Ρετρό εξώφυλλα ταινιών τρόμου

Να ανεβάσω και εγώ μερικά που θυμάμαι..Σαν εξώφυλλο πιο πολύ με τρόμαζε το Demons, με τις σκοτεινές φιγούρες, παρά το κομμένο χέρι στο House... :p

House 1986

house_1_poster_01.jpg

Demons 1985

Demonsposter1986.jpg

Critters 1986 (Αυτό νομίζω ότι δεν ήταν το poster της ταινίας, αλλά η εικόνα πάντα με τρόμαζε)

Critters_quad-1-500x377.jpg

People under the stairs (1991)

people_under_the_stairs.jpg
 
εξωφυλλο απο την ελληνικη εκδοση του cannibal holocaust holo1-1.jpg
 
Τίποτα δεν συγκρίνεται με τα παλιά εξώφυλλα τρόμου... :)
 
Nα και κάποια άλλα:

Jason goes to hell-The final friday (1993)

jason-goes-to-hell-the-final-friday-movie-poster-1020272401.jpg

Prom Night IV-Deliver us from evil (1992)

promnight4xm8.jpg

976-EVIL (1988)

976-evil-movie-poster-1020231149.jpg

Buried alive (1990)

210655_1020_A.jpg

Kι εγώ έχω ανάγκη να με σταματήσει κάποιος :D

Αliens (1986)

aliens-movie-poster-1020297759.jpg

Alligator II: The mutation (1991)

alligator-2-the-mutation-movie-poster-1020235155.jpg

Amityville horror-The evil escapes (1989)

Amityville Horror - The Evil Escapes (1989) (US video release poster).jpg

Army of darkness-Evil dead III

army-of-darkness-movie-poster-1020471146.jpg

Basket case (1982)

basket-case-movie-poster-1020189644.jpg

Beyond the door III (1989)

Beyond the Door III (1989).jpg

Nα βάλω φρένο καλύτερα πριν σας κουράσω :)

jason-goes-to-hell-the-final-friday-movie-poster-1020243539.jpg

promnight4.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντύπωση μου κάνει που επιζεί ακόμη αυτό το νεκρό-thread! Να ανταποδώσω και εγώ με ένα μικρό "κοκαλλάκι".

Εξώφυλλο από την ταινία A return to salem's lot. Με το ίδιο εξώφυλλο κυκλοφόρησε σε vhs και στη χώρα μας. Δεν θυμάμαι πολλά πράγματα από την ταινία. Πρόκειτε για κάποιον που πάει με τον γιό του στο χωριό salem's lot (που αλλού) και εκεί ανακαλύπτει πως όλοι είναι βρυκόλακες. Δυστηχώς επειδή δεν θυμάμαι, δεν μπορώ να εκφέρω σίγουρη άποψη.

A_Return_to_Salem%27s_Lot_%281987%29.jpg
A_Return_to_Salem's_Lot_(1987).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
The Beyond ( Seven Doors of Death) 1981. παρόμοιο εξώφυλλο είχε και η Ελληνική βιντεοκασέτα.

1981 - Beyond.jpg

.
 
Αυτό ήταν το Οι εφτά πύλες της κολάσεως; Αν ναί, τότε θεωρώ πως έχει την πιο ρεαλιστική άποψη της υποτιθέμενης κόλασης στην τελευταία σκηνή.
 
telonio είπε:
Αυτό ήταν το Οι εφτά πύλες της κολάσεως; Αν ναί, τότε θεωρώ πως έχει την πιο ρεαλιστική άποψη της υποτιθέμενης κόλασης στην τελευταία σκηνή.
Ναι, αυτή η ταινία είναι. Συμφωνώ για την απεικόνιση της Κόλασης.
 
