Ρετρό ελληνικές διασκευές ξένων τραγουδιών

Barbra Streisand - Woman in Love

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

Άννα Βίσση - Το ξέρω θα'ρθεις ξανά

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και ένα επίκαιρο λόγω των ημερών.

[edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη SME, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

το οποίο η Αλέξια το 1989 το έκανε.......

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το τραγούδι Lola των Kinks

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]

το διασκεύσε...ποιός άλλος;

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

Παλιό, ερωτικό και αγαπημένο...

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

επίσης παλιό, κοινωνικό και πονεμένο...

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδή η δισκοθήκη μου είναι μεγάλη, έχω εκατοντάδες τέτοια τραγούδια. Γράφω ανά τραγουδιστές:

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΡΙΟΣ:

"Ποτέ δεν σε ξεχνώ" (El bimbo), "Τώρα πια" (Tu-t en vas-το "ελληνοποίησε" και ο Φίλιππος Νικολάου με τίτλο "Μια ζωή"), "Συμβιβασμούς δεν κάνω" (Ca me rappele les vacances), "Μη φεύγεις μη" (Avant de nous dire adieu), "Είμαι καλά βρε ζωή" (Int kleine cafe aan de haven), "Να λοιπόν γιατί σ' αγάπησα" (Mon ceur pour te garde), "Ακόμα σε θυμάμαι" (Brasilla carnaval), "Τώρα που σήμανε η ώρα" (Ballade pour Adeline), "Μη μ' αφήνεις μη" (Ne me quitte pas-το ίδιο είχε πρωτοδιασκευάσει η Βίκυ Λέανδρος το 1970 με τίτλο "Πες μου πώς μπορείς"), "Να 'μουνα Θεός" (Alma, corazon y vida-το ερμήνευσε στην αυθεντική εκτέλεση ο Γιώργος Νταλάρας στα "Latin"), "Φύγε λοιπόν" (La majeur), "Θυμάμαι" (Nostalgias), "Πού πας" (Hello).

Ακόμη, "μεταγλωττισμένα" είναι και τα "Δεν θα 'ναι αυτός θα είμαι εγώ", "Και στο καλό", "Να 'ρθεις", "Τώρα τι θες" και "Και σε ρωτώ", για τα οποία δε βρήκα τίποτε όσον αφορά τα αυθεντικά ξένα.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ:

"Αγάπα με" (Abrazame), "Για σένα" (Hay caninos), "Φύγε" (Je suis malade), "Δεν ξεχνιέσαι" (El amor de mi vida), "Yπάρχουν κάτι γράμματα" (Vuelvo a ti), "Τώρα που σ' έχασα" (Canzone per te), "O άνθρωπός μου" (My way).

Επίσης, τραγούδησε και τα "Φταίω εγώ", "Αν θα χωρίσουμε εμείς", "Αν δεν είσαι αυτή που είσαι", "Μόνο κοντά σου", "Αγάπη μου", "Σε παρακαλώ", "Σε θέλω γύρισε", "Τι μεγάλος καημός" και "Ψάχνω να σε βρω", για τα οποία δε μπόρεσα να βρω τα αυθεντικά ξενόγλωσσα.

ΑΝΝΑ ΒΙΣΣΗ:

"Κλαις εσύ και πονώ" (Je reviens de chercher), "Δεν είμαι μονάχη" (Wherever you are going), "Το ξέρω θα 'ρθεις ξανά" (Woman in love), "Ήταν ψέματα" (Un po di piu). Υπάρχουν και τα "Τότε θα φύγω", "Να η ζωή", "Τι με ρωτάς" και "Ξέχασέ με", για τα οποία δε βρήκα τα πρωτότυπα.

ΜΑΡΙΝΕΛΛΑ: "Πού πάνε εκείνα τα παιδιά" (My reason), "Ντρίγκι-ντρίγκι μάνα μου" (Velvet mornings), "Γιατί φοβάσαι" (From souvenirs to souvenirs), "Η αγάπη μας γιορτή" (Hello), "Να μ' αγαπάς" (Theme from St. Elmos fire-Ντουέτο με τον Γιάννη Πάριο).

Αυτά για αρχή. Κάποια στιγμή, θα συνεχίσω με όλα τα μεταγλωττισμένα του Πασχάλη, του Φίλιππου Νικολάου, του Γιάννη Κατέβα

Σημείωση: Δε συμπεριλαμβάνω το δίσκο της Μαρινέλλας "Η Μαρινέλλα τραγουδά μεγάλες κυρίες", όπου όλα τα τραγούδια είναι διασκευές. Επίσης, θ' αναφερθώ σε μεταγλωττισμένα της Μπέσυς Αργυράκη (όσα έχω), της Δήμητρας Γαλάνη, του Τόλη Βοσκόπουλου, της Ρένας Πάντα, της Λίτσας Διαμάντη κ.α.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμπέρασμα!Και παλιά γίνονταν διασκευές,απλά δεν υπήρχε το internet και τα μέσα για να το μάθει ο κόσμος,και επίσης έβγαιναν πολύ καλά τραγούδια,ενώ σήμερα θεωρούν τη διασκευή μια εύκολη λύση!
 
Marc Almond & Gene Pitney - Something's Gotten Hold Of My Heart

To εχει βγαλει και η Ευρυδικη. Δεν ξερω ακριβως τον τιτλο αλλα εχει το στιχο "Ψαξε στην καρδια σου να βρεις, ποιο ειναι αυτο που γι αυτο ξενυχτας".
 
Δεν είναι της Ευρυδίκης,αλλά της Βίκυς Λέανδρος!Λέγεται "Το Μυστικό Σου"!

[video=youtube;93Y9X_r-2-Y]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Oops... δεν ξερω απο που μου κολλησε οτι ηταν Ευρυδικη
 
Μία από τις χειρότερες διασκευές που έχω ακούσει στη ζωή μου... ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη που την ποστάρω. Παρακαλώ απομακρύνετε τα μικρά παιδιά από τους υπολογιστές σας.

Sting - Englishman in New York:

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

Βολάνης - Εξωγήινος:

[video=youtube;Izfu-OmQbco]http://www.youtube.com/watch?v=Izfu-OmQbco
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο chart show πριν 2-3 βδομάδες είχε 30 διασκευές!Είχε Πασχάλη-Αν μια μέρα σε χάσω και το Κορίτσι του Μάη,το Κορίτσι του Φίλου μου από Τζορντανέλλι,κλπ,και πρώτος βγήκε ο Πάριος!Αλλά εντελώς άκυρες οι τελευταίες διασκευές που είχε πχ η Τζουτζούκα του Λεπά.
 
[edit: greekslish]

6. Aπαγορεύονται αυστηρά τα αντιαισθητικότατα GREEKLISH, δηλαδή τα Ελληνικά γραμμένα με λατινικούς χαρακτήρες. Μηνύματα που θα είναι γραμμένα σε φραγκοχιώτικα θα διαγράφονται ΑΜΕΣΑ από τους διαχειριστές & τους συντονιστές χωρίς δεύτερη προειδοποίηση ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ τους μεγέθους τους ή της ποιότητας του περιεχομένου τους. Εξαιρέσεις δε θα γίνονται για κανέναν. Ο συγκεκριμένος κανόνας αποτελεί μια άριστη ευκαιρία να αποδειχθεί ποιοί πραγματικά νοιάζονται για την εμφάνιση και την ποιότητα αυτού του δικτυακού τόπου, για την οποία τόσο έχουν κοπιάσει οι συντελεστές του. Συνίσταται επίσης να αποφεύγετε όσο μπορείτε το ατονικό σύστημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το "ουρανέ" του Πασχάλη είναι από ένα τραγούδι, που λέγεται "country roads", δεν θυμάμαι τραγουδιστή...
 
Ουρανε του Πασχαλη... John Denver - Take me home country roads

Θάνος Καλλίρης - Το νου σου κυριε οδηγε....Laura Pausini - La Solitudine
 
Νομίζω ότι δεν αναφέρθηκε ο Παλιάτσος κι ο Ληστής του Σαββόπουλου που είναι διασκευή του All Along the Watchtower του Dylan. Από τις καλές διασκευές του Σαββόπουλου σε αντίθεση με τον πρόσφατο δίσκο του με διασκευές, που ήταν μεγάλη μάπα. Αυτό το "Μέρα Όμορφη" (διασκευή του Perfect Day του Lou Reed) στον λαιμό μου'χει κάτσει. :p

Και φυσικά το κομμάτι της Πωλίνας "Ροζ Μπικίνι" που είναι διασκευή του itsy bitsy teeny weeny yellow polka dot (ουφ...) bikini.


