Ρετρό καύσωνας

Φρέον λέγεται. Δεν ξέρω σε τι κατάσταση είσαι αλλά εγώ την ζέστη την έχω συνηθίσει κάπως. Δεν μου αρέσει καθόλου και προτιμώ τον χειμώνα, αλλά τουλάχιστο το έχω πάρει απόφαση πως έτσι είναι τα "καλοκαίρια" και δεν γκρινιάζω. Διαφορά δεν έχω δει πάντως στον ευατό μου από την ζέστη. Κάθε καλοκαίρι το ίδιο μου φαίνεται.
 
Φρέον λέγεται. Δεν ξέρω σε τι κατάσταση είσαι αλλά εγώ την ζέστη την έχω συνηθίσει κάπως. Δεν μου αρέσει καθόλου και προτιμώ τον χειμώνα, αλλά τουλάχιστο το έχω πάρει απόφαση πως έτσι είναι τα "καλοκαίρια" και δεν γκρινιάζω. Διαφορά δεν έχω δει πάντως στον ευατό μου από την ζέστη. Κάθε καλοκαίρι το ίδιο μου φαίνεται.
Φρέον ναι ναι :D ( δεν έχω αυτοκίνητο και δεν ξέρω) δεν έβαλε η χριστιανή και έπρεπε , μην σου πω τι πέρασα ανάσα δεν έπαιρνα, έλεγα κιόλας μην της έρθει ζαλάδα . Να ανοίξεις παράθυρα να μπαίνει λάβα μέσα.
 
Φρέον λέγεται. Δεν ξέρω σε τι κατάσταση είσαι αλλά εγώ την ζέστη την έχω συνηθίσει κάπως. Δεν μου αρέσει καθόλου και προτιμώ τον χειμώνα, αλλά τουλάχιστο το έχω πάρει απόφαση πως έτσι είναι τα "καλοκαίρια" και δεν γκρινιάζω. Διαφορά δεν έχω δει πάντως στον ευατό μου από την ζέστη. Κάθε καλοκαίρι το ίδιο μου φαίνεται.
Telonio δεν θα το άντεχες και συ πίστεψε με θα σου ερχόταν πολύ άσχημα, αφύσικα σχεδον, έχουμε μάθει αλλιώς εμείς τώρα πάνε εκείνα που ξεραμε!
 
Ανεμιστηρακια είχαμε τα θυμάμαι πολύ καλά αλλά δεν θυμάμαι αν δούλευαν για πολύ καιρό.
 
Θυμάστε την μόδα εκείνης της εποχής με τα φωσφοριζε ρούχα (μπλούζες, σορτς, μαγιό, καπέλα κτλ ) τα οποία φορούσαμε περισσότερο τα καλοκαίρια!

Ήταν τόσο έντονα τα χρώματα στον ήλιο που αντανακλούσαν σαν καθρέφτης αλλού την ακτινοβολία. Φορώντας αυτά τα ρούχα είχαμε κάτι σαν Προστασία UV !!! :biglaugh:

Στους καύσωνες ή στην παραλία το όλο σύνολο της ένδυσης πήγαινε σετάκι με το ρετρό ανεμιστήρακι χειρός.. Διαβάστε Περισσότερα εδώ! :biglaugh:

Πέρα από την πλάκα μου άρεσε πολύ η neon μόδα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θυμάστε την μόδα εκείνης της εποχής με τα φωσφοριζε ρούχα (μπλούζες, σορτς, μαγιό, καπέλα κτλ ) τα οποία φορούσαμε περισσότερο τα καλοκαίρια!

Ήταν τόσο έντονα τα χρώματα στον ήλιο που αντανακλούσαν σαν καθρέφτης αλλού την ακτινοβολία. Φορώντας αυτά τα ρούχα είχαμε κάτι σαν Προστασία UV !!! :biglaugh:

Στους καύσωνες ή στην παραλία το όλο σύνολο της ένδυσης πήγαινε σετάκι με το ρετρό ανεμιστήρακι χειρός.. Διαβάστε Περισσότερα εδώ! :biglaugh:
Ήμασταν προχω, ήταν της προκοπής το ανεμιστερακι; Λένε πως τα άσπρα ρούχα είναι τα καλύτερα
 
εγώ θυμάμαι ούτε καν ανεμιστήρα είχαμε έτσι την βγάζαμε και δεν μας πείραζε κιόλας αφού πίναμε νερό απ' το λάστιχο. εγώ το καλοκαίρι του '87 είχα πάει πρώτη φορά Γερμανία και ήμουν στα σύννεφα από την ευτυχία ούτε καύσωνας με πείραζε ούτε τίποτα, δεν ξέρω καν και αν όταν γυρίσαμε είχε περάσει ο καύσωνας δεν θυμάμαι τις ημερομηνίες μετά από τόσα χρόνια. ούτε τα αυτοκίνητα ούτε τα λεωφορεία ούτε τίποτα είχαν κορδίσιο ανοίγαμε τέντα τα παράθυρα και μας φυσούσε το αεράκι.
 
Για να μην αναφέρω πολλές περιπτώσεις πλημμυρών στη Θεσσαλία, μιας και κατάγομαι από εκεί, θα αναφέρω τις τέσσερεις πρώτες που μου 'ρχονται στο νου:

α) Πλημμύρα στη Λάρισα, 15 Οκτωβρίου 1883.

β) Πλημμύρα του ποταμού Ληθαίου στα Τρίκαλα, 4 Ιουνίου 1907.

γ) Πλημμύρα στη Μεταμόρφωση Καρδίτσας, 22 Οκτωβρίου 1994.

Και για να αναφέρω και τον Τύρναβο, την πόλη μου, ιδού: 14 Ιουλίου 1972, όταν φούσκωσε ο Ξηριάς (Τιταρήσιος) και πλημμύρησε ο μισός Τύρναβος...

Κατά τ' άλλα, η κλιματική αλλαγή μας φταίει, όχι το κλούβιο μας το κεφάλι...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για να μην αναφέρω πολλές περιπτώσεις πλημμυρών στη Θεσσαλία, μιας και κατάγομαι από εκεί, θα αναφέρω τις τέσσερεις πρώτες που μου 'ρχονται στο νου:

α) Πλημμύρα στη Λάρισα, 15 Οκτωβρίου 1883.

β) Πλημμύρα του ποταμού Ληθαίου στα Τρίκαλα, 4 Ιουνίου 1907.

γ) Πλημμύρα στη Μεταμόρφωση Καρδίτσας, 22 Οκτωβρίου 1994.

Και για να αναφέρω και τον Τύρναβο, την πόλη μου, ιδού: 14 Ιουλίου 1972, όταν φούσκωσε ο Ξηριάς (Τιταρήσιος) και πλημμύρησε ο μισός Τύρναβος...

Κατά τ' άλλα, η κλιματική αλλαγή μας φταίει, όχι το κλούβιο μας το κεφάλι...
Tο 94' αν ψάξεις τα νέα την εφημερίδα θα δεις πως λέει ότι έρχεται επιδημία ασθενειών από τις πλημμύρες γιατί και τότε είχαν πεθάνει ζώα και άνθρωποι. Και το νερό δεν πίνοταν
 
Tο 94' αν ψάξεις τα νέα την εφημερίδα θα δεις πως λέει ότι έρχεται επιδημία ασθενειών από τις πλημμύρες γιατί και τότε είχαν πεθάνει ζώα και άνθρωποι. Και το νερό δεν πίνοταν

screenshot_20230912_001220_lite8481836380226135839.jpg


Ας ευχηθούμε να είναι μόνο λόγω φυτοφαρμάκων (νόμιμα και μη), λιπασμάτων (νόμιμα και μη), καυσίμων, κοπριάς, νεκρών ζώων κάθε είδους, βόθρων, αστικών λυμάτων, διαφόρων χημικών ουσιών, λαδιών, λυμάτων γνωστών τοπικών και άγνωστων ξένων (ναι των Μπιγκ μακ) βιομηχανιών, biogas and biomethane, κλπ.. Παρεμπιπτόντως όλο αυτό το ωραιότατο μείγμα ουσιών λογικά θα κάνει πιο γόνιμο από ποτέ το έδαφος, όταν με το καλό γίνει αποστράγγιση των υδάτινων όγκων από τις αγροτικές εκτάσεις. Αντιθέτως η “επικαιροποιημένη” ενημέρωση αναφέρει 5+ χρόνια αγωνίας. . . . . και ίσως στο μέλλον (λέω εγώ τώρα) τα κρίνουν και ακατάλληλα για κάθε είδους καλλιέργειας (τυχαία πάντα).
 
Τελευταία επεξεργασία:
screenshot_20230912_001220_lite8481836380226135839.jpg


Ας ευχηθούμε να είναι μόνο λόγω φυτοφαρμάκων (νόμιμα και μη), λιπασμάτων (νόμιμα και μη), καυσίμων, κοπριάς, νεκρών ζώων κάθε είδους, βόθρων, αστικών λυμάτων, διαφόρων χημικών ουσιών, λαδιών, λυμάτων γνωστών τοπικών και άγνωστων ξένων (ναι των Μπιγκ μακ) βιομηχανιών, biogas and biomethane, κλπ.. Παρεμπιπτόντως όλο αυτό το ωραιότατο μείγμα ουσιών λογικά θα κάνει πιο γόνιμο από ποτέ το έδαφος, όταν με το καλό γίνει αποστράγγιση των υδάτινων όγκων από τις αγροτικές εκτάσεις. Αντιθέτως η “επικαιροποιημένη” ενημέρωση αναφέρει 5+ χρόνια αγωνίας. . . . . και ίσως στο μέλλον (λέω εγώ τώρα) τα κρίνουν και ακατάλληλα για κάθε είδους καλλιέργειας (τυχαία πάντα).
70 δις ζημιά αλλά οι 15 άνθρωποι που χάθηκαν είναι αυτό που πονά περισσότερο. Θα χουμε δύσκολο χειμώνα μιας και το 50 τοις εκατό της παραγωγής ο θεσσαλικός κάμπος το δίνει.
 
Πίσω
Μπλουζα