Ωραιότατο θέμα. Σε γεμίζει αναμνήσεις, με ωραίες στιγμές, τότε που ξεχνιόμουν μες στα videoclub χαζεύοντας όλα τα εξώφυλλα,όλων των κατηγοριών.
Κρίμα να μην μπορώ να ποστάρω και εγώ ένα χαρακτηριστικό εξώφυλλο. Το εξώφυλλο της βιντεοκασέτας "Η πόλη των ζωντανών νεκρών".
Του τεράστιου Λούτσιο Φούλτσι. Τη βιντεοκασέτα την είχα αγοράσει από βίντεοκλαμπ όταν αυτό έκλεισε,στις αρχές του '90.
Δεν την έχω πια. Δίνοντας σε φίλους να θαυμάσουν και να μάθουν και αυτοί τον τιτάνιο Λούτσιο, δωσ'την εδώ,δωσ'την εκεί, χάθηκε γύρω στο '99 με 2000. Άρχισαν πλέον να εμφανίζονται και τα dvd, και δεν ενδιαφέρθηκα ξανά γι'αυτήν (την συγκεκριμένη ταινία την αγόρασα μετά από 3-4 χρόνια σε dvd- η οποία είχε κυκλοφορήσει και με σκηνές που δεν υπήρχαν στη βιντεοκασέτα!).
Τες πάντων, το θέμα ήταν το εξώφυλλο της βιντεοκασέτας. Εδώ είναι το αξιοσημείωτο.Ήταν εντελώς άσχετο με την ταινία! Στο μπροστινό εξώφυλλο, μαύρο φόντο, στα δεξιά υπήρχε μια ξανθιά γυναίκα που κρατούσε μαχαίρι και στο αριστερό μέρος του εξωφύλλου,είχε ένα τεράστιο χλωμό πρόσωπο,χωρίς μάτια,σαν την μάσκα του Μάικλ Μάγιερς περίπου. Κάτω,υπήρχε ένα χέρι που κρατούσε ένα σταυρό και με κόκκινα γράμματα έγραφε "Η πόλη των νεκρών". Σκέτο "νεκρών", όχι "ζωντανών νεκρών". Στο οπισθόφυλλο δε, ενώ η υπόθεση και οι συντελεστές της ταινίας αναγράφονταν σωστά, είχε 2-3 φωτογραφίες που δεν ήταν της ταινίας. Άσχετες και αυτές.
Ήταν από άλλη ταινία,την οποία νοίκιασα και είδα αργότερα τότε ( την "Πόλη.." την είχα νοικιάσει πρώτη φορά το 1986, την άλλη ταινία την είδα το '89).
Αυτό το "λανθασμένο" εξώφυλλο, μέχρι και 2 χρόνια πριν υπήρχε στο διαδίκτυο (το ΄χα δει). Πριν ένα χρόνο όμως που έψαξα να το βρω σε διάφορες αναζητήσεις,δεν υπήρχε. Ατυχία που έχασα το δικό μου vhs. Για να μπορούσαμε να δούμε την "ευφάνταστη" τεχνική εταιριών εισαγωγής των 80s! Εξώφυλλο ταινίας,με σωστή περιγραφή της υπόθεσης,με σχεδόν σωστό τίτλο, αλλά άσχετες εντελώς φωτό!
(αν και ψάχνοντας,είχα δει και εξώφυλλο ελληνικού vhs της ταινίας,ολόιδιο με αυτό που υπάρχει στο dvd. Τι γινόταν τότε? Υπήρχαν 2 εταιρίες εισαγωγής? RIO,metalcandyman, την θυμάστε την ταινία? Και αν ναι, θυμάστε το εξώφυλλο της βιντεοκασέτας?)
 
(αν και ψάχνοντας,είχα δει και εξώφυλλο ελληνικού vhs της ταινίας,ολόιδιο με αυτό που υπάρχει στο dvd. Τι γινόταν τότε? Υπήρχαν 2 εταιρίες εισαγωγής? RIO,metalcandyman, την θυμάστε την ταινία? Και αν ναι, θυμάστε το εξώφυλλο της βιντεοκασέτας?)
Δεν το θυμάμαι το συγκεκριμένο εξώφυλλο αλλά συνέβαινε αυτό που λες , δηλαδή να εισάγεται δυο φορές η ίδια ταινία. Δεν ξέρω αν γινόταν από την ίδια εταιρεία ( η από κάποια άλλη ημιπαράνομα) . Πολλές φορές μάλιστα προσπαθούσαν να ξεγελάσουν τον θεατή , βάζοντας άσχετα εξώφυλλα και φωτογραφίες ( όπως ανέφερες ) ή γράφοντας μια πολύ μπερδεμένη και γενική περίληψη της υπόθεσης . Επίσης συχνά η ενναλακτική κόπια για κάποιον ανεξήγητο λόγο , είχε ασυνήθιστα ενοχλητικά χρώματα, όπως ένα πολύ χαρακτηριστικό κίτρινο ή κόκκινο.
 