 
Mισω τις μεταγλωτισεις τραγουδιων. 99,9% ειναι βιασμος του αρχικου οσον αφορα το νοημα των στιχων. Μου αρεσουν ομως πολυ οι διασκευες, ειδικα αυτες που αλλαζουν αρκετα το αρχικο.

Ειδικα το all along the watchtower δεν επρεπε καν να το εχει ακουμπησει ο '' παιζω ενα περιεργο υβριδιο μουσικης, αλλα για καποιο περιεργο λογο με κατατασουν στο ροκ, μαζι με αλλους ομοιους μου'' Σαββοπουλος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και είμαι λάτρης των original εκτελέσεων ψάχνοντας στην δισκοθήκη μου βρήκα τις παρακάτω διασκευές όπου δεν έχουν ειπωθεί :



Μαχαιριτσας - Τι να πω - Lucio Battisti – E penso a te



Θέμης Αδαμαντιδης-Ακόμα σʼαγαπώ - George Michael - Careless Whisper



Ζιγκ Ζακ-Ιταλιανος Βέρος - Toto Cotugno – LʼItaliano Vero



Θέμης Αδαμαντιδης – Η Μουσική - Matt Monro – The Music Played



Λεωνίδας & οι Πότες – Μην Αρχίζεις ξανά - Fastball The Way



Πασχάλης - Το Σχολείο - Triny Lopez - Lonesome Traveler



The Sounds - Το Μάθημα - Un Bimbo sul leone – Andriano Celetano



The Sounds – Απόψε σε θέλω Rocky Roberts – Stasera Mi Butto



Πασχάλης – Το Μπαράκι - Demis Roussos - Need to Forget



Χρήστος Γιαννόπουλος – Θα τη σφάξω - Rolling stones - Satisfaction



Ελένη Δήμου – Καλή μου Ελένη - Cat Stevens Lady dʼArbanville



Ελένη Δήμου – Έρωτα μου - Osibiza - Sunshine Day



Ελένη Δήμου – Δε με χαλάει - Alpha Blondy - Sebe allah yʼe



Ελένη Δήμου – Κουστούμη Μαύρο - Stretch - Why did you do it
 
teo214 είπε:
Αν και είμαι λάτρης των original εκτελέσεων ψάχνοντας στην δισκοθήκη μου βρήκα τις παρακάτω διασκευές όπου δεν έχουν ειπωθεί :

Θέμης Αδαμαντιδης- Ακόμα σαγαπώ - George Michael - Careless Whisper
Oι ONE το είχαν κάνει επίσης διασκευή σε έναν από τους τελευταίους τους δίσκους. "Ακόμα σ' αγαπώ", ίδιος ο τίτλος αλλά πιο μπιτάτο.

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Λίτσα Διαμάντη με το "Τέρμα τα παράπονα". Τραγούδι του 1979, από τον δίσκο: "Τι άλλο θα 'θελες" (συντελεστές: B. Zazem-T. Easy-Ντ. Μαρκοπούλου). Το αρχικό τραγούδι είναι ισραηλινό και ισοβάθμισε με το νικητήριο Α μπα νι μπι στον εθνικό διαγωνισμό της χώρας για το ποιος θα εκπροσωπούσε τη Γιουροβίζιον του 1978.

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]

Επίσης, το

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]
"Ποτέ" από τους 4play για το
Mishale του Andru Donalds (1994)

To ίδιο συγκρότημα τραγούδησε ως "Μ' αγαπάει" το Bye bye bye των NSYNC. Πάλι οι ίδιοι τραγούδησαν "Είναι ωραία η ζωή" το "Wonderful life" του Black.

To Love is in the air (1978)

Ο Σαρμπέλ έκανε τα εξίσου μη ρετρό ''Boro Boro'' (από το ομότιτλο του Αράς) και το "Ένας από μας" για το Anyone of us του Gareth Gates.
H Νατάσα Θεοδωρίδου τραγούδησε το Amulet ως "Μη γυρίσεις ξανά" (ντουέτο με τον Τριαντάφυλλο και πρώτο της βιντεοκλίπ).

Πιο πρόσφατα, ο Νεκ τραγουδήθηκε από τον Νεκτάριο Σφυράκη (Σκέψου καλά) με το Laura non ce και από τους Αντώνη Ρέμο (Para ti seria ως Τέρμα η ιστορία) και Λιανό (Instabile - Πάντα θα πονάει).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακουσε το :

θα την σφαξω- Χρηστος Γιαννοπουλος

[video=youtube;2u7jtEyi-pg]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα