Ρετρό εξαφανισεις

Θυμάμαι ότι μου είχαν δείξει το αντιτορπιλλικό που ήταν υποτίθεται το πλοίο της Φιλαδέλφειας αλλά για κάποιο λόγο νόμισα ότι ήταν το ΑΕΤΟΣ, όχι το ΛΕΩΝ, Αν και όταν έκανα τη θητεία μου το ΛΕΩΝ δεν είχε παροπλιστεί ακόμη, οπότε ή μου δείξανε λάθος πλοίο ή θυμόμουνα λάθος ζώο.

Επίσης κάποιοι λέγανε ότι το ελληνικό πλοίο δεν ήταν το "πραγματικό" αλλά το πλοίο το οποιό έπαιξε τον ρόλο σε σχετική ταινία.

Ούτε είχα ακούσει για το "πείραμα", ούτε για την ταινία, ούτε με ενδιέφεραν οι σχετικές ανοησίες. Ακόμη προσπαθούν να βρουν την GUT οι επιστήμονες. Δεν απορώ βέβαια που ο Μπερλίτζ είναι ανακατεμένος στην όλη ιστορία.
 
Θυμάμαι ότι μου είχαν δείξει το αντιτορπιλλικό που ήταν υποτίθεται το πλοίο της Φιλαδέλφειας αλλά για κάποιο λόγο νόμισα ότι ήταν το ΑΕΤΟΣ, όχι το ΛΕΩΝ, Αν και όταν έκανα τη θητεία μου το ΛΕΩΝ δεν είχε παροπλιστεί ακόμη, οπότε ή μου δείξανε λάθος πλοίο ή θυμόμουνα λάθος ζώο.

Επίσης κάποιοι λέγανε ότι το ελληνικό πλοίο δεν ήταν το "πραγματικό" αλλά το πλοίο το οποιό έπαιξε τον ρόλο σε σχετική ταινία.

Ούτε είχα ακούσει για το "πείραμα", ούτε για την ταινία, ούτε με ενδιέφεραν οι σχετικές ανοησίες. Ακόμη προσπαθούν να βρουν την GUT οι επιστήμονες. Δεν απορώ βέβαια που ο Μπερλίτζ είναι ανακατεμένος στην όλη ιστορία.

Έχει και ένα σχόλιο στο τέλος του άρθρου που παραθέτω παρακάτω... διαβάστε τι γράφει;


Επίσης στο Link απο την σελίδα του ΠΘ που έχω βάλει σε προηγούμενα ποστ στα σχόλια του άρθρου κάποιος γράφει ότι υπηρέτησε εκεί και γράφει κάτι για έμφραγμα πολλών ναυτών στο πλοίο αυτό και που έπαθε και ο ίδιος μετά απο κάποιο καιρό...

Άλλοι πάλι μιλάνε για άλλες καταστάσεις, άλλοι άκουγαν κραυγές και φωνές μέσα απο τις λαμαρίνες.

Είναι Τρομακτικά πάντως όλα αυτά αν είναι αλήθεια..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχει και ένα σχόλιο στο τέλος του άρθρου που παραθέτω παρακάτω... διαβάστε τι γράφει;


Επίσης στο Link απο την σελίδα του ΠΘ που έχω βάλει σε προηγούμενα ποστ στα σχόλια του άρθρου κάποιος γράφει ότι υπηρέτησε εκεί και γράφει κάτι για έμφραγμα πολλών ναυτών στο πλοίο αυτό και που έπαθε και ο ίδιος μετά απο κάποιο καιρό...

Άλλοι πάλι μιλάνε για άλλες καταστάσεις, άλλοι άκουγαν κραυγές και φωνές μέσα απο τις λαμαρίνες.

Είναι Τρομακτικά πάντως όλα αυτά αν είναι αλήθεια..
Aν έγινε κάποιο πείραμα με χημικά εκείνου του καιρού ε ναι δεν είναι περίεργο να έχεις εμφράγματα και καρκίνους σε ναύτες μετά. Τώρα οι φωνές είναι άλλο πράγμα εκτός και αν τα χημικά αυτά έκαναν ζημιά και στον εγκέφαλο πολλών.
 
Άντε καλά να έγινε πείραμα με υψηλές συχνότητες που ζεστάνανε τον αέρα και κάνανε το πλοίο αόρατο σαν να είχε πλυθεί με Άζαξ (που σιγά μη γίνεται δηλαδή, αλλά ας το δεχτούμε). Πώς το κάνανε να τρέχει τόσο γρήγορα λες και του είχαν βάλει νέφτι στην εξάτμιση? και όχι απλώς έτρεχε ραλλιτζίδικα αλλά έκανε και γκανγκστερικές στροφές με μεγάλη ταχύτητα (με τις δυο ρόδες στον αέρα) αφού η Φιλαδέλφεια δεν είναι στη θάλασσα αλλά στον ποταμό Delaware που έχει στροφές. Κι άντε το κάνανε και οι ναύτες του τα κάνανε επάνω τους από τον φόβο, κάποιοι φύγανε στις στροφές γιατί δεν φορούσανε ζώνες ασφαλείας και έκτοτε αγνοείται η τύχη τους, και κάποιοι τρελλάθηκαν. Του φύγανε και μπιέλες και τσιμινιέρες κι ό,τι δεν ήταν καλά στερεωμένο κι έχασε τόσο βάρος μεταξύ Αμερικής (1520 τόνοι) και Ελλάδας (1240)? Κι όταν καταφέρανε και κάνανε τόσα πράματα στα κρυφά, δεν θα μπορούσαν να βάλουν 2 πλαστούς μήνες στο ημερολόγιο του πλοίου? Εδώ στον Ναύσταθμο το ημερολόγιο της ΔΤ έλεγε ότι βγήκαμε αναφορά και ζητούσαμε άδεια από την διευθυντή, ενώ απλώς πηγαίναμε στο οπλονομείο, συμπληρώναμε ένα χαρτί, το δίναμε στον ναύτη, μια φορά τη μέρα έπαιρνε ο ύπαρχος τα χαρτιά, πήγαινε στον διευθυντή, του έλεγε "αυτός είναι ΟΚ, να εγκριθεί, αυτός καθήκι, όχι" και ο διευθυντής υπόγραφε αναλόγως. Δεν ξέρω κανέναν που να βγήκε ποτέ αναφορά. Όταν αυτά κάναμε εμείς στον Ναύσταθμο δεν μπορούσαν οι Αμερικανοί επίσημοι να εφεύρουν 2 μήνες ψέμματα για το ημερολόγιο? Κι αφού το πείραμα έγινε 28 Οκτωβρίου (να γιορτάσει το ΟΧΙ) γιατί κουκουλώσανε Αύγουστο και Σεπτέμβριο? Τον Οκτώβριο δεν θα έπρεπε?

Και καλά έγιναν όλα αυτά, πάνε και τα αμερικαναυτάκια και τα κλαίμε, αλλά γιατί παρέμεινε ανθυγιεινό το πλοίο και παθαίνανε ειδικά έμφραγμα οι ναύτες? Από τις ψηλές συχνότητες που είχαν ζεστάνει τον αέρα γύρω του πριν χρόοοοοονια?

Τίποτε δεν έγινε. Υπάρχει μακροσκελέστατο άρθρο στη wikipedia που βαριέμαι να διαβάσω. Και καλά να το πιστεύουν κάποια αμερικανάκια, εδώ πιστεύουν ότι η Χίλλαρυ κουμαντάριζε - ίσως κουμαντάρει ακόμη - δίκτυο παιδικής πορνείας από το υπόγειο μιας πιτσαρίας που δεν έχει υπόγειο, αλλά εμείς που κάνουμε τους έξυπνους? Βέβαια έχει πλάκα να διαβάζει κανείς τέτοια (διασκέδαζα πολύ με τα βιβλία του Ντένικεν και τις αντιφάσεις και εξωφρενικούς αναπόδεικτους ισχυρισμούς του), αλλά αυτό το έκανα όταν ήμουν νέος και είχα μπόλικη ζωή να σπαταλήσω. Τώρα δεν μου μένει πολύς χρόνος να ξοδεύω με τέτοια. Καλύτερα να διαβάζω retromaniax.

Ουπς έγραψε η αριάδνη εν τω μεταξύ. Ποια χημικά? Με ψηλές συχνότητες λέει. Και γιατί δεν είναι περίεργο να έχεις εμφράγματα και ζημιές στον εγκέφαλο? Χημικά να προκαλούν καρκίνο ας πούμε είναι λογικό. Μα το άρθρο μιλάει μόνο για εμφράγματα. Αλλά έτσι βγα΄'ινουν αυτές οι διαδόσεις. Κάποιος διαβάζει για εμφράγματα. Γράφει "Λογικό είναι να παθαίνουν καρκίνους και εμφράγματα". Ο επόμενος θα γράψει "Αναφέρανε καρκίνους και εμφράγματα" και πάει λέγοντας, σαν το "σπασμένο τηλέφωνο" που παίζαμε μικροί.
 
Eμφραγματα παθαινανε από τις φωνές που άκουγαν μες στις λαμαρινες μάλλον. Αλλά γιατί μια χημική ουσία η μία ηλεκτρομαγνητική ενέργεια η πυρηνική να μην προκαλεί βλάβη στην καρδιά; Κοίτα εγώ το θέμα δεν το ξέρω ακούστα το έχω οπότε τώρα διαβάζω και παίρνω πληροφορίες
 
Aν έγινε κάποιο πείραμα με χημικά εκείνου του καιρού ε ναι δεν είναι περίεργο να έχεις εμφράγματα και καρκίνους σε ναύτες μετά. Τώρα οι φωνές είναι άλλο πράγμα εκτός και αν τα χημικά αυτά έκαναν ζημιά και στον εγκέφαλο πολλών.

Τα παλιά πλοία είχαν πολύ αμίαντο εσωτερικά και εξωτερικά του πλοίου για αυτό υπάρχει και το διεθνές πιστοποιητικό αμιαντου μέσα στα χαρτιά της γέφυρας ενός πλοίου που αναφέρει ότι είναι εντάξει το πλοίο ή αν έχει ποσοστό που δεν επηρεάζει την υγεία του ανθρώπου.

Λίγοι μικροσκοπικοί κόκκοι αν τους εισπνέουμε μας στέλνουν με σοβαρά προβλήματα στον ουρανό...
 
Τα παλιά πλοία είχαν πολύ αμίαντο εσωτερικά και εξωτερικά του πλοίου για αυτό υπάρχει και το διεθνές πιστοποιητικό αμιαντου μέσα στα χαρτιά της γέφυρας ενός πλοίου που αναφέρει ότι είναι εντάξει το πλοίο ή αν έχει ποσοστό που δεν επηρεάζει την υγεία του ανθρώπου.

Λίγοι μικροσκοπικοί κόκκοι αν τους εισπνέουμε μας στέλνει με σοβαρά προβλήματα στον ουρανό...
Τώρα διαβάζω το θέμα always, το συγκεκριμένο πλοίο είχε πολυ αμίαντο; Τώρα παιδιά όλα τα ανθρώπινα συστήματα επηρεάζονται και η καρδιά και οι πνεύμονες και το μυαλό και ο θυρεοειδής κτλ
 
Τώρα διαβάζω το θέμα always, το συγκεκριμένο πλοίο είχε πολυ αμίαντο; Τώρα παιδιά όλα τα ανθρώπινα συστήματα επηρεάζονται και η καρδιά και οι πνεύμονες και το μυαλό και ο θυρεοειδής κτλ

Εκείνη την εποχή δεν υπήρχαν πιστοποιητικά για τέτοια πράγματα ούτε έλεγχος όπως τώρα. Ναι είχαν αμίαντο και απο χημικά και διάφορα μπογιές που τα έβαφαν και με την φθορά αιωρούνταν κόκκοι αμιάντου απο τα την φθορά στα τοιχώματα και τις λαμαρίνες του πλοίου.
 
