Ρετρό εμβολιασμοί

αααααααααααααααααααααααααα το χειροτερο μου ....κρυβομασταν απο την πισω μερια του σχολειου να μην μας βρουν ,το τι κλαμα ερριχναν οι περισσοτεροι , αλλα πονουσε πολυ!!
 
Ειχα κανει κι εγω ενα εμβολιο στο ΠΙΚΠΑ. Ο ωμος μου ειχε πρηχτει τις επομενες μερες και νομιζω ειχα λιγο πυρετο. Αυτο ειναι το μοναδικο εμβολιο που εχω κανει, με εξαιρεση στο στρατο.
 
Θρήνος και οδυρμός εκείνη η μέρα. Με θυμάμαι πρωτάκι, να κλαίω και να έχω αγκαλιάσει την δασκάλα, παρακαλώντας την να ...με σώσει!:biglaugh:Ε, δεν ήμουν και πολύ γενναίος εκείνη την μέρα...
 
Δελτία εμβολιασμών

Το βρήκα αν και σε κακή κατάσταση. ΠΙΚΠΑ for ever!!!

img009.jpg

img008.jpg
 
Και μόνο που αναφέρει το εμβόλιο SABIN είναι ακόμα πιό ρέτρο!

Το SABIN ήταν το εμβόλιο κατά της πολιομυελίτιδας για χρήση από το στόμα. Σήμερα στην Ελλάδα έχει αντικατασταθεί στο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών από το IPV (ενέσιμο για την πολιομυελίτιδα) και πρακτικά και αυτό σαν μεμονωμένο έχει αντικατασταθεί από πολυδύναμα εμβόλια σαν το Infanrix που πιάνουν 4-5 ασθένειες μαζεμένες, οπότε το SABIN δεν χρησιμοποιείται πλέον (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχει καταργηθεί γενικότερα παγκοσμίως...)
 
Κι εγώ Sabin έκανα στην εποχή μου. Και εμβόλιο ευλογιάς (αυτό που λέτε "δαμαλισμό", εγώ πάντα ευλογιά την ήξερα). Και μάλιστα έχω δύο σημάδια στο χέρι μου το ένα δίπλα στ' άλλο, εκείνη τη χρονιά το έκαναν διπλό. Στα κορίτσια τότε το έκαναν ψηλά στο γοφό, για λόγους αισθητικούς... ήταν πριν από την εποχή των σόρτς (και των μίνι), επομένως ένα σημάδι στο γοφό δεν θα το έβλεπε κανείς ενώ στο μπράτσο θα φαινόταν αν φορούσαν κοντομάνικα ή αμάνικα. Για τα αγόρια δεν τους ένοιαζε που θα φαινόταν, διότι τα αγόρια δεν έπρεπε να ενδιαφέρονται για την εμφάνισή τους.
 
Ειδα ενα φιλο απο τα παλια προσφατα και θυμηθηκα το τι ειχε γινει τοτε, καθως και το θεμα εδω. Ειχαν ερθει γιατροι στο δημοτικο τοτε, και μας ειχανε βαλει στη σειρα για τα εμβολια. Λιγο πριν ερθει η σειρα μου, ειχα πει σε μια νοσοκομα οτι το ειχα κανει το εμβολιο και δεν εκανε/ηθελα να το ξανακανω. Δεν ημουν τελικα σιγουρος εαν ειχα κανει το συγκεκριμενο, παντως ολοι οσους ξερω που το κανανε τοτε, ειναι με το αποκρουστικα χαρακτηριστικο παραμορφωμενο σημαδι στο μπρατσο.
 
Ε, μετά από 40 και βάλε χρόνια που το έχω μόλις που διακρίνεται... δεν είναι πια και τόσο αποκρουστικό, ή είμαι αποκρουστικός και ο υπόλοιπος, οπότε το σημάδι δεν διαφέρει από το περιβάλλον του. Οι γνώμες διίστανται. Σοβαρά πάντως, αν σκεφτεί κανείς την παρμόρφωση που προκαλούσε η ευλογιά σε όσους την περνούσαν και επιβίωναν, το σημάδι στο μπράτσο ήταν ασήμαντο.
 
εγώ το έσκασα πάντως :D έβλεπα τους συμμαθητές μου να κλαίνε και οπου φυγει φυγει....... Το σχολείο που πήγα είχε ένα μικρό δασάκι μέσα, ήταν το πέτρινο στο περιστέρι, οπότε είχα βρει την κατάλληλη κρυψώνα και μπουχός!!! .... Μετά πάει το δασάκι ,έκαναν νέο κτήριο.
 
Το βιβλιαράκι του τρόμου.... όποτε το βλέπαμε αυτό σήμαινε ότι πάμε για εμβολιασμό... (έκδοση 1974)

attachment.php
 
Χαχα πραγματικά του τρόμου. Το θυμάμαι το εμβόλιο όταν μας το έκαναν στο δημοτικό. Σχετικά ήρεμος ήμουν. Μετά στο στρατό που μας κάνανε 3 εμβόλια τι να λέγαμε δηλαδή.

Πάντως αισθάνομαι τυχερός βλέποντας το σημάδι που μου άφησε το εμβόλιο αν κρίνω από κάτι άλλους που είναι τεράστια. Άσε που με την τρίχα τώρα άντε να το βρεις.
 
Και οι καρτέλες από τα 2 μεγαλύτερα αδέρφια μου....

1969, 1968

90682.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο Γυμνάσιο κι στο Λύκειο (90s) δεν μας έκαναν ποτέ εμβόλιο.
Στο Δημοτικό (80s), όταν ήμουν στην Ε τάξη, είχε έρθει κλιμάκιο κι είχε κάνει το μαντού κι το BCG της φυματίωσης μόνο στην ΣΤ τάξη. Τον επόμενο χρόνο, που πλέον εμείς ήμασταν ΣΤ τάξη, θεωρούσαμε δεδομένο πως θα ερθουν να το κάνουν κι σε εμάς, αλλά δεν ήρθαν. Ποτέ, στα 6 χρόνια του Δημοτικού, δεν θυμάμαι άλλο σχολικό εμβολιασμό εκτός απο αυτό της τότε ΣΤ τάξης. Τα εμβόλια μας τα εκανε ο παιδίατρος κι το BCG γινόταν στο ΠΙΚΠΑ.
Θυμάμαι όμως ότι 2 φορές είχαν έρθει γιατροί: Τη μια φορά ήταν οφθαλμίατροι. Την άλλη φορά, μας είχαν δώσει τσίχλες διάφανες σαν σιλικόνη (μπλιαχ!!!) να τις μασάμε για 10 λεπτά κι να φτύνουμε το σάλιο μας μέσα σε ποτηράκι. Αυτοι μετά έπαιρναν το σάλιο, το έβαζαν στο μικροσκόπιο κι το εξεταζαν. Δεν ξέρω αν ήταν οδοντίατροι ή παθολόγοι. Η γεύση της τσίχλας πάντως ήταν τόσο απαίσια που πολλά παιδιά έκαναν εμετό απο την αηδία.

Αν ξέρει κάποιος να μας πει τι εξέταση ήταν αυτή, θα μου λύσει την απορία χρόνων!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απορώ πως θυμάστε τα εμβόλια στο δημοτικό, ή εγώ είμαι πάρα πολύ μεγάλος ή έχω πρόβλημα μνήμης. Τα μόνα που θυμάμαι ήταν στο στρατό που από τα 3 (αν θυμάμαι καλά) το τελευταίο δεν το έκανα γιατί την είχα πέσει στην σοκολάτα και βαριόμουν να πάω.
 
Καλά, εγώ έχω κάνει όλα τα εμβόλια που υπάρχουν. Μόνο του κίτρινου πυρετού δεν έχω κάνει. Έχω κάνει και της χολέρας, όταν θα ταξίδευα με τον μπαμπά μου στην Κίνα, τότε ήταν υποχρεωτικό (το 1982). Τώρα δεν ξέρω πια τι γίνεται. Την ημέρα που το έκανα, μου είχαν πει να μην τρομάξω αν για μια-δυο μέρες δεν μπορούσα να ανεβάσω το χέρι μου. Ήταν γνωστή παρενέργεια του εμβολίου. Πραγματικά, ήταν πολύ περίεργη αίσθηση. Το χέρι μου κουνιόταν κανονικά, αλλά όταν πήγαινα να το ανεβάσω, έμενε σαν κουλό στον αέρα. Δεν ανέβαινε πάνω από τη μέση.

Έχω κάνει ακόμα και το εμβόλιο του δαμαλισμού (είμαι αρκετά παλιά) αλλά στο πόδι, γιατί είχε πει τότε ο παιδίατρος στη μαμά μου ότι επειδή είμαι κοριτσάκι, να μην έχω αυτό το έντονο σημάδι στο μπράτσο μεγαλώνοντας.

