Ρετρό εμμονές με πορνογραφικό υλικό !

(δεν θυμαμαι να ειχα αντιδρασει παντως :biglaugh: )
 
Gyubrush είπε:
Τωρα παλι το "Βασιλης" πως μου ηρθε??:rolleyes:
Του "Λεωνιδα" βεβαια που πουλαγε ψησταριες στην Πειραιως!

Ειχε προκαλεσει αντιδρασεις τοτε στην κοινη γνωμη.

Σου'ρθε γιατι τον μπερδεψες με τον θρυλικο Λεβεντη. :D
 
telamonas.stokos είπε:
(δεν θυμαμαι να ειχα αντιδρασει παντως :biglaugh: )
Ουτε γω!:biglaugh::biglaugh:

Ειχαν βγει κατι δημοσιογραφισκοι της κακιας ωρας και τον εκραζαν μεσα απο τις εφημεριδες τους καθως και απο μια συνεντευξη που του ειχαν παρει αν θυμαμαι καλα.

AARDVARK είπε:
Σου'ρθε γιατι τον μπερδεψες με τον θρυλικο Λεβεντη. :D

Λεβεντης και ξερο ψωμι!:animeek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περναω τα ασχετα και απλως ενημερωνω πως το εθιμο καλα κρατει ειδικα στην επαρχια αν και σε λιγο τα σχετικα περιοδικα θα γινουν οντως συλλεκτικα, τα εφαγε το ιντερνετ. Παντως οντως υπαρχουν ακομα καφενεια, εργαστηρια και γκαραζ με ξεβαμμενα ημερολογια της Πιρελι χρονων. Θυμαμαι και εγω εφηβικα δωματια συμμαθητων ντυμενα απο ακρη σε ακρη με γυμνες κυριες διπλα σε μηχανες και συγκροτηματα και παντα υπηρχε η απορια του τι ακριβως σκεφτοταν οταν καλουσαν κοπελα στο σπιτι. Ας πουμε ο υπαινιγμος του 'θα ηθελα ολες οι γυναικες να ειναι ετσι, εσυ πώς δειχνεις?' πλανιοταν στην ατμοσφαιρα και ακομα και αν η επισκεψη ηταν απλα φιλικη αρχιζες να μελετας στο μυαλο σου τα υπερ και τα κατα των εμφυτευματων σιλικονης. (ενταξει το ιδιο νιωθεις και με τα γυναικεια περιοδικα αλλα αλλο να βλεπεις την αληθεια γυμνη οταν δεν υπάρχουν και ρουχα, παπουτσια και αξεσουαρ για να συντηρησουν την ψευδαισθηση πως και συ εχεις πτωχη μικρη ελπιδες). Αν καποιος κυριος (ή και κυρια) παντως εχει ακομα ενα τετοιο δωματιο ντυμενο με ρετρο 'πορνογραφια' ή γνωριζει καποιο γκαραζ ενδιαφερομαι να το φωτογραφισω ας στειλει μυνημα διοτι με ενδιαφερει εικαστικως το θεμα.

Το 2004 στην Σκωτια ειχαμε παει για φαγητο με εναν ξαδερφο στο σπιτι ενος φιλου του απο την Ζαχαρω και σχεδον ολο το σπιτι ηταν καλλυμμενο με σχετικες αφισες αναμεσα στις οποιες περιφεροταν χαρουμενη η μαυροφορεμενη και μαντιλοφορουσα γιαγια του που ειχε ερθει επισκεψη. Το δε σπιτι ηταν επισης ρετρο και παμπαλαιο. Κριμα να μην εχω φωτος της γιαγιας να μαγειρευει στην γκαζιερα φασολακια κατω απο μια γυμνοστηθη θεα σε σχεδον φυσικο μεγεθος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
27 Ιανουαρίου 1987, και εγώ στην τρυφερή :D ηλικία των 15 ετών, αγοράζω το αγαπημένο μου περιοδικό...
[edit] Dead picture [edit]

Αρχίζω να το διαβάζω με λαχτάρα, ώσπου φτάνω στη σελίδα 17 και βλέπω έκπληκτος ένα αφιέρωμα στη Samantha Fox, από το Γιάννη Κουτουβό, το οποίο συνοδευόταν και από μια γυμνόστηθη φωτογραφία της!!!!

[edit] Dead picture [edit]

(Έχω καλύψει την "ευαίσθητη" περιοχή, μη φάμε κανα bannάρισμα πίσω-πίσω)

Πραγματικά, ασύλληπτο σε τέτοιο περιοδικό, για την εποχή...

χαχαχαχα!!! Ωραιος ο Dino!!!!
 
θυμαμαι την αδερφη μου επαιρνε φανατικα ενα γερμανικο περιοδικο για εφηβους το bravo (δεν ξερω αν βγαινει ακομα) το οποιο ειχε θεματολογια σαν την κατερινα πανω κατω και παντα στην μεση του περιοδικου ειχε ενα δισελιδο που απο την μια μερια ηταν ενα αγορι και απο την αλλη ενα κοριτσι (δεν ξερω αν διαλεγαν ζευγαρια) που ηταν εντελως γυμνοι και ειχε και μια μικρη συνεντευξη τους μου φαινοταν λοιπον παντα πολυ περιεργο που δεχοντουσαν να το κανουν αυτο (δεν ξερω αν τους πληρωναν) και θυμαμαι οτι ειχε και αγγελια στο κατω μερος της σελιδας οτι οποιος θελει μπορει να μας στειλει γραμμα για να τον φωτογραφισουμε σκεφτομαι οτι αν γινοταν στην αντιστοιχη kατερινα (που αν θυμαμαι καλα συνεργαζοταν με το bravo) θα ειχε γινει ο κακος χαμος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πάλι τις γνωστές αφίσες τις θυμάμαι σε φορτηγά και νταλίκες, και όχι σε μαγαζιά που λέτε πιο πάνω.. Μάλλον ήμασταν πολύ συντηρητικοί για να βάλουμε τέτοια "πράγμα τα του σατανά" στα μαγαζιά μας.. :p

Πάντως χωρία πλάκα, δεν μπορώ να φανταστώ σήμερα κάτι τέτοιο σε μαγαζί η αυτοκίνητο.. Και τελικά (Άσχετα με το τι λέμε..) μάλλον γίναμε πολύ πιο συντηρητικοί απ' ότι ήμασταν παλιά..
 
τώρα είδα το σχετικό θέμα...θυμάμαι στο ξυλουργείο του θείου μου να έχει τέτοιες αφίσες από τα μέσα της δεκαετίας του 70 όπου τα επίμαχα σημεία καλύπτονταν ενίοτε μ' ένα αστεράκι! Θυμάμαι τις γυμνόστηθες κοπέλες να φοράνε καμπάνες παντελόνια και τα κλασσικά χτενίσματα της εποχής ενώ οι φωτογραφίες είχαν θαμπά χρώματα σαν τα περιοδικά της εποχής!

Μόνο μία ήταν θυμάμαι μη λογοκριμένη με αποτέλεσμα να την κοιτώ περισσότερο με περιέργεια ως παιδάκι.(Βέβαια με τόση τρίχα λίγα έβλεπα ο φουκαράς αλλά δεν βαριέστε...έμεινε η ρετρό ανάμνηση)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο θέμα, το ανακάλυψα σήμερα. Ως παλαιότερος, θυμίζω ότι κατά τη διάρκεια της δεκαετίας του '70 η εφημερίδα "Απογευματινή" (τότε μεγάλης κυκλοφορίας) είχε κάθε μέρα στην καλλιτεχνική ή στην τηλεοπτική σελίδα της μια σέξυ φωτογραφία γυμνόστηθης κοπέλας (συνήθως επίδοξης στάρλετ), με τα γνωστά αστεράκια να καλύπτουν τα επίμαχα σημεία!
 
θανος είπε:
θυμαμαι την αδερφη μου επαιρνε φανατικα ενα γερμανικο περιοδικο για εφηβους το bravo (δεν ξερω αν βγαινει ακομα) το οποιο ειχε θεματολογια σαν την κατερινα πανω κατω και παντα στην μεση του περιοδικου ειχε ενα δισελιδο που απο την μια μερια ηταν ενα αγορι και απο την αλλη ενα κοριτσι (δεν ξερω αν διαλεγαν ζευγαρια) που ηταν εντελως γυμνοι και ειχε και μια μικρη συνεντευξη τους μου φαινοταν λοιπον παντα πολυ περιεργο που δεχοντουσαν να το κανουν αυτο (δεν ξερω αν τους πληρωναν) και θυμαμαι οτι ειχε και αγγελια στο κατω μερος της σελιδας οτι οποιος θελει μπορει να μας στειλει γραμμα για να τον φωτογραφισουμε σκεφτομαι οτι αν γινοταν στην αντιστοιχη kατερινα (που αν θυμαμαι καλα συνεργαζοταν με το bravo) θα ειχε γινει ο κακος χαμος
Το διάβαζα κι εγώ χρόνια το Bravo όταν μάθαινα γερμανικά! Το δισέλιδο που αναφέρεσαι ήταν μια εξαιρετική μόνιμη στήλη και δεν είχε καμία σχέση με πορνό. Είχε σκοπό να συμφιλιώσει/εξοικειώσει τους εφήβους με το σώμα τους, τη σεξουαλικότητά τους αλλά και με το άλλο φύλο. Τα παιδιά έβγαζαν μόνα τους τις φωτογραφίες αυτές, δεν το έκανε φωτογράφος και δεν ήταν παρουσία άλλων ανθρώπων όταν τις έβγαζαν. Φυσικά τα συνόδυαν οι γονείς τους εκεί και τους έπαιρναν και μια μικρή συνέντευξη για την ερωτική τους ζωή, το πως ένιωθαν για το σώμα τους κλπ.

Δεν είχε όμως μόνο αυτές τις φωτογραφίες. Κατά καιρούς εξηγούσε τα πάντα γύρω από το θέμα του σεξ, των ερωτικών χαδιών και παιχνιδιών, τι συμβαίνει στα σώματα αγοριών και κοριτσιών, συμβουλές για την πρώτη φορά και των 2 φύλων, θέματα αντισύλληψης και πολλά άλλα. Πραγματικά μακάρι να υπήρχε κάτι τέτοιο και στα ελληνικά περιοδικά, νομίζω θα βοηθούσε πάρα πολύ στην ανάπτυξη μιας καλύτερης σχέσης με το σώμα μας και με το θέμα του έρωτα. Το κατάλαβα πολύ αργότερα πως σε αυτό οφειλόταν η διαφορά που είχαμε με τις συμμαθήτριές μου στο θέμα αφού αυτές το αντιμετώπιζαν λες και ήταν κάτι κακό ή βρώμικο ενώ εμένα μου φαινόταν απλά φυσιολογικό.
 
Η εμμονή τύπου "Απογευματινής" συνεχίζεται σήμερα στις μέσα σελίδες κάποιων αθλητικών εφημερίδων. Κι η πλάκα είναι πως όταν "ξεφυλλίζονται" στην τηλεόραση, οι παρουσιαστές περνάνε κι από αυτές !
 
Τι μου θυμησες. Διαβαζα ενα πορνοβιβλιαρακι με σκιτσα και με επιασε ο πατερας μου " καβαλα στο αλογο ". Α ρε ξεφτιλα ...
 
Δε θα ξεχάσω τα μικρού μεγέθους έγχρωμα βιβλιαράκια, που στα εξώφυλλα είχαν graphics "εκρήξεων" στα επίμαχα σημεία, πολλές φορές γράφοντας και κάτι μέσα... Μπορούσες να περάσεις 20 φορές από το ίδιο περίπτερο, κάνοντας τάχα ότι διαβάζεις κάτι άλλο...
 
bceecd44e0bb1ff4ab6d62c6aeffe84c-pug-busted-trying-to-bust-it.jpg


bceecd44e0bb1ff4ab6d62c6aeffe84c-pug-busted-trying-to-bust-it.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδή ο παππούς μου είχε περίπτερο εκτός από όλα τα κόμικς που τα διαβάζαμε πρώτοι:wink:, ''πέφτανε'' στα χέρια μας και τα περίφημα ταρατατά και σωφεράκι όταν μας άφηνε ο παππούς στο πόδι του(πράγμα για το οποίο ανυπομονούσαμε ώρες πολλές φορές), βέβαια πολλές φορές δεν τα βάζαμε σωστά στη θέση τους με αποτέλεσμα να το καταλαβαίνει αλλά να κάνει την πάπια.Η Ντροπή χτυπούσε κόκκινο, αλλά εμείς υποπέπταμε συχνά στην αγαπημένη μας παράβαση:biglaugh:.
 
Αλλος ενας επικος τιτλος απο τον Exetlaios
 
Κάθε ποστ σε αυτό το θέμα έχει και την δική του ιστορική αξία... :cool:
 
Που να εβλεπες και τα διεγραμμενα! χαχαχαχαχαχα
 
Πριν 2-3 μερες το ανεφερα σε φιλους σε παρομοια συζητηση.

Στην τσαντα του δημοτικου, ειχε μια θηκη με φερμουαρ στην οποια ειχα μια αφισα του Ταραση.

Απο αυτες τις μεγαλες που ξεδιπλωνουν(4 κολλες Α4 ας πουμε).

Στην αλλη πλευρα ειχε μια.... :hurrah: :wub: :hurrah: με καλοστεκουμενα... :eek: , ολα καλοστεκουμενα δηλαδη

Οποτε λεγαμε....παω να δω τον Ταραση και ανοιγαμε την αφισα με το μανουλομανουλο!

Edit: Μολις θυμηθηκα και μια μερα που μου λεει ο αδερφος μου οτι βρηκε η μανα μας τα "περιοδικα" που φυσικα οι βλακες τα ειχαμε κατω απο το στρωμα!!

Ημουνα πρωινος στο σχολειο και εκεινος απογευματινος. Δεν ξερω πως και γιατι, αλλα δεν με ρωτησε τιποτα για τα περιοδικα, παρολο που περιμενα να τα ακουσω.

Ισως μπηκε στη μεση ο πατερας μου και ειπε οτι ειναι φυσιολογικο για αγορια. Δεν ξερω και δεν σκοπευω να ρωτησω :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου κάνει εντύπωση που δεν αναφέρθηκε κανείς στα "πονηρά" στυλό... απεικόνιζαν κυρίες με ρούχα που εξαφανίζονταν αν τα κοίταζες από διαφορετική οπτική γωνία.
 
Πίσω
Μπλουζα