Ρετρό εκφράσεις για την ομοφυλοφιλία

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.733
Κάπου στη δεκαετια του 90 ειχαν βγει καποια ευφημιστικα υποννοουμενα για να χαρακτηριστει καποιος ομοφυλοφιλος. Αυτα τα ακουγα κυριως στην τηλεοραση, και σε κωμικες καταστασεις. Καποια ηταν παραστατικα (πχ. "το σηκωνει το σακακι" ή "το καταπινει το κουκουτσι") ενω αλλα ηταν εντελως σουρρεαλιστικα ("το μελωνει το παστελι"). Ενας τυπικος διαλογος που θα ακουγα σε καποια κωμικη σειρα ηταν πχ.

-Να, αυτος... πως να το πω... την κουναει την αχλαδια.

-Τι εννοεις;

-Πως το λενε, το παει το γραμμα.

-Μα μιλα καθαρα, τι θες να πεις;

-Τι δεν καταλαβαινεις;; Να ρε παιδι μου, το μελωνει το παστελι... το σηκωνει το σακακι... τη γυριζει τη φρυγανια, το τυλιγει το σουβλακι, το κανελωνει το ριζογαλο, την τριζει την οπισθεν!!!

-??????

Αυτες που ακουγοταν πιο συχνα ηταν βεβαια η "αχλαδια" (μαλλον ειναι η πιο παλια εκφραση, πανω στη οποια πατανε οι αλλες), αλλα και "το παει το γραμμα", που την εβρισκα πολυ αστεια.

Ακομα εχω απορια παντως πού στο καλό κολλάει αυτο με το "γράμμα" και τί παριστανει :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περιεργο θεμα...δεν ξερω,αλλα σαν να μου φαινεται οτι κανει "τζιζ" και οτι μπορει ευκολα να παρεκτραπει. :xm:
 
Και μια αναλυτικότερη λίστα :p

Πάντως, κάθε υπονοούμενο τονίζει κυρίως την παθητική ανδρική ομοφυλοφιλία, ίσως επειδή είναι περισσότερο ορατή και, δυστυχώς, κατακριτέα, σε ένα βαθμό.

Δεν ξέρω πώς προέκυψαν οι παραπάνω εκφράσεις, ή πότε εμφανίστηκαν, πάντως ήταν κλασικό γκαγκ σε ελληνικές σειρές κατά τη δεκαετία του '90, όπως και γενικά, λίγο πολύ, όλες οι κωμικές σειρές είχαν κάποια μίνι ιστορία ομοφυλοφιλίας, όπου παρεξηγούσαν τη συμπεριφορά ενός εκ των πρωταγωνιστών, θεωρώντας πως είναι κρυπτομοφυλόφιλος.

Ίσως αυτό να οφείλεται στη γενική προσπάθεια προβολής και αποδοχής της ομοφυλοφιλίας στην ελληνική τηλεόραση, μετά τον Γιάννη των Απαράδεκτων, και πριν τα πρόστιμα του ΕΣΡ.
 
Στο χερι μας ειναι να μη παρεκτραπει :p

Για να οδηγησω τη συζητηση στα σωστα πλαισια, θα εκφρασω και μια θεωρια: Τελικα νομιζω οι πιο πολλες εκφρασεις ηταν αυτοσχεδιες, με καθημερινές ή εντελως σουρρεαλιστικες παραστασεις, που πολλες φορες δεν παρεπεμπαν σε τιποτα σεξουαλικό. Αρκουσε να πεις οτιδηποτε που θυμιζει την εκφραση με την αχλαδια, μεσα στη φόρμουλα "το [ρημα] το [ουσιαστικό]".

Τωρα που το σκεφτομαι, θα μπορυσα να πω κατι τελειως ακυρο οπως "το διαβάζει το βιβλίο" ή "την κλείνει την πόρτα" και απλα και μονο απο τη φορμουλα της φρασης, θα καταλαβαινε ο αλλος τι υποννοω :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
" Ποστάρει στο retromaniax" εεε...όχι αυτό μας πιάνει όλους... :D
 
Κάπου πρέπει να εμφανιστούν και τα σύκα/συκιά.
 
''το λαδωνει το πομολο''

''το πνιγει το κουνελι''
 
Στο επεισόδιο των Απαράδεκτων που ο Γιάννης ήταν στο νοσοκομείο, όταν ο Σπύρος έχει πάρει όλα τα νοσοκομεία της Αθήνας για να τον βρει δίνει περιγραφή ότι ο κύριος που ψάχνει έχει κάτι λάγνο στην κίνησή του. Ο συνομιλητής του δείχνει να μην καταλαβαίνει ως ότου ο Σπύρος δεν μπορεί άλλο και λέει "μήπως σας φέραν μια αδερφή;" Κάπου λοιπόν παρακάτω προσθέτει "αδερφή, τελειωμένη, με φιόγκο":rofl:
 
RIO είπε:
" Ποστάρει στο retromaniax" εεε...όχι αυτό μας πιάνει όλους... :D
:animlaugh:

Δεν ξέρω βρε παιδιά, όπως λέει κι ο Σταύρος, είναι πολύ ευαίσθητο αυτό το θέμα (και δεν βλέπω να έχει και ουσιαστικό λόγω ύπαρξης.) Ο μόνος τρόπος να σωθεί είναι να το κρατήσετε σε καθαρά περιγραφικό επίπεδο, απλά αναφέροντας τις ατάκες, χωρίς να κάνετε οποιοδήποτε σχόλιο. Ακόμα κι αν απλά σας φανεί αστεία μία ατάκα και το δείξετε, μπορεί να έχουμε προβλήματα. Εδώ παρεξηγήθηκε μέχρι κι ο άμοιρος ο Γαρδέλης που εξέφρασε στη συνέντευξη μία άποψη για τους ομοφυλόφιλους, κι ας το έκανε με πάρα πολύ τακτ και προσοχή. Πολύ φοβάμαι για τσεκούρωμα του θέματος...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παλιότερα υπήρχαν μεμονωμένες λέξεις, όπως "τοιούτος", "φανατικός" κλπ. (εκτός από τις βρισιές). Επίσης, κατά κάποιο τρόπο, το ταύτισαν με το αντρικό υποκοριστικό "Λάκης".

Αυτά της λίστας είναι προφανώς τα περισσότερα αυτοσχέδια, και μάλλον χωρίς ελπίδα επιβίωσης.

Μου άρεσε όμως το "την καίει τη βάτα", που προέκυψε κατά αληθοφανή τρόπο, από το χαρακτηριστικό κράτημα του τσιγάρου, με την παλάμη να κοιτάει προς τα πάνω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Στο επεισόδιο των Απαράδεκτων που ο Γιάννης ήταν στο νοσοκομείο, όταν ο Σπύρος έχει πάρει όλα τα νοσοκομεία της Αθήνας για να τον βρει δίνει περιγραφή ότι ο κύριος που ψάχνει έχει κάτι λάγνο στην κίνησή του. Ο συνομιλητής του δείχνει να μην καταλαβαίνει ως ότου ο Σπύρος δεν μπορεί άλλο και λέει "μήπως σας φέραν μια αδερφή;" Κάπου λοιπόν παρακάτω προσθέτει "αδερφή, τελειωμένη, με φιόγκο":rofl:
Θρυλικό επεισόδιο!!

Και ακόμα μία σχετική ατάκα είναι λίγο πιο κάτω που η Δήμητρα φωνάζει "Αδερφή!" για να έρθει μία νοσοκόμα, και ο Γιάννης της λέει "Σταματά μωρή να με φωνάζει έτσι μπροστά σε κόσμο". :p

Πάντως για τις γυναίκες ομοφυλόφιλες δεν θυμάμαι να υπάρχουν και πάρα πολλές λέξεις η φράσεις... Ή και γενικότερα ιδιέτερη προβολή.

Και πέρα από το κλασικό "λεσβία" και το πιο προσβλητικό "τζιβιτζιλού", άντε και πιο αργά την φράση "το ρουφάει το μύδι", δεν μου έρχεται στο μυαλά κάτι άλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sorry παίδες, αλλά όπως είπαν και προηγουμένως Stayros και Perlastar το θέμα δεν είναι για το retromaniax.

Locked και Delete
 
Πίσω
Μπλουζα