Ρετρό δώρα στο σχολείο

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.049
Θυμάστε μια συνήθεια όταν πηγαίναμε σχολείο, την "ανταλλαγή δώρων" ;

Συνήθως γινόταν κατόπιν προτροπής της καθηγήτριας.

Οι μαθητές συμφωνούσαν ένα (συμβολικό ποσό), π.χ. 500δραχμές.

Κάθε μαθητής όφειλε να αγοράσει ένα δώρο περίπου ίσης αξίας.

Την επόμενη μέρα, κάθε δώρο έμπαινε σε "κλήρωση",

και ο καθένας κέρδιζε από ένα.

Αν και ακουγόταν όμορφο σαν ιδέα, στην πράξη δε με έπειθε καθόλου.

Ήταν μάλλον αδύνατον να είσαι τόσο τυχερός,

ώστε να σου κληρωθεί κάτι που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ήθελες !
 
Απίστευτα νοσταλγικό!

Θυμάμαι οτι κάναμε την ανταλλαγή δώρων, πριν τη διακοπή για τις γιορτές των Χριστουγένων και της Πρωτοχρονιάς.

Οι μικρές ατζεντούλες ήταν στην ημερησια διάταξη! :D
 
Κάτι θυμάμαι..είχα κερδίσει στην τρίτη τάξη ένα σπιρτούλη και νομίζω πως ήταν μέσα σε ένα σπιρτόκουτο λίγο μεγαλύτερο από τα κανονικά ασφαλώς.
 
Επίσης θυμάμαι μια "μόδα" περί "χορηγών".

Στο σχολείο κανονίζαμε εκδήλωση (στην τάξη) κάθε Xριστούγεννα.

Πριν την εκδήλωση παίρναμε σβάρνα τα κεντρικά καταστήματα της πόλης,

και λέγαμε στους καταστηματάρχες να μας προσφέρουν κάποιο δώρο για τη γιορτή μας,

εν είδει "χορηγίας" και εμείς θα αναλαμβάναμε να αναφέρουμε το όνομα του μαγαζιού,

κατά τη διάρκεια της σχολικής εκδήλωσης.

Όταν το είχα ακούσει μου φάνηκε ότι θα είχε πλήρη αποτυχία.

Παραδόξως όταν το κάναμε, βρέθηκαν πολλοί που δώσανε κάτι !

Από ... ένα σαμπουάν μέχρι ... φούτερ !

Άραγε στις μέρες μας θα υπήρχε ανταπόκριση από τους καταστηματάρχες,

σε παρόμοια έκκληση μαθητών ;
 
exetlaios είπε:
Επίσης θυμάμαι μια "μόδα" περί "χορηγών".
Στο σχολείο κανονίζαμε εκδήλωση (στην τάξη) κάθε Xριστούγεννα.

Πριν την εκδήλωση παίρναμε σβάρνα τα κεντρικά καταστήματα της πόλης,

και λέγαμε στους καταστηματάρχες να μας προσφέρουν κάποιο δώρο για τη γιορτή μας,

εν είδει "χορηγίας" και εμείς θα αναλαμβάναμε να αναφέρουμε το όνομα του μαγαζιού,

κατά τη διάρκεια της σχολικής εκδήλωσης.

Όταν το είχα ακούσει μου φάνηκε ότι θα είχε πλήρη αποτυχία.

Παραδόξως όταν το κάναμε, βρέθηκαν πολλοί που δώσανε κάτι !

Από ... ένα σαμπουάν μέχρι ... φούτερ !

Άραγε στις μέρες μας θα υπήρχε ανταπόκριση από τους καταστηματάρχες,

σε παρόμοια έκκληση μαθητών ;
Υπάρχει.

Ηταν η κοράκλα στην ομάδα που βγήκε στην γύρα για λογ/μο μιας εκδήλωσης της Ραλλείου, φέτος τα Χριστούγεννα. Παραδόξως ακόμα και στις μέρες μας υπάρχουν μπερκετιλίδικα δωράκια από τους καταστηματάρχες, καλά τα πήγαν!!
 
Εμένα αυτές οι ανταλλαγές δώρων μου έχουν αφήσει ψυχολογικά τραύματα. Θυμάμαι πως ενώ ζητούσα από τη μαμά μου να μου αγοράσει κάτι ομορφούλικο για να το βάλουμε στην κλήρωση, ο,τι τύχαινε σε έμενα ήταν είτε εξαιρετικά κακόγουστο, είτε από τα παραπεταμένα του σπιτιού του συμμαθητή μου που το είχε φέρει...
omg.gif


Μια φορά ήμουν μάλιστα τόσο άτυχη, που στην κλήρωση πέτυχα το δικό μου δώρο!

Αχ, τα θυμήθηκα και συγχύστηκα...
raven.gif
 
Altheliel είπε:
Μια φορά ήμουν μάλιστα τόσο άτυχη, που στην κλήρωση πέτυχα το δικό μου δώρο!Αχ, τα θυμήθηκα και συγχύστηκα...
raven.gif
Αν σε παρηγορει και σε μενα μια χρονια μου ετυχε να παρω το δικο μου δωρο :tickle:

Τωρα που το θυμαμαι παντως με πιανει απιστευτο γελιο :)
 
εγώ μια χρονιά είχα βάλει στο μάτι ένα επιτραπέζιο (κάμποσα παιχνίδια σε ένα, νομίζω 20 σε ένα- τύπου γκρινιάρης, φιδάκι κλπ). ευχόμουν να το κερδίσω ΄και τελικά...το κέρδισα! πραγματικά τότε είχα πιστέψει ότι το κέρδισα με τη δύναμη της σκέψης! (το λέμε και ιδέες μεγαλείου εμείς οι ψυχολόγοι!¨:Ρ)

υγ:τελικά το παιχνίδι ήταν μάπα
 
Στο δικό μου σχολείο δεν κάναμε ανταλλαγές δώρων :icon_cry: , γιατί ήταν τσιφούτηδες σαν τον Σκρούτζ! :biglaugh:
 
Δεν πειραζει παιδι μου - στην επομενη συναντηση του GRM θα μας δωσει ο Rygar δωρα. :biglaugh:
 
Kambia είπε:
Αν σε παρηγορει και σε μενα μια χρονια μου ετυχε να παρω το δικο μου δωρο :tickle:
Τωρα που το θυμαμαι παντως με πιανει απιστευτο γελιο :)
Εγώ μια φορά είχα αργήσει να πάω στη γιορτή όπου γινόταν και η ανταλλαγή δώρων και έφτασα αφού είχε γίνει. Εκεί λοιπόν βρήκα έναν που του είχε τύχει το δικό του δώρο και αντάλλαξα μ'αυτόν! :biglaugh:
 
exetlaios είπε:
Θυμάστε μια συνήθεια όταν πηγαίναμε σχολείο, την "ανταλλαγή δώρων" ;
Συνήθως γινόταν κατόπιν προτροπής της καθηγήτριας.

Οι μαθητές συμφωνούσαν ένα (συμβολικό ποσό), π.χ. 500δραχμές.

Κάθε μαθητής όφειλε να αγοράσει ένα δώρο περίπου ίσης αξίας.

Την επόμενη μέρα, κάθε δώρο έμπαινε σε "κλήρωση",

και ο καθένας κέρδιζε από ένα.

Αν και ακουγόταν όμορφο σαν ιδέα, στην πράξη δε με έπειθε καθόλου.

Ήταν μάλλον αδύνατον να είσαι τόσο τυχερός,

ώστε να σου κληρωθεί κάτι που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ήθελες !
Ενω τωρα αντι να πηγαινουν τα παιδια στο σχολειο με λεφτα δινουν δωρα στην κυρια τους
 
Εμενα παλι στο σχολειο μου δεν ειχε νοημα ολο αυτο..Πηγαινα στο αρσακειο :)mad:) και εκει μεσα δεν ειχε αξια να κανεις δωρα..Κανενας δεν εκτιμουσε την κινηση αλλα μονο το ποσο κοστιζε το δωρο... :icon_cry:
 
Kambia είπε:
Αν σε παρηγορει και σε μενα μια χρονια μου ετυχε να παρω το δικο μου δωρο :tickle:
Τωρα που το θυμαμαι παντως με πιανει απιστευτο γελιο :)

αμ αν θα πετύχαινα δικό μου δώρο θα μου πανευτυχής!! Μια χρονιά μου χε τύχει μία κούπα που γραφε πάνω πασοκ!

:confused:
 
Ήρα είπε:
αμ αν θα πετύχαινα δικό μου δώρο θα μου πανευτυχής!! Μια χρονιά μου χε τύχει μία κούπα που γραφε πάνω πασοκ!
:confused:
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Εγώ μια χρονιά δεν πρόλαβα να πάρω δώρο (στο δημοτικό) και πήγα το πρωί , πριν το σχολείο , σ'ένα ψιλικατζήδικο κι αγόρασα σοκολάτες, σοκοφρέτες, γλυφιζτσούρια κ.τ.λ. ... Για κακή μου τύχη το κέρδισε η ψιλομύτα της τάξης και με έκανε να νοιώσω πολύ ρόμπα για το δώρο μου:sad:... Και τότε ο καλός μου ξαδερφούλης (και συμμαθητής μου ταυτόχρονα), πήγε σαν ιππότης και της λέει

-Ανταλλάζουμε γιατί το δικό μου δεν μου αρέσει καθόλου? (για να σταματήσει αυτή το κουτσομπολιό και να μην νοιώθω εγώ άσχημα)... Αλλά τα πράγματα γίνανε χειρότερα...Το δώρο που είπε ο ξαδερφός μου ότι δεν του άρεσε ήταν το δικό της δώρο:animeek:... φαντάζεστε την συνέχεια:argue:... Την επόμενη χρονιά δεν ανταλλάξαμε δώρα φυσικά στην τάξη...
 
Ήρα είπε:
αμ αν θα πετύχαινα δικό μου δώρο θα μου πανευτυχής!! Μια χρονιά μου χε τύχει μία κούπα που γραφε πάνω πασοκ!
:confused:
Γειά σου βρε Ήρα, πέθανα στο γέλιο...... :D :D :biglaugh::biglaugh:
 
Ήρα είπε:
αμ αν θα πετύχαινα δικό μου δώρο θα μου πανευτυχής!! Μια χρονιά μου χε τύχει μία κούπα που γραφε πάνω πασοκ!
:confused:

:tickle: :tickle:

να υποθέσω πως σε πείραξε που δεν είχε και φωτογραφία του Ανδρέα; :fafoutis:
 
Altheliel είπε:
.... Θυμάμαι πως ενώ ζητούσα από τη μαμά μου να μου αγοράσει κάτι ομορφούλικο για να το βάλουμε στην κλήρωση, ο,τι τύχαινε σε έμενα ήταν είτε εξαιρετικά κακόγουστο, είτε από τα παραπεταμένα του σπιτιού του συμμαθητή μου που το είχε φέρει...
omg.gif
Μια φορά ήμουν μάλιστα τόσο άτυχη, που στην κλήρωση πέτυχα το δικό μου δώρο!

...
raven.gif

Ε, μάλλον τυχερή θα ήσουν εκείνη τη φορά :)
 
Σε μια τέτοια ανταλλαγή δώρων (5η δημοτικού) ενώ εγώ είχα πάρει κάτι καλό, μου είχε τύχει μία μακακία τελειως ξεφτίλα και του πεντόδραχμου.... τα είχα πάρει κρανίο θυμάμαι....

είχα εντοπίσει το ένοχο κορίτσι που την είχε φέρει και ένιωθα μια πελώρια λαχτάρα να την αρχίσω στις μάπες. :D
 
MamaMyrto είπε:
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Εγώ μια χρονιά δεν πρόλαβα να πάρω δώρο (στο δημοτικό) και πήγα το πρωί , πριν το σχολείο , σ'ένα ψιλικατζήδικο κι αγόρασα σοκολάτες, σοκοφρέτες, γλυφιζτσούρια κ.τ.λ. ... Για κακή μου τύχη το κέρδισε η ψιλομύτα της τάξης και με έκανε να νοιώσω πολύ ρόμπα για το δώρο μου:sad:... Και τότε ο καλός μου ξαδερφούλης (και συμμαθητής μου ταυτόχρονα), πήγε σαν ιππότης και της λέει

-Ανταλλάζουμε γιατί το δικό μου δεν μου αρέσει καθόλου? (για να σταματήσει αυτή το κουτσομπολιό και να μην νοιώθω εγώ άσχημα)... Αλλά τα πράγματα γίνανε χειρότερα...Το δώρο που είπε ο ξαδερφός μου ότι δεν του άρεσε ήταν το δικό της δώρο:animeek:... φαντάζεστε την συνέχεια:argue:... Την επόμενη χρονιά δεν ανταλλάξαμε δώρα φυσικά στην τάξη...
Πω πω... Θα ήθελα να έβλεπα τα μούτρα της!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα