Ρετρό εκθέσεις - Σκέφτομαι και γράφω

stakovios

Human RetroDatabase
Joined
21 Αύγ 2009
Μηνύματα
3.242
Αντιδράσεις
916
Ξέθαψα την αρχαιότερη έκθεσή μου από την Δ΄ Δημοτικού, με ημερομηνία Μάρτιος 1986. Την παρουσιάζω μαζί με τις ευχές για Καλό Μήνα , καθώς την βρίσκω επίκαιρη (μιλά για την Άνοιξη). Παρακαλώ για διόρθωση και σχόλια (μουτζούρες, άσχημα γράμματα.... πω πω), γιατί η βαθμολογία δεν φαίνεται!

attachment.php


και

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αριστερόχειρ κ εσυ;
 
Tα χρόνια της αθωότητας γραμμένα από παιδικό χεράκι...ευχαριστούμε πολύ! #)
 
Ομορφο ντοκουμεντο! Εγω τα πεταξα ολα δυστυχως
 
Απλά... υπέροχη!!!

picture.php
 
Πάντως, μια εμμονή την είχαν τα βιβλία με θέματα όπως ανοιξη, δέντρα λουλούδια. Πόσες φορές μας είχαν βάλει θέμα "τι θα έλεγε ένα δέντρο σε αυτούς που το έκοψαν". Σουρεαλισμός...
 
statusgr είπε:
Αριστερόχειρ κ εσυ;
Όχι, δεξιόχειρ αλλά την περίοδο εκείνη και δεν έκανα καλά γράμματα και δεν κρατούσα καλά το στυλό! #)
 
απίστευτο...με συγκίνησες τόσο πολύ :)

πόσο αθώα ήταν όλα τότε...ειδικά εκεί που λές για τα χρώματα...φαίνεται πόσο το νιώθεις..αχ με πήγες τόσο πίσω...

σε ευχαριστώ.....
 
Πολύ ωραία η έκθεση! Περιγραφικότατη...

Θέματα εκθέσεων που θυμάμαι είναι:

-Ανοίγουν τα σχολεία, στην αρχή της σχολικής χρονιάς

-Το φθινόπωρο

-28η Οκτωβρίου

-Ο καλύτερός μου φίλος ή φίλη

-Ο χειμώνας

-Τα Χριστούγεννα: περιμένοντας το Θείο Βρέφος

-25η Μαρτίου: διπλή γιορτή

-Κλείνουν τα σχολεία, στο τέλος της σχολικής χρονιάς
 
Ας παραδεχτώ κι εγώ με τη σειρά μου, ότι η εκθεσούλα ενός μικρού παιδιού είναι ανεκτίμητη!

Είναι σα να τιτιβίζουν οι σκέψεις του και μπορείς να δεις μέσα από τα μάτια του έναν άλλο κόσμο! :)

Πολύ συγκινητική, πράγματι! Μου έφερε ένα τεράστιο χαμόγελο στο πρόσωπο! :)
 
Μέσα στο καταχείμωνο, μια χαρά την ένιωσα διαβάζοντας την έκθεσή σου. Περιγραφικότατος !!!! Τα χρόνια της αθωότητας, συμφωνώ με ό,τι έχεις γράψει στην έκθεση και ό,τι έχει γραφεί ήδη από τους υπόλοιπους.

Να προσθέσω και εγώ θέματα εκθέσεων που θυμάμαι από το Δημοτικό;

Τι θα γίνω όταν μεγαλώσω

Η αμυγδαλιά

Η βροχούλα

Ένα σπουργιτάκι στο παράθυρό μου

Τα αγαθά της αποταμιεύσεως
 
Mε συγκίνησε η έκθεσή σου Στακόβιε.

Προσωπικά 2 πράγματα θυμάμαι από τις εκθέσεις στο δημοτικό.

Την πρώτη και μοναδική φορά που η δασκάλα διάβασε έκθεσή μου μέσα στην τάξη ως η καλύτερη που γράφτηκε για το μάθημα εκείνο (νομίζω είχε θέμα "συνέντευξη από ένα τριαντάφυλλο") και μια φορά που πήγα στην μητέρα μου και τις είπα:

- Μαμά, δε μου έβαλε τίποτα η δασκάλα για την έκθεση που έγραψα! Ούτε α,β,γ, ούτε μπράβο. Τίποτα!

- Γιατί παιδί μου? Φέρε το τετράδιό σου να τη δω.

Τι να δει η γυναίκα! 2 σειρές όλο και όλο γραμμένες. Θέμα πως περάσαμε την Κυριακή σας. Η έκθεσή μου λακωνικότατη.

