Ρετρό διαφημίσεις ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών συσκευών

H πρώτη μου τηλεόραση ήταν μια Grundig σαν αυτή της διαφήμισης, με ροδάκια, και φυσικά ασπρόμαυρη!

Τον Ιούλιο του 1969, ενόψει της επικείμενης αποστολής του ανθρώπου στη Σελήνη, η διαφήμιση ήταν αυτή

 
Οι φωτογραφιες που που ποσταρω είναι από διαφορα θεατρικά προγράμματα της δεκαετιας του 80. Ειναι η πρώτη φορά που ανεβαζω φωτό σε φορουμ και ζητώ την κατανόηση σας για τυχόν λάθη!

Ευχαριστώ τον Wally για την τεχνική υποστήριξη!

Θα ακολουθήσουν κι άλλες.

AKAI VCR, SANYO A/C

akai.jpg

LastScan3.jpg

attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλη φαση! Απλα πανω απο τις φωτο να γραφετε και σε τι προιον αναφερεται.

Ετσι πχ καποιος φιλος που ψαχνει για διαφημισεις AKAI να εντοπισει τη φωτο που ανεβασατε
 
Υπεροχες, φανταστικες! Μπραβο, παιδια!!

Εχω χαθει με πολλες απο αυτες, στις παιδικες αναμνησεις μου....
 
Βιντεο Sanyo

attachment.php


Ηλεκτρικες συσκευες VERA (Ελληνικες!)

attachment.php


tv satelite center

attachment.php


vera.jpg

sat tv.jpg

sanyo vhs.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρετρό διαφημίσεις ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών συσκευών [έντυπες]

Εδώ μπορούμε να συζητάμε και να βάζουμε φωτογραφίες από έντυπες διαφημίσεις με ηλεκτρικές ή και ηλεκτρονικές συσκευές. Μιας και ήταν η πρώτη μας τηλεόραση που είχαμε στο εξωτερικό (από τα γενοφάσκια μου αυτήν είχα! με ροδάκια) βάζω την Grundig.

Από το 1972.

grundig tv ad 1972.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πσσσ! 15.300 δρχ. (αχχ δραχμουλα μας λειπεις)

Την ειχα πετυχει σε καραβι οταν ημουν μικρος και ταξιδευαμε μαζι με τον Πατερα μου

που ηταν Καπετανιος και θυμαμαι που καθομουν στην τραπεζαρια του καραβιου και εβλεπα τηλεοραση οταν φταναμε στα λιμανια....

Νομιζω οτι τα κουμπια δεξια ηταν τα καναλια που ειχε (εαν ειναι αυτη βεβαια η τηλεοραση που λεω)

γιατι τα πατουσα συνεχεια και επαιζα με αυτα καθως κανανε ενα πολυ δυνατο θορυβι "ΤΑΚ".... :D
 
circleag είπε:
Πσσσ! 15.300 δρχ. (αχχ δραχμουλα μας λειπεις)
Την ειχα πετυχει σε καραβι οταν ημουν μικρος και ταξιδευαμε μαζι με τον Πατερα μου

που ηταν Καπετανιος και θυμαμαι που καθομουν στην τραπεζαρια του καραβιου και εβλεπα τηλεοραση οταν φταναμε στα λιμανια....

Νομιζω οτι τα κουμπια δεξια ηταν τα καναλια που ειχε (εαν ειναι αυτη βεβαια η τηλεοραση που λεω)

γιατι τα πατουσα συνεχεια και επαιζα με αυτα καθως κανανε ενα πολυ δυνατο θορυβι "ΤΑΚ".... :D
Καλά λες, κι εγώ τα θυμάμαι που τα έστριβα και έφευγε η ασπρόμαυρη και πολλές φορές χάλια λόγω περιοχής λήψης του σήματος, εικόνα.... :)
 
ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΣΑΟΥΜΠ 1966.jpg

ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΕΦΕΠΠΙ 1966.jpg

plyntirio pitsos 1966.jpg

Δυο ακόμα τηλεοράσεις και ένα πλυντήριο από το 1966.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stiebel eltron 81.jpg

Διασκεδαστική διαφήμιση των θερμαντικών μέσων STIEBEL ELTRON (θερμοπομποί Νορβηγίας). Είχαμε τους ίδιους (στο β' μισό της δεκαετίας του ' 80) και είχαμε αυτόματο διακόπτη. Από το 1981.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tv philips 1969 1.jpg

efeppi tv2 1969.jpg

tv philips 1969 2.jpg

ΕΦΕΠΠΙ ξανά, αναμεσα στην PHILIPS! Δεκαετία 1960 ξανά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ηλιακό κομπιουτεράκι Toshiba (1982).

solar toshiba 82.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ποποοο :)

ειναι ολες απιστευτες.

πολυ οραιο υλικο
 
17.jpg
18.jpg


28.jpg
31.jpg


41.jpg


64.jpg


63.jpg


79.jpg


115.jpg


116.jpg


114.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
87.jpg


86.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έγχρωμη διαφήμιση ασπρόμαυρης τηλεόρασης Πίτσος, με ενσύρματο τηλεκοντρόλ. (1971)

attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα