Ρετρό εκθέσεις - Σκέφτομαι και γράφω

miki-mik7 είπε:
Δεν είσαι ο μόνος!!! Λύσσαξε η μαντάμ να βάζει κεφαλαία στο υπουργός παιδείας!!!!! Στην τοπική ήταν γραμμένη; :D
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Η ατακα!!!!!!!!!!
 
stakovios είπε:
Ξέθαψα την αρχαιότερη έκθεσή μου από την Δ΄ Δημοτικού, με ημερομηνία Μάρτιος 1986. Την παρουσιάζω μαζί με τις ευχές για Καλό Μήνα , καθώς την βρίσκω επίκαιρη (μιλά για την Άνοιξη). Παρακαλώ για διόρθωση και σχόλια (μουτζούρες, άσχημα γράμματα.... πω πω), γιατί η βαθμολογία δεν φαίνεται!
attachment.php


και

attachment.php
Τι όμορφο κειμήλιο είναι αυτό ρε Στακόβιε... Μας ταξίδεψες πολλά χρόνια πίσω, στην αθώα και ανέμελη παιδική ηλικία μας... Πραγματικά έχω συγκινηθεί πολύ, πόσο απλά και καθαρά είναι τα πράγματα στο μυαλό ενός μικρού παιδιού, χωρίς συμφέροντα, σκοπιμότητες, υστεροβουλία, μνησικακία, φθόνο, εκδίκηση... Να, κάτι τέτοια με έχουν κάνει να κολλήσω σ' αυτό το φόρουμ... Ευχαριστώ...
 
Το θυμάμαι το "σκέφτομαι και γράφω" σαν μια όχι και τόσο ευχάριστη ανάμνηση. Καθότι ο πατέρας μου της θεωρητικής με ζόριζε λίγο με αυτά τα μαθήματα και δεν ήταν και το καλύτερο μου. Stakovios respect για το αρχείο σου.
 
Φοβερό κειμήλιο όντως. Και έχει γράψει πολύ γλυκά πράγματα με πολύ καλή ορθογραφία επίσης. Για χρόνια τις κρατούσα κι εγώ αυτές τις εκθέσεις, αλλά στο τέλος μου τις πέταξαν. Ήμουν πολύ καλή σ'αυτές, αλλά αυτό έγινε σταδιακά, στην αρχή ζοριζόμουν. Ειδικά το πρώτο μου "Σκέφτομαι και γράφω" ήταν κορυφαίο και πολύ θα ήθελα να το είχα ακόμα. Είχε θέμα "Ο παππούς μου" και θυμάμαι ακριβώς τι είχα γράψει: "Ο παππούς μου είναι πολύ καλός άνθρωπος. Με πηγαίνει βόλτα και μου παίρνει παγωτό." Τέλος...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διεκδικω ανετα τον τιτλο του χειροτερου στην εκθεση/σκεφτομαι και γραφω.

Εχω καποιες εκθεσεις μου ακομα και ολες ειναι 5-6 γραμμες!!!

Απλα.....ΔΕΝ κατεβαινανε ιδεες με τιποτα...

Και αυτο κρατησε μεχρι το γυμνασιο. Σιγα-σιγα εφτασα τις 10-15 γραμμες και στο Λυκειο....ε, κατι εκανα.

Ολως περιεργως βεβαια, στο φροντιστηριο των Αγγλικων εγραφα ανετα και μαλιστα αρκετες γραμμες!!!

Λες και στα Αγγλικα κατεβαινανε ιδεες, ενω στα ελληνικα οχι!

Βρες μπας και ημουνα Λορδος σε προηγουμενη ζωη;
 
pardalotzatziki είπε:
Βρες μπας και ημουνα Λορδος σε προηγουμενη ζωη;
Προς αποκατάσταση της ιστορικής αλήθειας λοιπόν προτείνω να αλλάξουμε το όνομά σου σε parda-lordo-tzatziki !!! :D
 
Σώτος Σώτος είπε:
Προς αποκατάσταση της ιστορικής αλήθειας λοιπόν προτείνω να αλλάξουμε το όνομά σου σε parda-lordo-tzatziki !!! :D
:animlaugh: :animlaugh: :supergrin: :animlaugh: Ο λορδος και η λορδα ε;;;
 
Από το δεύτερο τεύχος της Γλώσσας για την Α' τάξη γινόταν η εισαγωγή του μαθητή στην παραγωγή γραπτού λόγου με το ''Σκέφτομαι και γράφω'', με απλά και περιγραφικά θέματα. Πάντα κοίταζα το επόμενο μάθημα της Γλώσσας αν υπάρχει ''Σκέφτομαι και γράφω'' για να προετοιμαστώ γιατί την επόμενη μέρα θα το γράφαμε στην τάξη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σώτος Σώτος είπε:
Προς αποκατάσταση της ιστορικής αλήθειας λοιπόν προτείνω να αλλάξουμε το όνομά σου σε parda-lordo-tzatziki !!! :D
Ταιριάζει γάντι χαχαχα!
 
Σώτος Σώτος είπε:
Προς αποκατάσταση της ιστορικής αλήθειας λοιπόν προτείνω να αλλάξουμε το όνομά σου σε parda-lordo-tzatziki !!! :D

Μηπως

Prada-Lordo-(tzi) tzaki ???? (ειναι απο ....."κρητικο" τζακι)

Prada-Lordo-tza-kuzi (κια αμα θελουμε να το κανιβαλισουμε λιγο παραπανανω)

???

no offence ,ετσι ????
 
Τι ωραίο που είναι να διαβάζεις παιδικές εκθέσεις. Σου μεταφέρουν μία αθωότητα και μερικές έχουν γέλιο. Μία χοντρή γκάφα που είχα κάνει στο δημοτικό ήταν που στην έκθεση με θέμα "περιγραφή του σπιτιού μας" αντί για τουαλέτα είχα γράψει άλλη λέξη και με κοκκίνησε ο δάσκαλος. Πάντως στο δημοτικό συχνά διάβαζε ο δάσκαλος tις εκθέσεις μου. Γυμνάσιο και λύκειο απλά έγραφα μέτριες εκθέσεις. Σιχαινόμουν να διαβάζω και εκείνα τα βοηθήματα για την έκθεση. Επίσης βαριόμουν αφάνταστα και τα δοκίμια του Παπανούτσου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τώρα θυμήθηκα έκθεση που είχα γράψει " όταν είμαι μόνος στο σπίτι ".

" Όταν είμαι μόνος στο σπίτι φοβάμαι και για να ξεχαστώ παίζω με τα παιχνίδια μου. Αλλά πάλι φοβάμαι . " Αυτά.... :D
 
RIO είπε:
Τώρα θυμήθηκα έκθεση που είχα γράψει " όταν είμαι μόνος στο σπίτι ".
" Όταν είμαι μόνος στο σπίτι φοβάμαι και για να ξεχαστώ παίζω με τα παιχνίδια μου. Αλλά πάλι φοβάμαι . " Αυτά.... :D
Αν και σύντομη μπορώ να πω ότι είναι ειλικρινέστατη και είναι δείγμα έκφρασης της παιδικής ψυχής...και για να ξορκίσεις τους φόβους σου, άρχισες να βλέπεις ταινίες τρόμου :D .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Αν και σύντομη μπορώ να πω ότι είναι ειλικρινέστατη και είναι δείγμα έκφρασης της παιδικής ψυχής. ...και για να ξορκίσεις τους φόβους σου, άρχισες να βλέπεις ταινίες τρόμου :D .
Ναι, ποιος να μου το λεγε ότι μετά θα το έριχνα στις ταινίες τρόμου... :D
 
BETTY BOOP είπε:
Πολύ ωραία η έκθεση! Περιγραφικότατη...
Θέματα εκθέσεων που θυμάμαι είναι:

-Ανοίγουν τα σχολεία, στην αρχή της σχολικής χρονιάς

-Το φθινόπωρο

-28η Οκτωβρίου

-Ο καλύτερός μου φίλος ή φίλη

-Ο χειμώνας

-Τα Χριστούγεννα: περιμένοντας το Θείο Βρέφος

-25η Μαρτίου: διπλή γιορτή

-Κλείνουν τα σχολεία, στο τέλος της σχολικής χρονιάς

+ άλλα θεματα

Πώς περνώ στις ελεύθερες ώρες μου

Μια μέρα μόνη/μόνος στο σπίτι

Εικόνες Χριστουγέννων

Το βιβλίο

Χειμωνιάτικες εικόνες

Οι Απόκριες

Η υγεία, το πολυτιμότερο αγαθό στον άνθρωπο

Το Πάσχα

Ενα αγαπημένο μου πρόσωπο

Περίπατος σε ένα δάσος: σκέψεις και συναισθήματα

Ενα ταξίδι στο χωριό

Γράμμα σε ένα φίλο ή φίλη μου

Το σπίτι μου

Πιάνω κουβέντα με μια ανθισμένη αμυγδαλιά

Ηρθε η Ανοιξη

Ενας χαρούμενο γεγονός

Η ειρήνη

Η ελεημοσύνη

Ενας γερο-ναυτικός διηγείται τη ζωή του

Η παντεχνία του ανθρώπου

Η τηλεόραση στη ζωή μας: τα υπέρ και τα κατά

Η διαταραχή του φυσικού περιβάλλοντος και προσπάθειες για τη διάσωσή του

Τελειώνοντας το Δημοτικό Σχολείο: σκέψεις και συναισθήματα που μου δημιουργούνται

RIO είπε:
Τώρα θυμήθηκα έκθεση που είχα γράψει " όταν είμαι μόνος στο σπίτι ".
" Όταν είμαι μόνος στο σπίτι φοβάμαι και για να ξεχαστώ παίζω με τα παιχνίδια μου. Αλλά πάλι φοβάμαι . " Αυτά.... :D
είχα γράψει

''Μερικές φορές μένω μόνη στο σπίτι. Ευτυχώς έχω δύο παπαγαλάκια στο κλουβί και μου κάνουν παρέα. Λέω καμια φορά ''Πότε θα γυρίσουν;'' Αμα μείνω πάλι μόνη, στο δωμάτιο θα παιζω με τις κούκλες και τα άλλα μου παιχνίδια''...

αλήθεια πού μίλαγα, στον τοίχο ή στα παπαγαλάκια;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
+

ένα θέμα Σκέφτομαι και γράφω από το βιβλίο της Γλώσσας της Ε' τάξης (α' τεύχος)

(φαντασία έχουμε!!!)

ΕΚΘΕΣΗ.jpg
 
θυμάμαι στην Α' Τάξη γράφαμε στο τετράδιο ''Ημερολόγιο'' πώς είχαμε περασει τη μέρα μας.

Μια άλλη δραστηριότητα παραγωγής γραπτού λόγου στο σχολείο ήταν, μετά από εκδρομή, να γράφουμε την επόμενη μέρα στην τάξη πώς περάσαμε, πού πήγαμε, τι είδαμε, τι μας άρεσε...η δραστηριότητα αυτή δινόταν για εργασία στο σπίτι για το μάθημα της Γλώσσας.
 
θυμάμαι μια φορά στο Δημοτικό (στη Β' Τάξη) μας είχαν βάλει θέμα έκθεσης για το Πολυτεχνείο, εγώ επειδή δεν...ήθελα να κουραστώ πολύ...έγραψα για το πώς πέρασα το Σαββατοκύριακο!

στο τέλος της σελίδας του γραπτού μου είδα τη σημείωση ''Το θέμα μας ήταν η Επέτειος του Πολυτεχνείου'' από τη δασκάλα.

Επρεπε να δείξω την έκθεση στο σπίτι γιατί ερωτήθηκα τι βαθμό πήρα...

η έκθεση αυτή...πήρε δρόμο από τις...σχολικές μου αναμνήσεις...δεν την κράτησα γιατί είχα δυσάρεστη ανάμνηση...

:eek:
 
Πίσω
Μπλουζα