Περάσαμε πολύ ωραία. Πήγαμε βόλτα με το αμάξι. Ειδα στα χωράφια κάτι πρόβατα, φάγαμε έξω και μετά γυρίσαμε σπίτι. Διάβασα για το σχολείο και κοιμήθηκα!

Εμ... Τί βαθμό να βάλει η γυναίκα ?!!

Δεν το χω με τις εκθέσεις. Το παραδέχομαι #)
 
Kambia είπε:
Δεν το χω με τις εκθέσεις.
Κατσε να δεις πρωτα τις δικες μου...:biglaugh:

Καπου τις εχω καταχωνιασμενες.

Θα τις βρω και θα τις σκαναρω. :)

Εκει να δεις "καλλιτεχνιες" και "βαθυστοχαστες σκεψεις"...:biglaugh:
 
Έκθεση ιδεών: ''Το μάσημα της τσίχλας στην τάξη. Υπέρ και κατά'' ( μόνο σε μας βάζανε τέτοιες βλακείες μου φαίνεται... αλλά θα μου πεις γι' αυτό θα σου μείνει αξέχαστη, τόσο μοναδική, τόσο πρωτότυπη!!! )

Ευχαριστούμε Στακόβιε ήταν όντως πολύ συγκινητικό θέμα :)
 
stayros είπε:
Θα τις βρω και θα τις σκαναρω. :)
Λοιπον...οπως υποσχεθηκα οριστε και οι δικες μου. :)

Ετοιμαστε τα ματακια σας να δουν απειρου καλλους καλλιγραφικα γραμματα...:biglaugh:

βαθυστοχαστες σκεψεις,υπερβολικη αναναπτυξη θεματων (εδω πια... :p )

σωρεια παρατηρησεων,ελλειψη λεξεων και ολοκληρων φρασεων... :eek:

μεχρι και γραψιμο εκθεσης με κοκκινο στυλο!!! :eek:

Παρτε κολλυριο και ξεκινηστε... :D

Εκθεσεις 1ης Γυμνασιου

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Εκθεσεις 2ας Γυμνασιου

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Για περισσοτερη πανδαισια εκθεσεων πατηστε εδω :D
 
Πανδαισία εκθέσεων!!! Οι σκέψεις ενός μαθητή αποτυπωμένες σε χαρτί...Τι; Η έκθεση με κόκκινο στυλό;

Εμένα στο Δημοτικό μου άρεσε η έκθεση, γράφαμε σε τετράδιο εκθέσων ή μικρό ντοσιέ. Στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο γράφαμε σε μεγάλα φύλλα ντοσιέ και πάντα η έκθεση έβγαινε μικρή...
 
Το μονο που μπορω να πω Χριστινακι ειναι

οτι δεν το ειχα με τις εκθεσεις... :precry:

Βρε και καλα γραμματα να εκανα,

και σωστα τονισμενα να τα ειχα,

και αναπτυξη στο θεμα να εκανα

και ορθογραφικα λαθη να μην εκανα

παντα κατι θα εβρισκε ο καθηγητης και

θα μου την ελεγε... :takethat:
 
stayros είπε:
Το μονο που μπορω να πω Χριστινακι ειναι οτι δεν το ειχα με τις εκθεσεις... :precry:

Βρε και καλα γραμματα να εκανα,

και σωστα τονισμενα να τα ειχα,

και αναπτυξη στο θεμα να εκανα

και ορθογραφικα λαθη να μην εκανα

παντα κατι θα εβρισκε ο καθηγητης και

θα μου την ελεγε... :takethat:
Εγω θα ελεγα οτι ο καθηγητης δεν το ειχε..και ενω εσυ παρουσιαζες βελτιωση συνεχεια εβρισκε κατι για να σου την πει πχ σε μια καλη σου εκθεση αφου δεν ειχε τιποτε αλλο να σου πει σου εκανε παρατηρηση για το γραμματα!Ασε που στην εκθεση 1 σου εχει βαλει κομμα στη λεξη οτι και εχει αδικο,ενω στην εκθεση 3 εχει προσθεσει το και που δεν χρειαζοταν αφου εσυ γραφεις 28η Οκτωβριου 25 Μαρτιου κ.α.Τα πηρα τωρα!Που σε ρε pooky να τα χωσεις!!
 
angel_grig είπε:
Δεν είσαι ο μόνος!!! Λύσσαξε η μαντάμ να βάζει κεφαλαία στο υπουργός παιδείας!!!!! Στην τοπική ήταν γραμμένη; :D
 
Πίσω
Μπλουζα