Τα παλιά πλοία είχαν πολύ αμίαντο εσωτερικά και εξωτερικά του πλοίου για αυτό υπάρχει και το διεθνές πιστοποιητικό αμιαντου μέσα στα χαρτιά της γέφυρας ενός πλοίου που αναφέρει ότι είναι εντάξει το πλοίο ή αν έχει ποσοστό που δεν επηρεάζει την υγεία του ανθρώπου.

Λίγοι μικροσκοπικοί κόκκοι αν τους εισπνέουμε μας στέλνουν με σοβαρά προβλήματα στον ουρανό...
 


Κάθε πλοίο περιέχει 7 τόνους αμίαντο που με τον καιρό μπορεί να αφαιρεθεί ακόμα και με το άγγιγμα του χεριού ή με ένα απλό ξύσιμο της επιφάνειας!

Δεν επηρεάζει μόνο τα πνευμονία ο αμίαντος επηρεάζει και την καρδιά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Λογικά μοιάζουν όλα αυτά, δεν ξέρω βέβαια αρκετά για απαραίτητη δοσολογία και διάρκεια έκθεσης για να έχω γνώμη για το αν δικαιολογούν τις συνέπειες που υποτίθεται υπέστησαν ναύτες, ΑΝ υπέστησαν ο΄τιδήποτε εξ αιτίας του) κι έτσι παραμένω αγνωστικιστής στο θέμα, αλλά ο αμίαντος δεν χρειαζότανε να κάνει τσάρκα ως τη Φιλαδέλφεια για να γίνει επικίνδυνος. Και παρκαρισμένο στο Νόρφολκ να είχε μείνει πάλια αμίαντος θα ήταν.

Αλλά μια που αναφέρθηκε το Ναυτικό Μουσείο στο Albany (απαίσια πόλη, δεν έχω καμία διάθεση να πάω για τουρισμό όταν περνάω από εκεί πηγαίνοντας κάπου αλλού κι έτσι δεν πρόκειται να το δω ποτέ), θα απογοητεύσω τον συντάκτη των Χαν. Νέων που ονειρεύεται μυστήρια και τον αλαφροϊσκιωτο σχολιογράφο που θέλει ψυχές ναυτών στον Αετό να προειδοποιούν για φωτιά το 1975 με μορφή νέφους άρα είναι το πλοίο της Φιλαδέλφειας. Το πλοίο που δόθηκε στην Ελλάδα, ονομάστηκε Αετός και επιστράφηκε στις ΗΠΑ είχε αρχικά και μέχρι να Αετοποιηθεί το όνομα Slater. Έχει πλήρη βιογραφία του η Wikipedia. Το Φιλαδελφικό Eldridge ήταν το Λέων. Αυτά είναι σίγουρα, και δεν είχαν λόγο να αντιστρέψουν τα ονόματα οι ΗΠΑνοί αφού και τα δυό τα δώσανε στο ΠΝ. Άλλωστε αν είχαν μπει σ' όλον αυτό τον μπελά, και "οι Αμερικανοί κατά την παράδοση (elephadoσχόλιο: ποια παράδοση? ποιανού παράδοση?) άλλαξαν τα χαρτιά για να μπερδευτούν τα ίχνη. γιατί "...το Α/Τ ΑΕΤΟΣ το πηραν οι ΗΠΑ για ενθυμιο του πειραματος φιλαδελφειας", αποκαλύπτοντας έτσι την απάτη τους ενώ είχαν κάνει τόσα και τόσα για να κρατήσου την όλη ιστορία κρυφή? Φυσικά δεν το πήραν για ενθύμιο του πειράματος. Με ποια λογική το ενθύμιο πειράματος που συνδέεται με πόλεις της Βιρτζίνια και της Πενσυλβανίας θα το παρκάρανε στο Όλμπανυ? Γιατί ζητάω λογική από ανόητες διαδόσεις και cospiracy theories?
 
Δηλ.εχουμε να κάνουμε με ένα πλοίο το οποίο μπορεί να είναι ο Λέων η ο αετός πάνω στο οποίο με ηλεκτρομαγνητικά κύματα έγινε ένα περίεργο πείραμα και εξαφανίστηκε. @elephadas , γιατί να μην υπάρχει χωροχρόνος και άλλη διάσταση και στο λέω σε επιστημονικό επίπεδο όχι σε μεταφυσικό με αλιενς και φαντάσματα
 
Δηλ.εχουμε να κάνουμε με ένα πλοίο το οποίο μπορεί να είναι ο Λέων η ο αετός πάνω στο οποίο με ηλεκτρομαγνητικά κύματα έγινε ένα περίεργο πείραμα και εξαφανίστηκε. @elephadas , γιατί να μην υπάρχει χωροχρόνος και άλλη διάσταση και στο λέω σε επιστημονικό επίπεδο όχι σε μεταφυσικό με αλιενς και φαντάσματα

Ναύτες που υπηρέτησαν έλεγαν ότι σε κάποιο απο τα δύο υπήρχαν πολλά σημεία που ήταν κλειδωμένα for ever! Κάποιοι πάλι αναφέρουν στο μηχανοστάσιο και σε άλλα σημεία σημάδια απο κάποιες μεγάλες κατασκευές που μετά τις έβγαλαν (πχ μπορεί να είναι εκεί που είχαν τοποθετηθεί τα πηνία για την δημιουργία μαγνητικού πεδίου ).

Του @elephadas του έχω προτείνει και παλιότερα να δει την ταινία interstellar...
 
Ναύτες που υπηρέτησαν έλεγαν ότι σε κάποιο απο τα δύο υπήρχαν πολλά σημεία που ήταν κλειδωμένα for ever! Κάποιοι πάλι αναφέρουν στο μηχανοστάσιο και σε άλλα σημεία σημάδια απο κάποιες μεγάλες κατασκευές που μετά τις έβγαλαν (πχ μπορεί να είναι εκεί που είχαν τοποθετηθεί τα πηνία για την δημιουργία μαγνητικού πεδίου ).

Του @elephadas του έχω προτείνει και παλιότερα να δει την ταινία interstellar...
Συνήθως καπνός χωρίς φωτιά δεν υπάρχει, κάτι συνέβη τώρα που μπορεί να μην έχει να κάνει τίποτα με το μεταφυσικό τομέα. Ο ελεφας είναι πολύ πραγματιστής
 
Μόλις θυμήθηκα και αυτόν τον διάσημο κάφρο του Greek ΥΤ! :biglaugh:

Άντε να βρεις άκρη με τόσο μπέρδεμα που έχει η υπόθεση!
 
Μόλις θυμήθηκα και αυτόν τον διάσημο κάφρο του Greek ΥΤ! :biglaugh:

Άντε να βρεις άκρη με τόσο μπέρδεμα που έχει η υπόθεση!
Η επιστήμη προχωρά σε πολλά επίπεδα. Όπως όταν έλεγαν ότι θα έρθει ειδικό μηχανάκι σαν ρολόι που θα είναι στον ώμο να μετράει σαχαρο 24 ωρες πριν είκοσι χρόνια θεωρούνταν απιθανο
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εκείνη την εποχή δεν υπήρχαν πιστοποιητικά για τέτοια πράγματα ούτε έλεγχος όπως τώρα. Ναι είχαν αμίαντο και απο χημικά και διάφορα μπογιές που τα έβαφαν και με την φθορά αιωρούνταν κόκκοι αμιάντου απο τα την φθορά στα τοιχώματα και τις λαμαρίνες του πλοίου.
Tο ζήτησαν πίσω οι Αμερικανοί το πλοίο μετά από κάποια χρόνια αφού το δώρισαν;
 
Κουίζ, σε ποια δική του 19αιωνα οι ένορκοι πήραν απόφαση να κατηγορήσουν κάποιον σύζυγό για την δολοφονία της γυναίκας του άμα την εμφανίσει ενός ...φαντάσματος και είχαν δίκιο. Ο σύζυγος στραγγάλισε την γυναίκα του, μετά βρήκαν και στοιχεία. Για πείτε . Είναι και η πρώτη τέτοια δίκη στα δικαστικά χρονικά .
 
Ξανάγινε στο παρελθόν;
 
Πίσω
Μπλουζα