Λίγο που έψαξα δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο που να το έχει ανοίξει ο exetlaios. :D Πάμε λοιπόν..

Κάποιες παλιές ταινίες τρόμου ξεχώριζαν στα στάντ των κινηματογράφων και στις βιτρίνες των βίντεο κλαμπ για τα εξώφυλλά τους. Μερικά δεν ήταν απαραίτητα τρομακτικά για να κινήσουν το ενδιαφέρον του θεατή. Μερικά ούτε καν πρόβαλαν την βία. Άλλα πάλι φώναζαν με κάθε δυνατό τρόπο πόσους τόνους αίματος έκρυβε η συγκεκριμένη κασσέτα. Θέλω να σταθούμε λοιπόν στα εξώφυλλα των ταινιών τρόμου που μας έκαναν εντύπωση παλιά. Τρομακτικά ή όχι, οτιδήποτε έκανε εντύπωση σε κάποιον. Αυτή η φιγούρα, αυτά τα χρώματα, αυτό το artwork γενικά.

Αρχίζοντας εγώ με τα εξώφυλλα δύο μεγάλων ταινιών.

Fright Night 1985

To τερατόμορφο πρόσωπο της κοπέλας με είχε στοιχειώσει για αρκετά χρόνια. Όχι πλέον βέβαια αφού η συγκεκριμένη εικόνα αποτελεί το τωρινό wallpaper στο pc μου. Θεωρώ πως είναι απόλυτα εφιαλτική εικόνα και κατα κάποιο τρόπο, θαυμάσια δουλειά ζωγραφικής.

29azips.jpg
Προβολή συνημμένου 130232

A nightmare on Elm street 1984

Συνεχίζω με το Εφιάλτης στον δρόμο με τις λεύκες. Απο την πρώτη στιγμή που είδα αυτή την αφίσσα, ακόμη και σήμερα, το κρανίο και το χέρι του Freddie μου μοιάζουν κάπως ρομποτικά. Δεν θεωρώ πως είναι ιδιαίτερα τρομακτική εικόνα, αλλά τουλάχιστο παράξενη.

124wzk3.jpg
Προβολή συνημμένου 130233
Το εξώφυλλο του FRIGHT NIGHT σημαδέψει και τη δική μου φαντασία! Το καλοκαίρι του 1985 στο θερινό σινεμά της Ηλιούπολης το είχαν ζωγραφισμένο σε πανό! (τότε τις ταινίες τις διαφήμιζαν με καλλιτεχνικά ζωγραφισμένα πανό στην είσοδο των σινεμά). Και μόνο που το κοίταζα "πάγωνα"!
 
Πολλές φορές μάλιστα προσπαθούσαν να ξεγελάσουν τον θεατή , βάζοντας άσχετα εξώφυλλα και φωτογραφίες ( όπως ανέφερες ) ή γράφοντας μια πολύ μπερδεμένη και γενική περίληψη της υπόθεσης .
Κλασική τεχνική εξαπάτησης της εποχής! Θυμάμαι κάτι μαϊμού ταινίες ΚΑΡΑΤΕ (κινέζικες;) που στο εξώφυλλο έγραφαν BRUCE LEI, BRUCE LE κλπ!
Όμως η μεγάλη απογοήτευση προερχόταν από ροζ ταινίες που στο εξώφυλλο έγραφαν SAMANTHA FOX αλλά δεν έπαιζε ούτε η 16η ξαδέρφη της εκρηκτικής τραγουδίστριας των ονείρων μας!
 
