Ρετρό κάπνισμα

don dokken είπε:
σημερα μονο η Κανελλη ειναι αξιο τεκνο των χαρμανηδων..
Xα,χα,τέρμα όμως το (επιδεικτικό ) κάπνισμα στο στούντιο και γι' αυτήν... :p
 
Η εικονα ενος παχυσαρκου καπνιστη ηταν ενα αρχετυπο που τις περασμενες δεκαετιες εφερνε στο νου υγεια και ευτυχια.

Μαλιστα σε μια παλια εφημεριδα ειχα δει μια διαφημιση οπου ενας χαρούμενος, υγιής παχυσαρκος καπνιστης προτεινε σε εναν αδυνατο-ασθενικο-χλεμπονιαρη να επισκεφτει κι αυτος τα λουτρά Τάδε για να νιώσει καλύτερα. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Η εικονα ενος παχυσαρκου καπνιστη ηταν ενα αρχετυπο που τις περασμενες δεκαετιες εφερνε στο νου υγεια και ευτυχια.
Μαλιστα σε μια παλια εφημεριδα ειχα δει μια διαφημιση οπου ενας χαρούμενος, υγιής παχυσαρκος καπνιστης προτεινε σε εναν αδυνατο-ασθενικο-χλεμπονιαρη να επισκεφτει κι αυτος τα λουτρά Τάδε για να νιώσει καλύτερα. :)

εγώ πάλι θυμάμαι ένα αντικαπνιστικό μηνυμα στη δεκαετία του 80 από την ΕΤ που έλεγε "και χοντρός και καπνιστής... τί δυστυχία" ! :eek:
 
Ναι, είχε αρχίσει από τη δεκαετία του '80 η "εκστρατεία" για την "ελευθερία" και τα "δικαιώματα".

Πάντως στη περιοχή μου τραβάνε τα μαλλιά τους. Οι καφετέριες ήταν για πρώτη φορά ΑΔΕΙΕΣ τις δύο προηγούμενες ημέρες και οι ελάχιστοι που ήταν μέσα, είχαν πάει για να το παίξουν ρουφιάνοι και Μάτσες σε περίπτωση που έβλεπαν κάποιον να καπνίζει.

Ρε δε πάμε καλά λέμε..........
 
manos426f είπε:
Xα,χα,τέρμα όμως το (επιδεικτικό ) κάπνισμα στο στούντιο και γι' αυτήν... :p
Κι όμως, μόλις διάβασα ότι η τολμούσα Λιάνα σήμερα 03/07/09 πρωί πρωί βγήκε στην τηλεόραση καπνίζοντας! Ήταν σε τηλεοπτική σύνδεση στο σπίτι της όμως, είπε αν ήταν στο στούντιο δεν θα κάπνιζε.

Θυμάμαι και ένα σποτ στην ΕΡΤ να δείχνει μια καρτούν γάτα να καπνίζει και μια γυναικεία φωνή να λέει:

"Καπνίζει, ναι, αλλά έχει εφτά ζωές!"

ε;

(ήμουν τόσο μικρός τότε που ρώταγα τι μάνα μου τι σημαίνει εφτά ζωές, και πάλι δεν καταλάβαινα)
 
Το μόνο ρετρό πράγμα που έχω να αναφέρω είναι τα αγαπημένα μου τσιγάρα της δεκαετίας του ΄80 μίλντε σόρτε. Είχα αναπτήρα και τασάκι με τη μάρκα. Και ναι μεν επιτρεπόταν παντού αλλά όχι στο σπίτι και κυρίως μπροστά στον μπαμπά...Οπότε το συγκεκριμένο τασάκι ήταν πολύ χρήσιμο (μαζί με το glade για τη μυρωδιά)

picture.php


picture.php
 
Ποιος κάπνιζε Δελφούς, Sante, ή Άσσο άφιλτρο; Πολύ πέραση είχαν και τα Cooper ένα φεγγάρι.
 
Sante και "Σέρτικα" έκανα παλιά. Επίσης, μια άλλη ρετρό μάρκα, ήταν και τα "black death" που κυκλοφορούσαν σε μαύρο πακέτο με τη νεκροκεφαλή απέξω.

Τα τσιγάρα βρώμαγαν περισσότερο και από χ@σίσι, αλλά ήταν τα αγαπημένα μου. Είχαν κυκλοφορήσει σαν απάντηση - αντίδραση στην "αντικαπνιστική" εκστρατεία στα μέσα του '90.
 
Καπου στο εξοχικο ειχαμε μια ξυλινη καμηλα που ανοιγε, της εβαζες τσιγαρα, και οταν της πατουσες το κεφαλι έχ3ζ3 το τσιγάρο απο πίσω. Έχει δει κανένας παρόμοιο :D
 
OMFG!!!!!

Αν υπάρχει ακόμα, φωτό και video στο youtube!!!!!!!!!!!!!!!

Αν της έβαζες πουράκια θα έβγαιναν και στο σκατουλί χρώμα!!!! :D :D:D:D:D:D:D
 
Καρέλια Αγρινίου...

Οκτώβριος '84 και ο Θρύλος παίζει με τη Νεσατέλ στο Ξαμάξ (ή με την Ξαμάξ στο Νεσατέλ;;;; :xm: )

Οι φίλοι που έχουν πάει στην Ελβετία για την παρακολούθηση του αγώνα έχουν να το λένε για την καθαριότητα της πόλης...

Μιά μόνη γόπα από τσιγάρο βρήκαν πεταμένη και αυτή έγραφε "ΚΑΡΕΛΙΑ" :(

22 Antinicot κάπνιζε ο πατέρας μου (πριν του το κόψουν δια παντός οι γιατροί )

Μ' ένα 22 μπλε

Τρυπάω του χρόνου το φιλέ... :acoustic:
 
Συγχαρητηρια στους ελαχιστους ηρωικους σε αυτο το ποστ που καταλαβενουν πως το καπνισμα σκοτωνει ολους οσους το αναπνεουν. Ιδιαιτερη δε "εφημνη μνεια" αξιζει στουσ γονεις που καπνιζουν μπροστα στα παιδια τους μην και ζησουν λιγο παραπανω. Οχι δεν ειναι δικαιωμα σου φιλε να καπνιζεις σε κλειστο χωρο εφοσον και γω χανω την υγεια μου. Ασ πατε ολοι οι θεριακληδες να δειτε τους καπνιζοντες ε εμφραγμα με καρκινο στο πνευμονα με χιλια μυρια κακα και ελατε πεστε μου πως σας στερει τα δικαιωματα. Απορεια δε το ξερετε οτι ο ηθοπειος που επεζε στην διαφημιση των Μαλμπορο τι απεγινε. Μηπωσ απλα δεν σας βολεβει να το μαθετε
 
Ξεκίνησα με Άσσο Φίλτρο κασετίνα!.... Μέσα στο τουρ από όλες τις μάρκες, πέρασα και από Sante άφιλτρα (btw, δεν ξέρω αν βγήκαν ποτέ με φίλτρο!), χάρη σε μια σειρά με το Γιάννη Βούρο στον ΑΝΤ1 που έκανε το ντεντέκτιβ (κάπου στο '95-96) και από τα Old navy!....

Τι έχω καπνίσει η γυναίκα! :p

EDIT
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
korres28 είπε:
Συγχαρητηρια στους ελαχιστους ηρωικους σε αυτο το ποστ που καταλαβενουν πως το καπνισμα σκοτωνει ολους οσους το αναπνεουν. Ιδιαιτερη δε "εφημνη μνεια" αξιζει στουσ γονεις που καπνιζουν μπροστα στα παιδια τους μην και ζησουν λιγο παραπανω. Οχι δεν ειναι δικαιωμα σου φιλε να καπνιζεις σε κλειστο χωρο εφοσον και γω χανω την υγεια μου. Ασ πατε ολοι οι θεριακληδες να δειτε τους καπνιζοντες ε εμφραγμα με καρκινο στο πνευμονα με χιλια μυρια κακα και ελατε πεστε μου πως σας στερει τα δικαιωματα. Απορεια δε το ξερετε οτι ο ηθοπειος που επεζε στην διαφημιση των Μαλμπορο τι απεγινε. Μηπωσ απλα δεν σας βολεβει να το μαθετε
Τουλάχιστον μάθαμε σωστή σύνταξη και ορθογραφία.

Αλλά μάλλον για το γεγονός ότι δεν το κατάφερες εσύ, φταίνε πάλι τα τσιγάρα μας που δεν σε άφηναν να συγκεντρωθείς στο σχολείο ε;

(δεν βλέπω να ζει το post πάνω από 10 λεπτά, αλλά δεν βαριέσαι...δεν κρατήθηκα) :)
 
Old Navy;;;; 8)

Μου άρεσε τρομερά το πακέτο με το καραβάκι πάνω...
 
Juanita είπε:
Old Navy;;;; 8)
Μου άρεσε τρομερά το πακέτο με το καραβάκι πάνω...
Έχω μάλλον μια ιδιόρρυθμη καλλιτεχνική φύση, γιατί κι εγώ γι' αυτό το λόγο το διάλεξα!

(...κι επειδή τότε άρχισα να κάνω σοβαρά ιστιοπλοΐα, είχα και 3 δεκαπενθήμερα ταξίδια στην πλάτη μου & την είχα "δει" πολύ ναυτάκι! :p )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα JPS είχαν το καλύτερο πακέτο. Μαύρο με χρυσά γράμματα. Ωραία τσιγάρα και τα ΚΕΝΤ.
 
Βασικα καιρος ηταν να τελειωνει αυτη η βλακεια που μονο προβληματα προκαλει. Δεν καπνιζω, δεν χρειαστηκε μιας και στην εφηβεια με το μαλλι μεχρι τη μεση, αρβυλες σκισμενα κτλ εδειχνα αρκετα αλητης και ποτε μα ποτε δεν βιαστηκα να το παιξω μεγαλυτερος. Παρολα αυτα δεν ημουν πολεμιος του τσιγαρου και σπανια με ενοχλουσε. Τα τελευταια 2 χρονια παντως εχει αρχισει να μου την σπαει απιστευτα το τσιγαρο στον χωρο εργασιας. Πριν 2 χρονια μια ημερα που ετυχε να λειπουν 2 μανιωδεις καπνιστες συνειδητοποιησα οτι τα ματια μου στο τελος της ημερας δεν ετσουζαν. Μεχρι τοτε νομιζα πως φταιει η ατμοσφαιρα, οι πολλες ωρες στην οθονη κτλ. Δεν ειπα τιποτα, γιατι εχουν καταφερει να αισθανομαστε οι μη καπνιστες οτι εχουμε το θεμα και σε καθε περιπτωση δεν γουσταρω να φαινομαι σαν καμια γρια θεια. Οταν κοπηκε μαχαιρι ομως θα πω ψεμματα οτι λυπηθηκα. Βεβαια αυτο εφερε αλλα προβληματα μιας και με την δικαιολογια ''παμε για τσιγαρακι'' καποιοι εξυπνοπουλοι λουφαρουν μεχρι αηδιας και καθε λιγο πρεπει να ψαχνεις και καποιον ο οποιος ανα μισαωρο λειπει 10 λεπτα, ωστε να γινει καποια δουλεια.
 
Πίσω
Μπλουζα