Το μόνο εμβόλιο που θυμάμαι στο σχολείο ήταν το Μαντού στην Έκτη δημοτικού. Νομίζω ότι αυτό είναι της φυματίωσης ή κάνω λάθος? Μας είχαν μαζέψει όλα τα παιδάκια ανά τάξη. Γενικώς, ήμουν από παιδί πολύ ψύχραιμη σε αυτά τα πράγματα αν και δεν είναι το καλύτερό μου. Αντιμετωπίζω τους εμβολιασμούς σαν αναγκαίο κακό που όμως είναι απαραίτητο για την υγεία. Αυτό που μου έχει μείνει έντονα σαν ανάμνηση από τον εμβολιασμό στο σχολείο, είναι που τα αγόρια έκλαιγαν πολύ περισσότερο από τα κορίτσια! Θυμάμαι ότι η βελόνα δεν πονούσε στο σημείο του μπράτσου που έμπαινε. Το φάρμακο ύστερα πονούσε λιγάκι. Είχα κάτσει στο θρανίο, και περίμενα να μου περάσει. Αλλά να βλέπω τα αγόρια να κλαίνε! Μου είχε κάνει πολύ μεγάλη έκπληξη!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχω την εντύπωση ότι το Μαντού είναι τεστ που σου κάνουν πριν το εμβόλιο της φυματίωσης αλλά δεν ξέρω γιατί.

Εγώ έχω κάνει μερικά εμβόλια πάνω από μία φορά. Ήμουν μεταπτυχιακός φοιτητής δεκαετία 80 και αποφάσισαν ότι όλοι οι φοιτητές έπρεπε να έχουν εμβολιαστεί για διάφορα, μεταξύ των οποίων MMR (ιλαρά - παρωτίτιδα - ερυθρά). Εγώ είχα κάνει για όλες τις παιδικές αρρώστιες ή τις είχα περάσει. Αλλά μου είπαν να τους δείξω τις καρτέλες εμβολιασμού ή απόδειξη ότι έχω αρρωστήσει. Ναι, στην Άρτα το 1960 θα είχαν τέτοια! Η σπιτονοικοκυρά μας ήταν παιδίατρος, τη φώναζε η μαμά "Κυρία Νίνα κάτι έχει το παιδί", ερχόταν από δίπλα, έλεγε "είναι το τάδε" κι αυτό ήταν όλο. Ή μου έκανε εμβόλιο στο ιατρείο της, στο ισόγειο του σπιτιού μας. Τι καρτέλες?

Στο ιατρείο του Παν/μίου:
- Μπορείς να κάνεις τεστ κι αν δείξει αντισώματα να μην ξανακάνεις το εμβόλιο.
- Πόσο κάνει το τεστ?
- $50
- Πόσο το εμβόλιο?
- $10
- Να το μπράτσο μου, θέλω την τρύπα των $10

Αν και είμαι παθολογικά δειλός και φοβιτσιάρης, δεν είχα ποτέ ιδιαίτερο φόβο με εμβόλια και βελόνες (*), ούτε με πονάνε ιδιαίτερα αργότερα (τέτανος, έρπης ζωστήρ, covid που υποτίθεται πονάνε). Οπότε και στο στρατό δεν με ένοιαξε καθόλου που μας βάλανε στη σειρά και μας κάνανε διάφορα εμβόλια όμως είδα σκηνές απείρου κάλλους, με κάτι νταγλαράδες μέχρι εκεί πάνω να λιποθυμάνε με το που βλέπανε τον νοσοκόμο να πλησιάζει κραδαίνοντας τη σύριγγα. Αλλά δεν είναι για κοροϊδία... τι φταίνε? Δεν το ελέγχει κανείς.

(*) Ε, καλά, την πρώτη φορα που πήγα να δώσω αίμα είδα τη νοσοκόμα μ' ένα μπουρί σόμπας να έρχεται να μου ρουφήξει το αίμα και άρχισα να σκέφτομαι ότι ίσως δεν ήταν καλή ιδέα, αλλά μετά την πρώτη φορά που καλά-καλά δεν κατάλαβα ότι με τρύπησε δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε με τις σακορράφες της αιμοδοσίας.
 
Ναι, βλέπω τώρα ότι το Mantoux είναι τεστ που το κάνουν για να δουν αν κάποιος έχει μολυνθεί στο μυκοβακτηρίδιο της φυματίωσης. Μπορεί να το είχα ακούσει τότε και να μου εντυπώθηκε η λέξη. Μπορεί και να το κάναμε δυο-τρεις μέρες πριν, γιατί το άρθρο λέει ότι θέλει κάποιες μέρες για να διαβαστεί, αλλά σίγουρα δε το θυμάμαι καθόλου. Θυμάμαι μόνο τον εμβολιασμό.
 
Πίσω
Μπλουζα