Ρετρό ελληνικές διασκευές ξένων τραγουδιών

Τα δεκα δεκαρια τα θυμαστε ???

2 χρόνια πριν κυκλοφορήσει τον πρώτο της δίσκο η Καίτη Γαρμπή ("Πρόβα" 1989), συμμετείχε στη συλλογή με διασκευές «Τα Δέκα Δεκάρια». Στον δίσκο αυτό η Καίτη έκανε την πρώτη της επιτυχία με το τραγούδι «Στο Σαν Τροπέ». Στο άλμπουμ αυτό όμως έκανε και την πρώτη της εμφάνιση σε ελληνικό δίσκο η Μαντώ, με τα τραγούδια "Στα Ζεστά Φεγγάρια" και "Το Γράμμα". Στο ίδιο άλμπουμ συμμετείχαν επίσης οι Σοφία Βόσσου, Ανδρέας Μικρούτσικος, ο ποιοτικος εντεχνος Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, Σάκης Μπουλάς, Στέλιος Σταυράκης και η Πωλίνα, που με τη διασκευή της στο "Ροζ Μπικίνι" έκανε το άλμπουμ να εκτοξευτεί!
dekariacover.jpg


Προέλευση

http://music-bug.blogspot.com/2007/12/20.html

«Τα Δεκα Δεκαρια Νο2» (1989)

Στον δισκο του 1989 μαζι με την ΚΑΙΤΗ ΓΑΡΜΠΗ στο δισκο συμμετειχαν ο αγνωστος τοτε Χρηστος Δαντης, η Αθηνα Χαικαλη, ο Νικος Ακαρεπης και η Σαντυ. Ο δισκος ακουστηκε αρκετα, καθως και τα τραγουδια της Καιτης «Αχ! Αυτό μ’αρεσει» (διασκευη του πασιγνωστου “That’s the way I like it”), και «Ζω να σ’αγαπω» (διασκευη του “Born to be alive”)
Προέλευση

http://clubs.pathfinder.gr/glitter/60692]
 
τα 10 δεκάρια κορυφή

Καίτη Γαρμπή - Αχ αυτό μ'αρέσει (That's the way I Like It)

Πωλίνα - Το Ροζ Μπικίνι (Θεϊκό)

Αλήθεια η Αθηνά Χαϊκάλη που έλεγε πριν 6-7 χρόνια το "Δε συμβιβάζομαι δε θυσιάζομαι οι εντολές είναι δέκα κι από τα όπλα μου το μεγαλύτερο είναι που είμαι γυναίκα"?

καλά πόσο ήταν τότε 17-18?είναι πάνω από 40 τώρα?
 
thebest20 είπε:
Αλήθεια η Αθηνά Χαϊκάλη που έλεγε πριν 6-7 χρόνια το "Δε συμβιβάζομαι δε θυσιάζομαι οι εντολές είναι δέκα κι από τα όπλα μου το μεγαλύτερο είναι που είμαι γυναίκα"?
καλά πόσο ήταν τότε 17-18?είναι πάνω από 40 τώρα?
ΑΘΗΝΑ ΧΑΙΚΑΛΗ !!!

ΜΜΜΜ ! Τι απίθανο πλασματάκι ήταν αυτό ; :loveyou:

Άραγε τι να κάνει ; :confused:

Υ.Γ. Θυμάστε και το "Άσ'το γοριλλάκι, Λάκη-Λάκη-Λάκη" ;

Διασκευή του "I should be so lucky", από τον "Λάκη με τα ψηλά ρεβέρ" !
 
exetlaios είπε:
Υ.Γ. Θυμάστε και το "Άσ'το γοριλλάκι, Λάκη-Λάκη-Λάκη" ;

Διασκευή του "I should be so lucky", από τον "Λάκη με τα ψηλά ρεβέρ" !
Ηταν "ελα γοριλακι, κλπ κλπ"

Να πω και τα υπολοιπα η θα με κοψουν οι μοντς;;; :D
 
Έλα γοριλάκι

Πήδα το μαντράκι

Πιάσε με απ' το χέρι

Πάρε μ' αγκαλιά

Έλα γοριλάκι

Πήδα το μαντράκι

Σβήσε με τη μάνικα

όλη τη φωτιά

:D τί να κόψουν οι Mods? εμείς το γράψαμε?
 
Ήρα είπε:
Έλα γοριλάκιΠήδα το μαντράκι

Πιάσε με απ' το χέρι

Πάρε μ' αγκαλιά

Έλα γοριλάκι

Πήδα το μαντράκι

Σβήσε με τη μάνικα

όλη τη φωτιά

:D τί να κόψουν οι Mods? εμείς το γράψαμε?
και γιατί να κόψουν κάτι τέτοιο; ένα γοριλάκι λαμβάνει εντολή πυρόσβεσης.. :confused: ο μόνος λόγος που θα το έκοβα εγώ είναι για την φθηνή ρίμα της υποκοριστικής κατάληξης γοριλάκι-μαντράκι.. :takethat:
 
Arielis είπε:
Ένα άλλο που μου ήρθε τώρα από δεκαετία 60 είναιThe Idols - Με παιδεύεις (The Tremeloes - Suddenly you love me)
επανακυκλοφορί cd των Idols ασπό τη Legend με τις μεγαλύτερες επιτυχίες,πάνω από 20 κομμάτια σε 1 cd,με remastered ήχο,το διαφημίζει στο Alter!
 
και το αν μια μέρα σε χάσω του Πασχάλη είναι διασκευή,το ξένο λέγεται :if one day you need me!όπως και το κορίτσι του Μάη είναι διασκευή από το Venus
 
Σήμερα το πρωί άκουγα ένα κομμάτι που το έλεγε μάλλον η Αρλέτα και είναι διασκευή του Killing me softly, το οποίο ως γνωστόν έχει διασκευαστεί πολλάκις από διάφορους, όπως π.χ. τους Fugees ή τη Roberta Flack που έκανε και την πιο μεγάλη επιτυχία...
 
thebest20 είπε:
και το αν μια μέρα σε χάσω του Πασχάλη είναι διασκευή,το ξένο λέγεται :if one day you need me!όπως και το κορίτσι του Μάη είναι διασκευή από το Venus
το αυθεντικό Venus είναι των ολλανδών Shocking Blue και έγινε επιτυχία το 1970..
 
Πασχάλης-Αργυράκη το Μόνο εσύ διασκευή του

(σ αυτό το δίσκο θ ακούσετε κι άλλες διασκευές γνωστότατων τραγουδιών)
~~~~

***...το οποίο επανέλαβε ιταλιστί η μεγάλη Έφη Θώδη σχετικά προσφάτως!

~~~~

α! Ραφαέλλα Καρρά τραγούδησε όπως όλοι -οι γηραιότεροι- θυμόμαστε, το 0303456

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]

διασκευασμένο -από την ίδια- στα ελληνικά το 68 68 357

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολλά τραγούδια του Enrico Macias ερμηνεύτηκαν στα Ελληνικά από τον Φίλιππο Νικολάου στα μέσα της δεκαετίας του '70. Το γνωστότερο ''Il est comme le soleil'' έγινε ''Η αγάπη σου με καίει'' και επίσης από τον ίδιο το τραγούδι της Gloria Gaynor ''I will survive'' έγινε ''Θα επιζήσω''
 
Ας αναφέρω κι εγώ μερικά που θυμάμαι : :)

Αγάπα με - Γιάννης Πουλόπουλος

Abraza me - Julio Iglesias

Μη μ'αφήνεις μη - Γιάννης Πάριος

Ne me quitte pas - Jacques Brel

Αν μια μέρα σε χάσω - Πασχάλης

Si me dejas no vale - Julio Iglesias (καλή παραγωγή σουξέ ο Χούλιο) ;)

Φύγε σε παρακαλώ - Πασχάλης

Senorita por favor - Chocolat's

Κόπα Καμπάνα - Πασχάλης

Copa Cabana - Barry Manilow

και φυσικά το θρυλικό Ποιμενικό Ροκ (Στο σπίτι στο Κακοσάλεσι δεν ματαξαναγυρνώ!! ;) ) του Γιάννη Μηλιώκα, από το επίσης θρυλικό Speedy Gonzales (Pat Boone) ..

Απορώ πώς δεν το πρόλαβε και αυτό ο Πασχάλης :)
 
Συννεφα Με Παντελονια - Συννεφα με Παντελονια (νομιζω τελη '90, μπορει και 2000 )

The Cars - Heartbeat City (1984)

Ειμαι σιγουρος οτι εχω ακουσε και ελληνικη εκδοση απο το Robin Beck - First Time

Αλλα το μονο που θυμαμαι ειναι οτι στο ρεφραιν λεει "πρωτη φορα" εκει που στο αυθεντικο λεει "first time". Ισως να ηταν απο την Αλεξια αλλα δεν κοβω το χερι μου
 
Rygar είπε:
Σήμερα το πρωί άκουγα ένα κομμάτι που το έλεγε μάλλον η Αρλέτα και είναι διασκευή του Killing me softly, το οποίο ως γνωστόν έχει διασκευαστεί πολλάκις από διάφορους, όπως π.χ. τους Fugees ή τη Roberta Flack που έκανε και την πιο μεγάλη επιτυχία...
Στα ελληνικά το λέει η Αλέκα Κανελλίδου και έχει τίτλο "Πόσο γλυκά με σκοτώνεις"...Εγώ από Fugees το ξέρω το κομμάτι!Πολύ καλή εκτέλεση είναι και της Alicia Keys!

[video=youtube;HvSL-f8l2Mw]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιχάλης Χατζηγιάννης & Δέσποινα Ολυμπίου - Να'σουν αλλιώς

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]

ps:Άσχετο αν δεν τη συμπαθώ με τίποτα την Ολυμπίου

Η αυθεντική εκτέλεση είναι από 2 ιταλούς που δεν βρίσκονται πλέον στη ζωή

[video=youtube;TJ5il5fm3-k]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα