Ρετρό εκδότες! (προσωπικές προσπάθειες, σχολικές εφημερίδες κτλ)

DINO είπε:
Όσον αφορά τον Amstrad, αγαπητέ billy, έτυχε ο φίλος μου να τον έχει, οπότε... :D
E, δεν παίζεσαι !! Είσαι τελικά αθεράπευτος !! :D

...πάντως κάτι ήξερε ο φίλος σου - να 'ναι καλά το παιδί !! :D (αν μιλάτε ακόμα, παρακαλώ να του μεταφέρεις τα σέβη μου !! :D :D :D )

Πάντως με Αmstrad ή χωρίς, το περιοδικό είναι φο-βε-ρό !! :thumbup:
 
Άχου τι μου θυμήσατε...

έτσι ήταν και οι δικές μας....

πωπω... συγκινήθηκα!!!
 
DINO εισαι Τιτανομεγιστοτεραστιος !!! Σεβασμος !!!
 
Φοβερή δουλειά DINO!! :thumbup:

Αυτό με την ισοπέδωση των κτηρίων της Νέας Υόρκης, ήταν όντως παιχνίδι σε υπολογιστή;;; :xm: (Ξύπνησε η ΣΙΑ μέσα μου!!! :p )
 
...σίγουρα ήταν !! :D

Παιχνίδια σε αυτό το μοτίβο (και παραλλαγές τους) λόγω της απλότητάς τους μπορούσε να τα πετύχει κανείς συχνά σε listings όχι μόνο της εποχής εκείνης, αλλά και αρκετά χρόνια νωρίτερα (βλέπε "Air Attack", "Blitz", "City Bomber", κλπ).

Το περιοδικό όντως "λέει" τρελλά !! :headbangdude: Δεν χορταίνω να το διαβάζω !!
 
Dino με εστειλες!
 
Dino, Dino ... δεν έχω λόγια να περιγράψω τον θαυμασμό μου !... και δεν αστειεύομαι καθόλου.
 
Eεεεει θελω software ποιοτητας! Σε ποια οδο πρεπει να παω ντεεεεεεεεε;

Καλα, listing με το χερι... υποκλινομαι!
 
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! Θα σου στείλω PM!!! :biglaugh:

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια... Το ήξερα οτι θα το εκτιμήσετε!!! :biglaugh:
 
Μπράβο και από μένα, όχι ότι είναι αρκετό βέβαια. Μα πόσο όμορφα είναι όλα .... και φαντάζομαι πόσες ώρες αφιερώσατε για να στήσετε όλες αυτές τις εκδόσεις.

Τελικά η συνέχεια της εικονογραφημένης ιστορίας με τον Policeman και το τρακάρισμα υφίσταται; Αν ναι, θα ήταν πολύ δύσκολο να τη δούμε εδώ; Question: Η σειρήνα του περιπολικού κάνει "Ο Υ Ι" ή "Ο Υ".

(Ελπίζω να έχεις το χρόνο να σχεδιάζεις / ζωγραφίζεις ακόμα και να μην τα έχεις εγκαταλείψει).
 
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!

Να'σαι καλά caprice...

Το περιπολικό κάνει "ΟΥΙΙΙΙ"!!! :)

Προσπαθώ να θυμηθώ από ποιό περιοδικό είναι το κόμικ, το οποίο το κάναμε αντιγραφή (προσοχή: όχι ξεπατικούρα)....

Μάλλον από κανα Μπλεκ ή κανά Αγόρι, πρέπι να είναι...

Αν πέσει στα χέρια μου, θα ποστάρω τη συνέχεια, στα σίγουρα...

Δυστυχώς δε μου μένει χρόνος για σκιτσάρισμα... Ό,τι φτιάχνω για το Phoenix, κι αυτό με το στανιό...
 
Τελειο!

Κριμα που εδωσα τον ΧΕ...

θα εγραφα το utility που εδωσες :)
 
ΧΕΧΕΧΕ... Κρίμα γενικώς που έδωσες τον XE... :)

Χαίρομαι που σας αρέσει... Αν βρω χρόνο θα σκανάρω και άλλες εκδοτικές προσπάθειες, κάποια στιγμή...
 
caprice είπε:
Τελικά η συνέχεια της εικονογραφημένης ιστορίας με τον Policeman και το τρακάρισμα υφίσταται; Αν ναι, θα ήταν πολύ δύσκολο να τη δούμε εδώ;

DINO είπε:
Αν πέσει στα χέρια μου, θα ποστάρω τη συνέχεια, στα σίγουρα...
Να λοιπόν τα καλά του να ξεφυλλίζεις που και που τη συλλογή σου:

POLICEMAN_212.jpg

POLICEMAN_212_2.jpg


Για την ιστορία, το περιοδικό ήταν το Super Μποϋ, τεύχος 39, Πέμπτη 1 Μαρτίου 1984...
 
Τελευταία επεξεργασία:
(πρέπει να μπει πιο σαφής τίτλος,πχ "σχολικές εφημερίδες",και να γίνει κάτι και για τα tags,έκανα 10 ώρες να βρω το thread :D )

με περηφάνια σας παρουσιάζω την "Κολούμπρα" (όσα τεύχη έχουν βρεθεί) , εφημερίδα που εξέδιδαν στο λύκειο του πατέρα μου :D :p ,για όσους θέλουν να "καούν" περισσότερο :biglaugh: έχω τα τεύχη και σε pdf μορφή (pm me) όπου είναι πολύ πιο ευδιάκριτα τα κείμενα.

τεύχος 10 (πρώτη περίοδος)


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


τεύχος 1 (δεύτερη περίοδος)


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


to be continued...
 
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!

ΘΕΪΚΟ!!!!!!

Φοβερή η "Κολούμπρα"!!!

Μου έδωσες σοβαρό κίνητρο για να σκανάρω το πρώτο τεύχος του " The Κόπανοι! "

Πάω να διαβάσω και τα υπόλοιπα!!!

BTW, το 2008, μάλλον δεν υπήρχαν tags... ;)
 
DINO είπε:
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!ΘΕΪΚΟ!!!!!!

Φοβερή η "Κολούμπρα"!!!

Μου έδωσες σοβαρό κίνητρο για να σκανάρω το πρώτο τεύχος του " The Κόπανοι! "

Πάω να διαβάσω και τα υπόλοιπα!!!

BTW, το 2008, μάλλον δεν υπήρχαν tags... ;)
ανυπομονούμε :D ,σε καλή ανάλυση αν γίνεται για να το απολαύσουμε όπως πρέπει :D :p

πάντως για τα tags,δεν θυμάμαι αν υπήρχαν ή όχι το 2008 αλλά το θέμα το βρήκα τυχαία αφού προηγουμένως είχα εγκαταλείψει τη προσπάθεια και έψαχνα κάτι άσχετο για το ... 8μπιτο atari μου :D
 
Στην αποθήκη που έχω αναφέρει σε 2 άλλα θέματα,έτυχε να βρω ΚΑΙ τη πλήρη σειρά μάλλον από τη Κολούμπρα που αναφέρω παραπάνω :D

ολόκληρη η δημοσίευσή τους δεν έχει νόημα αλλά θα σκανάρω και θα ανεβάσω τα σκίτσα κάποια στιγμή :D
 
Πίσω
Μπλουζα