Ρετρό ηλεκτρικές οικιακές συσκευές

Λοιπον ψαχνω σε ολο το ιντερνετ να βρω μια TV Saba, στερεοφωνικη, πρεπει να την αγορασα το 83-86 απο Ολανδια. Αυτη ειχε στο κουτι/βαση, την πλακετα μετασηματιστη, ηχεια κτλ, η λυχνια/οθονη στηριζονταν στην βαση με εναν αξονα/σωληνα και μπορουσε να περιστραφει.
Πριν μου, πειτε να παω σε μεντιουμ, πηγα σε χαρτου, αλλα δεν την εχει υπ'οψην της. Μαλλον το συγκεκριμενο μοντελο, δεν πρεπει να κυκλοφορησε στο πατριδα
Μήπως εννοείς αυτήν;
έκανα αναζήτηση TV Saba old models 1983-1986

0006.jpg

0011.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι! ρε φιλε αυτη. Νασαι καλα. Κι αυτο το χρωμα. Αμετρητες ωρες, με Λαρα, Warcraft II και Tyni Toon σε αυτην. Ωραια εικονα και ηχο για την εποχη της. Ουτε που θυμαμαι τι εγινε αυτη η TV.
g 1973tony εισαι υπερμεγιστος
Mε αυτην εστεισα και το πρωτο μου Ηomecinema
Aγορασμενη απο Botlek Stores, duty free κατ/μα μεσα στο λημανι του Roterdam για ναυτικους και τουριστες. Η συμφωνια ειταν 15 ημερες πριν επιστρεψω Ελλαδα να τηλεφωνισω, ωστε να στειλουν την TV με την αφιξη μου, ετσι κι εγινε. Την παρελαβα απο ενα γραφειο που συνεργαζονταν μαζυ τους, στον Πειραια. Μαληστα δεν περασε κι απο τελωνειο, δεν ξερω πως. Γιατι στο γραφειο δεν πληρωσα κατι. Βεβαια ουτε που ρωτησα σχετικα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Grundig Super Color 6236/30. Την αγόρασαν οι γονείς μου το 1982 όταν κατοικούσαμε ακόμα στο Χαλάνδρι.

Πάνω σ' αυτή τη τηλεόραση χρησιμοποίησα τα δύο sinclairάκια Spectrum+ και +2.

IMG_9556.jpg


Επίσης είχαμε την ασπρόμαυρη 12P-22J της Sharp η οποία αγοράστηκε στο Βέλγιο το 1973.

12p_22j_887498.jpg
 
Προβολή συνημμένου 258520

Η κουζίνα που είχαμε πάνω απο 30 χρόνια. Την είχαν αγοράσει οι γονείς μου όταν παντρεύτηκαν (1978). Την αποχωριστήκαμε γύρω στο 2010 όταν τρύπησε ο φούρνος μετα από τόοοοοοσα χρόνια. Ήταν κουζίνα "σκυλί". Δεν καταλάβαινε τίποτα. ESKIMO. Mέσα σε αυτα τα 30+ χρόνια, μόνο 1 φορά είχαμε αλλάξει τη μεγάλη "εστία". Εκτοτε (2010-σήμερα) αν σας πω ότι έχουμε αλλάξει 3 κουζίνες, θα το πιστέψετε;;; η μια κιόλας έκανε κι διαρροή ρεύματος. Καμία σύγκριση οι τότε συσκευές με τις σημερινές σε ποιότητα. Τώρα, το πολύ σε μια 5ετία έχουν χαλάσει.
Τη φωτό, τη βρήκα στο fb τυχαία κι λέω "ω! η κουζίνα μας"
ναι! πρόσφατα έκανα σέρβις σε μια παρόμοια, με θερμοθάλαμο και σούβλα, εξαρτήματα που έχουν εκλείψει εδώ και 40+ χρόνια (ο θερμοθάλαμος δουλεύει ακόμη!!) και έχει το αναλογικό ρολόι το οποίο γεφύρωσα, γιατί την μπέρδευε την νοικοκυρά (άλλωστε ποτέ καμία νοικοκυρά δεν το χρησιμοποίησε, το πιο άχρηστο εξάρτημα) της έκανά σέρβις γιατί δεν δούλευε ο φούρνος, άλλαξα τον θερμοστάτη 7 €, και τον επιλογέα του φούρνου ο οποίος ήταν ego!! (γερμανική εταιρεία η οποία φτιάχνει μάτια και διακόπτες για κουζίνες) και βρήκα το ίδιο ακριβώς με τον ίδιο κωδικό μετά από όλα αυτά τα χρόνια και δουλεύει ρολόι!!! ούτε τρύπες ούτε τίποτε!!!πολύ καλές λαμαρίνες και εμαγιέ. ο επιλογέας έκανε 5,5€!!!.ενώ οι καινούριες κουζίνες μετά από μερικά χρόνια έχει γεμίσει τρύπες ο φούρνος (χάλια εμαγιέ και λαμαρίνες) και η μόνη λύση είναι γιατροσόφια όπως σιλικόνη θερμοκρασίας ή στόκος για εξατμίσεις, μερικού συνάδελφοι παίρνουν έτοιμες, κουρμπαρισμένες ανοξείδωτες λαμαρίνες (πωλούνται στο εμπόριο) και τις πρετσινώνουν πάνω στον τρύπιο πάτο του φούρνου, λύση που δεν συνιστώ εγώ γιατί παρεμβάλλεις άλλη μια λαμαρίνα στον πάτο του φούρνου με αποτέλεσμα να μην ψήνει πια καλά, άσε που από κάτω είναι πάλι τρύπια η λαμαρίνα με την σκουριά να "δουλεύει" ακόμη.....
 
Τελευταία επεξεργασία:
ναι! πρόσφατα έκανα σέρβις σε μια παρόμοια, με θερμοθάλαμο και σούβλα, εξαρτήματα που έχουν εκλείψει εδώ και 40+ χρόνια (ο θερμοθάλαμος δουλεύει ακόμη!!) και έχει το αναλογικό ρολόι το οποίο γεφύρωσα, γιατί την μπέρδευε την νοικοκυρά (άλλωστε ποτέ καμία νοικοκυρά δεν το χρησιμοποίησε, το πιο άχρηστο εξάρτημα) της έκανά σέρβις γιατί δεν δούλευε ο φούρνος, άλλαξα τον θερμοστάτη 7 €, και τον επιλογέα του φούρνου ο οποίος ήταν ego!! (γερμανική εταιρεία η οποία φτιάχνει μάτια και διακόπτες για κουζίνες) και βρήκα το ίδιο ακριβώς με τον ίδιο κωδικό μετά από όλα αυτά τα χρόνια και δουλεύει ρολόι!!! ούτε τρύπες ούτε τίποτε!!!πολύ καλές λαμαρίνες και εμαγιέ. ο επιλογέας έκανε 5,5€!!!.ενώ οι καινούριες κουζίνες μετά από μερικά χρόνια έχει γεμίσει τρύπες ο φούρνος (χάλια εμαγιέ και λαμαρίνες) και η μόνη λύση είναι γιατροσόφια όπως σιλικόνη θερμοκρασίας ή στόκος για εξατμίσεις, μερικού συνάδελφοι παίρνουν έτοιμες, κουρμπαρισμένες ανοξείδωτες λαμαρίνες (πωλούνται στο εμπόριο) και τις πρετσινώνουν πάνω στον τρύπιο πάτο του φούρνου, λύση που δεν συνιστώ εγώ γιατί παρεμβάλλεις άλλη μια λαμαρίνα στον πάτο του φούρνου με αποτέλεσμα να μην ψήνει πια καλά, άσε που από κάτω είναι πάλι τρύπια η λαμαρίνα με την σκουριά να "δουλεύει" ακόμη.....
Elco Air-Grill 1250

Αυτή τη συλλεκτική αντίκα την αγοράσαμε όταν εγκατασταθήκαμε μόνιμα στην Ελλάδα το 1978.

109688859_292740585142778_7623702060855110135_n.jpg
 
Elco Air-Grill 1250

Αυτή τη συλλεκτική αντίκα την αγοράσαμε όταν εγκατασταθήκαμε μόνιμα στην Ελλάδα το 1978.

