Ρετρό κάπνισμα

Εγώ θυμάμαι το 1988 πήγαινα στο ΙΚΑ στο τεράστιο μέγαρο της Πειραιώς στην πλατεία Κουμουνδούρου, στον ορθοδοντικό (ναι ,του ΙΚΑ ορθοδοντικό!!!) και περιμέναμε στην αίθουσα αναμονής 10-15 παιδάκια με μερικούς μπαμπάδες να καπνίζουν ατάραχοι ανάμεσά μας... Αγνές εποχές...
 
VAGBITH είπε:
Εγώ θυμάμαι το 1988 πήγαινα στο ΙΚΑ στο τεράστιο μέγαρο της Πειραιώς στην πλατεία Κουμουνδούρου, στον ορθοδοντικό (ναι ,του ΙΚΑ ορθοδοντικό!!!) και περιμέναμε στην αίθουσα αναμονής 10-15 παιδάκια με μερικούς μπαμπάδες να καπνίζουν ατάραχοι ανάμεσά μας... Αγνές εποχές...
Μήπως στην κυρία Όλγα Μπουσίου;
 
panp είπε:
Μήπως στην κυρία Όλγα Μπουσίου;
Όχι, άντρας ήτανε, αλλά δεν θυμάμαι βέβαια το όνομά του. Μάλλον γι αυτό τα δόντια μου έμειναν τελικα σε κακό χάλι, και δυστυχώς χειροτερεύουν...
 
Είναι ιδέα μου ή στις μέρες μας ο κόσμος δεν καπνίζει τόσο όσο παλιά? Και από τις ταινίες της δεκαετίας 80 φαινόταν ότι το τσιγάρο πήγαινε σύννεφο.
 
Η αλήθεια είναι ότι έχει σχεδόν εξαλειφθεί εντελώς στα τηλεοπτικά προγράμματα (ελληνικά σηριαλ ή εκπομπές τύπου Σπύρου Παπαδόπουλου). Μάλιστα σε μια τέτοια θα βρείτε και τον αείμνηστο Σάκη Μπουλά να μιμείται Σπύρο Ζαγοραίο, εν μέσω πολλών νεφών των τσιγάρων της παρέας του "Κοίτα τι έκανες"...

Αυτό μάλλον ήταν θέμα ΕΡΣ, γιατί θυμάμαι τον μανιώδη Γιώργο Γεωργίου μια ωραία πρωία (ή βραδιά, μάλλον) να λέει "θα με δείτε να μην καπνίζω γιατί πλέον επιβάλλεται πρόστιμο σε παρουσιαστές που καπνίζουν στον αέρα". Σωστότατο, πέρα για πέρα, ιδίως αν θυμηθείς κάτι προκλητικές παλιότερες ατάκες του "Περίμενε να ανάψω ένα ταμπακάκι, και μου λες τη συνέχεια..."

Γενικώς δεν ξέρω αν ο κόσμος καπνίζει ή δεν καπνίζει όσο παλιά (μιας πο εγώ δεν ήμουν και ποτέ του σπορ), αλλά πλέον είναι ΚΑΙ οικονομικό το θέμα. Στο τέλος τέλος δηλαδή, έτσι που το πάνε, αν καπνίζεις θα συμφέρει μόνο να ψωνίζεις από τα λαθραία ! Κι επίσης, σίγουρα ο κόσμος ξέρει πια τις συνέπειες πολύ περισσότερο, αν και "δίνεται αγώνας" από πολλές μεριές να μη διαπιστωθεί "ευθεία συσχέτιση", κι εκεί θα ακούσετε τις γνωστές ιστορίες για κάτι Κουβανούς που κάνουν άφιλτρα πούρα από τα 12, και ζούν μέχρι τα 90...

Όσο για τα νοσοκομεία, έχω ακούσει μέχρι και γιατρούς που κάπνιζαν μέσα στο χειρουργείο "λόγω άγχους", αλλά βέβαια "εκείνα" τα χρόνια...

Το πρόβλημα αυτή την εποχή έχει μεταφερθεί προς Κίνα μεριά, όπου οι τύποι καπνίζουν μέχρι και σε ασανσέρ 1Χ1 (όχι δηλαδή ότι το 2Χ2 είναι μεγάλο, αλλά λέμε...)
 
Επίσης η Λιάνα Κανελλη κάπνιζε και ίσως και τώρα ακόμη αρκετά στην τηλεόραση και δεν υπολόγιζε κανένα. Καθότι κι εγώ μη καπνιστής, μου φαίνεται άσχημο το να καπνίζει κάποιος και να κάνει εκπομπή ας πούμε. Από την άλλη παρατηρώ ότι στα τούρκικα σήριαλ από σκηνές που βλέπω φευγαλέα, δεν καπνίζουν! Δεν ισχύει δηλαδή εδώ το ρητό Καπνίζει σαν τον Τούρκο.
 
Πίσω
Μπλουζα