Ωραιότατο θέμα. Σε γεμίζει αναμνήσεις, με ωραίες στιγμές, τότε που ξεχνιόμουν μες στα videoclub χαζεύοντας όλα τα εξώφυλλα,όλων των κατηγοριών.
Κρίμα να μην μπορώ να ποστάρω και εγώ ένα χαρακτηριστικό εξώφυλλο. Το εξώφυλλο της βιντεοκασέτας "Η πόλη των ζωντανών νεκρών".
Του τεράστιου Λούτσιο Φούλτσι. Τη βιντεοκασέτα την είχα αγοράσει από βίντεοκλαμπ όταν αυτό έκλεισε,στις αρχές του '90.
Δεν την έχω πια. Δίνοντας σε φίλους να θαυμάσουν και να μάθουν και αυτοί τον τιτάνιο Λούτσιο, δωσ'την εδώ,δωσ'την εκεί, χάθηκε γύρω στο '99 με 2000. Άρχισαν πλέον να εμφανίζονται και τα dvd, και δεν ενδιαφέρθηκα ξανά γι'αυτήν (την συγκεκριμένη ταινία την αγόρασα μετά από 3-4 χρόνια σε dvd- η οποία είχε κυκλοφορήσει και με σκηνές που δεν υπήρχαν στη βιντεοκασέτα!).
Τες πάντων, το θέμα ήταν το εξώφυλλο της βιντεοκασέτας. Εδώ είναι το αξιοσημείωτο.Ήταν εντελώς άσχετο με την ταινία! Στο μπροστινό εξώφυλλο, μαύρο φόντο, στα δεξιά υπήρχε μια ξανθιά γυναίκα που κρατούσε μαχαίρι και στο αριστερό μέρος του εξωφύλλου,είχε ένα τεράστιο χλωμό πρόσωπο,χωρίς μάτια,σαν την μάσκα του Μάικλ Μάγιερς περίπου. Κάτω,υπήρχε ένα χέρι που κρατούσε ένα σταυρό και με κόκκινα γράμματα έγραφε "Η πόλη των νεκρών". Σκέτο "νεκρών", όχι "ζωντανών νεκρών". Στο οπισθόφυλλο δε, ενώ η υπόθεση και οι συντελεστές της ταινίας αναγράφονταν σωστά, είχε 2-3 φωτογραφίες που δεν ήταν της ταινίας. Άσχετες και αυτές.
Ήταν από άλλη ταινία,την οποία νοίκιασα και είδα αργότερα τότε ( την "Πόλη.." την είχα νοικιάσει πρώτη φορά το 1986, την άλλη ταινία την είδα το '89).
Αυτό το "λανθασμένο" εξώφυλλο, μέχρι και 2 χρόνια πριν υπήρχε στο διαδίκτυο (το ΄χα δει). Πριν ένα χρόνο όμως που έψαξα να το βρω σε διάφορες αναζητήσεις,δεν υπήρχε. Ατυχία που έχασα το δικό μου vhs. Για να μπορούσαμε να δούμε την "ευφάνταστη" τεχνική εταιριών εισαγωγής των 80s! Εξώφυλλο ταινίας,με σωστή περιγραφή της υπόθεσης,με σχεδόν σωστό τίτλο, αλλά άσχετες εντελώς φωτό!
(αν και ψάχνοντας,είχα δει και εξώφυλλο ελληνικού vhs της ταινίας,ολόιδιο με αυτό που υπάρχει στο dvd. Τι γινόταν τότε? Υπήρχαν 2 εταιρίες εισαγωγής? RIO,metalcandyman, την θυμάστε την ταινία? Και αν ναι, θυμάστε το εξώφυλλο της βιντεοκασέτας?)

Αυτο πρεπει να θυμασαι απο το beyond.

1.jpg

Kαι αυτο ειναι η Πολη των ζωντανων νεκρων.

2.jpg
 
Αυτο πρεπει να θυμασαι απο το beyond.

Προβολή συνημμένου 232961

Kαι αυτο ειναι η Πολη των ζωντανων νεκρων.

Προβολή συνημμένου 232962
Όχι,φίλε Aardvark. Το "The Beyond" που πόσταρες είναι ακριβώς αυτό που υπήρχε τότε και στα βίντεοκλαμμπ. Πιο σωστά,στο δικό μου χωριό,σε ένα μόνο βίντεοκλαμπ υπήρχε από τα 7(!) που είχαν φτάσει κάποια στιγμή αρχές των 90s (και κάπου το '91 ή ΄92 άρχισαν να κλείνουν). Φυσικά το είχα νοικιάσει 4-5 φορές τότε.Υπήρχε ακόμα και μέχρι το 2013 εκεί,στη γωνιά των vhs που είχαν απομείνει, μιας και το 80% του μαγαζιού είχε κατακλυστεί από dvd.
Το "Η πόλη των ζωντανών νεκρών", το είχα αγοράσει από άλλο βίντεοκλαμπ όταν έκλεινε ( το 1992 ή 1993). Δεν είναι το εξώφυλλο από το vhs που πόσταρες (αυτό που είχα εγώ δηλαδή). Αυτό που πόσταρες, έχει ακριβώς το ίδιο εξώφυλλο με το dvd που αγόρασα από ένα καινούριο τότε dvdκλαμπ που είχε ανοίξει στο χωριό μου, το 2002 περίπου. Να φανταστείς πως το συγκεκριμένο dvdκλαμπ, δεν την είχε αγοράσει για το μαγαζί.Εγώ,το παρήγγειλα για μένα από μια λίστα ταινιών με παλιά b-movies και cult που είχε κυκλοφορήσει σε dvd μια εταιρία τότε.Ο ιδιοκτήτης ήταν γνωστός μου και μου είχε δώσει τη λίστα να διαλέξω ταινίες από τη συγκεκριμένη εταιρία.
Η βιντεοκασέτα όμως που είχα αγοράσει 10 χρόνια νωρίτερα, δεν είχε αυτό το εξώφυλλο. Γι' αυτό μου έκανε εντύπωση και το συζήτησα με τον RIO. Όπως έγραψα,"χαζεύοντας" πρόπερσι παλιά εξώφυλλα horror ταινιών, είχα δει και το vhs που πόσταρες (που σίγουρα είναι και το ορίτζιναλ), αλλά και το δικό μου (αυτό που έχω περιγράψει στο προηγούμενο σχόλιο).
Και επειδή έχω κολλήσει άσχημα, έχω ήδη ψάξει ένα 5ωρο χθες και ένα 2ωρο σήμερα σε διάφορα sites με παλιά horror covers, και δεν μπορώ να το βρω πουθενά (ενώ υπήρχε μέχρι και πριν 2 χρόνια). Ούτε θυμάμαι σε ποια σελίδα το ΄χα δει!Μπορεί να έκλεισε ίσως.
Και η ταινία στο vhs λεγόταν " Η πόλη των νεκρών".
Κόλλησα άσχημα φίλε μου, και μου φαίνεται θ'αρχίσω να παίρνω τηλέφωνα τα παλιά φιλαράκια,να δω που "βόσκει" εκείνη η βιντεοκασέτα μου που αγνοείται εδώ και 21 χρόνια (χι,χι,χι..)
(μπορεί εκείνο το εξώφυλλο να έχει "καταχωνιαστεί" κάπου στα άδυτα του facebook,κάποιος να το έχει σε κάποια cover's collection.Το μόνο μέρος που δεν μπορώ να ψάξω γιατί δεν έχω facebook)
 
Κλασική τεχνική εξαπάτησης της εποχής! Θυμάμαι κάτι μαϊμού ταινίες ΚΑΡΑΤΕ (κινέζικες;) που στο εξώφυλλο έγραφαν BRUCE LEI, BRUCE LE κλπ!
Όμως η μεγάλη απογοήτευση προερχόταν από ροζ ταινίες που στο εξώφυλλο έγραφαν SAMANTHA FOX αλλά δεν έπαιζε ούτε η 16η ξαδέρφη της εκρηκτικής τραγουδίστριας των ονείρων μας!
Φίλε μου,είχα ξαναγράψει εδώ σε άλλο thread,ότι μια μέρα στα τέλη των 80s,μπήκα σε βίντεοκλαμπ και είδα σε κασέτα να γράφει " Κόναν 3" !!!
Καταλαβαίνεις τώρα! Μεγάλα γράμματα, μικρή φωτογραφία του Άρνολντ, ενοικιάστηκε ατάκα και επι τόπου (πάλι καλά που δεν ξέχασα τη σχολική τσάντα εκεί από τη βιασύνη μου και τη λαχτάρα να πάω σπίτι αμέσως να τη δω!). Και τελικά ήταν το "Κάλιντορ, ο μονομάχος"!
Το οποίο το ΄χα δει από άλλο βίντεοκλαμπ,που είχε και το κανονικό του (το ορίτζιναλ) εξώφυλλο!
Ξανγύρισα στο βίντεοκλαμπ,να δω αν είχα διαβάσει λάθος! Όχι φίλε μου, δεν είχα κάνει λάθος! Έγραφε: " Κόναν 3 " !!!
 
Δεν το θυμάμαι το συγκεκριμένο εξώφυλλο αλλά συνέβαινε αυτό που λες , δηλαδή να εισάγεται δυο φορές η ίδια ταινία. Δεν ξέρω αν γινόταν από την ίδια εταιρεία ( η από κάποια άλλη ημιπαράνομα) . Πολλές φορές μάλιστα προσπαθούσαν να ξεγελάσουν τον θεατή , βάζοντας άσχετα εξώφυλλα και φωτογραφίες ( όπως ανέφερες ) ή γράφοντας μια πολύ μπερδεμένη και γενική περίληψη της υπόθεσης . Επίσης συχνά η ενναλακτική κόπια για κάποιον ανεξήγητο λόγο , είχε ασυνήθιστα ενοχλητικά χρώματα, όπως ένα πολύ χαρακτηριστικό κίτρινο ή κόκκινο.
Τελικά, φίλε RIO, ΛΥΘΗΚΕ το μυστήριο! Όχι,δεν βρήκα τη δική μου βιντεοκασέτα (που θα ήταν νομίζω και ντοκουμέντο σ'όλη αυτή την ιστορία που ξεκίνησα με το ελληνικό εξώφυλλο " Η πόλη των νεκρών").
Δεν θα γράψω πόσες ώρες "ψαξίματος στο ίντερνετ" μου πήρε,αλλά μετά από καιρό έπεσα κατα λάθος πάνω στο εξώφυλλο της βιντεοκασέτας που είχα! Και τι ανακαλύπτω? Τη ταινία που αντιστοιχεί στο συγκεκριμένο εξώφυλλο! Είναι το "Haunts" (1976) ! Υπάρχει το εξώφυλλο της ξένης βιντεοκασέτας στο google-εικόνες.
Είναι ακριβώς όπως το περιέγραψα στο προηγούμενο σχόλιο μου. Ακριβώς το ίδιο εξώφυλλο. Μόνο που αντί για τον τίτλο "Haunts", γράφει "Η πόλη των νεκρών"! Και το οπισθόφυλλο είναι το ίδιο. Με αυτές τις φωτό που έχει (είχα γράψει ότι είναι άσχετες με τη ταινία του Φούλτσι).
Δηλαδή, ένα ξένο εξώφυλλο από άλλη ταινία, το πήρε η δική μας εταιρία, και όποια αγγλική λέξη είχε γραμμένη πάνω, την έσβησε και έγραψε μπροστά "Η πόλη των νεκρών" και τους ηθοποιούς/υπόθεση στο οπισθόφυλλο.
Δεν ξέρω αν μπορείς να το postάρεις (γιατί εγώ δεν έχω ιδέα),αλλά τώρα που ξέρουμε το εξώφυλλο,ίσως καταφέρουμε να το βρούμε και ως "Η πόλη των νεκρών",όπως το είχα εγώ. Νομίζω πως το είχα γράψει,ότι μέχρι πριν 2-3 χρόνια το είχα δει να υπάρχει σε ιστοσελίδα.

(Τελικά,υπήρξαν 2 εταιρίες που έκαναν εισαγωγή την ταινία του Φούλτσι? Διότι ο φίλος Aardvark ανέβασε το σωστό εξώφυλλο,ενώ εγώ είχα ένα fake από άλλη ταινία.Άρα?.. )
 
  • Like
Reactions: RIO
Εννοείς αυτό Fulci ;

MV5BZjRkYTI1YTctNWFiMi00YzgyLTg3ZGUtY2JlZTk2OWJkNzdjXkEyXkFqcGdeQXVyMjUyNDk2ODc@._V1_FMjpg_UX1...jpg
 
Ναι,φίλε RIO. Αυτό ακριβώς είναι. Αυτό είναι το εξώφυλλο "Η πόλη των νεκρών". Η ξανθιά με το μαχαίρι,το "χλωμό πρόσωπο" που ανέφερα,το χέρι με το σταυρό. Αλλά αντί για "Haunts" έγραφε "Η πόλη των νεκρών". Μέχρι και οι φωτό στην πίσω πλευρά ήταν αυτές.Δεν τις άλλαξαν. Άλλαξαν όμως την περιγραφή της υπόθεσης που ήταν η σωστή : O πάτερ Τόμας αυτοκτονεί για ανοίξει μία από τις Πύλες..(μπλα,μπλα,μπλα). Και έγραφε τους ηθοποιούς που έπαιζαν στη ταινία του Φούλτσι.
Και η ετικέτα πάνω στη βιντεοκασέτα,δεν ήταν κάποιο αυτοκόλλητο προχειρογραμμένο. Κανονικό ήταν,δεν θυμάμαι όμως ποιας εταιρίας εισαγωγής.
Φυσικά ήξερα ότι το εξώφυλλο ήταν fake,αφού στην ταινία δεν υπήρχαν οι εικόνες από το εξώφυλλο. Τις οποίες αναγνώρισα σ'άλλη ταινία,όταν την είχα νοικιάσει από άλλο βίντεοκλαμπ (περίπου το 1989). Βέβαια δεν θυμόμουν το τίτλο της ταινίας (Haunts),ούτε το ελληνικό εξώφυλλο της.Πάντως δεν είχε αυτό το εξώφυλλο (προφανώς,μιας και είναι το εξώφυλλο από την έκδοση στο Ην.Βασίλειο).
Τη ταινία "Haunts" δεν τη θυμόμουν καθόλου (ούτε ξέρω φυσικά αν είναι γνωστή).Ούτε καν την υπόθεση της. Και μια γρήγορη ματιά που έριξα πριν λίγο στο youtube (υπάρχει ολόκληρη η ταινία), πάλι δεν μου θύμισε τίποτα!

Όπως σου έγραψα, αν και έχω ψάξει στο internet, δεν έχω βρει το εξώφυλλο "Η πόλη των νεκρών". Και πιστεύω πως δύσκολα θα το βρούμε. Το είχα δει βέβαια.Αν θυμάμαι καλά,πρέπει να ήταν σε σελίδα με δεκάδες horror εξώφυλλα από βιντεοκασέτες (για να μη γράψω εκατοντάδες). Μάλλον κάποιος συλλέκτης με βιντεοκασέτες ανέβαζε retro εξώφυλλα vhs. Από αρκετές χώρες. Γι' αυτό και ο άνθρωπος δεν είχε περιγραφή των εξώφυλλων που postάριζε. Απλά έβαζε τα εξώφυλλα,χωρίς τίτλο.

Πάντως,τώρα φίλε RIO,έχεις μια εικόνα σε περίπτωση που το πετύχεις κάπου (Τι εικόνα!..Έχουμε σχεδόν το εξώφυλλο που συζητούσαμε.Μόνο ο τίτλος αλλάζει)
 
  • Like
Reactions: RIO
Πίσω
Μπλουζα