109688859_292740585142778_7623702060855110135_n.jpg
Αν ανακαινίσετε την κουζίνα να μην πειράξετε το μωσαϊκό. Απλά τριψιματάκι και λίγο γυάλισμα... (αρκεί να είναι καλός ο τεχνίτης)
Βρέθηκε και το σχέδιο των πλακακίων της κουζίνας...
1677447600368.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν ανακαινίσετε την κουζίνα να μην πειράξετε το μωσαϊκό. Απλά τριψιματάκι και λίγο γυάλισμα... (αρκεί να είναι καλός ο τεχνίτης)
Βρέθηκε και το σχέδιο των πλακακίων της κουζίνας...
Προβολή συνημμένου 258725
Μόνο που αυτή η συσκευή δεν υπάρχει πια. Την αντικατέστησε ο νέος ένοικος της πολυκατοικίας στην οποία μείναμε για μια 10ετία καθώς μετακομίσαμε στο δικό μας σπιτικό στα Βριλήσσια το 1989.
 
Στο σπίτι του θείου μου. Βίντεο Sanyo των 80s. Το είχε φέρει ο ίδιος σε ταξίδι του (ναυτικός).
Δουλεύει ακόμη!! Οχι φυσικά στις σύγχρονες tv. Εχει κρατήσει μια παλιά tv Sony των 90s, μόνο κι μόνο για να βλέπει τις παλιές βιντεοκασσέτες του. Τώρα πως κι που βρίσκει λαστιχάκια για το βίντεο, απορώ...


1.jpg


2.jpg

Ο συντονισμός των καναλιών γινόταν χειροκίνητα στο πάνω μέρος του βίντεο όπου υπήρχε αυτό το καντράν

3.jpg

4.jpg

5.jpg
 
Αν ανακαινίσετε την κουζίνα να μην πειράξετε το μωσαϊκό. Απλά τριψιματάκι και λίγο γυάλισμα... (αρκεί να είναι καλός ο τεχνίτης)
Βρέθηκε και το σχέδιο των πλακακίων της κουζίνας...
Προβολή συνημμένου 258725
Στο μπάνιο είχαμε το μπλε πλακάκι (τελευταία σειρά, 2ο από δεξιά)!
 
Αυτή εδώ ειναι η ηλεκτρική σκούπα της μητέρας μου. Siemens Super 38 Electronic, μοντέλο του 1979-80, φτιαγμένη εξ ολοκλήρου στη Δ. Γερμανία. Και λέω "είναι" γιατί η μητέρα μου ακόμη αυτή χρησιμοποιεί! Εδώ και 43 χρόνια δουλεύει άψογα και η μόνη φθορά της υπήρξε το σημείο που ενωνεται το καλώδιο με το φις, λόγω του ότι το τραβούσαμε πάντα απότομα από την πρίζα. Μόλις πριν από ένα μήνα της αγοράσαμε καινούργια και μικρότερη με κάδο, κυρίως για να μην σηκώνει τόσο βάρος και επίσης για να μην ξεσηκώνεται και η γειτονιά απ' το θόρυβο. Ακόμη προσπαθούμε να την πείσουμε να χρησιμοποιήσει την καινούργια. "Μα γιατί; αυτήν εδώ τη δουλεύω τόσα χρόνια, την ξέρω και με ξέρει. Άσε που ακόμη βρίσκω σακούλες στην αγορά", λέει και κόβει τη συζήτηση εκεί. Κι εδω που τα λέμε άδικο δεν έχει αλλά κάποιος πρέπει να σκεφτεί και την ίδια και την κούρασή της.
Μια που είμαι μακριά από το πατρικό αναζήτησα το μοντέλο και το χρώμα στο διαδίκτυο κι ευτυχώς βρήκα μια ίδια κι απαράλλαχτη στο ebay.
Η λεπτομέρεια του υφασμάτινου σάκου που υποδέχεται τη χάρτινη σακούλα μου έκανε πάντα εντύπωση.

8aced4e8-e72f-4c0a-b8b3-2e67ae8a5372
d01d7ce8-02c5-41f3-bf5e-283dbe44c3d8


2d06ad71-67c8-42cc-bb13-d40bb896fddf
Πω πω, έχω την ίδια σε χρώμα εκρού, που την είχα πάρει από τη μάνα μου όταν αγόρασε καινούρια. Δεν ήξερα ότι ήταν του 1979...και πράγματι, δουλεύει ακόμα σαν σκυλί...!
 
Πίσω
Μπλουζα