφημίζει μακαρόνια" ??? Και τότε μού εξηγήθηκε "πώς λένε οι Ιταλοί τα μακαρόνια" #) #)] !!! Και στο τέλος η διαφήμιση δείχνει έναν Έλληνα, με μουστάκι, να λέει : "Δηλαδή, το καλό να λέγεται" και ... να βάζει στο στόμα του μια πηρουνιά μακαρόνια !!!

- Και η επόμενη διαφήμιση είναι από τις αρχές των 80ς [1980 / 1981] !!! Πρόκειται για τη διαφήμιση με την οποία μάς "συστήθηκαν" τα μακαρόνια ΣΤΕΛΛΑ [και πάλι, αν κάποιος θυμάται προγενέστερο σποτ για τα ΣΤΕΛΛΑ με συμπληρώνει :flower: :flower:] !!! Η διαφήμιση αυτή ήταν "καρτουνίστικη", με πολύ απλα σχέδια !!! Έδειχνε μια οικογένεια [μπαμπάς, μαμά και τα δύο αγοράκια τους, τα οποία μάς παρέπεμπαν σε Μπόλεκ και Λόλεκ] να βρίσκεται σε ένα εστιατόριο και να έχει παραγγείλει μακαρόνια !!! Και ο σερβιτόρος του μαγαζιού ετοιμάζεται να σερβίρει μια μεγάλη πιατέλα με μακαρονάδα που αχνίζει !!! Και την ώρα που περιφέρεται με τον δίσκο και την αχνιστή πιατέλα, τα μέλη της οικογένειας , που κάθεται στο τραπέζι, αρχίζουν να μιλάνε με ... στιχάκια, όλα σχετιζόμενα με τα μακαρόνια ΣΤΕΛΛΑ που καταφθανουν στο τραπέζι τους !!! Από αυτά τα στιχάκια μού έχει μείνει η τελευταία ατάκα : Το μεγαλύτερο παιδάκι ρίχνει μια μικρή φάπα στο κεφάλι του μικρότερου αδελφού του και του λέει : "Δεν τα βλέπεις βρε κεφάλα ;;; / ειν' αλλιώτικα από τ΄ άλλα" !!! [[[Η ατάκα αυτή χρησιμοποιήθηκε κατά κόρον από εμάς τους τόοοτε πιτσιρικάδες, ιδίως όταν θέλαμε να "πειράξουμε' κάποιο συνομήλικό μας παιδάκι #) :p :sealed:]]]]
 
Rinus Cesar είπε:
Μού ήρθαν άλλες δύο φλασιές :
α/ Για μία από τις πρώτες ['ισως και την πρώτη] διαφήμιση που γυρίστηκε για τα μακαρόνια ΑΒΕΖ, την οποία χρονολογώ τέλη 70ς / αρχές 80ς !!! Δείχνει διάφορους τύπους, από ξένες χώρες, να μιλούν για τα μακαρόνια ΑΒΕΖ !!! Θυμάμαι έναν Εγγλέζο κύριο να λέει κάτι σαν : "Αβέζ, it's good to me", και έναν Ιταλό να λέει γεμάτος ενθουσιασμό : "Αβέζ, buona pasta" [και φυσικά ... η παιδική απορία προς τη μητέρα μου : "μαμά, γιατί λέει "πάστα", αφού διαφημίζει μακαρόνια" ??? Και τότε μού εξηγήθηκε "πώς λένε οι Ιταλοί τα μακαρόνια" #) #)] !!! Και στο τέλος η διαφήμιση δείχνει έναν Έλληνα, με μουστάκι, να λέει : "Δηλαδή, το καλό να λέγεται" και ... να βάζει στο στόμα του μια πηρουνιά μακαρόνια !!!
Απ' ότι θυμάμαι, ο Άγγλος έλεγε "It's too good to miss", επίσης είχε και έναν Γάλλο πριν τον Ιταλό και τον Έλληνα.

Rinus Cesar είπε:
- Και η επόμενη διαφήμιση είναι από τις αρχές των 80ς [1980 / 1981] !!! Πρόκειται για τη διαφήμιση με την οποία μάς "συστήθηκαν" τα μακαρόνια ΣΤΕΛΛΑ [και πάλι, αν κάποιος θυμάται προγενέστερο σποτ για τα ΣΤΕΛΛΑ με συμπληρώνει :flower: :flower:] !!! Η διαφήμιση αυτή ήταν "καρτουνίστικη", με πολύ απλα σχέδια !!! Έδειχνε μια οικογένεια [μπαμπάς, μαμά και τα δύο αγοράκια τους, τα οποία μάς παρέπεμπαν σε Μπόλεκ και Λόλεκ] να βρίσκεται σε ένα εστιατόριο και να έχει παραγγείλει μακαρόνια !!! Και ο σερβιτόρος του μαγαζιού ετοιμάζεται να σερβίρει μια μεγάλη πιατέλα με μακαρονάδα που αχνίζει !!! Και την ώρα που περιφέρεται με τον δίσκο και την αχνιστή πιατέλα, τα μέλη της οικογένειας , που κάθεται στο τραπέζι, αρχίζουν να μιλάνε με ... στιχάκια, όλα σχετιζόμενα με τα μακαρόνια ΣΤΕΛΛΑ που καταφθανουν στο τραπέζι τους !!! Από αυτά τα στιχάκια μού έχει μείνει η τελευταία ατάκα : Το μεγαλύτερο παιδάκι ρίχνει μια μικρή φάπα στο κεφάλι του μικρότερου αδελφού του και του λέει : "Δεν τα βλέπεις βρε κεφάλα ;;; / ειν' αλλιώτικα από τ΄ άλλα" !!! [[[Η ατάκα αυτή χρησιμοποιήθηκε κατά κόρον από εμάς τους τόοοτε πιτσιρικάδες, ιδίως όταν θέλαμε να "πειράξουμε' κάποιο συνομήλικό μας παιδάκι #) :p :sealed:]]]]
Νομίζω ότι ήταν στο σπίτι της οικογένειας, γιατί θυμάμαι ότι σήκωναν τα πιάτα και κάποιος τους σερβίριζε (μάλλον η μαμά) και επίσης ταιριάζει και με το διάλογο.

(Μπαμπάς) Πω πω μια πιατέλα!

(Γιαγιά) Σίγουρα θα είναι τρέλα!

(Κόρη) Θέλω όλη την πιατέλα!

(Μικρός γιός) Είναι μακαρόνια Στέλλα?

(Μεγάλος γιός) Δεν τα βλέπεις βρε κεφάλα? Είν' αλλιώτικα από τ' άλλα!


 
manos311 είπε:
Απ' ότι θυμάμαι, ο Άγγλος έλεγε "It's too good to miss", επίσης είχε και έναν Γάλλο πριν τον Ιταλό και τον Έλληνα.


(Μπαμπάς) Πω πω μια πιατέλα!

(Γιαγιά) Σίγουρα θα είναι τρέλα!

(Κόρη) Θέλω όλη την πιατέλα!

(Μικρός γιός) Είναι μακαρόνια Στέλλα?

(Μεγάλος γιός) Δεν τα βλέπεις βρε κεφάλα? Είν' αλλιώτικα από τ' άλλα!


Χα χααα ... είσαι φοβερός, θυμάσαι όλη τη "στιχομυθία" για τα μακαρόνια "Στέλλα" :flower: :flower: :flower: !!! Όσο για τη διαφήμιση της ΑΒΕΖ, τα τόοοτε παιδικά μου αυτάκια έπιαναν από την ατάκα του, κάπως μεγάλης ηλικιας, Εγγλέζου : "Αβέζ, ιτς γκουντ του του μι" :p :p#) #)
 
Και φυσικά, στο νου έρχεται και η "γηπεδική" παράφραση για τον τότε παίχτη του Παναθηναϊκού, "ΑΒΕΖ, ΑΒΕΖ, ........ Aλβαρέζ !"

(τα "γαλλικά" είναι υπερθετικός βαθμός γνωστής λέξης από "π")
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα