Ρετρό διαφημίσεις ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών συσκευών

attachment.php
 
saboter είπε:
Σας παρουσιάζω τη μοναδική διασωθέντα μικροσυσκευή Siemens που άντεξε μέχρι τις αρχές του 21ου Αιώνα! :D Δυστυχώς γνήσιο ανταλλακτικό πλαστικό δοχείο δεν υπάρχει, αλλά όοοοταν βρεθεί κατάλληλο θα ξαναλειτουργήσει! :D

7u8v4.jpg


vmtU9.jpg
 
Nassos83 είπε:
Σας παρουσιάζω τη μοναδική διασωθέντα μικροσυσκευή Siemens που άντεξε μέχρι τις αρχές του 21ου Αιώνα! :D Δυστυχώς γνήσιο ανταλλακτικό πλαστικό δοχείο δεν υπάρχει, αλλά όοοοταν βρεθεί κατάλληλο θα ξαναλειτουργήσει! :D
Πλάκα κάνεις! :D

Τι λες, ρε θηρίο! Πώς επέζησε? :)

Όταν λες "πλαστικό δοχείο", εννοείς αυτό που πέφτει ο καφές? Το διάφανο?

Ή το από πάνω που μπαίνει το φίλτρο και ο καφές?
 
Ναι το διάφανο εννοώ. Ακόμη στο ψάξιμο είμαστε για να βρούμε παρεμφερές. Τα υπόλοιπα εξαρτήματα υπάρχουν ακόμη!

Πώς επέζησε; Έλα μου ντε. Εϊμαι της άποψης ότι τα προϊόντα τότε μάλλον φτιάχνονταν από "εξωτικά υλικά" για να αντέχουν στο χρόνο! :D
 
Nassos83 είπε:
Ναι το διάφανο εννοώ. Ακόμη στο ψάξιμο είμαστε για να βρούμε παρεμφερές. Τα υπόλοιπα εξαρτήματα υπάρχουν ακόμη!
Πώς επέζησε; Έλα μου ντε. Εϊμαι της άποψης ότι τα προϊόντα τότε μάλλον φτιάχνονταν από "εξωτικά υλικά" για να αντέχουν στο χρόνο! :D
Τι να πω! :D

:bow:

Αν έχεις κι άλλες συσκευές της διαφήμισης, καλοδεχούμενες! ;)
 
Η μητέρα μου είχε και το κόκκινο πιστολάκι, αλλά χάλασε πριν καμιά 20αριά χρόνια. Ακόμη και σπασμένο όμως δούλευε!
 
Θερμάστρα πετρελαίου ΙΖΟΛΑ

attachment.php


Ραδιογραμμόφωνα SABA & TONFUNK

attachment.php
 
attachment.php


Αυτό το ψυγείο το έχω και λειτουργεί ακόμα! :D

siemen10.jpg


Από εδώ θυμάμαι το αερόθερμο σε μία γειτόνισσα..
 
Τηλεόραση Westinghouse-Πίτσος τον Δεκέμβριο του 1969.




Westinghouse TV -14-12-1969 Ad.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διαφημιση VHS Panasonic :)

attachment.php
 
Μπράβο ρε Κατερινάκι! :)

Το κειμενάκι με τα σκιτσάκια, ή το πρόλαβα, ή μας το είχαν δώσει φωτοτυπία τίποτα στο σχολείο, πάντως το θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά! :)

Κοίτα να δεις μ' ένα τόσο απλό πράγμα, πόσο έξυπνη διαφήμιση μπορείς να φτιάξεις! :)
 
Αυτή η διαφήμιση θα ταίριαζε και για ένα άλλο θέμα (καιρό έχω να δω κάτι να δημοσιεύεται εκεί) με σεξιστικές διαφημίσεις, αφού το ψυγείο και το σίδερο θεωρούνται δώρα για κοριτσάκι, και μάλιστα "προίκα". Πάντως βλέπω ότι τα τότε εικονογραφημένα "κουίζ" του ΚΥΡ ήταν πολύ πιο έξυπνα από τα τωρινά του και κάποιες λέξεις θέλανε λίγη σκέψη να αποκρυπτογραφηθούν (δαιμονιωδώς, εκτυφλωτικό).
 
Πάντως μεγάλη πίκρα πρέπει να ήταν αυτή τη τηλεόραση, γιατί μετά επηκράτησε το σύστημα PAL ! Δεν ξέρω, το υποστήριζε ή πήγε για πέταμα;
 
ΦΖΠ1 είπε:
Πάντως μεγάλη πίκρα πρέπει να ήταν αυτή τη τηλεόραση, γιατί μετά επηκράτησε το σύστημα PAL ! Δεν ξέρω, το υποστήριζε ή πήγε για πέταμα;
Το PAL ηλθε στην Ελλαδα με την εναρξη μεταδοσης των δορυφορικων καναλιων,και κατοπιν με τα ιδιωτικα.Εως και το 1990 η ΕΡΤ ηταν σε SECAM(ισως και 1-2 χρονια αργοτερα).Η συγκεκριμενη τηλεοραση λογικα πρεπει να υποστηριζε μονο SECAM.
 
Ολες υποστηριζαν PAL/Secam - δεν υπηρξε προβλημα με αυτο το θεμα.
 
Πίσω
Μπλουζα